1 /

Hokejisti HC 05 Banská Bystrica v 42. Kole Tipos extraligy prehrávali na ľade posledného Humenného v druhej tretine 1:4 po tom, čo inkasovali až tri góly v rade v oslabení. Avšak v tretej tretine vstali z popola, vyrovnali na 4:4 a duel doviedli do samostatných nájazdov. Tie boli vskutku nevídané. V piatich sériách dali ´barani´ až 4 góly, pričom inkasovali tri, takže napokon berú dva body pod Urpín zo štadióna zachraňujúceho sa a srdnato bojujúcemu celku v extralige.

Banskobystričania nastúpili bez zranených útočníkov Velu a Sojku v bránke s Krošeljom, ktorý v piatok v Košiciach vychytal nulu.  Domáci začali od úvodu aktívnejšie. Odmenou im bolo otvorenie skóre v 4. minúte duelu zásluhou 11. gólu v sezóne pre Fína Kuruho, ktorý „vytancoval“ banskobystrickú defenzívu a neskôr blafákom prekonal Krošelja – 1:0. Hostia však prepli na vyššie obrátky a keď arbitri v 8. minúte vylúčili domáceho Vaška, Carter Turnbull po kombinácii do prázdnej bránky vyrovnal na 1:1. Do prestávky mohol otočiť na 1:2 Langkow, mieril do protipohybu Galimova, ten však zámer útočníka Bystrice prečítal. Aj Humenčania mohli ísť do vedenia, najprv po skrumáži pred Krošeljom a potom v presilovke po koncovke Šoltésa, brankár HC ´05 dobre zakročil.

V druhej tretine najprv hosťujúci Gašpar nevyužil tutovku, keď pokoril Galimova, ale toho zastúpil hokejkou pred čiarou Pacalaj. Domáci tak následne za menej ako dve minúty využili tri presilové hry! Najprv Lapšanský si dokázal šikovne prebrať puk a vyslať nebezpečný projektil smerom na vzdialenejšiu žrď. Foss výborne clonil pred bránkou a tak Krošelj nemal veľmi dobrý výhľad – 2:1. Po vylúčení Matoušeka a začatom druhom plynúcom treste pre Horu využili ´východniari´ presilovku piatich proti trom. Sredl si dokázal perfektne potiahnuť puk bližšie k bránke a nebezpečnou strelou prepálil hráčov i gólmana ´baranov´ –  3:1. V pokračujúcej presilovke o jedného hráča sa menilo skóre aj na 4:1. Sredl vypálil z dobrej pozície v čase, keď Krošelj nemal veľmi dobrý výhľad, pretože pred bránkou výborne znovu clonil Foss.

Zdalo sa, že je „vymaľované“. Opak bol však pravdou. Bystričanov nakopla na začiatku tretej tretiny využitá presilovka po dobrom sklepnutí puku po strele Horu od Romana Faitha pred bránkou – 4:2. O necelú pol druha minútu vyslal kapitán Ivan Ďatelinka tvrdý projektil k bližšej žrdi a znižoval na rozdiel jediného gólu na 4:3 a o vyrovnanie sa postaral Christopher Langkow, ktorý sa presadil vôbec prvýkrát od príchodu pod Urpín z dorážky pred bránkou po strele Wilkinsa – 4:4. Na oboch stranách boli ešte zaujímavé šance, na bystrickej ich mali Faith s Turnbullom a v úplnom závere prežili ´barani´ infarktové situácie, pri ktorých ustáli väčší nápor domácich a doviedli tak duel aspoň do predĺženia.

V extra čase sa neujala ani jedna z príležitostí a o osude zápasu rozhodovali samostatné nájazdy. A v nich sa diali veci, v prvej sérii neuspeli Handlovský s Gašparom, v druhej sa už tradične presadil Bíreš a kľúčové bolo, že Pereskokov opečiatkoval až dve žŕdky pri svojej strele, hornú aj bočnú. Preverovalo sa to aj videorozhodcom, nebolo tak 2:2, ale 1:2. Následne sa už presne triafali všetci hráči, na banskobystrickej strane Turnbull, Petriska a v piatej sérii Matt Wilkins, ktorý tak rozhodol o dvoch bodov pre tím spod Urpína.

HC 19 Humenné – HC 05′ Banská Bystrica 4:5 pp a sn (1:1, 3:0, 0:3 – 0:0, 0:1)

Góly: 4. Kuru (Pereskokov, Pacalaj), 27. Lapšanský (Sredl, Handlovský), 28. Sredl (Pereskokov), 29. Sredl (Lapšanský) – 8. Turnbull (Faith), 44. Faith (Hora, Wilkins), 45. Ďatelinka (Turnbull, Hora), 48. Langkow (Wilkins, Bačik), rozhodujúci nájazd Wilkins. Rozhodovali: M. Korba, T. Orolin – Ordzovenský, Bogdaň, vylúčení na dve min.: 2:6, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, diváci: 1782.

Humenné: Galimov – Meliško, Sredl, Pacalaj, Sergienko, Ťavoda, Novický – Paršin, Kuru, Pereskokov – Lapšanský, Foss, Šoltés – Handlovský, Linet, Vaško – Thomka, Horvát, Ragan – Borov

Banská Bystrica: Krošelj – Bačik, D. Stránský, Hora, Žabka, Ďatelinka, Luža, Pavúk – Wilkins, Langkow, Turnbull – Gašpar, Bíreš, Matoušek – Petriska, R. Faith, Výhonský – Macek, A. Stránský, Štrauch

Hlas po zápase pre web HC ´05:

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme trochu pomalší štart do stretnutia a v prvej tretine sme neboli pripravení hrať na sto percent. Koncom prvej časti sme sa postupne do toho dostávali, no v druhej dvadsaťminútovke sme nehrali príliš rozumne a dopustili sme sa niekoľkých faulov, ktoré viedli k viacerým inkasovaným gólom. A aj keď to boli presilovkové góly, mohli sme v tých momentoch zabojovať o niečo viac. Veľmi dobrou správou však je, že hráči sa nevzdali a každý jeden dal do toho všetko, spolu tvrdo pracovali, pomáhali si a dokázali sme sa vrátiť do zápasu v tretej tretine. Napokon sme zvíťazili po nájazdoch, s čím môžeme byť celkom spokojní.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú najbližšie duel po reprezentačnej prestávke znovu na ľade súpera, a to v stredu 14. februára17.00 hodine v Poprade.

Autor: (bl), Foto: fb Humenné - MsÚ zo zápasu