2 /

Banskobystrickí hokejisti v 49. kole Tipsport ligy dokázali doma zdolať Trenčín 5:4 až po samostatných nájazdoch. Náš tím vyhrával 2:0, 3:1 aj 4:2, ale hostia sa doťahovali a napokon dokázali deväť sekúnd pred koncom riadneho hracieho času vyrovnať. V nájazdoch rozhodol o dvoch bodoch pre Bystricu Brian Ihnačák. V tabuľke sme stále prví, no už iba o dva body pred bratislavským Slovanom.

Hokejový klub HC´05 iClinic Banská Bystrica už tretí rok po sebe podporil myšlienku AVONu, ktorý svojou kampaňou bojuje proti rakovine prsníka. Toto stretnutie tak malo benefičný charakter. Naši hráči odohrali zápas v špeciálnej čierno – ružovej sade dresov, ktorú následne venujú do dražby.

Pod Urpínom videl takmer vypredaný štadión štyri góly za tri minúty hneď v úvode stretnutia. Skóre otvoril v tretej minúte Martin Kriška, z medzikružia prestrelil Tomeka a zaknihoval premiérový gól v našom drese – 1:0. V štvrtej minúte pridal druhý gól Dávid Šoltés, keď sa k nemu dostal odrazený puk od korčule trenčianskeho hokejistu a presadil sa spred bránkoviska – 2:0. Hostia rýchlo odpovedali, v krátkej presilovke dostal výbornú prihrávku od McCormacka na útočnú modrú Ferényi, nakorčuľoval si pred Beskorowanyho a po ľade ho aj prekonal – 2:1. Ani tento stav dlho netrval, pretože o 24 sekúnd na to sa presadil z medzikružia v tlačenici náš obranca Adam Žiak a znovu sme viedli o dva góly – 3:1. V ostatnom priebehu prvej tretiny Bystričania nevyužili takmer minútovú presilovku piatich proti trom, mali aj ďalšie vyložené šance, v nich stroskotali na brankárovi Tomekovi postupne Šoltés, Hickmott a najmä Jääskeläinen.

Na začiatku druhej tretiny nevyužila trenčianska Dukla presilovku. Po jej skončení sa ocitol zoči – voči Tomekovi náš Hohmann, ale ani on nedokázal zmeniť skóre. Dve presilovky v rade potom hrali bystrickí hokejisti a vytvorili si šance. Dve nevyužil Hickmott a jednu Jääskeläinen. Zranil sa nám však v 27. minúte Kabáč, no aj bez neho sme mohli navýšiť skóre, opäť ´barani´ hrali v početnej výhode o dvoch hráčov, ale táto činnosť im v piatok večer absolútne nešla. Trenčianska Dukla sa v oslabeniach dobre bránila a v pätici vystrkovala postupne ´rožky´. V 35. minúte Sládok neuspel zoči – voči Beskorowanymu. Podarilo sa to až Marekovi Heclovi, ktorý sa pekne predral popri mantineli a z kruhu spoza protihráča zakončil účinne – 3:2. Záver stredného dejstva patril majstrovi a niesol sa opätovne v znamení nevyužitej presilovky, z medzikružia sa tentoraz nepresadil Bartánus.

Na začiatku tretej tretiny mohol vyrovnať v presilovke Alderson, z kruhu neuspel. Na opačnej strane mal príležitosť zblízka Jääskeläinen, ale Tomeka už asi po piatykrát nepokoril. V 45. minúte išiel sám na Beskorowanyho Alderson a opäť na ňom stroskotal. Bystričania potom nevyužili ôsmu presilovku v rade, ale mrzieť ich to až tak veľmi nemuselo, pretože v 49. minúte po vyhratom buly Ihnačáka zakončil pohotovo spoza kruhu Ivan Ďatelinka a svoj 801 ligový zápas oslávil gólom na 4:2. Dukla sa rozhodne nevzdávala a využila aj druhýkrát v zápase presilovku. Zblízka sa presadil Paukovček a vyrobil tak pod Urpínom drámu – 4:3. V závere Dukla odvolala brankára, hrala v šestici a podarilo sa jej vyrovnať. Konkrétne deväť sekúnd pred koncom sa ujala strela Šveca z medzikružia a duel dospel s výsledkom 4:4 do predĺženia. V ňom hrali hostia ďalšiu presilovku a v nej nevyužil tutovku Špirko. Rozhodlo sa teda v samostatných nájazdoch, ktoré zvládli naši hokejisti, keď sa dvakrát presadili (v prvej sérii Ihnačák, v štvrtej Jääskeläinen) a hostia ani raz. Víťazný zásah patril Brianovi Ihnačákovi5:4.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 5:4 po samostatných nájazdoch (3:1, 0:1, 1:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 3. Kriška (Bartánus, Mlynarovič), 4. Šoltés (Ihnačák, Ďatelinka), 6. Žiak (Fafrák), 49. Ďatelinka (Ihnačák), Ihnačák – rozh. sam. nájazd – 5. Ferényi (McCormack), 37. Marek Hecl (L. Paukovček), 55. L. Paukovček (Sojčík, Štach), 60. J. Švec (Sádecký)

Rozhodovali: Baluška, Štefik – D. Konc ml., J. Konc ml., vylúčení na dve min.: 6:10, vyššie tresty: Hlinka (Trenčín) 10 minút za zhodenie rukavíc, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, diváci: 2465.

Banská Bystrica: Beskorowany – V. Mihálik,  Southorn, Cardwell, Ďatelinka, J. Brejčák, Nemčík, Žiak, Lopejský – Hohmann, Hickmott, Jääskeläinen – Lamper, Ihnačák, Šoltés – Bartánus, Mlynarovič, Kriška – Fafrák, Gabor, Kabáč (do 27. min)

Trenčín: M. Tomek – McCormack, Brodeur, Štach, Kajínek, T. Bokroš, Sládok, Stacha, Rajnoha – Alderson, Mikyska, Špirko – Sádecký, Paukovček, Marek Hecl – Michal Hlinka, J. Švec, Sojčík – Ďurina, Ferényi, Blaško

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme veľmi dobrý začiatok do zápasu, mali sme potrebný pohyb a vytvárali si aj šance. Mrzí nás však presilovka piatich proti trom, kedy sme mohli zápas rozhodnúť. Celkovo sme mali v tomto zápase problémy s presilovkami. V druhej tretine sme nevyužili celý rad gólových príležitostí. Naše nevyužité presilovky nám zobrali energiu do ďalšieho priebehu zápasu. Napokon to teda skončilo 4:4, no musím povedať, že sme hrali nerozhodne v riadnom hracom čase s veľmi dobrým tímom. Mohli sme tento duel vyhrať za tri body, z toho sme sklamaní. Možno keby sme hrali celý zápas v piatich proti piatim tak ich máme. Každopádne presilovka musí byť z našej strany lepšia a od zajtra už začneme na tom pracovať aby tomu tak aj bolo.“ “

Ján Pardavý, tréner Trenčína: „Mali sme zlý začiatok a skoro dobrý koniec. Vstup do prvej tretiny bol zlý. Prehrávali sme 1:3, mal som aj obavy o brankára Tomeka po treťom góle, no potom sa chytil a podržal mužstvo, chytal famózne. Zvládli sme početné oslabenia, mali sme však veľa vylúčených hráčov, to sa nám nemôže stávať. Oceňujem, že mužstvo sa vždy vedelo dotiahnuť na súpera a dokonca vyrovnať. Mohli sme to v predĺžení strhnúť na našu stranu, mali sme tam šance v presilovke. Nájazdy realizovali hráči tiež dobre, ale nemali šťastie v zakončení. Za daného priebehu si získaný bod na ľade majstra vážime.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice, autor nášho štvrtého gólu, 801 ligový duel: „Sme spokojní s víťazstvom, no trošku nám to ušlo o ten jeden bod. Škoda tých deviatich  sekúnd do konca, no sme radi, že sme to napokon zvládli a po nájazdoch brali ten extra bod. Snažil som vypustiť udalosť pred zápasom z hlavy, keď som dostal dres s číslom osemsto, a sústrediť sa iba na hru. Teraz po zápase budú k tomu patričné oslavy. Môj štvrtý gól na 4:2 mohol byť víťazný, ale Trenčín hral výborne a bod si zaslúžil. Žiaľ nešli nám dnes presilovky, v hre piatich proti piatim sme dominovali. Ak by sme dali jeden – dva góly v početnej výhode, bolo by to iné. Sme však na špici tabuľky a pokúsime sa tam aj naďalej zostať.“

Brian Ihnačák, autor nášho víťazného gólu v nájazdoch: „Nečakali sme, že bude z tohto zápasu dráma vzhľadom na to ako sme začali duel. Nejako sme sa príliš upokojili za dvojgólového vedenia. Hrali sme však celkom dobre, no súper to nevzdal, dostal tie puky do bránky, bol to ťažký zápas. V nájazde som presne vedel, čo idem urobiť. Dúfal som, že mi skočí na môj prvý ťah, urobil to tak ako som to chcel a následne to už bolo ľahšie. Čo sa týka mojej prihrávky z buly na Ďatelinku, tak som to presne chcel. Už sme to párkrát skúšali a teraz to vyšlo. Dal som mu to, aby mohol streliť gól po osemsto zápasoch v lige. Čo sa týka nevyužitých presiloviek, stáva sa aj také niečo ako ste mohli vidieť v tomto zápase. Musíme tie presilovky viac trénovať. Neviem, či dôjde k zmenám v presilovkových formáciách, no jednoznačne nám dnes ušli. Musíme zapracovať na tom, aby nám znovu išli. Tieto dva body sú dôležité, stratili sme síce jeden, ale dva sú na druhej strane lepšie akoby sme mali iba jeden, lebo aj to sa nám mohlo prihodiť.“

Martin Kriška, prvý gól za Banskú Bystricu: „Čo sa môjho gólu týka, bolo to prvé naše striedanie na ľade, ´Berty´ s ´Mlynkym´ urobili dobrú robotu, ja som strelil cez hráča a to nás nakoplo. Hneď sa nám hralo ľahšie. Som vďačný za gól, no musíme makať ďalej. Ja sa tu cítim v tomto tíme dobre, je to zmena pre mňa tým, že v bystrickom mužstve je viac zámorských hráčov. Ja tu mám iné úlohy než som mal v Mikuláši. Môj čas na ľade je menší, no z toho sa nestrieľa, vedel som do čoho idem. Ja chcem byť predovšetkým nápomocný. Budem hrať tam, kde ma tréneri dajú a potrebujú a následne budem hrať najlepšie ako viem. Čo sa týka zranenie môjho kamaráta ´Kabiho´, dúfam, že to nebude nič vážne a v čo najkratšej možnej dobe bude znovu hrať.“

Adam Žiak, premiérový gól za Banskú Bystricu: „Teším sa, že som dal konečne už regulárny gól za Banskú Bystricu, aj keď ten puk bol tečovaný. Mali sme dobrý vstup do zápasu, len sme o to vedenie žiaľ prišli, čo je škoda. No každý bod je dobrý, aj tieto dva, keďže nás ešte čakajú pred play-off ďalšie ťažké zápasy.“

Lukáš Paukovček, útočník Trenčína (1+1 v zápase): „Chýbalo nám trošku šťastíčka v nájazdoch. Pozitívom zápasu bolo, že sme to nevzdali za stavu 3:1 pre Bystricu a bojovali až do samého konca. Nakoniec sa to vyplatilo a zobrali sme aspoň bodík z ľadu majstra. Vyšli nám oslabenia, máme ich najlepšie v lige. Pozerali sme na videu bystrické presilovky, no mali sme aj kusisko šťastia, plus nás podržal brankár Tomek. Za tých okolností, že sme prehrávali o dva góly, tak je to cenný bod. Tento bod nás môže posunúť dopredu.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský