1 /

Banskobystrickí hokejisti v dohrávke 18. kola Tipos extraligy vyhrali na ľade Nitry 5:2 a dostali sa v priebežnej tabuľke na 9. miesto. Barani nastúpili už s uzdraveným Šoltésom, ale presadili sa útočníci z oficiálne písaného tretieho a štvrtého útoku. Všetci hráči z formácie Výhonský – Tamáši – Kabáč skórovali a okrem nich pridali góly aj mladíci Kevin Jendroľ a Dominik Sojka. Hralo sa stále bez divákov.

Naši hokejisti dobre zachytili úvod. Poučili sa zrejme z posledného zápasu na ihrisku súpera v Liptovskom Mikuláši, nezabudli sa niekde duchom v autobuse a hrali od úvodu koncentrovane. Do vedenia išli po štyroch minútach a štyroch sekundách z prečíslenia. Brankár O’Connor najskôr dobre zasiahol po strele Kabáča z prvej, poradil si aj s následnou dorážkou Výhonského, ale Michal Kabáč bol stále aktívny v bránkovisku a puk napokon dotlačil do už odkrytej bránky – 0:1. Domáci sa nedostávali do šancí a my sme udreli v deviatej minúte z ďalšieho protiútoku. Strelu Creviera-Morina od modrej O’Connor vyrazil iba pred seba, obrana ´Corgoňov´ puk neupratala do bezpečia a Kevin Jendroľ strelou pod brvno pridal druhý náš gól – 0:2. Následne ´barani´ ešte nevyužili presilovku, nezahrali ju dobre, nehrozili a po nej ich podržal gólman Weninger po slušných koncovkách Hrnku a Vargu. My sme pred prestávkou zamestnali brankára Nitry strelou Bubela a žiaľ nepresní boli Bačík s Tamášim.

V strednom dejstve mali Nitrania prevahu, snažili sa o kontaktný gól, ale Weninger bol proti. Holešinského pokus dobre vyrazil, zasiahol skvele aj po strele Hrnku a poradil si s tvrdou koncovkou Švarného od modrej, následne puk odpratala naša obrana. Nebezpečný bol v 28. minúte teč aktívneho Hrnku, úradoval betón brankára HC ´05. Neinkasovali sme ani z prečíslenia, ale napokon domáci predsa len znížili. A to hneď v desiatej sekunde z prvej ich presilovky. Presadil sa Bajtek tečom pred bránkou a bolo 1:2. Tento hokejista mohol aj vyrovnať, ale v skvelej šanci neprestrelil Weningera, ktorý neskôr parádne zmenšil strelecký uhol Nemcovi a poslal ho tak do smútku. Postupne začali ožívať i Bystričania. Tretí gól sa snažili pridať najmä Šoltés a Gabor, ale O’Connor podržal svoj tím.

Nástup do tretej tretiny sme mali raketový. Už v deviatej sekunde zabudla obrana súpera na Alexa Výhonského a ten tohto faktu dokonale využil – 1:3. Autor tohto gólu potom poslal náš tím do oslabenia, ale to sme nielenže ustáli, ale aj využili na vsietenie štvrtého zásahu. Unikol totiž Alex Tamáši a bolo 1:4. Tamáši mohol v oslabení pridať aj piaty zásah, ale jeho blafák už nebol patrične presný. Banskobystričania potom nevyužili presilovku s dobrou možnosťou Gabora a po nej pykali. Róbert Varga si medzi kruhmi prebral puk, vylepšil si streleckú pozíciu a švihom zakončil presne k pravej žrdi – 2:4. Nitrania nevyužili ani ďalšiu presilovku po faule Bačíka a po nej sme mali vyloženú príležitosť my. Berger trafil po prihrávke Gabora do hornej žŕdky. Hráči spod Zobora pomerne skoro odvolali brankára a po prihrávke Jendroľa sa medzi opustené žrde trafil už v útočnom pásme z medzikružia po ľade Dominik Sojka2:5. Záver už bol pokojný, v našej réžii i ešte v početnej výhode.

HK Nitra – HC´05 Banská Bystrica 2:5 (0:2, 1:0, 1:3)

Góly: 31. Bajtek (Š. Nemec, Holešinský), 48. R. Varga (Š. Nemec) – 5. Kabáč (Výhonský, Tamáši), 9. K. Jendroľ (Crevier-Morin, Melcher), 41. Výhonský (Tamáši), 44. Tamáši (Kabáč), 58. Sojka (K. Jendroľ, Cardwell). Rozhodovali: P. Stano, Výleta – Crman, Valo, vylúčení na 2. min: 3:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, bez divákov.

Nitra: O’Connor – Mezei, Š. Nemec, Švarný, Raskob, Pupák, Bodák, Rais – Buček, Baláž, Holešinský – A. Sýkora, Rockwood, Hrnka – Bajtek, R. Varga, Múčka – Drábek, Šramaty, Volko

Banská Bystrica: Weninger – Bačík, Cardwell, Crevier-Morin, Björkung, Kostromitin, Boldižár – Šoltés, Berger, G. Gabor – Galbavý, Bubela, Michaud – Kabáč, Tamáši, Výhonský – Melcher, Sojka, K. Jendroľ

Ivan Droppa, tréner Banskej Bystrice: Skvelá tímová práca. Excelentne hrala naša štvrtá formácia, ktorá dala dva góly. Takýto hokej si predstavujeme. Trochu sme v druhej tretine začali vymýšľať, ale zvládli sme to aj vďaka výborným zákrokom brankára Weningera. Do tretej tretine sme mali výborný nástup, dali sme hneď gól a následne skórovali aj v oslabení. Potom sme to už umne udržali a pridali piaty zásah do prázdnej bránky. Víťazstvo nás teší, potrebujeme ho teraz potvrdiť doma ziskom troch bodov.“

Alex Výhonský, strelec nášho víťazného gólu: „Bolo to 60 minút tvrdej práce. Som rád, že sme udržali disciplínu. Nitra je nepríjemný súper, hrá svoj typický útočný hokej. My sme sa snažili byť pozorní v obrannom pásme. Hrali sme dobre, poctivo, obetavo. Nitra nás občas zaskočila pozorným napádaním, mala aj šance, ale tie náš brankár výborne pochytal. Bol to z našej strany dobrý tímový výkon. Zabrali sme na sto percent, čo prinieslo ovocie. Teší ma, že sme sa všetci hráči z nášho útoku presadili.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Za prvých dvadsať minút sme si body určite nezaslúžili. Prehrávali sme každý súboj a všade sme boli druhí, to sa nám potom vypomstilo v ďalšom priebehu hry. Síce druhá tretina bola výrazne lepšia, ale posledná tretina začala nešťastným odrazom a hneď sme inkasovali gól. Ďalší potom v oslabení a už sme to následne nedokázali dotiahnuť.“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR