4 /

Hokejisti Banskej Bystrice v 48. kole Tipos extraligy v priamom súboji o šiestu priečku zdolali doma v derby zápase susedný Zvolen 4:3 a preskočili tohto rivala v tabuľke, pričom bodovali už v treťom stretnutí v rade. Všetky štyri góly dali v piatok večer pred vypredaným hľadiskom v presilových hrách. Duel nedohrali až štyria hráči, na domácej strane bankár Krošelj a obranca Nielsen, na druhej obranca Mudrák a útočník Kašlík.

Pred zápasom pri príležitosti pokorenej tisícky duelov v slovenskej extralige odovzdali kapitánovi Banskej Bystrice Ivanovi Ďatelinkovi pamätný dres a obraz prezident HC ´05 Tomáš Boľoš a športový manažér Ľuboš Pisár. Ku krásnemu míľniku mu zagratuloval osobne aj zástupca Tipos extraligy Miroslav Lažo.

Do vedenia išli už po 33 sekundách hostia, keď Zuzin vystrelil od modrej a puk prešiel za Krošelja, ktorému clonili Luža s Marcinekom – 0:1. Tím spod Urpína odpovedal v presilovke v siedmej minúte. Turnbull poslal puk pred bránku od bočného mantinelu a Marcus Vela na vzdialenejšej žrdi iba nastavil hokejku – 1:1. Do vedenia mohol poslať ´baranov´ v jedenástej minúte Vela, pekne si nakorčuľoval a z prvej zakončoval z ľavej strany, no minul odkrytú časť Kupskyho svätyne. A tak sa znovu o slovo prihlásil Zvolen. Využil prvú početnú výhodu koncovkou Lukoseviciusa z kruhu, keď Krošelja zmiatol pred bránkou dobrou prácou s hokejkou Bondra – 1:2. Ani tento stav netrval dlho, pretože prišla druhá presilovka pre Bystricu a aj druhý gól. Zaznamenal ho z medzikružia po peknej individuálnej akcii strelou do horného vinkla Carter Turnbull2:2. V závere prvej tretiny ´bryndziari´ nevyužili druhú početnú výhodu, takže na prestávku sa išlo za nerozhodného stavu.

Do stredného dejstva nastúpil do bránky Rabčan miesto zdravotne indisponovaného Krošelja a Bystričania začali prevahou a väčšou aktivitou. Dobré príležitosti nevyužili Výhonský s Gašparom a najväčšiu Turnbull, ktorý posielal puk do odkrytej bránky, no Kupsky tam vrhol zázračne lapačku. Úspešná bola napokon tretia presilovka ´baranov´, ktorý znamenala po prihrávke Výhonského tretí gól v podaní Franka Hora, ktorý v medzikruží zdvihol hlavu a presne mieril – 3:2. Potom Mudrák nevyužil na opačnej strane dobrú možnosť, pobil sa s Nielsenom a obaja bitkári išli v polovici zápasu predčasne pod sprchy. Bola z toho presilovka štyroch proti trom v prospech tímu spod Urpína a aj táto štvrtá presilovka  znamenala štvrtý gól. Z pravej strany pálil bez prípravy Matt Wilkins4:2. Zvolenčanom sa o pár minút zranil Kašlík a na konci druhej tretiny preverili Rabčana, najmä Csányi mal dve možnosti, no gólman HC ´05 sa vyznamenal.

Rabčan si oveľa viac zachytal v tretej tretine. V 48. minúte ho zamestnal dobrou strelou voľný Lukosevicius, predviedol sa efektnou lapačkou a potom nedovolil v presilovke súpera skórovať Zuzinovi z kruhu. Vychytal aj voľného Fortina v 55. minúte, len škoda, že sa za jeho chrbát dostal nešťastný puk, ktorý pri zvolenskej hre šiestich proti piatom a odvolanom gólmanovi vyrazil pred seba a od Bondru takým lobom putoval v 57. minúte za neho – 4:3. Hostia následne ešte pokračovali v hre šiestich korčuliarov s opustenou svätyňou, no vyrovnať sa im nepodarilo, takže tri body zostali pod Urpínom a vďaka tomu sa ´barani´ dostali na šiestu priečku zaručujúcu priamu účasť v play-off, kde sa usadili iba s tesným náskokom jedného bodu na siedmy Zvolen.

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 4:3 (2:2, 2:0, 0:1)

Góly: 7. Vela (Turnbull, Wilkins), 17. Turnbull (Vela, Hora), 27. Hora (Výhonský, Bíreš), 32. Wilkins (Hora, Turnbull)  – 1. Zuzin (Šiška, C. Hults), 14. Lukosevicius (C. Hults, R. Bondra), 57. R. Bondra (Hain, M. Hults). Rozhodovali: Snášel ml., Štefik – Durmis, Bogdaň, vylúčení na dve min.: 6:7, vyššie tresty: 31. Nielsen – 31. Mudrák obaja 5 + DKZ za pästný súboj, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0, diváci: 3016 – vypredané.

Banská Bystrica: Krošelj (21. Rabčan) – Luža, Bačik, D. Stránský, Hora, Nielsen, Ďatelinka, Žabka – Turnbull, Vela, M. Wilkins – Matoušek, Bíreš, Výhonský – Gašpar, Langkow, R. Faith – Štrauch, Petriska, Macek

Zvolen: Kupsky – Mudrák, C. Hults, Hain, Andersson, Gachulinec, Rauhauser, Sládok – Marcinek, Šiška, Zuzin – Lukosevicius, M. Hults, M. Hecl – R. Bondra, Fortin, Kašlík (do 37. min.) – Kolenič, Csányi

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Bol to náročný zápas, veľmi ťažký, mali sme trochu zlý začiatok, dostali sme rýchly gól v prvom striedaní, ale potom som spokojný ako sme hrali, čo sme predviedli. Celkovo to bolo dobré, presilovku spravili dnes veľký rozdiel, dali sme v nich všetky góly, štyri, čo je dosť. Boli sme v nich efektívni. Mali sme aj ďalšie šance v 5 na 5, ale musím byť všeobecné spokojný s našou prezentovanou hrou. Bol plný dom, skvele sa vtedy hráčom hrá, výborná atmosféra, vtedy viete hrať veľmi dobre. Za to som rád. Čo sa týka výmeny brankárov po prvej tretine, nemám tušenie, prečo Krošelj nepokračoval, to je otázka na trénera brankárov (úsmev).“

Eugen Rabčan, brankár Banskej Bystrice: „Nemôžem sa vyjadrovať  k zdravotnému stavu Gašpera Krošelja, ale išlo o to. Povedali mi, že idem ja, lebo on už nemôže. Prvé  strely a nebezpečné situácie sú vždy ťažšie, no boli ľahšie, lebo hráči predo mnou mi to dosť uľahčili, bojovali. Na konci druhej tretiny mali Zvolenčania veľkú šancu, no chvalabohu ma to trafilo. Potom sebavedomie išlo hore, na tom som staval a už sa len veziete. Dôležité bolo kontrolovať emócie, lebo súper chcel každého nášho hráča rozhodiť, využiť každú jednu príležitosť a možnosť na výhru. Chvalabohu máme skúsené mužstvo na to, aby sme si vedeli udržať emócie, ukočírovať to. Podľa mňa je to skvelá výhra. Pri tom mojom inkasovanom góle v závere duelu nešlo o teč. Puk som vyrazil pred niekoho predo mnou a od toho hráča to išlo do bránky. Bola to smolná situácia, ale musím vyzdvihnúť našu bojovnosť, záver sme skvele zvládli. Aj atmosféra bola perfektná, dodala človeku energiu. Čim viac ľudí príde, tým lepšie sa mi chytá. Som rád, že som mohol po zápase zabaviť divákov.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Vyšlo to parádne po tej tisícke odohraných duelov v extralige, nemohol som si to lepšie priať. Vyhrali sme derby proti Zvolenu, dôležitý šesťbodový zápas o šiestu priečku, no ešte máme pred sebou dva zápasy a ešte nie je koniec. Dnes nás to veľmi potešilo. Dostali sme prvý gól hneď v úvode, ale nejako nás to nezlomilo, stále sme tomu verili a išli sme za výhrou. Dnes nám výborne vyšli presilovky, dali sme v nich všetky štyri góly, čiže toto je skvelé pre nás. Musíme pokračovať v tomto nastavení a možno sa nám aj podarí tá šestka. Máme to vo svojich rukách, nebudeme sa spoliehať na niekoho iného. My musíme hrať, aby sme brali nejaké body a keď vyhráme dva zápasy v riadnom hracom čase, tak by sme tam mali byť. Eugen Rabčan to nemal ľahké, naskočil do rozbehnutého vlaku, ale zhostil sa toho bravúvne a vychytal i nejaké šance. My sme radi, že ho tu máme, podržal nás a my sa mu to budeme snažiť vrátiť. Čo sa týka mojej oslavy tisícky, musím chlapcov zobrať na obed, niečo tam už bolo, nejaké vypisovačky, ale teraz na to ešte nie je čas. Keď na to bude priestor, určite si to spolu všetci užijeme.“

Radovan Bondra, útočník Zvolena: „Stratili sme šesť bodov v dvoch zápasoch, či už s Trenčínom, keď sme prišli o body v päťminútovom oslabení, takisto tento zápas, v ktorom sme inkasovali všetky góly v oslabeniach. Takže musíme sa zamerať na oslabenia, inak hra päť na päť a presilovky nám fungujú. Boli to pre nás dôležité body, čiže musíme sa znovu ponaučiť, dať si v sobotu míting, lebo v nedeľu nás čaká ďalší ťažký súper. Príde k nám Poprad, takže ešte nič nie je stratené. Bude to síce ťažký zápas, ale my si veríme. Máme silný tím na to, aby sme Podtatrancov porazili.“

Jamie Russell, tréner Zvolena: „Sami sme sa dostali do problémov tým, že sme boli vylučovaní. Nemyslím si, že v 5 na 5 sme mali problémy, ale doplatili sme na oslabenia. Súper mal silné presilovky. To bol najväčší rozdiel. V tretej tretine sme zatlačili, ale prišli sme o niekoľkých hráčov, takže sme boli oslabení aj čo sa týka zostavy. Napriek prehre stále chceme šestku v tabuľke, šanca tam je, i keď tento zápas bol dôležitý, no chceme sa o to pobiť a postúpiť priamo do play-off.“

Program:

Banskobystrickí ´barani´ hrajú najbližšie na ľade súpera, a to v nedeľu 3. marca17.00 hodineSpišskej Novej Vsi, ktorá je tretia v tabuľke a má už istú účasť v play-off.