8 /

V 18. kole Tipos extraligy naši banskobystrickí hokejisti prehrali s Trenčínom 2:6 a klesli na predposlednú priečku v tabuľke. Znej sa naopak vyhrabal tím spod hradu Matúša Čáka, keď u nás pri Hrone využil až tri presilovky a dvoma gólmi sa prezentovali až dvaja hráči – Pietroniro a Sloboda. S Trenčanmi sme doma prehrali druhýkrát v rade v tejto sezóne a v oboch prípadoch nám súper strelil šesť gólov.

V prvej tretine diváci gól nevideli. Prvé možnosti mali hostia, nevyužili ich Sloboda s Petrášom. Bystričania mohli skórovať Kontosom a v presilovke novicom Watlingom a reprezentantom Tamášim. Pred mladým iba 18-ročným gólmanom Dukly Verešom sa nepresadil ani na dvakrát Výhonský. Trenčania nepotrestali v trinástej minúte chybu nášho brankára Rahma, z uhla to skúšal Thelin. A keďže ´barani´ nevyužili ani druhú presilovku, počas ktorej sa ozýval i piskot divákov pre jej zlé prevedenie, mohli na konci tohto dejstva pykať. Voľný Čacho z ľavej strany dobre pálil a následne z dorážky neuspel Petráš.

V druhej tretine sa najprv nepresadil na dorážke Duklista Valach. My sme hrali následne tretiu presilovku v rade a v nej sa už naši hokejisti presadili. Po strele Troocka sa tečovaný puk odrazil od žŕdky pred voľného Watlinga, ktorý z pravej strany zakončoval do odkrytej bránky, avšak puk išiel napokon od hokejky Dominika Jendeka medzi žrde – 1:0. Vyrovnať mohli o dve minúty neskôr Čacho s Nemčíkom, proti bol Rahm. Na domácej strane sa pekne natlačil pred bránku Gabor, no na Vereša nevyzrel. Trenčanom vyšla hneď prvá presilovka v zápase. Pietroniro bol presný z medzikružia a vyrovnal na 1:1. Bystričania odpovedali o 25 sekúnd, keď Gašparom napádaný Thelin poslal puk Alexovi Tamášimu, ten si vylepšil na pravej strane pozíciu a prekonal Vereša – 2:1. Lenže Trenčania stav otočili po ďalších dvoch využitých presilovkách, keď sa znovu presadil Pietroniro spomedzi kruhov a z rovnakej pozície upratal do bránky vyrazený puk desať sekúnd pred prestávkou Sloboda 2:3.

Tretiu tretinu začali naši ´barani´ tlakom, ale nevyužili šance. Tie najväčšie mali Gašpar a Kabáč. Trenčín teda trestal, najprv Flickom, keď tečovaný puk zapadol pri žŕdke dnu a o 35 sekúnd zvýšil na 2:5 z otočky spred bránkoviska Sloboda. Banskobystričania v ďalších minútach znovu nevyťažili nič z početnej výhody a tak výsledok mohol prikrášlil v 55. minúte peknou strelou z kruhu Valach2:6. Posledné slovo mohli mať hokejisti spod Urpína v samom závere, no veľkú možnosť Gašpara zlikvidoval dobrým zákrokom Vereš a na tohto mladíka potom nevyzreli ani Watling a Kontos. Aj preto sa zrodila pod Urpínom štvorgólová prehra.

HC ‘05 Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 2:6 (0:0, 2:3, 0:3)

Góly: 4. D. Jendek (Watling, Troock), 29. Tamáši – 29. Pietroniro (Š. Petráš, Thelin), 34. Pietroniro (Š. Petráš), 40. M. Sloboda (M. Valach, Starosta), 45. Flick (Ulrych), 46. M. Sloboda (Ozols, Š. Petráš), 55. M. Valach (Flick). Rozhodovali: Výleta, Fridrich – Tvrdoň, Jedlička, vylúčení na dve min.: 4:5, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, diváci: 1997.

B. Bystrica: Rahm – Pavlin, Bačik, Björkung, Ďatelinka, Holenda, Kojo, Frídel – Troock, Tamáši, Watling – R. Gašpar, Kontos, Urbánek – G. Gabor, Bíreš, Kabáč – Výhonský, J. Sukeľ, D. Jendek

Trenčín: Vereš – Starosta, Ozols, Pietroniro, Ulrych, Nemčík, Hlaváč, Miklovič – M. Sloboda, Čacho, Š. Petráš – M. Valach, Flick, Thelin – J. Jurík, Sojčík, Krajčovič – Stahoň, Ferényi, Gaťár

Rudolf Jendek, hlavný tréner Banskej Bystrice: „Z našej strany nie je čo hodnotiť, v podstate od začiatku sme neplnili to, čo sme si predsavzali. Ta isto v presilovkách súpera sme nezvládli situácie tak, ako sme si predstavovali. Neblokovali sme strely. Ešte sa to dalo stále zachrániť, no v tej tretej tretine prišiel neskutočný výpadok. Niektorí hráči vyskakujú, aby ich pomaly puk netrafil. Poviem to jednoducho, niektorí hráči si naozaj nezaslúžia hrať za tento tím, keď nie sú ochotní obetovať sa. Lebo ten hokej bolí, každý kto ho hral, ten veľmi dobre vie, že bolí. To bol ten najväčší rozdiel, súper išiel do všetkého naplno a nám to chýbalo. Máme ťažkú situáciu, ťažko sa zháňajú noví hráči. Teraz sa to potvrdilo príchodom hráča z Košíc, ale nemôžeme od neho chcieť hneď zázraky. Odohral za nás dnes prvý zápas, prišiel rovno na zápas, nebol možno týždeň na ľade. Takže nebudem ani hodnotiť jeho výkon. Skúsili sme dať legionárov dohromady, ale nemalo to žiadny efekt. Boli neustále zavretí v pásme, sami sa vyhadzovali z útočného pásma. V tom by som však nehľadal chybu.“

Alex Tamáši, strelec nášho druhého gólu: „Je to už frustrácia, takto dohrať zápas, to neexistuje. Povedali sme si v šatni ako chceme hrať, aký systém chceme dodržiavať, ale vôbec sme sa toho nedržali. Prišli zase zbytočné vylúčenia. V oslabeniach sme si povedali ako držať strelcov súpera, že tam majú výborné  one-timery (zakončenia z prvej), ale zase sme si nechali streliť zbytočné góly. Nie je to o tom, že nám nesedí tento súper. Je to náš tabuľkový sused a proste musíme začať určite vyhrávať takéto zápasy, ak sa chceme posunúť vyššie. A potom zdolať aj ďalšie mužstvá. Tých mítingov sme už mali dosť, stále si dookola hovoríme tie isté veci a stále sa to nedodržiava. Každý by si mal vstúpiť do svedomia sám a zlepšiť sa sám od seba a priniesť niečo do toho tímu. Iba spoločne môžeme niečo dokázať.“

Marek Sloboda, dvojgólový strelec Trenčína: „Bojovali sme, plnili sme naše veci a vyšlo nám to. Sme radi, že sme vyhrali tento pre nás dôležitý zápas. Presilovky rozhodujú zápasy, dnes nám vyšli. Snažili sme sa v nich hrať jednoducho a tlačiť sa do bránky a napadalo nám to, za čo sme radi. Moje dva góly ma tešia, ale prvoradý je tímový úspech. Všetci sme išli za víťazstvom viac a zaslúžili sme si tri body. Robili sme správne veci, malé detaily, ktoré nás doviedli k úspechu.“

Róbert Döme, tréner Trenčína: „Nie je ľahké v Banskej Bystrici vyhrať. Zápas bol zo začiatku dosť vyrovnaný, domáci dvakrát viedli. My sme vedeli, s čím pôjdu na nás a vyšlo nám to. Som rád, že si chalani nechali poradiť ako hrať presilovky a vyšli tiež tak, ako mali. Bystričania sú siloví, veľmi dobre hrajú na mantineloch. My máme dynamické mužstvo, ktoré vie hrať zápasy proti takto disponovanému súperovi. Celkovo si však myslím, že už také tri – štyri zápasy hráme dobre. Približuje sa to mojim predstavám, je to lepšie. Je iba otázka času, kedy začneme vyhrávať. Keďže hráme stále vonku, tak diváci nám určite chýbajú a rovnako tak im chýbajú hráči. My sme radi, ak za nami prídu, chalani cítia ich podporu. Je to výborné, že sme mali v Banskej Bystrici z ich strany podporu, bolo to fantastické. Čo sa týka nášho mladého brankára, Matej Vereš je šikovný, dobre chytal už v Košiciach. V Bystrici nám dal šancu udržať sa v zápase. Som za neho rád. Chalani v šatni ho vyhlásili za najlepšieho hráča zápasu. Je to výborne pre neho. Som rád, že z našej liahne rastie výborný brankár.“

Hokejisti Banskej Bystrice najbližšie nastúpia na zápas v nedeľu 20. novembra o 17.00 hodine na ľade Liptovského Mikuláša.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský