2 /

Banskobystričania v 30. kole hokejovej Tipos extraligy podľahli na svojom ľade Liptovskému Mikulášu 3:5 a nepripísali si tak piatu výhru v rade. V divokom zápase nedohrali pre vyššie tresty kapitáni oboch tímov Ďatelinka a Kriška. Hostia senzačne otočili duel z 3:0 na 3:5, pričom po dva góly strelili Fíni Ventelä a Saari.

Prvá tretina bola v réžii ´baranov´. Do vedenia išli v štvrtej minúte, keď Ďatelinka strieľal od modrej a puk tečoval pred bránkou úspešne Dominik Jendek1:0. Hostia potom nevyužili presilovku a po nej opäť úradoval celok spod Urpína. Bíreš dobre operoval pred bránkou, ale puk poslal tesne vedľa žrde a Valenta nepokoril spoza kruhu ani novic v bystrickom tíme Ján Brejčák. Podarilo sa to napokon v trinástej minúte Rasťovi Gašparovi. Hoci prečíslenie Bírešovi nevyšlo, zabojoval ešte pri mantineli, donútil súpera k chybe a odrazený puk si našiel nášho spomínaného strelca, ktorý z medzikružia prestrelil gólmana Liptákov – 2:0. V pätnástej minúte mohli navýšiť vedenie Watling s Bačíkom pred bránkou – nesupeli, ale mrzieť ich to príliš nemuselo, pretože sedemnásť sekúnd pred prestávkou Troock našiel od modrej čiary pred bránkou úplne voľného Kristoffa Kontosa a ten pekne vymiešal Valenta – 3:0.

Druhá tretina bola diametrálne odlišná. Liptáci sa chytili po nevyužitej presilovke a vyrovnali na 3:3 v priebehu šiestich minút! Najprv v polovici stretnutia sa po nevydarenej strele Diakova dostal k zrazenému puku Saari a poslal ho nekompromisne za Sedláčka – 3:1. Saari mohol pridať aj druhý gól z medzikružia, gólman HC ´05 podržal svoj tím, avšak o pár sekúnd na to kapituloval, pretože Ventelä si nakorčuľoval od modrej ku kruhu, mal veľa priestoru a švihom znížil na 3:2. A to nebolo všetko. Ventelä napokon aj vyrovnal na 3:3, keď sa presadil z pravej strany od mantinelu z uhla koncovkou bez prípravy. Bola to studená sprcha pre ´baranov´, ktorú ešte viac ostudenili rozhodcovia. V 38. minúte poslali Ďatelinku predčasne pod sprchy, hoci kapitán Banskej Bystrice iba slabo zasiahol ruku Diakova pri mantineli z boku. Obranca Mikuláša mal krv na tvári, ale namiesto trestu nanajvýš dve + dve minúty vyfasoval náš zadák s Céčkom na hrudi nečakane 5 minút plus do konca zápasu. Presilovku do prestávky hostia nevyužili.

Na začiatku tretej tretiny sme hrali dokonca v oslabení o dvoch hráčov a to už Mikulášania využili. Presadil sa Saari spomedzi kruhov a bolo 3:4. V 44. minúte sa porúčal pod sprchy aj kapitán hostí Kriška po faule kolenom na Jendeka. Tak Diakov ako aj Jendek však opätovne zasiahli do hry, nešlo o zranenia, pre ktoré by nemohli už nastúpiť na ľad. V 48. minúte mohol zvýšiť vedenie Liptákom Walega z úniku v oslabení, proti bol Sedláček. Bystričania mali silné okamihy v 52. minúte. Gašpar s Bírešom neuspeli zblízka, po strele Bačíka zvonila žŕdka a puk sa do bránky nezmestil ani po následnej koncovke Kontosa. Úspešný neskôr nebol ani prienik Troocka a snaha Watlinga zblízka. Bačíkovi zmaril príležitosť dobrým miernym vykorčuľovaním z bránky a následným zákrokom Valent. V závere ´barani´ hrali v šestici bez brankára, ale Vankúš sa rútil na opustenú bystrickú svätyňu, chcel zakončovať bekhendom, v poslednej chvíli ho zozadu fauloval Kontos, a tak bol Liptákom priznaný technický gól – 3:5. Potom ešte išiel na trestnú lavicu útočník MHK 32 Handlovský. Hráči spod Urpína to skúsili opäť bez gólmana v šestici proti štyrom, no duel už nezdramatizovali.

HC ´05 Banská Bystrica – MHK 32 Liptovský Mikuláš 3:5 (3:0, 0:3, 0:2)

Góly: 4. D. Jendek (Ďatelinka, Tamáši), 13. R. Gašpar, 20, Kontos (Troock, Watling) – 30. Saari (Diakov, Karsums), 34. Ventelä (Vähätalo, Karsums), 36. Ventelä (Mezovský, Walega), 43. Saari (Štrauch, Karsums), 59. Vankúš technický gól. Rozhodovali: Baluška, Výleta – D. Konc ml., Klejna, vylúčení na dve min.: 5:2, vyššie tresty: 38. Ďatelinka 5 + DKZ za vrazenie na mantinel – 44. Kriška 5 + DKZ za faul kolenom, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, diváci: 1730.

Banská Bystrica: Sedláček – Luža, Bačík, Ďatelinka, J. Brejčák, Matej Bača, Kojo, Frídel –– Watling, Kontos, Troock – Gašpar, Bíreš, J. Sukeľ – Výhonský, Tamáši, D. Jendek – G. Gabor, Urbánek, Kabáč

L. Mikuláš: Valent – Mezovský, Ventelä, Diakov, Pavúk, Novajovský, Marek Hudec, Kapičák – Karsums, Saari, Kuru – Kriška, Walega, Handlovský – Michalík, Vähätalo, Uhrík – Vankúš, Šmída, Štrauch

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Musíme hrať 60 minút, nie iba 40 z nich. Taký je hokej na profesionálnej úrovni. Gratulujem súperovi. My sme si mysleli, že sme už vyhrali zápas. Súper však bojoval a zaslúžil si vyhrať. Niektorí hráči boli spokojní s tým, že si vylepšili štatistiky. Musia však myslieť na body pre tím. V tretej tretine sme stroskotali na brankárovi hostí. Som nahnevaný. Vždy, keď máme šancu konečne sa dostať do prvej šestky, tak si to sami pokazíme. Dnes sme konečne mali prakticky plnú súpisku, ale pokazili sme si to sami veľmi zlou druhou tretinou.“

Ján Brejčák, nová posila, obranca Banskej Bystrice: „Inak som si predstavoval návrat do Bystrice. Prvá tretina bola vynikajúca. V druhej tretine sme z nepochopiteľných situácií vypli nohy a inkasovali sme tri góly. Sami sme si prehrali zápas. Treba si uvedomiť, že každý zápas sa hrá šesťdesiat minút. Viem, aké výkony sa očakávajú od mňa, no na ľade som sa cítil ťažko. Po dvoch mesiacoch pauzy som bol šiesty deň na ľade, to bolo cítiť. Tretie tretina už bola pokojnejšia, ale verím, že sa budem od zápasu k zápasu cítiť lepšie. Ako som sa zranil v Nórsku, tak som si povedal, že hokej nechcem riešiť. Prešli dva mesiace, ozvala sa mi Banská Bystrica a ešte nejaké tímy zo Slovenska. Vďakabohu bývam v Banskej Bystrici, tak som si vybral jednoducho.“

Rastislav Gašpar, strelec druhého gólu Banskej Bystrice: „Neviem čo sa stalo v druhej tretine, ale nemôžeme takto hrať. To je neprípustné. Prvú tretinu sme nedali súperovi žiadnu šancu, nedovolili sme im nič, avšak v druhej tretine sme začali vymýšľať, komplikovať si to a dostali sme góly. Nemôžeme takto hrať. V tretej tretine sme to chceli doháňať, ale sme si sami urazili šťastenu, tým našim prístupom . Nepadlo nám to tam, mohlo nám to padnúť, ale nepadlo. V druhej tretine bol kameň úrazu v tom, že prišla jedna chyba, druhá chyba, nuž stane sa, ale to sa nemôže stávať. Musíme sa z tohto poučiť. Neviem, prečo to takto s Mikulášom hráme, bolo to takisto aj predtým u nich, toto sa nám nemôže stávať.“

Michal Valent, brankár L. Mikuláša: „Super robota. Po tej prvej tretine to bolo pre všetkých chalanov ťažké. Ja som to tiež v hlave spracovával, že prečo sa zase toto stalo. Niečo sme si však v šatni cez prvú prestávku povedali a inak sme k tomu pristúpili v druhej tretine. Začali sme viac strieľať, padli nám tam aj šťastné góly. Sme radi, že sme zápas napokon otočili, ale musíme byť pokorní, lebo takto nemôžeme pristúpiť k prvej tretine. Nie každý zápas dokážete otočiť z 3:0 na 3:5. Počas prvej prestávky boli tréneri pokojní. Povedali nám, že prvá tretina nebola ideálna a vedeli sme to aj my sami. Povedali nám, čo máme zlepšiť, zlepšili sme to a bolo dobré, že nám v strednom dejstve padli góly a znížili sme. Tešíme sa, ale už zajtra treba ísť tvrdo do práce.“

Martin Hrnčár, asistent trénera L. Mikuláša: „Úvod patril Bystričanom, mali aktívny pohyb. Vedeli sme o ich sile, že majú fyzicky dobre disponovaných hráčov. Bolo to aj cítiť v predbránkovom priestore, ale aj v rohoch a súbojoch. Nevedeli sme sa presadiť. Mali sme málo striel. Súper bol oveľa aktívnejší, išiel zaslúžene do vedenia 3:0 po našich chybách. Druhá tretina presný opak. Chalani začali zrýchľovať hru, začali si puky posúvať, začali sme preťažovať obranu Banskej Bystrice našou jednoduchosťou pri prechode modrej čiary. Zaslúžene sme zvrátili zápas naspäť. V poslednej tretine nám pomohla presilovka o dvoch hráčov, využili sme ju, dali sme gól a v závere sme predviedli obetavosť, blokovali sme strely. Musím vyzdvihnúť aj komunikáciu, brankára Miša Valenta. Bola to dobrá symbióza celého tímu, preto sme z 0:3 otočili vývoj v náš prospech na 5:3. V kabíne máme šikovných hokejistov s obrovským zdravým jadrom a s ´chtíčom´ bojovať, pracovať i keď sa nedarí. Chalani to potvrdzujú dlhodobejšie v poslednom období, nezabalia zápas, hrajú, vedia, kde majú silné miesta a dokážeme nájsť slabiny súpera. Ak pracuje dobre obrana a následne celá formácia na sto percent a podrží nás gólman, tak môžeme byť úspešní i napriek tomu, že prehrávame 0:3.“

Najbližší duel čaká hráčov Banskej Bystrice na ľade súpera, a to v piatok 20. januára o 18.00 hodineNových Zámkoch proti tamojším ´býkom´.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský