1 /

Banskobystrickí hokejisti v 4. kole nadstavby Tipsport ligy vyhrali doma s Popradom 5:3 a po prehre Slovana Bratislava s Košicami zvýšili náskok na čele Tipsport ligy už na deväť bodov.

Pod Urpínom sa hral od začiatku rýchly, kombinačný hokej, útoky sa striedali na oboch stranách. V úvode mohol otvoriť skóre náš Kriška z medzikružia, Vošvrda bol proti. Kapituloval napokon v štvrtej minúte, keď Hohmann prihral puk ako na podnose Jordanovi Hickmottovi a ten sa zblízka nemýlil – 1:0. Hostia odpovedali v oslabení. V ôsmej minúte sa Svitana dostal do úniku a pokoril Melicherčíka strelou pomedzi jeho betóny – 1:1. Ani tento stav však dlho netrval, pretože Marek Bartánus spoza bránky našiel hokejku popradského gólmana, od ktorej putoval puk medzi žrde – 2:1. V trinástej minúte hral hosťujúci Kundrik dlho bez hokejky, nestriedal a i tohto faktu využil Joona Jääskeläinen, mieril presne z kruhu k vzdialenejšej žrdi – 3:1. Bystrica mohla pridať do prestávky aj štvrtý gól, no to by sa musel presadiť v presilovke zblízka Mlynarovič.

V druhom dejstve vystriedal pre zdravotné problémy Melicherčíka v bránke majstra Beskorowany. Naši hokejisti mohli ísť do trojgólového vedenia po šanci Jääskeläinena, ale Vošvrda podržal svoj tím a vyplatilo sa. V 25. minúte totiž strelu Mateja Paločka bystrický brankár iba vyrazil a z dorážky uspel Larkin – 3:2. Potom nevyužili šance ´barani´, konkrétne Mlynarovič a Kriška. V polovici stretnutia videli diváci aj dva gólové brejky, najprv na strane hostí neuspel Takáč a potom na domácej Southorn. V 34. minúte sa menil stav a tešili sa ´kamzíci´. V presilovke bekhendovu strelu Handlovského Beskorowany opäť iba vyrazil a pri ľavej žrdi uspel z dorážky tentoraz Réway – 3:3. Banskobystrická odpoveď bola rýchla. Presne o minútu Joona Jääskeläinen zakončoval zblízka, bol natlačený do bránky a puk prešiel za čiaru – 4:4. Piaty gól mohli ešte pridať Ján Brejčák, ktorý sa pekne preštrikoval pred Vošvrdu, ale nepokoril ho, rovnako tak pred ním neuspel v čistej šanci v oslabení ani Gilbert Gabor.

V tretej tretine to boli banskobystrická hokejisti, ktorí mali sprvu viac z hry a mohli skórovať. V presilovke neuspel zoči – voči Vošvrdovi Hohmann, presadiť sa nedokázal ani voľný Bubela a v ďalšej presilovke neuspel Bartánus dobrou strelou z ľavej strany. Postupne preberal iniciatívu Poprad, Beskorowany mal plné ruky – nohy práce po zakončeniach Svitanu i Takáča. Naši ´barani´ sa spoliehali na brejky a jeden im vyšiel v 54. minúte. Hohmann prihral v plnej rýchlosti pred odkrytú bránku Jordanovi Hickmottovi a ten sa nemohol pomýliť – 5:3. V závere ešte hrali Podtatranci presilovku, odvolali aj brankára, no v šestici proti štyrom sa im už duel nepodarilo zdramatizovať.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HK Poprad 5:3 (3:1, 1:2, 1:0)

Góly: 4. Hickmott (Hohmann, Jääskeläinen), 11. Bartánus (Fafrák, Bubela), 13. Jääskeläinen (Hohmann, Southorn), 35. Jääskeläinen (Hickmott, Hohmann), 54. Hickmott (Hohmann, V. Mihálik) – 8. P. Svitana (Handlovský, D. Brejčák), 25. Larkin (Matej Paločko, Róbert Huna), 34. Réway (Handlovský)

Rozhodovali: Kalina (SR), Kókai – Kis-Király (obaja Maď.), L. Beniač, vylúčení na 2 min: 7:7, vyššie tresty: Réway (Poprad) 10 minút za nešport. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, diváci: 2586.

Banská Bystrica: Melicherčík (od 21. min. Beskorowany) – V. Mihálik, Southorn, Cardwell, Ďatelinka, J. Brejčák, Owens, Maier – Hohmann, Hickmott, Jääskeläinen – Stupka, Mlynarovič, Kriška – Fafrák, Bubela, Bartánus – L. Lunter, Gabor, Kabáč

