2 /

V sedemnástom kole hokejovej Tipos extraligy sa predstavili banskobystrickí ´barani´ v derby na ľade Zvolena. Na zimný štadión mohlo prísť iba sto očkovaných ľudí proti covidu-19, takže podporu mal iba domáci celok. Ten napokon vyhral nad nami 5:4 po predĺžení.

Pred stretnutím oba tímy klepali hokejkami na ľad, keďže nesúhlasia s aktuálnymi protipandemickými opatreniami ohľadne obmedzení pre divákov. Prvú šancu si vytvorili naši hokejisti už v prvej minúte. Po chybe Kotvana to Berger vyskúšal z otočky, Rahm bol pozorný. Zvolenčania nevyužili presilovú hru a po nej nebol úspešný ani únik Saracina, ktorého vychytal Gajan. Na opačnej strane sa Banskobystričanom ponúklo prečíslenie troch na jedného, zakončoval Fossier pod hornú žŕdku, blysol sa opäť gólman HKM. V jedenástej minúte sa Zuzin tešil z gólu, ale arbitri ho neuznali pre predchádzajúcu prihrávku rukou. Regulárny zásah teda prišiel až o tri minúty neskôr. Kotvan napriahol spoza kruhov a puk od Mikúša smeroval za Gajana – 1:0. Barani následne zvýšili aktivitu, často ohrozovali Rahma, ktorého najprv neprekonal z dobrej pozície Mistele, no v presilovke sa to už podarilo Nikitovi Ščerbakovi. Ruský hokejista parádne vystrelil spoza pravého kruhu v pokľaku zápästím a vyrovnal na 1:1. Pred prestávkou domáci ešte mohli odpovedať Zuzinom, bol voľný, ale tesne minul ľavú žŕdku.

V strednom dejstve najprv Zvolen vyťažil gól z presilovky, ktorá práve končila, keď Kabáč naskakoval na ľad sa z medzikružia bez prípravy presadil Krieger2:1. Vyrovnať sa potom snažili bystrickí hokejisti Ščerbak a Fatul, nepodarilo sa im to a prišiel znovu trest. Tentoraz z hokejky Haina. Ten zakončil voľný z ľavej strany do protiľahlej časti bránky v čase, keď trestnú lavicu opúšťal pre zmenu náš Boldižár – 3:1. V 29. minúte sa zdalo, že je vymaľované. Chybu Creviera-Morina potrestal Mikúš. Všimol si pred bránkou dobre postaveného Saracina a od neho sa napokon dostal puk za Gajana – 4:1. My sme zobfrali oddychový čas a ten zabral, hoci majster mal ešte chvíľu viac z hry, ale Banskobystričanov postavila na nohy druhá presilovka v stretnutí. Využili ju po dorážke Dávida Šoltésa pred odkrytou svätyňou Rahma – 4:2. V 36. minúte hráči spod Urpína udreli tretíkrát v tretej presilovke v rade. Tentoraz sa presadil Michal Kabáč pred bránkou, doslova dotlačil puk do nej i napriek ležiacemu švédskemu gólmanovi v drese HKM na čiare – 4:3. Zvolenčania použili trénerskú výzvu, ale videorozhodca posúdil, že Kabáč ani Tamáši sa postavením v bránkovisku nedopustili prehrešku a zásah teda platil.

V tretej tretine najprv domáci nevyužili presilovku. Hra sa však prelievala z jednej strany na druhú a z vyrovnania sa tešili naši ´barani´. V 48. minúte predviedol nádherný slalom cez celé ihrisko Dávid Šoltés, prešiel cez štyroch protihráčov a cez hokejku piateho z pravej strany zavŕšil individuálnu akciu na 4:4. Kvalitný hokej naďalej pokračoval, zvolenský legionár Krieger z uhla triafal do hornej žŕdky, na opačnej strane Rahm prekazil Šoltésovi šancu na hetrik. V závere riadneho hracieho času Bystričania nevyužili presilovku a tak sa išlo do predĺženia. V ňom veľké šance nevyužili v drese majstra Leskinen, Puliš a Stupka, no napokon sa presadil nekompromisnou strelou z kruhu pri avizovanom vylúčení hokejistu spod Urpína Roy5:4. Súper hral pri tomto víťaznom zásahu bez brankára v štyroch proti trom. V stretnutí zaknihoval v početnej výhode tri góly tak ako my, ale v štatistikách sa nemôže uviesť ani jeden z nich.

Fakty o zápase:

HKM Zvolen – HC ´05 Banská Bystrica 5:4 pp (1:1, 3:2, 0:1 – 1:0)

Góly: 14. J. Mikúš (Kotvan), 22. Krieger (Diakov, Leskinen), 27. Hain (Diakov, Chlepčok), 29. Saracino (J. Mikúš), 64. Roy (Jedlička) – 19. Ščerbak (Cardwell, Šoltés), 33. Šoltés (Berger, Ščerbak), 36. Kabáč (Tamáši, Bubela), 48. Šoltés (Fatul, Vašaš). Rozhodovali: Fridrich, Snášel ml. – D. Konc ml., M. Orolin, vylúčení na 2 min: 6:7, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, diváci: 100.

Zvolen: Rahm – Kotvan, Hain, Roy, Diakov, Kubka, Hraško, Barcík – Török, Jedlička, Zuzin – Krieger, Puliš, Leskinen – Saracino, J. Mikúš, Stupka – Csányi, Marcinek, Chlepčok

Banská Bystrica: Gajan – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Boldižár, Španko, Fatul – Ščerbak, Berger, Fossier – Bubela, Tamáši, Mistele – Výhonský, Ihnačák, Kabáč – K. Jendroľ, G. Gabor, Šoltés – Vašaš

Ivan Droppa, asistent trénera Banskej Bystrice: „Videli sme veľmi dobrý zápas. Z našej strany prvých desať minút druhej tretiny to nebolo to, čo sme chceli. Dostali sme sa pod tlak, inkasovali tri góly, bolo teda 4:1. Po oddychovom čase, ktorý sme si za tohto stavu zobrali, to už bolo mužstvo, aké chceme vidieť v každom zápase. Bolo to už z nášho pohľadu veľmi dobré, dali sme niekoľko pekných gólov, štvrtý bol naozaj krásny, veľmi pekne to Dávid trafil. Škoda len, že sme to nedokázali dotiahnuť do víťazstva, ale máme sa od čoho odraziť. Po oddychovom čase sme museli hlavne začať korčuľovať, zrážať sa. To sme začali robiť a Zvolen mal s tým problém. Myslím si, že ak budeme v tom pokračovať, nielen Zvolen bude mať problém, ale aj ostatné mužstvá. Musíme sa ešte vyvarovať chýb, po ktorých sme napríklad dostali štvrtý gól. Ďalej by sme mali mať menej oslabení, tu máme výkyvy, jeden zápas je ich priveľa, v druhom je to v poriadku. Pomohlo nám dnes aj premiešanie formácií. Každý jeden náš útok bol nebezpečný. Takže v tomto zložení dáme hráčom príležitosť aj v ďalších zápasoch.“

David Šoltés, strelec dvoch gólov Banskej Bystrice: „Som rád, že mi to strelecky vyšlo, len škoda predĺženia, že sme to nedotiahli do víťazného konca. Čo sa týka môjho štvrtého gólu, zobral som to na sólo, na seba. Často to nerobíme, ale som rád, že mi to teraz vyšlo a pomohol som k bodíku, no v závere sme mohli získať aj tri. Náš tím má veľkú silu, ukázali sme to aj v predchádzajúcich zápasoch, vieme otočiť nepriaznivý stav. Mohli sme využiť šance na konci tretej tretiny, ktorú sme odohrali veľmi dobre. Mrzí nás inkasovaný gól v predĺžení ako aj to, že nám chýbali naši diváci vo Zvolene. Určite by si tento kvalitný zápas užili. Veľa zápasov sme vo Zvolene hrali a fanúšikovia nás tu podporili, prišli sem. Je to škoda. Dúfame, že sa diváci vrátia na štadión, že budú povzbudzovať a my sa vynasnažíme oveľa lepšie hrať.“

Andrej Kmeč, asistent trénera HKM Zvolen: „Bol to dobrý zápas. Mali sme ho do stavu 4:1 počas prvej a druhej tretiny pod kontrolou. Banskú Bystricu sme do ničoho nepúšťali. Škoda, že sme potom pristúpili na hru súpera, nechali sa vyladiť z rytmu. Bystričania to v predbránkovom priestore začali dohrávať. V tretej tretine boli hostia lepší. Inkasovali sme dnes nešťastné góly počas oslabení, ale kľúčovú presilovku Banskej Bystrice v závere sme ubránili, čo bol základný kameň toho, že sme v predĺžení uspeli.“

Juraj Mikúš, strelec prvého gólu Zvolena: „Máme veľa výsledkov, kde vedieme o tri, o štyri góly a necháme si potom streliť góly, dnes tri za sebou. Boli sme nedisciplinovaní, no prehrávame a vyhrávame ako mužstvo, povieme si teda v kabíne, čo bolo zlé. Každý vie, či mohol spraviť niečo lepšie, každý má na tom svoj podiel viny. Mňa to mrzí za nášho brankára, lebo chytá výborne. Dostávame priveľa gólov. Výhra v predĺžení sa však v derby počíta, aj keď si to derby bez divákov už druhý rok nevieme užiť. Uvedomujeme si, že situácia je vážna, že zdravotníctvo kolabuje, ale súčasné opatrenia, čo sa týka divákov na štadiónoch, sú antireklamou na očkovanie. Mrzí ma to.“

Autor: (job), Foto: Zdroj fb HC ´05