0 /

Hokejisti Banskej Bystrice v druhom štvrťfinálovom zápase play-off Tipos extraligy proti Spišskej Novej Vsi pomýšľali i v oklieštenej zostave na výhru a boli k nej veľmi blízko. Ešte 92 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času viedli 2:1. Následne však domáci za necelú minútu duel otočili vo svoj prospech a štyri sekundy pred klaksónom pridali aj poistku do prázdnej bránky ´baranov´, ktorí hrali vabank so šiestimi korčuliarmi. Spišiaci teda vyhrali utorňajší duel 4:2 a v sérii hranej na štyri víťazstvá sa ujali vedenia 2:0.

Veľkou vzpruhou pre Bystričanov bolo, keď už po dva a pol minútach hry ustáli dvojnásobné oslabenie. Na jeho konci sa mohol zaskvieť po prihrávke Archembaulta ostrieľaný slovenský útočník v drese Sp. N. Vsi Bakoš, ktorý však neprekonal Krošelja. Na opačnej strane sa takmer tešil z gólu zhruba v polovici 8. minúty Nielsen, ktorého zakončenie mierilo len do konštrukcie Melicherčíkovej svätyne, no už krátko na to prišiel úvodný gól stretnutia. Stalo sa tak v presilovke, keď pri vylúčení Džugana poslal Banskú Bystricu do vedenia Alex Výhonský1:0. Aj domáci si ešte zahrali v početnej výhode, lenže vylúčenie Turnbulla ostalo nepotrestané.

O jednogólový náskok prišli ´barani´ v polovici stretnutia, no ešte predtým domáci Valach mieril do žŕdky. O vyrovnanie na 1:1 sa postaral Juraj Majdan, ktorý pretlačil puk za Krošelja z dorážky po vyrazenej strele Bakoša. Opäť sa tak začínalo odznovu. Po dvoch tretinách nebolo ani zďaleka o ničom rozhodnuté, hoci hráči Spišskej Novej Vsi boli blízko druhého gólu, keď v 36. minúte takmer prekonal Krošelja obranca Valach.

V záverečnej dvadsaťminútovke sa podarilo Banskobystričanom dostať na koňa, keď na začiatku 44. minúty prišiel ďalší presilovkový gól. Opäť sa tak stalo pri vylúčení Džugana, no s tým rozdielom, že autorom presného zásahu bol tentokrát Marcus Vela, ktorého vyzval ku gólu na 1:2 Turnbull. V polovici tretej časti podržal ´baranov´ Krošelj, ktorý dobre zasiahol proti Ališauskasovi a podobný scenár sa opakoval aj v 55. minúte pri príležitosti Archembaulta. Dve minúty pred koncom išli Spišiaci do vabanku v podobe hry v šestici a tento ťah sa realizačnému tímu „rysov“ vyplatil. Presne 91 sekúnd pred koncom vyrovnal na 2:2 dobre mierenou strelou spoza hráčov do šibenice Nellis, no to ani zďaleka nebolo všetko. Do konca riadneho hracieho času zostávalo už len 33 sekúnd, keď prišla krutá facka a tretí gól po strele Ališauskasa, keď puk prepadol za Krošelja a pred čiarou ho upratal do bránky Vandas 3:2. V reakcii na tento moment sa tím spod Urpína uchýlil taktiež k hre bez brankára, čo však vyústilo do štvrtého gólu Spišskej Novej Vsi, dal ho Nellis4:2. Rysy tak ubránili svoju pevnosť aj v druhom domácom stretnutí.

HK Spišská Nová Ves – HC ’05 Banská Bystrica 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)

Góly: 30. Majdan (Bakoš, Kerbashian), 59. Nellis (Burgess, Archambault), 60. Vandas (Myklucha, Ališauskas), 60. Nellis (Burgess) – 10. Výhonský (Bačik, Nielsen), 44. Vela (Langkow, Turnbull). Rozhodovali: Štefik, Jobbágy – Pribula, Bogdaň, vylúčení na dve min.: 3:6, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, diváci: 2793.

Spišská Nová Ves: Melicherčík – Romaňák, Merežko, Ališauskas, Žiak, Valach, Groch – Burgess, Nellis, Archambault – Bakoš, Kerbashian, Drábek – Rapáč, Bortňák, Majdan – Vandas, Myklucha, Džugan

Banská Bystrica: Krošelj – Luža, Bačik, Nielsen, Hora, D. Stránský, Ďatelinka – Turnbull, Vela, Macek – Výhonský, Bíreš, Matoušek – Petriska, Langkow, R. Faith – Žabka, Pavúk, Štrauch

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Trpká prehra pre náš tím. Neboli sme schopní v závere sa ubrániť… Ťažko sa mi hľadajú slová, no musím pogratulovať domácim k druhému víťazstvu. Séria však pokračuje, no k výhram vedie dlhá cesta. V domácich zápasoch musíme byť omnoho lepší a to vo všetkých častiach ľadovej plochy.“

Alex Výhonský, strelec prvého gólu Banskej Bystrice: „Bol to náročný zápas, stiahli sme to na tri formácie. Nechýbalo veľa a mohli sme brať víťazstvo. Je to hokej, skončilo to tak, že to nakoniec otočili. Je to play-off hokej, čiže neostáva nič len zabudnúť a pripraviť sa na ďalšie zápasy. S každým súperom treba hrať do konca. Myslím si, že sme bojovali, síce domáci tlačili a nakoniec sa im podarilo dať taký gól, ktorý možno nikto nečakal, ale je to súčasť športu. Hrá sa na štyri víťazné zápasy, čiže po to si ideme. V domácich zápasoch to bude chcieť trošku viac disciplíny. Aj ja by som rád vedel, prečo sa to znovu lámalo v presilovkách, fauly sú fauly, niektoré sú možno prísnejšie posudzované, niektoré nie. Ideme ďalej.“

Vlastimil Wojnar, tréner Sp. N. Vsi: „Prvá tretina nebola dobrá, až druhú sme odohrali veľmi dobre, v nej sme mali veľa šancí. Môj tím ukázal, že chce ísť ďalej a chce bojovať a otočili sme to v závere. Veľmi si to cením, ale je to iba druhý bod v sérii. Ideme teraz do Bystrice a chceme tam vyhrať oba zápasy, urobíme pre to všetko.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú tretí štvrťfinálový duel proti Spišskej Novej Vsi doma v piatok 22. marca18.00 hodine.

Autor: (cb + web HC´05), Foto: Zdroj TASR