0 /

Banskobystrickí hokejisti v 32. kole Tipos extraligy netradične v modrých retro dresoch zdolali Poprad 4:3 a dostali sa cez svojho súpera v tabuľke na siedmu priečku. Naši hráči spod Urpína zaknihovali šiestu výhru z uplynulých siedmich stretnutí. V bránke sa pre zranenie Sedláčka predstavil Belányi.

Pred zápasom klub HC ´05 ocenil desať osobností banskobystrického hokeja – Jána Lehockého, Jána Šimčíka st., Ondreja Snopka, Mariána Chmelíka, Dušana Daubnera, Ivana Dzuráka, Pavla Strieša, Jána Dilíka, Jána Hegyiho a Juraja Pivku. Úvodné buly hodil vnuk Jána Lehockého – Mojmír Lehocký, pretože jeho starý otec sa pre zdravotné problémy nemohol oceňovania zúčastniť, pričom v roku 1969 spoluzakladal experimentálnu hokejovú triedu, čo samo o sebe viedlo k rozvoju mládeže zameranej na hokej v našom meste.

V prvej tretine najprv pohrozili hostia, exbystrický útočník Bubela mieril do žŕdky po peknej akcii so Svitanom. Z gólu sa tešili domáci priaznivci v jedenástej minúte. Branden Troock skóroval šikovným bekhendom zblízka a bolo 1:0. O dve minúte neuspel voľný Jakub Sukeľ zoči – voči Petersovi, ale pokoril ho v štrnástej minúte Kristoff Kontos pohotovo zblízka, keď ťažil z dobrej prihrávky Troocka spoza bránky – 2:0.  A mohlo byť aj 3:0, ak by sa ešte v tej istej minúte presadil pred popradským gólmanom Výhonský. Nestalo sa a Podtatranci znížili Kundrikom, ktorý si šikovne obhodil Brejčáka a svoj rýchly prienik pretavil do gólovej podoby presnou koncovkou – 2:1. Ešte do prestávky mohol vyrovnať Skokan, predral sa pred Belányiho, no nevyzrel na neho.

V strednom dejstve sa pokúšal zvýšiť vedenie aktívny Šoltés dobrou strelou z medzikružia. Hostia nevyužili presilovku a po nej mal šancu znovu Výhonský, odrazený puk však nedokázal z dvoch metrov poslať za Petersa. Neuspel pred ním ani voľný Troock. A tak sa o slovo znovu prihlásili Popradčania. Bubela druhýkrát zazvonil na žŕdke, ale výstrahu ´barani´ nezobrali vážne. V 32. minúte Drgoň vystrelil od mantinelu z pravej strany, puk prešiel za Belányiho, pred čiarou sa ho snažil odvrátiť Luža, no napálil ho do chrbta vlastného gólmana, odkiaľ putoval do bránky. Nešťastný moment a 2:2. Vyrovnaný stav netrval napokon dlho. V 34. minúte totiž Kojo vystrelil od modrej, tentoraz Petersovi prepadol puk za seba a stojac pred čiarou ho doklepol Dávid Šoltés3:2. Pred druhou prestávkou mal ešte dobrú možnosť Gašpar, nepresadil sa však zblízka.

V tretej tretine už bez zraneného kapitána Ďatelinku nevyužili Bystričania jedinú presilovku v zápase, v ktorej mali tlak, ale nestrieľali. Mohli za to pykať najmä v päťdesiatej minúte, kedy Valigura po rýchlo prechode do útoku poriadne preveril Belányiho. Na opačnej strane to potom dvakrát skúšal z kruhu Gašpar, nepochodil. Petersa napokon pokoril Dominik Jendek v 52. minúte, keď mu ideálne prihral popradský Skokan a puk ako na podnose nekompromisne poslal do bránky – 4:2. Hráči spod Tatier ešte zdvihli hlavu, pretože sa o dve minúty ujala skrytá strela Kotvana spoza nášho Brejčáka a kruhu – 4:3, ale vyrovnať sa už Popradu nepodarilo ani v záverečnej hre bez brankára v šestici. ´Barani´ tak zdolali ´kamzíkov´, dostali sa v tabuľke pred nich na siedme miesto, pričom na šiestu pozíciu zaručujúcu priamy postup do play-off strácajú len dva body.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Poprad 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)

Góly: 11. Troock (Watling, J. Brejčák), 14. Kontos (Troock, Watling), 34. Šoltés (Kojo, Bačík), 52. Jendek – 16. Kundrik (Valigura, Podlipník), 32. Drgoň, 54. Kotvan (Valigura, Kundrik). Rozhodovali: Moller, J. Konc ml. – Bogdaň, Riš, vylúčení na dve min.: 1:1, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, zmeny: od 35. B. Bystrica bez Ďatelinku, diváci: 2011.

Banská Bystrica: Belányi – Luža, Bačík, J. Brejčák, Ďatelinka, Holenda, Kojo – Troock, Kontos, Watling – Kabáč, G. Gabor, Výhonský – J. Sukeľ, Bíreš, Gašpar – Jendek, Tamáši, Šoltés

Poprad: Peters – Drgoň, Betker, Vainio, Kotvan, Podlipnik, Meliško – Svitana, Skokan, Bubela – Razgals, Kolouch, Záborský – Kukuča, Mlynarovič, Jermain – Valigura, S. Petráš, Kundrik

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Poprad hral veľmi dobre, ale aj my. Bol to duel, ktorý sa podobal play-off. Ťažký zápas, chlapci stáli na víťaznej strane a pre výhru urobili všetko. Stalo sa veľa dobrých vecí, Šoltés hral tak, ako dokáže a všetci veríme, že takto bude pokračovať. Bol to pre nás dobrý duel, bojovný, aj keď sme v druhej tretine stratili kapitána, tak zvyšní piati obrancovia sa s tým popasovali. Tento víkend sme získali skvelých šesť bodov aj s náhradným brankárom.“

Dávid Šoltés, strelec tretieho banskobystrického gólu: „Veľmi sme radi za tieto tri body, ktoré sme získali. Bol to veľmi náročný zápas. Bojujeme o priamy postup do play-off, aby sme sa dostali do prvej šestky, takže sme veľmi radi, že sme to zvládli. Škoda iba, že Poprad dokázal vyrovnať v druhej tretine na 2:2, ale ukázala sa sila nášho tímu. Dali sme následne dva góly a síce sme inkasovali ešte tretí, no zápas sme napokon zvládli a vyhrali ho. Nebolo to ľahké najmä v obrane, dohrávali to piati naši beci, ale popasovali sa s tým výborne. Pomaly sa to vyvíja dobre, získavame silu na našu stranu. Dúfam, že nám to pôjde takto čo najdlhšie. Teší nás, že sme vyhrali v týchto modrých retro dresoch. Sú veľmi pekné a pomohli nám tiež k trom bodom.“

Dominik Jendek, strelec štvrtého banskobystrického gólu: „Na môj gól mi prihral Dávid Skokan. Poznám ho už veľmi dlho, aj otec s ním hrával, hneď po zápase som mu poďakoval za peknú prihrávku. Zasmial sa na to tiež, bolo to zábavné. Tak zadarilo sa trošku, mal som také tušenie, že by mohol prísť puk do toho priestoru, kde som operoval, prečítal som to trošku a som rád, že mi to tam padlo. Bol to dôležitý zápas, preskočili sme Poprad v tabuľke, za čo sme veľmi radi. Bol to veľmi ťažký duel, bolestivý, ale zvládli sme ho. Chceme vyhrávať čo najviac zápasov a dostať sa priamo do play-off.“

Peter Mikula, tréner Popradu: „Ťažko sa mi to hodnotí. Podali sme diametrálne odlišný výkon ako proti Košiciam. Niektoré veci si neviem vysvetliť. Vyrobili sme viacero chýb. Niektoré hráči k tomuto zápasu mentálne nepristúpili tak, ako si to duel pýtal. Dobre vedeli o čo hrajú a dopustili sa vecí, na ktoré som ich upozorňoval. Povedal som hráčom, kde má Bystrica slabiny, ale nevyužili ich. Zápas sa pre nás zlomil v druhej tretine, pretože za stavu 2:2 sme mali dobre rozohranú partiu, súpera sme v strednom dejstve prestrieľali , aj medzihra bola zaujímavá, len nebola efektívna a ku tomu všetkému sme inkasovali tretí kľúčový gól.“

Peter Kundrik, útočník Popradu (1+1 v zápase): „Čo sa týka hry nášho útoku, tak sme spokojní, ale výsledok nás nepotešil. Nenadviazali sme na posledné tri víťazné zápasy v rade. Musíme sa vrátiť k tomu, čo sme robili predtým dobre. Bystričania mali lepší pohyb, lepšie zatvárali tretinu, dobre nás napádali a hrali do tela. Bol to pre nás šesť bodový zápas, pretože sme mali s Bystricou narovnako body. Žiaľ nevydaril sa nám tento duel. Nevadí. Musíme sa skoncentrovať, pretože je už málo zápasov do konca základnej časti. Musíme teraz zbierať každý jeden bod.“

Najbližší duel čaká hráčov Banskej Bystrice na ľade súpera v piatok 27. januára o 17.30 hodine v Košiciach.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský