10 /

Hokejisti Banskej Bystrice nezvládli posledný krok. Hoci mali blízko k postupu do semifinále play-off Tipos extraligy, napokon končia aktuálnu sezónu. Štvrťfinále proti Spišskej Novej Vsi hrané na štyri víťazstvá prehrali ´barani´ 3:4, hoci v nej viedli na zápasy 3:2. Rozhodol napokon pondelňajší siedmy duel pod Urpínom, ktorý sa skončil 2:3 po predĺžení.

Ešte pred duelom boli poctení bývalí najvyšší predstavitelia banskobystrického klubu HC ´05 a jeho zakladatelia Juraj KovalZdenko Krajč. Prvá tretina patrila hosťom z východu republiky, do vedenia išli v štvrtej minúte, keď po strele Malinu od modrej vyrazený puk poslal z medzikružia bekhendom za Sedláčka Džugan0:1. Potom chýbali vyložené šance. ´Barani´ mohli vyrovnať po strele Lužu z kruhu, keď na dorážke neuspel ani Watling. Spišské ´rysy´ mali možnosti Rapáčom, ktorý šikovne zakončoval spoza hráča a Kerbashianom z osi ihriska, český gólman v drese HC ´05 bol proti. Čelil oveľa väčšiemu počtu striel, než jeho náprotivok.

Na začiatku druhej tretiny využili Bystričania presilovku. Už v 50 sekunde strieľal Kontos spoza kruhu, puk si stiahol pred bránkou Michal Kabáč a pokoril Melicherčíka – 1:1. Do vedenia mohol dostať tím spod Urpína voľný Watling z ľavej strany a potom i Šoltés, ten zoči – voči Melicherčíkovi neuspel. A tak z ničoho nič zahrmelo na opačnej strane. Buly vyhral Bortňák a ujala sa delovka Majdana z kruhu – 1:2. Na tento zásah hokejisti spod Urpína odpovedali do troch minút, keď znovu ťažili z presilovky. Bačík pálil spoza kruhu a po teči Jakuba Urbánka bolo 2:2. V tej istej minúte mohol pridať tretí gól Spišiakov Réway, ocitol sa sám pred Sedláčkom, no nepokoril ho. V 36. minúte Ulander napadol v strednom pásme Urbánka a vyfasoval trest do konca zápasu. Lenže z päťminútovej presilovky hrali ´barani´ v početnej výhode necelé dve a pol minúty, pretože prišiel faul Kabáča. Do druhej prestávky sa už teda stav nemenil.

Na začiatku tretej tretiny mali prvú presilovku v zápase hostia, v nej hrozili Myklucha a La Porte, Sedláček aj so šťastím tieto situácie ustál. V piatich proti piatim mal dobrú možnosť obranca HC ´05 Cormier, na opačnej strane po rýchlom prechode neskóroval z pravej strany Rapáč. Šance sa striedali na oboch stranách. Šoltés mohol prikloniť misky váhna bystrickú stranu, ale po jeho koncovke z kruhu Melicherčík kryl aj tečovaný puk. A keď sa nepresadil ani La Porte z medzikružia sám pred gólmanom ´baranov´, duel dospel do predĺženia. V ňom Spišská Nová ves využila presilovku v 65. minúte po faule Gabora. Svoje kvality predviedol hrdina duelu Martin Réway. Pekne vošiel do tretiny s pukom, umne ho ponahrával spoluhráčom a po vyrazenej strele Kerbashiana sa presadil na dorážke pred odkrytou svätyňou Sedláčka – 2:3.

HC ’05 Banská Bystrica – HK GROTTO Spišská Nová Ves 2:3 po predĺžení (0:1, 2:1, 0:0 – 0:1) – konečný stav série 3:4

Góly: 21. Kabáč (Kontos, Bíreš), 34. Urbánek (Bačik, Tamáši) – 4. Džugan (Malina), 31. Majdan (Bortňák), 65. Réway (Vartovník, Kerbashian). Rozhodovali: P. Stano, Štefik – Gegáň, Šoltés, vylúčení na dve min.: 3:2, vyššie tresty: 36. Ulander (Sp. N. Ves) za napadnutie hlavy alebo krku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2857.

Spišská Nová Ves: Melicherčík –  J. Valach, Malina, Ouellet-Beaudry, Ulander, Ališauskas, Žiak, Groch – LaPorte, Vartovník, Vandas – Réway, Kerbashian, Verbeek – Rapáč, Bortňák, Majdan – Belluš, Myklucha, Džugan

Banská Bystrica: Belányi – Luža, Bačik, Ryczek, Kojo, Cormier, Ďatelinka – Gašpar, Tamáši, Výhonský – Šoltés, Kontos, Watling – Jendek, Bíreš, J. Sukeľ – Urbánek, G. Gabor, Kabáč.

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Faktor Troock bol rozdielový a rozhodol sériu, pretože niektoré zápasy boli o gól alebo veľmi tesné a on by tam zohral svoju rolu. Veľmi nám chýbal. Strelil 30 gólov, dnes dostal Cormier zásah do hlavy a súper nebol potrestaný. Sériu rozhodli aj zle rozdané tresty. V prvej tretine sme dnes nekorčuľovali, v druhej už áno a zlepšili sme hru. Mali sme šancu v päťminútovej presilovke. Sme sklamaní, môžem povedať veľa vecí, ale teraz nechcem. Hráčom sme hovorili, aby strieľali viac. Niektorí to dodržiavali, iní boli pasažieri. Ak zostanem trénerom Banskej Bystrice, tak niektorých hráčov tu nechcem. Dva zápasy sme sa nedostavili. V druhom sme sa chceli revanšovať za Troocka, ale štvrtý a šiesty sme si prehrali sami. V šiestom sme sa nechali uniesť atmosférou a nehrali našu hru.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Ťažko sa to hodnotí. V prvej tretine sme neboli aktívni, hovorili sme si počas prestávky v šatni určité slová a to sa v druhej tretine zmenilo. Mali sme navrch, tlačili sme súpera, chceli sme dávať góly, no bohužiaľ. Sériu rozhodol jeden gól v predĺžení. Bohužiaľ, dal ho súper. Musím mu teda pogratulovať k víťazstvu a prejem mu veľa šťastia. Mali sme so Spišiakmi rovnaký počet bodov po základnej časti. Inak bolo štvrťfinále vyrovnané. Dospelo do siedmeho zápasu, v ňom predĺženie a pre nás s trpkou príchuťou. Ak by nám niekto v novembri povedal, že budeme takto hrať, nikto tomu neuverí. Všetci chalani sa dali po zlom novembri dokopy, vytvorila sa neuveriteľná partia na záver sezóny, ťahali sme za jeden povraz a dotiahli sme to až sem, žiaľ posledný krok nám nevyšiel. Mali sme však na postup do semifinále.“

Michal Kabáč, útočník Banskej Bystrice: „Vedeli sme, že to bude dlhá séria. Bavili sme sa pred play-off, že ktorý súper by bol najlepší, najhorší. Spišská Nová ves bola asi tým najťažším. V ich tíme je veľa odchovancov, mesto žije hokejom, vedeli sme, že aj diváci ich budú hnať, ale bolo to vyrovnané. Čo sa týka tohto siedmeho zápasu, my sme sa prvú tretinu nedostavili, potom nás nakopol na začiatku druhej náš gól a odvtedy sme mali viac z hry. Mali aj Spišiaci šance, ale boli sme myslím si lepší. Škoda faulu v predĺžení, presilovka súpera, dorážka a play-off gól. Mrzí nás to. Ani ja som nechcel spraviť faul na konci druhej tretiny počas našej päťminútovej presilovky, tiež ma to veľmi mrzí. Možno tam bola z mojej strany zvýšená bojovnosť. Vnímal som, že by táto naša početná výhoda mohla zmeniť vývoj zápasu. Mohli sme dať jeden – dva góly, ale miesto toho prišiel faul a dopadlo to tak ako to dopadlo. Ťažko sa mi teda teraz hodnotí sezóna. Určite by sa to lepšie hodnotilo aspoň po nejakých dvoch – troch dňoch, keby sme si to nechali prejsť hlavou. Avšak môžeme byť na seba patrične hrdí. Či to je na celú šatňu, trénerský staff a aj hore na vedenie. Ak si pozrieme, kde sme boli v novembri a porovnáme so súčasným stavom, že sme bojovali o semifinále a chýbala nám k postupu možno jedna strela, jedna šanca a mohli sme byť niekde inde, čo sme si nevedeli na jeseň ani predstaviť. Som rád za to, čo sme zažili. Teraz to bolí, ale aj taký je hokej. Niekto vypadnúť musí…“

Keďže brankár Jakub Sedláček odmietol prísť na rozhovor, podujal sa zastúpiť ho obranca Banskej Bystrice Patrik Bačík: „Už sú reči asi zbytočné. Chcel by som pogratulovať Spišskej a zapriať jej veľa šťastia v semifinále. Ja som veril, že keď sa skladal bystrický tím, že budeme okolo štvrtého – piateho miesta. Bohužiaľ, začiatok sezóny sme nemali práve najlepší, no príchodom trénera Sheddena sa to trochu zdvihlo, zlepšili sme hru, škoda teda tohto štvrťfinále. Veril som, že pôjdeme ďalej. Dnes sme dostali šancu v presilovkách, dali sme v nich dva góly. Dobre sme si postavili presilovky na štvrťfinále, dali sme tam pred bránku súpera dvoch vysokých hráčov, snažili sme sa to tam všetko tlačiť a z toho sme aj niečo vyťažili. Nie je to teda iba moja robota, čo sa týka mojich striel, ale celej presilovkovej päťky. Ja som zažili aj s Trenčínom siedmy play-off zápas, dokonca finále. Ja som sa dobre vyspal pred týmto duelom, aj popoludní. Viem , že niektorí chlapci boli nervózni, nehrali ešte takéto play-off, ale všetci sme tu okolo 27 – 28, do 30 rokov káder, nie úplne najskúsenejší. Myslím si, že sme bojovali, robili čo sa dalo, no napokon prišla v predĺžení presilovka a súper z toho vyťažil.“

V utorok popoludní sme sa dozvedeli, že Jakub Sedláček nebude pokračovať v tíme extraligového klubu HC 05 Banská Bystrica. Referuje o tom portál iSport.cz. Sedláček mieri späť do Olomouca, kde nahradí Jana Lukáša, zhodou okolností bývalého brankára Banskej Bystrice, ktorý sa dohodol na zmluve s fínskym klubom SaiPa Lappeenranta. Podľa informácii iSport.cz , vedenie HC ´05 Banská Bystrica ponúkalo 32-ročnému českému brankárovi lukratívnu zmluvu s mesačným príjmom približne sedemtisíc eur. Sedláčkove služby v rámci striedavých štartov budú môcť využívať aj v jeho rodnom Zlíne, ktorý je účastníkom Chance ligy.

Vlastimil Wojnar, tréner Sp. Novej Vsi: „Bola to parádna séria so šťastným koncom pre nás. Tešíme sa už na príchod do Spišskej Novej Vsi a najmä na semifinále. Myslím si, že spadne ´zimák´. Všetci sme veľmi radi, že sme pri tomto historickom momente klubu. Pre nás to však ešte nekončí. Samozrejme je to niečo neuveriteľné vyhrať v siedmom zápase štvrťfinále, no je pred nami ďalšia séria so Zvolenom a verím, že aj v nej budeme úspešní.“

Juraj Majdan, útočník Sp. N. Vsi: „Som šťastný za celý klub, za všetkých chalanov. Je to veľká eufória. Verím, že to nie je náš koniec, ale náš začiatok. Toto mužstvo má charakter ísť veľmi ďaleko. Bystričania boli pre nás najlepšou prípravou na semifinále. Majú veľmi dobré fyzicky zdatné mužstvo, hrali super, klobúk dole. Obzvlášť som rád, že sme to zlomili. Na siedmy zápas sa každý jeden z nás tešil. Toto víťazstvo nás môže iba nakopnúť.“