0 /

Susedské derby Banská Bystrica – Zvolen v 6. kole Tipos extraligy zvládli pred takmer tri tisíc divákmi lepšie naši hokejisti, ktorí vyhrali 4:3 po predĺžení a zosadili tak tradičného rivala z vedúcej pozície v tabuľke. V stretnutí sme dvakrát viedli, avšak trinásť sekúnd pred koncom prehrávali 2:3. V šestici bez brankára ´barani´ vyrovnali a v predĺžení rozhodol o dvoch bodoch Branden Troock.

Slávnostné buly zápasu hodil niekoľkonásobný šampón v thajskom boxe i kickboxe Vladimír Moravčík. Ukončil profesionálnu kariéru a od hokejového klubu dostal dres s číslom 96. Práve toto číslo symbolizuje počet jeho duelov. Prvá tretina patrila Bystričanom, boli aktívnejší, čo pretavili do gólu už v tretej minúte. Po peknom Jendekovom sa natlačení pred bránku upratal vypichnutý puk Petríkom Alex Výhonský a bolo 1:0. Náskok mohli naši ´barani´ zveľadiť. Najmä Gabor sa nepresadil zoči – voči Petríkovi v tutovke. Zvolenčania hrozili až v závere tohto dejstva, ale v trme – vrme pred bránkou neuspeli Langkow s Heclom, k kruhu Hraško a zblízka ani Kašlík.

Na začiatku druhej tretiny hrali Bystričania presilovku, ale počas nej inkasovali. Do úniku vyslal Marcinek Šišku a ten bekhendovým blafákom vyrovnal na 1:1. Zvolen potom nevyužil početnú výhodu, dobrú možnosť mal Zuzin a v piatich proti piatim opäť skóroval náš tím. A to po peknej kombinačnej akcii, keď pravej strany Kontos našiel voľného Brandena Troocka na ľavej, ktorý pri bližšej žrdi zo svojho pohľadu videl odkrytý priestor a puk tam aj poslal – 2:1. Šance sa následne striedali na oboch stranách. Sľubný bol bekhend útočníka HC ´05 Sojku a potlesk si vyslúžil i obranca Ganz, keďže výborne telom zastavil črtajúci sa únik hosťujúceho Huntebrinkera. Ten mal možnosť spolu so Zuzinom vyrovnať v 35. minúte. Za nás sa nepresadil o pár sekúnd Tamáši zblízka. Napokon bola úspešná až presilovka Zvolenčanov v 38. minúte, keď sa ujala strela Hannu spoza kruhov – 2:2.

V tretej tretine mohli ísť hokejisti spod Urpína do vedenia, lenže Sojka sám pred Petríkom neskóroval a z medzikružia nepokoril gólmana HKM švihom ani Sukeľ. A tak hostia napokon otáčali výsledok. V 46. minúte vystrelil od modrej Sládok a puk sa od Stupku dostal za Rahma – 2:3. Bystričania sa nepoddali, začali ešte viac útočiť a dostávali sa aj do dobrých príležitostí. Napríklad Výhonský, ktorý bol v koncovke faulovaný, ale presilovku sme nevyužili. Potom pekne prenikol Björkung a z kruhu strieľal do bočnej siete, keď už niektorí diváci kričali gól a vstali zo sedadiel. V 54. minúte to skúšali pri pravej žrdi šikovne Troock a Kabáč, no Petrík bol proti. Na opačnej strane sa v závere Zuzin natlačil pred našu bránku, Rahm sa nenechal prekvapiť. V poslednej minúte už hrali ´barani´ vabank v šestici bez gólmana a vyplatilo sa. Necelých 13 sekúnd pred koncom Kristoff Kontos v pokľaku z pravej strany vyrovnal, keď sa to predtým z ľavej strany nepodarilo voľnému Bírešovi – 3:3. V predĺžení mali Bystričania jasne navrch a napokon sa presadil individuálnou prienikom i perfektným zakončením Branden Trocck. Rozhodol tak o výhre 4:3 a dvoch bodoch pre náš tím.

HC ´05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 4:3 pp (1:0, 1:2, 1:1 – 1:0)

Góly: 3. Výhonský (D. Jendek, Björkung), 28. Troock (Kontos, R. Gašpar), 60. Kontos (Kabáč, Bíreš), 62. Troock – 22. Šiška (Marcinek, Hraško), 38. Hanna (Gropp, Sideroff), 46. Stupka (Sládok). Rozhodovali: D. Konc st., Fridrich – Synek, Gegáň. Vylúčená na dve min.: 3:3, presilovky: 0:1, oslabenia 0:1, diváci: 2811.

Banská Bystrica: Rahm – Björkung, Bačik, Luža, Holenda, Frídel, Ďatelinka, Ganz – Troock, Kontos, Kabáč – R. Gašpar, J. Sukeľ, G. Gabor – Urbánek, Tamáši, Kabáč – Výhonský, Sojka, D. Jendek

Zvolen: R. Petrík – Messner, Hain, Hanna, Mudrák, Hraško, Sládok, S. Barcík – Kašlík, Huntebrinker, Zuzin – Sideroff, Langkow, Hecl – Gropp, Šiška, Stupka – Marcinek, Viedenský, Csányi

Antti Karhula, hlavný tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Bol to kvalitný zápas, mali sme výborný začiatok. V prvých asi 12 minútach sme mohli dať niekoľko gólov. Myslím, že sme hrali vskutku dobre. Aj keď súper dokázal získať prevahu, snažili sme sa dobre brániť. V obrannom pásme sme hrali solídne a v útoku sme si vedeli podržať puk a vytvoriť niekoľko šancí. Páčilo sa mi ako sme hrali. V závere sme to mali náročné, ten ich tretí gól prišiel tak trochu z ničoho nič. Krátko predtým sme mali niekoľko dobrých príležitostí. Som však spokojný, že chlapci sa nevzdali. Odvolali sme brankára, vďaka čomu sme boli schopní vyrovnať. Následne sa ukázali individuálne schopnosti Troocka a vyzeralo to, že ľudia sa skoro zbláznili od radosti, takže určite to bol skvelý zápas.“

Rudolf Jendek, asistent trénera Banskej Bystrice: „Videli sme veľmi dobrý zápas, výsledok sa prelínal z jednej strany na druhú. Na chlapcoch, ktorí mali zdravotné problémy, bolo vidno na konci, že im už dochádzali sily. Dokázali sme sa však vzchopiť. Pre divákov to musel byť atraktívny duel, najmä jeho záver, kde sa nám podarilo vyrovnať. A potom, čo predviedol Troock v predĺžení, to bolo niečo excelentné. Kulisa bola tiež fantastická , hráčom určite pomohla k lepšiemu výkonu. Myslím si, že keď budeme takto hrať, môžeme byť v extralige úspešní. Tabuľku zatiaľ nesledujeme, súťaž sa totiž iba rozbieha. My máme dosť starostí sami so sebou. Musíme sa ešte venovať hlavne sami sebe.“

Robin Rahm, brankár Banskej Bystrice, predtým chytal práve u súpera vo Zvolene: „Bol to pre mňa skvelý pocit a zábava hrať proti bývalým spoluhráčom. Dosiahli sme veľké víťazstvo. Atmosféra pripomínala finálový zápas play-off. Fanúšikovia nás hnali dopredu, pozdvihli náš výkon a vďaka nim sme mali extra energiu, ktorá nám dopomohla otočiť tento zápas.“

Alex Výhonský, strelec nášho úvodného gólu: „Presne pre tieto momenty sa hrá hokej, sme za to radi, ide o dôležité body z domáceho zápasu, v peknom derby. Atmosféra bola vynikajúca a týmto by som chcel pochváliť fanúšikov, nielen našich, ale aj zvolenských, ktorí vytvárali úžasnú atmosféru počas celých 60 minút a užívali sme si to. V hre boli lepšie aj horšie fázy, súper nám ukázal na čom musíme popracovať. Je to najmä obranné pásmo a chce to trochu pokoj na puku pri rozohrávke, ale ukázalo to aj pozitíva – že si vieme vytvoriť šance a ukázalo to aj náš charakter, keďže sme bojovali až do konca. Nepozerali sme sa na to, koľko času je do konca. Robili sme si stále svoju robotu, išli sme na ľad s jediným cieľom skórovať. Na súperove postavenie v tabuľke sa netreba pozerať, ideme si krôčik po krôčiku. Sezóna je ešte dlhá, prvoradá je naša práca. Čo sa týka Robina Rahma, veľmi dobre zapadol, má už aj novú bystrickú masku, je to vynikajúci chalan. Je to neskutočný profík, maká každý deň, ráno je tu na štadióne prvý a posledný odchádza. Sme za neho radi.“

Peter Oremus, tréner Zvolena: „Takéto mužstvo, aké máme vo Zvolene, tak ak vyhráva a má pod kontrolu hru, musí duel dotiahnuť do víťazného konca. A to jednoznačne. Stali sa určité veci, ktoré sme si neustrážili. Počas toho zápasu sme nehrali špatný hokej, len sme trošku viac mali strieľať a dať viac gólov, než len dva. V závere bola Bystrica aktívnejšia, domáci sa tlačili do bránky a aj v predĺžení mali navrch. Tým pádom si tie dva body zaslúžili. Chcel by som vyzdvihnúť aj pekné prostredie v Banskej Bystrici, ľudia povzbudzovali z jednej i druhej strany. Som rád, že jedno i druhé mužstvo prispelo k tomu, aby bol hokej pekný.“