1 /

Banskobystrickí hokejisti v stom zápase Tipsport ligy v 20. kole vyhrali nad Žilinou 4:0 a potvrdili dobrú formu spred reprezentačnej prestávky. Dvomi gólmi sa v piatok večer blysol obranca Ivan Ďatelinka a s druhou nulou v rade brankár Teemu Lassila.

Začiatok zápasu patril hosťom. Do dvoch dobrých možností sa dostal Tomas, najprv vyslal slabšiu strelu z medzikružia a potom sa dostal pred našu bránku z ľavej strany, ale jeho bekhend na Lassilu neplatil. My sme pohrozili až v siedmej minúte Asselinom. Ten neposlal puk do odkrytej časti Tomekovej svätyne, ale mohol ho prenechať Brittainovi, ktorý bol ešte v lepšej pozícii. Z otočky sa nepresadil ani Surový. Nezáživnejší hokej oživil Holovič. Spoza kruhu zazvonil s pukom na našej hornej žŕdke. V štrnástej minúte to skúšal z kruhu bystrický útočník Faille, no Tomek efektne zakročil. Kapituloval však o pár sekúnd. Ivan Ďatelinka od modrej vystrelil a tečovaný puk skončil v bránke, gólman Žiliny mal zakrytý výhľad, dobrú prácu pred ním odviedol aj Belluš – 1:0. Zaujímavejšie momenty sa udiali ešte v predposlednej minúte. Žilinčan Roman zakončoval z troch metrov do Lassilu a na opačnej strane voľný Hohmann pre zmenu do Tomeka.

Nástup do druhej tretiny nám vyšiel bravúrne. Už v dvanástej sekunde prešiel Ivan Ďatelinka po ľavej strane a spoza kruhu prestrelil hosťujúceho brankára – 2:0. Súper mohol znížiť Tomasom v 25. minúte, tento útočník bol voľný, ale ani tretiu šancu v zápase nezúročil podľa predstáv. V polovici stretnutia sme mali veľký tlak, v ňom zakončoval po nezištnej prihrávke Češíka Belluš po ľade, ale Tomek stihol v poslednej chvíli zakročiť. Lunter mieril z výbornej pozície vedľa a Brittain spoza kruhu poslal puk do žŕdky. Bubela neuspel sám pred Tomekom. Prevahu v strednej časti hry nezúročil ani po akcii Ďatelinku z dobrej možnosti pred bránkou Surový.

Na začiatku tretej tretiny sa hrala prvá presilovka v zápase. Túto možnosť dostali Bystričania, ale nevyužili ju. Rovnakú možnosť mali následne i Žilinčania, no s obdobným výsledkom, teda stav sa nemenil. V 47. minúte náš Brittain predviedol peknú kombinačnú akciu, ale po jeho strele Tomek puk vyrazil a z dorážky nebol úspešný ani Asselin. Hostia mali dobrú možnosť v oslabení, išli dvaja na jedného, zodpovednosť zobral na seba Švihálek, avšak s jeho koncovkou Lassila problém nemal. V závere mohol zvýšiť naše vedenie Asselin, ale pred odkrytou bránkou si nerozumel dobre s pukom. Hnevať ho to nemuselo, pretože drámu nepripustil 101 sekúnd pred záverečným klaksónom Miloš Bubela parádnou strelou spomedzi kruhov do ľavého horného rohu – 3:0. A to nebolo všetko, pretože Lamper po úniku z ľavej strany našiel pred bránkou pohotového Mária Luntera a ten napokon zariadil konečný stav 4:0.

HC’05 iClinic B. Bystrica – MsHK Žilina 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Góly: 14. Ďatelinka, 21. Ďatelinka (T. Surový, Kubka), 59. Bubela (J. Brejčák), 59. M. Lunter (Lamper, Mihálik). Rozhodcovia: Fridrich, J. Konc – R. Výleta, Rojík. Vylúčení na 2.min: 2:2. Vyššie tresty: 38. Klimenta 10 minút za nešport. správanie (Žilina). Presilovky: 0:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2548.

HC’05 iClinic: Lassila – Kubka, Ďatelinka, Gründling, Mihálik, J. Brejčák, A. Sedlák, Košecký – Lamper, T. Surový, M. Lunter – Hohmann, Bubela, Bartánus – Asselin, Faille, Brittain – Belluš, Češík, Gabor

MsHK: Tomek – Hatala, Juraško, Chaloupka, Poulin, Harant, Mendrej, Roman – Klimenta, R. Hruška, Handlovský – J. Jurík, Švihálek, Tomas – Kučkin, Holovič, Stupka – Rogoň, Ondruš, Švec

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Bol to ťažký zápas, prvá tretina bola taká rozkukávacia, ako sa zvykne hrať po dlhej reprezentačnej prestávke. Dostali sme sa do dvojgólového vedenia, mali sme veľa šancí, mohli sme súperovi odskočiť a upokojiť sa. To sa však nestalo, Žilina neustále hrozila z protiútokov, pomohol nám pri šanciach súpera spoľahlivý brankár Lassila. Tretí gól v závere bol rozhodujúci, víťazstvo sme si už potom postrážili. Nebol to však ľahký zápas, stav 2:0 je veľmi zradný, musíme za takéhoto stavu šance premieňať, dať tretí gól, aby sme mali pokoj. Čo sa týka druhej nuly Lassilu, podržal nás, ale hrali sme celkovo v defenzíve dobre aj vďaka útočníkom, ktorí sa zodpovedne vracali. Bol to teda tímový výkon. Točíme sedem zadákov, chceme nejakú posilu do obrany, ale nie aby bola do počtu, ale aby aj bola ozajstnou posilou. Uvidíme, či sa nám niekoho podarí zohnať.“

Stanislav Škorvánek, tréner Žiliny: „Vedeli sme, že nás čaká ťažký súper so silovým poňatím hokeja. Bystrica má také typy hráčov. Dlho sme udržiavali prijateľný stav, aj keď sme boli často pod tlakom. Domáci malí šance, no držali sme to na ten dvojgólový rozdiel. Škoda, že sme nepremenili nejakú šancu na 2:1 a neznížili. Potom by sme mali možnosť pomýšľať na nejaký bod. Tretí gól bol zlomový, vedeli sme, že zápas je už stratený. Bez gólu nemôžeme bodovať a nie to ešte vyhrať. Mrzí ma ten záver. Brankár Tomáš Tomek nás predtým držal sedem zápasov nad vodou a toto si nezaslúžil, aby sme inkasovali dvakrát v poslednej minúte, pokazilo to celý zápas.“

Ivan Ďatelinka, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: „Dlho sme nehrali, podarilo sa nám aktívne začať a v tempe sme vydržali až do konca. Bol to však veľmi ťažký, náročný zápas, aj keď je Žilina v tabuľke tam, kde je. My sme potrebovali víťazstvo a od začiatku sme za ním išli. Pri prvom mojom góle brankár nič nevidel, šťastne to tam padlo, pri druhom som trafil medzi nohy, prestrelil som Tomeka a som za to rád. Neinkasovali sme, snažili sme sa súpera nepúšťať do šancí, zvládli sme aj oslabenia. Bola to výborná robota. Napriek skóre sa naše víťazstvo ľahko nerodilo, ale išli sme trpezlivo za svojim cieľom a držali sme taktiku celých 60 minút. Bol som blízko k hetriku, do kasy by som zaplatil rád, no dobre to dopadlo, tri body sme získali, to je najdôležitejšie. Musíme vyhrávať ako tím.“

Miloš Bubela, autor nášho tretieho gólu v zápase: „ Som v rovnakej forme ako som bol aj pred reprezentačnými zápasmi. Tým , že som ich odohral, som ešte stále v akomsi hernom tempe, čo bola moja výhoda. Zápas bol dobrý z oboch strán. My sme plnili to, čo sme mali a nerobili zbytočné chyby, až na nejakých pár vecí. To sa napokon v tomto stretnutí aj vyplatilo. Šance sme mali aj my útočníci, ale napadalo nám to. Musíme sa zamerať viac na koncovku, tlačiť sa do bránky a strieľať góly. Čo sa týka môjho zásahu, pred mnou bol obranca súpera, jedna strana bránky otvorená a práve tam som to strieľal. Vyšlo to (úsmev).“

Teemu Lassila, brankár Banskej Bystrice, čisté konto v zápase: „Myslím si, že sme odohrali solídny zápas. Hlavne oslabenia boli z našej strany dobre zahraté. Spoluhráči dobre blokovali strely súpera a dosť mi tak uľahčovali robotu. Teší ma, že som udržal už druhé čisté konto v rade, ale veľmi mi na tejto štatistike nezáleží. Najdôležitejšie sú víťazstvá tímu. Každopádne mal som dnes i šťastie, pretože mi zazvonila i konštrukcia bránky. Už sa teraz musíme sústrediť na Trenčín, to bude pre nás výzva. Ideme na ľad silného súpera, takže sa na to poriadne pripravíme. Pôjde o veľký zápas.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský