3 /

Banskobystrickí hokejisti získali prvé body v tohtosezónnej edícii Ligy majstrov (CHL). Na domácom ľade zdolali EHC Mníchov 3:2 po samostatných nájazdoch. Rozhodujúci víťazný gól dal Marek Bartánus. V nájazdoch sa nemýlil ani Marek Slovák, ktorý ešte strelil úvodný gól stretnutia.

Náš majster mal dobrý nástup do zápasu. Ujal sa vedenia už v 38 sekunde po peknej akcii trojice hráčov, Reicha v bránke prestrelil novic v drese ´baranov´ na výpomoc z prvoligovej Bratislavy Marek Slovák – 1:0. Bystrickí hokejisti boli pri chuti, nemeckého gólmana následne preverili Tamáši a Šoltés. V piatej minúte však dostal veľa priestoru na opačnej strane Mauer a využil toho účinnou strelou z ľavého kruhu – 1:1. O dve minúty neskôr vyrobil chybu v obrannom pásme pri mantineli Lamper a tentoraz z toho ťažil Gogulla, ktorý pred Beskorowanym nezaváhal – 1:2. Bohatú desaťminútovku na góly zavŕšil gólom na 2:2 pohotový Kabáč, ťažil z nedorozumenia zadákov hostí a z medzikružia na našu radosť bez prípravy pálil. Do prestávky už diváci žiadny presný zásah nevideli, pretože sa na strane Mníchova nedokázali presadiť Peterka a Voakes a za náš tím neuspel dvakrát príklepom aktívny Marek Slovák. Bystričania ustáli aj dvojminútovú presilovku súpera.

V strednom dejstve boli sprvu aktívnejší Mníchovčania. Viac sa tlačili pred bránku a vytvorili si aj dve dobré príležitosti. Christensen sa nepresadil zoči – voči nášmu brankárovi a zblízka neskóroval ani Roy. Do vedenia mohli ísť aj ´barani´. Po chybe Hagera sa predral pred Reicha Lamper, no tiesnený nedokázal efektívne zakončiť. V tridsiatej minúte to skúšal ešte náš legionár Jääskeläinen, mieril vedľa. Nemecký tím mal potom výhodu druhej presilovky v zápase a počas nej mali šance spred bránkoviska Parkes a Kastner. Puk za Beskorowanyho nedostali a ten sa už v hre piatich proti piatim zaskvel ďalším skvelým zákrokom pri tutovke Parletta. V závere mali hostia tlak i presilovku, no ustáli sme to.

Tretia tretina začala minútovou početnou výhodou Mníchova piatich proti trom, ktorú sme excelentne ubránili a zvládli sme aj následnú hru v štvorici, keďže gól súpera neplatil pre postavenie jedného z ich hráčov v bránkovisku. Neskôr ešte úradoval Beskorowany po koncovke Hagera pri ľavej žrdi. Vzápätí znovu išiel na trestnú lavicu náš hokejista, konkrétne Hrnka, no v oslabení sa dostal do úniku Lamper a keďže bol faulovaný, nasledovalo trestné strieľanie. Realizoval ho neúspešne Hickmott. Vicemajster Ligy majstrov pokračujúcu presilovku nevyužil a nedokázal sa presadiť ani po nej, pretože Parkesa vo vyloženej šance vychytal skvelý Beskorowany. Na opačnej strane mal tutovku Bartánus. Ten už posielal puk do prázdnej bránky, no v poslednej chvíli ho zastavil šťastne hokejkou na ľade ležiaci Reich. Potom mali prvú presilovku v stretnutí i Banskobystričania, ale nezahrali ju dobre, nehrozili sme. Už v pätici mohli udrieť hostia ak by zužitkoval najprv v 56. minúte sólový únik Gogulla a o dve minúty na to ešte čistejší ďalší nájazd Bourque. Proti bol výborný gólman HC ´05. Duel teda dospel do predĺženia, v ktorom hrali oba tímy v trojici a väčší priestor na ľade viac sedel našim ´baranom´, no veľké šance Jääskeläinen a Šoltésa zostali nevyužité. Rozhodlo sa teda ž v samostatných nájazdoch. Hneď prvý premenil súper, konkrétne Gogulla, našťastie sa podarilo vyrovnať v tretej sérii Marekovi Slovákovi za hukotu divákov počas takmer celej jeho realizácie, no a víťazný gól dal v piatej sérii blafákom Marek Bartánus – vyhrali sme teda 3:2.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – EHC Red Bull Mníchov 3:2 po samostatných nájazdoch (2:2, 0:0, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 1. Marek Slovák (Jääskeläinen), 9. Kabáč (Gabor), Bartánus (rozhodujúci sam. nájazd) – 5. Mauer (Voakes), 7. Gogulla

Rozhodovali: Jarets (Bielor.), P. Stano – Synek, D. Konc ml., vylúčení na 2 min: 6:1, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, diváci: 1536.

Banská Bystrica: Beskorowany – Southorn, Mihálik, Martinelli, Biro, Ďatelinka, Nemčík, Räsänen – Jääskeläinen, Hickmott, Šoltés – Lamper, Marek Slovák, Hrnka – T. Varga, Tamáši, Bartánus – Róth, Gabor, Kabáč

Mníchov: Reich – D. Boyle, Aulie, Parlett, Bodnarchuk, Zitterbart, Abeltshauser, Quaas – Ehliz, Hager, Gogulla – Kastner, Voakes, Mauer – Schütz, M. Christensen, Peterka – C. Bourque, D. Roy, Parkes – Daubner

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme dve možnosti ako nastúpiť na zápas. Prvou bolo hrať defenzívne a eliminovať šance súpera a druhou bola hrať agresívnejšie, teda svoju typickú hru, ktorou sa prezentujeme a forčekovať, brániť s rozumom. K tomu sme sa aj odhodlali. Doma sme silný a chceli sme to potvrdiť. Mali sme v pláne dostávať puky jednoducho z našej tretiny, čo nám v úvodných desiatich minút nešlo podľa predstáv. Inkasovali sme dva góly, ale potom to už bolo lepšie. Podali sme fantastický tímový výkon a podržal nás skvelý brankár.“

Don Jackson, tréner Mníchova: „Rozhodne sme videli inú Banskú Bystricu ako v predchádzajúcom zápase. Hrala lepšie, aktívnejšie, na domácom ľade bola nebezpečnejšia. Dala rýchly gól, vypracovala si šance. Bol to vcelku vyrovnaný zápas. Ja som rád, že sme odohrali tento duel na Slovensku proti trojnásobnému majstrovi, že sme si mohli zmerať sily s klubom s bohatou históriou, chcem vysloviť súperovi rešpekt.“

Marek Bartánus, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Mrzela ma nevyužitá šanca v tretej tretine, puk mi tam nadskočil a potom tam už dal brankár hokejku. Zvládli sme to však napokon. Podali sme výborný kolektívny výkon a v zlomových momentoch nás podržal brankár Beskorowany. Veľa striel súpera sme zblokovali. Už v Mníchove sme hrali s nimi dobrý zápas, aj keď sme tam prehrali. Vedeli sme, že keď niektoré veci zlepšíme, tak môžeme s nimi hrať vyrovnanú partiu. Predviedli sme skvelý výkon, všetci hráči a som rád, že sme to zvládli na konci. Ten ľad v samostatných nájazdoch už nebol kvalitný, je vždy už ťažký. Najprv som si myslel, že vystrelím, ale keď som videl, že brankár išiel na ľad, tak som ho potiahol na stranu a mal som odkrytú bránku, v tej chvíli to bolo už jednoduché. Mníchov je veľmi silné mužstvo, takže nás obzvlášť teší toto víťazstvo. Zlepšili sme oslabenia oproti zápasu v Mníchove a zlom nastal, keď sme zblokovali veľa striel v ich presilovke.“

Marek Slovák, strelec prvého nášho gólu, presadil sa aj v nájazdoch: „Podali sme kvalitný kolektívny výkon podporený výborným ´Beskom´ v bránke. Myslím si, že ľuďom sa to páčilo a videli tú poctivú drinu na tom našom ľade celých 65 minút. Chceli sme hlavne zachytiť úvod, čo nám vyšlo. Sme radi, že následne za stavu 1:2 nám Nemci neodskočili a vyrovnali sme. Potom sme to dobrou defenzívnou robotou dostali do predĺženia. Ja verím, že teraz dobre zregenerujeme a v sobotu podáme rovnako dobrý výkon ako tomu bolo dnes. Nebolo to jednoduché, naopak ťažký zápas, súper výborne korčuľoval, ale popasovali sme sa s tým. V niektorých pasážach sme boli aj o niečo lepší, dotiahli sme to do nájazdov a tam sme vyhrali.“

Marek Slovák sa vyjadril aj k bystrickým fanúšikom: „Ja som žiadny problém s fanúšikmi neriešil, teda túto otázku. Keď som na ľade, odovzdám na ňom maximum a myslím si, že to ľudia aj videli. Čo bolo v minulosti to bolo. Myslím si, že dobrou mojou hrou sa dostanem pod kožu každému divákovi. Teraz som tu, hrám Ligu majstrov a chcem víťaziť.“

Bystricoviny Marekovi prezradili, že viacerí fanúšikovia Banskej Bystrice na sociálnej sieti písali, že si ich môže udobriť iba gólmi. Dal ich dva, aj keď oficiálne iba jeden, takže nasledovala otázka, či si myslí, že si ich tými gólmi aj naozaj udobril?

„Uvidíme či áno. Ja sociálne siete radšej nečítam, lebo ak by som to robil, tak možno by som už nehral ani hokej. Treba to odventilovať a sústrediť sa iba na samotný hokej. Keď ho hráte, neriešite nejaké veci z internetu. Dal som gól, vyhrali sme po predĺžení a to je najdôležitejšie.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Ceníme si toto víťazstvo. Sú to pre nás výborné dva body. Vyšiel nám úvod, dali sme prvý gól, ale potom sme trošku prestali hrať. Razom sme prehrávali 1:2, no našťastie sme vyrovnali na 2:2 a potom to už bolo vyrovnané. Mali sme tam aj nejaké šance, no žiaľ nepremenili sme ich. Vzadu nás podržal výborný brankár ´Besko´, takže ani niet k tomu čo dodať.“

Tyler Beskorowany, brankár Banskej Bystrice: „S dvomi bodmi proti takémuto silnému súperovi môžeme byť spokojní vždy. Je to jedno z najlepších mužstiev v Európe. Pre všetkých v našom tíme to bol skvelý zápas. Posledné tri zápasy boli náročné. Ja som však rád, keď môžem pomáhať tímu. Zákroky mi pridávajú na istote. Počas nájazdov som čelil piatim dobrým strelcom. Sú to nájazdy, nikdy neviete čo sa môže stať. Videl som však veľa videí, takže som mal niečo naštudované a to mi pomohlo. Navyše som mnohých poznal, keďže som chytal v Nemecku a často sme stáli proti sebe.“

Michal Kabáč, autor nášho vyrovnávajúceho gólu na 2:2: „Bol to ukážkový tímový výkon, ktorý sme dnes predviedli, či už to bolo v ofenzíve alebo defenzíve. Vďaka tomu sme boli úspešní a vyhrali sme. Pri mojom góle som mal aj kus šťastia. Výbornú prácu tam urobil Gilbert forčekom, mne sa iba puk odrazil a len som strelil na bránku a bol z toho gól. Škoda veľa oslabení, to nám berie mnoho síl, navyše súper má dobré presilovky, ale zvládli sme to v štvorici i v trojici a podržal nás aj brankár Beskorowany. Čo sa týka našej útočnej formácie, snažíme sa hrať jednoducho a robiť si svoju robotu, čipovať puky do ich tretiny a tam hrať našu hru, teda fyzický hokej.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a Mirka Chabadová