2 /

Banskobystrickí hokejisti vyhrali prvý finálový zápas o majstrovský titul v našej najvyššej súťaži. V domácom prostredí zdolali Nitru 3:2 po predĺžení, keď otáčali nepriaznivý stav 1:2. V sérii hranej na štyri víťazstvá sme sa tak ujali vedenia 1:0.

Barani mali dobrý nástup do zápasu. Do vedenia išli po 92-och sekundách. Od modrej strieľal Ďatelinka, zrazený puk poslal Šoltés pred bránku a ten napokon od korčule Patrika Lampera putoval za Hanuljaka – 1:0. V piatej minúte sa pekne preštrikoval dopredu Bartánus, ale nezvýšil naše vedenie. Z následného protiútoku sa to podarilo Nitranom. Úspešný bol prienik Lantošiho, ktorý sa presadil na dvakrát pred Williamsom – 1:1. V deviatej minúte si zámorská trojica v dresoch HC ´05 vytvorila tlak, no Failleho vychytal brankár hostí a pri teči Sellecka mal i šťastie, pretože puk putoval tesne vedľa žŕdky. Hokejisti spod Zobora potom nevyužili presilovku. V nej bola nebezpečná koncovka Raisa z kruhu, mieril vedľa odkrytej bránky. Početnú výhodu hrali v štrnástej minúte pre zmenu Bystričania, v nej mal možnosť Zigo. Dobiedzal pred Hanuljakom, ale nepokoril ho. Už v piatich proti piatim to skúšal šikovne spoza protihráča Higgs, ani jemu sa žiaľ nepodarilo skórovať. V závere prvej tretiny mal príležitosť zblízka Matoušek a v presilovke z medzikružia strieľal Selleck, stav však zostal nezmenený.

V strednom dejstve začali sprvu hroziť bystrickí hokejisti. Voľný Šoltés to skúšal z troch metrov a Selleck z medzikružia, nitriansky brankár bol proti. Najväčšiu šancu sme mali v 25. minúte z prečíslenia dvoch na jedného, no Faille sám pred Hanuljakom neuspel. A tak na opačnej strane udreli hostia. V 29. minúte sa Šiška dostal k odrazenému puku v strednom pásme, prešiel s ním do útočného a hoci prvú strelu mu zblokoval Sloboda, druhá si už švihom našla cestu medzi naše žrde – 1:2. Mohlo byť aj horšie ak by Nitra v polovici zápasu využila ďalšiu presilovku, na jej konci mal dve strelecké príležitosti Buček, Williams predviedol dobré zákroky. Nebezpečný bol potom ešte teč Pätoprstého. Barani sa dostali do sľubnej možnosti až v 35. minúte. Koper sa ocitol sám pred bránkou, ale prestrelil ju. V oslabení sa nám neskôr núkal brejk dvoch na jedného, no Matoušek na Kopera puk neposlal cez obrancu Nitry Pupáka.

V tretej tretine mala Banská Bystrica navrch, vytvorila si tlak i šance. V 45. minúte voľný Faille mieril vedľa. Úspešný nebol ani Zigo, z medzikružia pálil v tutovke  do žŕdky. Skúšal to aj Ďatelinka, najprv zblízka, potom obišiel bránku, ale puk nezasunul za Hanuljaka. Na opačnej strane Slovákov prienik zastavil skvelo v poslednej chvíli Southorn. Potom išiel Lamper tretíkrát v rade na trestnú lavicu, ale v oslabení sa nám črtal brejk dvoch na jedného, napokon sme sa však k zakončeniu nedostali. Hneď ako Lamper naskočil na ľad bol faulovaný Mezeiom a v našej presilovke mal dve veľké šance Asselin, škoda že pri tej druhej netrafil puk pred odkrytou bránkou. V poslednej sekunde našej početnej výhody dostal dobrý puk do kruhu Marek Bartánus a bez prípravy ho poslal tam kam patrí – 2:2. V samom závere mohla Nitra využiť chybu nášho gólmana Williamsa, Kerbashian sa ocitol sám pred ním, ale nerozhodol. Duel teda išiel do predĺženia, v ktorom po práci Bartánusa Tomáš Zigo zakončoval z pravej strany a až jeho druhá strela bola v 63. minúte úspešná – 3:2.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 3:2 po predĺžení (1:1, 0:1, 1:0 – 1:0) – stav série: 1:0

Góly: 2. Lamper (Šoltés, Ďatelinka), 56. Bartánus (K. Sloboda, Southorn), 63. Zigo (Bartánus) – 5. Lantoši, 29. Šiška. Rozhodovali: P. Stano, P. Jonák – Výleta, Šefčík, vylúčení na 2 min: 6:5, presilovky a oslabenia: 0:0, diváci: 2763.

Banská Bystrica: Williams – K. Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Marshall, Mihálik, Nemčík – Bartánus, Higgs, M. Lunter – Lamper, Zigo, Šoltés – Asselin, Faille, Selleck –  Koper, A. Šťastný, Matoušek – T. Surový

Nitra: Hanuljak – Pupák, Korím, Versteeg, Rais, Mezei, McCormack, Morrison – Kerbashian, J. Šiška, Scheidl – Rapáč, Bortňák, Buček – Lantoši, Čaládi, Fominych – Hrušík, Marek Slovák, Pätoprstý

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Prvých desať minút sme hrali dobre, ale potom sme prestali hrať náš hokej. Neviem prečo. Hrali sme so súperom príliš otvorene. Až neskôr sme začali hrať to, čo sme mali. S treťou tretinou môžem byť spokojný, tak treba hrať aj v druhom zápase.“

Tomáš Zigo, strelec nášho víťazného gólu: „Dobrú robotu pri mojom góle odviedol Berty. Ja som tam zostal, iba som vystrelil, povedal som si, že treba hlavne strieľať, puk sa mi ešte odrazil a dal som ho v podstate do odkrytej bránky, čo bolo super. Som rád, že mi to tam padlo. Nitra hrala dobre. My sa musíme s jej hrou lepšie vysporiadať. Musíme ísť do nich my doma a nie oni do nás. Je skvelé, že sme napokon v riadnom hracom čase vyrovnali a v predĺžení vyhrali. Treba sa však radovať len chvíľku. Prvú a druhú tretinu sme nehrali tak ako tretiu. Až po druhej prestávke sme súpera zatlačili a ubrali mu sily. Zajtra musíme hrať lepšie ako dnes.“

Marek Bartánus, autor vyrovnávajúceho gólu a prihrávky na víťazný zásah: „Čo sa týka môjho gólu, išli sme na ľad s vedomím, že nám zostáva jedenásť sekúnd do skončenia presilovky. Hovorili sme si, že treba vyhrať buly a dať to rýchlo na bránku. Paradoxne  ja som buly prehral, ale Selleck puk vybojoval, dal to hore, kde si to beci vymenili a ja som zacúval do voľného miesta. Karol Sloboda ma krásne našiel, ja už som mal ľahkú prácu, vystrelil som z prvej a som veľmi rád, že to tam padlo. Čo sa týka nášho gólu v predĺžení, bol som už dosť dlho na ľade. Išiel som z posledných síl, takže som veľmi rád, že sa mi podarilo ten puk pripraviť pre Ziga a dal gól. Rozhodla podľa mňa hlavne tretie tretina, v ktorej sme súpera zatlačili a išli sme za tým, aby sme duel otočili. Klobúk dole pred chlapcami aký výkon predviedli v tretej tretine. Po prvom góle sme žiaľ upustili od vecí, ktoré nás zdobili v play-off. Musíme sa teda vrátiť k našej hre. Nitra síce prehrala pätnásty krát v rade s nami, ale je zaslúžene vo finále. Predvádza dobrý hokej. My sme si vedomí, že to bude ešte ťažké.“

Patrik Lamper, autor nášho prvého gólu: „O našej výhre dnes rozhodla tretia tretina, konkrétne že sme sa viac tlačili do bránky a využili sme presilovku. Potom nám padol ako keby kameň zo srdca, rozviazali sa nám ruky a rozhodli sme v predĺžení. Čo sa týka môjho gólu, vedel som, že ma puk trafil do korčule, ja som tam neurobil žiadny pohyb. Mne ten puk trafil nohu, nestihol som ju už dať preč. Rozhodca to uznal, za čo som veľmi rád. Škoda mojich troch vylúčení, to sa mi už nemôže stávať. Vybojoval som potom aspoň faul, bol som oddýchnutý, nehral som v podstate šesť minút, tak som to využil vo svoj prospech a pomohol aspoň takto mužstvu. Som rád, že sa nám v tej presilovke podarilo vyrovnať.“

Stephon Williams, brankár Banskej Bystrice: „Bol to hokej, ktorý sa hrá pri boji o titul. Išlo to až do predĺženia. Oba tímy hrali veľmi dobre. Musím uznať kvalitu Nitry. Počas celého play-off ukázali veľkú silu. Pre nás je to ťažká výzva. Máme však za sebou výhru proti náročnému súperovi, ktorý hrá veľmi dobre v defenzíve, blokuje veľa striel a snaží sa tlačiť do našej bránky. Veľká bitka iba začala a v stredu pokračuje. Po našom góle bolo vidieť, že Nitra ide za vyrovnaním. Lantoši je proste veľmi dobrý hráč, pretlačil to tam. Pri druhom mal súper brejk. Spoluhráči mi síce pomohli a zablokovali prvú strelu, ale ten puk sa odrazil späť k útočníkovi a trafil to. Celkovo som sa však cítil dobre. Samozrejme pozícia, kedy prehrávate, nie je dobrá, ale Nitra je proste silný tím a my sme sa vrátili naspäť k pozitívnemu skóre, čiže to dobre dopadlo.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Tento zápas ukázal, že Banská Bystrica to s nami bude mať ťažké. Nevyhrali sme síce, ale verím, že to bude mať s nami majster ťažké i v tých ďalších zápasoch, v ktorých už chceme uspieť.“

Miroslav Hanuljak, brankár Nitry: „Veľmi nás mrzí táto prehra. Siahali sme dnes na víťazstvo, ale prekĺzlo nám pomedzi prsty. Prečkali sme dobre prvú tretinu. Za stavu 1:1 sme chceli hrať na čo najmenej gólov, udržať čo najdlhšie vyrovnaný stav. V druhej tretine sme odskočili súperovi a podržali sme to. Žiaľ v tretej tretine sme to neuhrali. Bystrica mala šance, veľa závarov, tlačila sa do mojej bránky. Nám sa nedarilo puky dostávať čo najďalej od našej bránky. Súper nás dostával pod tlak a vyrovnal. My ideme ďalej. Aj s Trenčínom sme prehrávali v sérii 0:1, treba vyhrať štyrikrát, je to len prvý zápas. My sa nebojíme, zregenerujeme a ideme ďalej. Potrebujeme viac strieľať a v presilovkách sa dostať viac do hry. Musíme ísť častejšie do bránky a ešte viac zabojovať.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a Mirka Chabadová