Poprad: Vošvrda – Larkin, Dalhuisen, D. Brejčák, L. Kozák, Martin Chovan, Kramár, – Lapšanský, Jacobs, Handlovský – P. Svitana, Zagrapan, S. Takáč – Matúš Paločko Réway, Matej Paločko – Kundrík, Róbert Huna, Richard Huna.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Čo sa týka začiatku zápasu, začali sme veľmi dobre. I keď je tých duelov teraz veľa v rade za sebou a chlapci sú unavení, tak to nebolo na ľade vidno. Prvú tretinu sme odohrali v nasadení, no mrzia nás nevyužité presilovky. Dokonca sme počas nej aj jeden gól inkasovali. Nepomohlo nám, že v tretej tretine diváci pískali počas našej početnej výhody, hoci ju máme najlepšiu v lige. Občas sú aj také dni, kedy sa nemusí v presilovke dariť. Hráči robili všetko čo majú, no aj Poprad hral dobre oslabenia. Musíme popracovať na tom, čo nám dnes nešlo, avšak sme spokojní s tromi bodmi. Hrali sme celkovo dobre. Brankár Beskorowany nahradil v druhej tretine zraneného Melicherčíka a nechytal sprvu v pohode, no v tretej tretine to už bolo z jeho strany v poriadku.“

Peter Mikula, trénera Popradu: „Keď prídete do Bystrice, tak musíte z minima vyťažiť maximum. To sme my dnes nevyužili. Rozhodlo aj to, že keď už sme sa dotiahli z pohľadu výsledku z našej strany z 1:3 na 3:3, tak sme hneď inkasovali gól na 3:4. Dopustili sme sa tam závažných vecí, ktoré by sa takémuto mužstvu nemali stávať. Štyria – piati hráči ešte nie sú v ideálnej forme a ďalší štyria – piati zostali doma, aby sa doliečili. Neprišli sme v plnej sile na ľad majstra. Cez to všetko domáci išli túžobnejšie za víťazstvom, premieňali šance a preto sme nemohli zápas dostať aspoň do predĺženia. Nám chýbali sily, väčšia vôľa.“

Cason Hohmann, štyri asistencie v zápase: „Darilo sa celej našej formácii. Mali sme dobrý štart do zápasu, rýchlo sme strelili prvý gól a nakoplo nás to. Veľmi dobre hrali aj ďalšie formácie, všetci prispeli k výhre. Svoje body nechcem preceňovať, ale som za ne veľmi rád. V tabuľke ostávame prví. Chceme získať čo najviac bodov ako sa len bude dať. V každom stretnutí ideme naplno. Každý zápas je pre nás dôležitý. Nadstavba je fyzicky náročná. Hráme tri zápasy za týždeň bez prestávky, ale máme skvelých hráčov a snažíme sa pasovať aj so zraneniami. Nie vždy môže hrať každý, ale každý kto nastúpi odvedie maximum. Máme kvalitných hráčov a určite to zvládneme.“

Joona Jääskeläinen, autor dvoch našich gólov: „Odohrali sme solídny zápas, ale boli tam aj chyby, na ktorých musíme zapracovať. Napriek tomu sme hrali dobre. Osobne som rád za dva góly, pretože už je to hodná chvíľa, čo som sa presadil. Snažím sa však často strieľať. Veril som, že to už príde. Pri druhom mojom góle na 4:3 som dostal priestor pred bránkou, Hohmann mi poslal krásnu prihrávku. Trochu som mal aj šťastia, ale pretlačil som to za čiaru.“

Marek Bartánus, strelec druhého nášho gólu: „Bojovný zápas, oba tímy korčuľovali, hralo sa hore – dole, tempo bolo vysoké. Upokojili nás góly v úvode, ale súper sa dostal na koňa po góloch v oslabení a presilovke, vyrovnal. Dôležité bolo, že sme odpovedali, išli sme opäť do dvojgólového vedenia a potom sme si to už ukontrolovali. Mne sa darí v produktivite, cítim sa dobre, nohy mi ťahajú a robím všetko pre mužstvo. Tešia ma aj body, no najpodstatnejšie je, že sa nám darí vyhrávať .“

Ján Brejčák, bývalý hráč Popradu, teraz obranca B. Bystrice: „Som rád, že mi zápas chutil. Predsa len som dlhšie pauzoval, mám zápal v oku, tak že mám aj špeciálnu helmu s tmavým plexisklom, aby som nedostával ostré svetlo do oka. Celkom dobre sa mi hralo, aj s bratrancom Danom sme sa podpichovali v dobrom, on si pripísal asistenciu, ja som mal tiež nejaké šance, ale nepodarilo sa mi skórovať či bodovať. Na tieto štatistiky však nepozerám, dôležité je, že sme vyhrali. Ja sa cítim dobre, postupne sa dostávam do formy a hokej mi chutí stále.“

Martin Réway, útočník Popradu, vyrovnal na 3:3: „Vedel som, že som dlho nedal gól, ale neupieral som sa na to, že by to bolo až dva roky. Hrám predovšetkým pre tím, no som rád, že mi to tam aj padlo. Dôležitejšie by bolo ak by sme vyhrali. Ja sa cítim lepšie, vymeškal som pre virózu tri zápasy, ale škoda, že sme dnes nevyhrali, lebo sme odohrali dobrý zápas. Čo sa týka bitky s Gaborom, rupli mi nervy, ospravedlnil som sa Gilbertovi, musím si na takéto veci dávať pozor. Ešte mám rezervy v kondícii, takže musím sa zlepšiť a hlavne treba nájsť ideálne zloženie formácii, aby sme si chalani sadli medzi sebou. Kolektív je tu perfektný, môžeme dosiahnuť nejaký úspech.“