0 /

Banskobystrickí hokejisti v 28. kole Tipsport ligy zdolali doma nováčika z Michaloviec 4:3 po predĺžení, keď ešte tri minúty pred koncom riadneho hracieho času prehrávali 2:3. Dvoma gólmi sa blysol Marek Bartánus, rozhodnutie v predĺžení zariadil v presilovke Joona Jääskeläinen. V tabuľke sme stále na druhom mieste, v piatok na domácom štadióne hostíme prvý celok súťaže Slovan Bratislava.

Pred začiatkom zápasu vedenie Banskej Bystrice ocenilo gravírovaným skleneným pukom Miroslava Chudého, bývalého kouča ´baranov´, dnes už v službách nováčika z Michaloviec. Prvá tretina bola v réžii nášho mužstva. Do vedenia sme išli v piatej minúte, keď Bubela od zadného mantinelu našiel v medzikruží Mareka Bartánusa a ten bez prípravy, účinne zakončil – 1:0. Ďalšie šance majster nevyužil a pykal za to. V osemnástej minúte sa ocitol v nájazde Hvila a hoci Beskorowany puk vyrazil, na dorážku Chalupu nemal nárok – 1:1. Ubehlo iba 25 sekúnd a skóre zápasu sa opäť menilo. Tentoraz bol v úniku bystrický útočník Jordan Hickmott a prestrelil Suráka – 2:1.

Prvé vylúčenie sme videli až na začiatku druhej tretiny, na trestnú lavicu si sadol Bartánus, ale hostia presilovku nevyužili, málo v nej hrozili, najbližšie mal ku gólu zblízka Mašlonka. Hneď na to si po faule Kolbu zahrali v početnej výhode aj naši hokejisti a hoci mali tlak, nepresadili sa, tentoraz zblízka neuspel Hrnka. Potom zahodili šance na strane Michaloviec v prieniku Giľák a na strane Bystrice Hickmott, ten ani na dvakrát nepokoril Suráka. V polovici stretnutia sa zranil v drese nováčika Hričina, stalo sa tak po strete so Southornom. Veľkú šancu mal potom útočník HC ´05 Marek Slovák, predral sa dopredu a strieľal do hornej žŕdky. Túto výstrahu zobrali hokejisti z východu republiky vážne. Začali viac útočiť i zakončovať a vyplatilo sa im to. V 38. minúte po rýchlom prechode celej formácie do pásma vyrovnal švihom z ľavého kruhu Mašlonka2:2.

V tretej tretine Banskobystričania nevyužili druhú presilovku v zápase a po nej inkasovali. Lalancette v 45. minúte vystrelil spoza kruhu a tečovaný puk od Mihálika prešiel za Beskorowanyho – 2:3. Následne vyvinul náš celok enormné úsilie, viac sa tlačil dopredu, veľkú príležitosť mal pred bránkou Hrnka, no po faule na neho si ´barani´ zahrali ďalšiu presilovku, no ani túto možnosť žiaľ nevyužili. S pribúdajúcimi minútami sa nováčik srdnato pod Urpínom bránil, Surák ustál štipľavú strelu Slováka z pravej strany, no napokon kapituloval, pretože v 57. minúte z medzikružia v pokľaku pálil nekompromisne Marek Bartánus a vyrovnal na 3:3. Nasledovalo tak predĺženie, v ktorom ´barani´ využili presilovku, presadil sa tvrdou strelou z ľavého kruhu Joona Jääskeläinen4:3.

Fakty o zápase:

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HK Dukla Ingema Michalovce 4:3 po predĺžení (2:1, 0:1, 1:1 – 1:0)

Góly: 5. Bartánus (Bubela, Lamper), 18. Hickmott (Southorn, Cardwell), 57. Bartánus (Bubela, Marek Slovák), 61. Jääskeläinen (Southorn, Hickmott) – 18. Chalupa (Hvila), 38. Mašlonka (Lalancette, Dalhuisen), 45. Lalancette (Mašlonka).  Rozhodovali: Kalina (SR), Kókai (Maď.) – Bogdaň (SR), Kis-Király (Maď.). Zmeny: 32. Borov za Hričinu (Michalovce). Vylúčení na dve min. 3:6. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2058.

Banská Bystrica: Beskorowany – Ďatelinka, Nemčík, Cardwell, Southorn, Petrinec, Mihálik, Zubák  – Lamper, Bubela, Bartánus – Hrnka, Hickmott, Jääskeläinen – Gabor, Marek Slovák, Šille – Kabáč, Tamáši, Fafrák

Michalovce: Surák – Ventelä, Dalhuisen, Mesikämmen, Vorobjev, Kolba, Hančák – Hvila, Šimun, Chalupa – Mašlonka, Lalancette, Korhonen – Spilar, Galamboš, Hričina (32. Borov) – Giľák, Linet, Safaralejev

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Michalovce hrali dobre, ťažko sa nám proti tomuto súperovi hrá. V prvej tretine sme korčuľovali, predvádzali sme dobrú hru, ale v druhej sme mali niekoľko dlhších striedaní a to sa prejavilo na našom horšom pohybe. Súper prevzal iniciatívu. Možno si hráči mysleli, že druhá tretina bude rovnaká ako druhá, no zmýlili sa. Dostali sme gól na 2:2 a nevyšla nám ani presilovka. V tretej tretine sme sa nevedeli akosi naštartovať , chýbala nám energia a navyše sme inkasovali nešťastný gól, takpovediac vlastný. Teší ma, že moji zverenci napokon našli cestu k tomu vyrovnávajúcemu gólu a v predlžení aj k víťazstvu. Mali sme náročný týždeň, štyri zápasy v nohách, nebolo to teda jednoduché. Treba však dať kredit aj súperovi, odohral u nás kvalitný zápas.“

Miroslav Chudý, tréner Banskej Bystrice: „Som smutnejší, pretože sme boli blízko k trom bodom. Prvá tretina nebola z našej strany najlepšia. Po chybe v obrannom pásme išiel súper do vedenia. Nám sa podarilo z ojedinelého brejku vyrovnať, ale potom sme hneď na to inkasovali, zbytočne, no zaslúžene išla Bystrica do vedenia. V druhej tretine sme sa vyrovnali hrou domácim, výsledkom toho bol náš vyrovnávajúci gól. Zo stredným dejstvom môže byť spokojnosť. V tretej tretine sa nám podarilo dať vedúci gól, boli sme tak blízko k trom bodom, hrali sme trpezlivo. Ukázala sa však napokon sila Banskej Bystrice, vyrovnala a v predĺžení nás po našom nešťastnom faule potrestala. V riadnom hracom čase sme ustáli silné presilovky majstra, držalo nás to v hre o dobrý výsledok. Akceptujeme prehru v predĺžení, i keď sme boli blízko k trom bodom. Čo sa týka môjho ocenenia pred zápasom, bolo to veľmi milé. Nesmierne si to vážim, lebo bol som pri zrode tohto klubu a viem, čím všetkým si prešiel a ako napredoval. Napĺňa ma to hrdosťou, že som mohol byť pri tom a priložiť ruku k dielu. Bystrický klub je dnes rešpektovaný nielen na Slovensku, takže obrovská vďaka patrí ľuďom, ktorí tu 15 rokov pracujú. Ja som hrdý, že som tiež mohol byť toho súčasťou.“

Marek Bartánus, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: „ Chceli sme brať všetky tri body, ale vzhľadom na priebeh stretnutia sme vďační aj za dva. Som rád, že sme otočili nepriaznivý vývoj zápasu. To je podstatné. Mrzia nás chyby v druhej tretine, tam sme upustili od nášho systému, mali sme tam hluché miesto. O to viac sme radi, že sme sa dokázali v tretej tretine zmobilizovať za nepriaznivého stavu a zvládli sme tento zápas. Michalovce sú nepríjemné, vedeli sme o tom. Druhá tretina nás dnes stála tretí bod. Chvalabohu však aj za dva, bolo to vydreté víťazstvo. Dukla hrá veľmi dobre. Musíme hrať celých 60 minút. Čakajú nás pred reprezentačnou prestávkou dva veľmi ťažké zápasy . Musíme si oddýchnuť a dobre sa pripraviť na piatok so Slovanom. Očakávam vypredaný štadión a parádny zápas. Bude to boj od prvej do poslednej minúty. Ľudia, ktorí prídu na štadión, nebudú určite banovať.“

Miloš Bubela, autor dvoch prihrávok na góly Bartánusa: „Dobre sme pri tých gólových situáciách jazdili, otvárali sme sa tam. S ´Lampim´ a ´Bertym´ mi to ide. Berty má dobrú strelu a potvrdil to dnes. V posledných štyroch stretnutiach sa našej formácii darí, jazdíme, vytvárame si šance a to sa vypláca. Michalovce nás dobre napádajú, hlavne hneď, čo nám robilo problém, keď sme boli v našej obrannej tretine, taktiež dobre jazdia. Verím, že v piatok príde na Slovan plný dom. Rozhodovať bude disciplína a samozrejme premieňanie šancí, tedá kto dá viac gólov.“

Marek Mašlonka, útočník Michaloviec (1+1 v zápase): „Určite je spokojnosť aj s bodom. Kebyže nám niekto povedal, že v Bystrici budeme bodovať, tak by sme s tým boli spokojní. Teraz nás to však aj na druhej strane mrzí, pretože tri minúty pred koncom riadneho hracieho času sme siahali na tri body. Bystrica nám akosi sedí, bodujeme s ňou, hráme viac s pukom. Sedí nám tento súper. Môže to byť aj tým, že tréner Chudý pôsobil v Banskej Bystrici a vie nám dať recept ako hrať na majstra. My to plníme a prináša nám to ovocie. Čo sa týka mojich kanadských bodov, nepozerám sa už na individuálne štatistiky. Predsa len nie som najmladší a mňa to už nikam nepredá. Skôr ma zaujímajú tímové výsledky. Takže o to viac ma tá prehra mrzí.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová + Marek Rakovský