0 /

Hokejisti Banskej Bystrice v 46. kole Tipos extraligy zdolali Michalovce 4:2 a po troch prehrách za sebou už bodovali naplno. Východniari podľahli a nebrali body po siedmich výhrach v rade, avšak držia si druhé miesto v tabuľke. Pre kapitána Bystričanov Ivana Ďatelinku to bol 501 zápas za tím spod Urpína a od klubu dostal pamätný červený dres s číslom 500. V nedeľu na Slovane odohrá tisíci duel v extralige.

V prvej tretine najprv preverili Škorvánka dobrými strelami domáci hráči Vela s Faithom, no gólman Dukly mohol paradoxne kapitulovať najviac po zle odrazenom puku od zadného mantinelu, ktorý sa dokonca obtrel o žŕdku. Po faule Santosa na Žabku nevyužili Bystričania prvú presilovku a po nej mohli udrieť Východniari, keď Newton si pri žrdi položil brankára, ale za jeho chrbát puk neposlal a následne nebol úspešný ani dobrou strelou bez prípravy z kruhu Santos. Baranom vyšla až druhá presilovka v štrnástej minúte. Po strele Turnbulla uspel na dorážke Matt Wilkins1:0. Na tento gól mohli odpovedať hostia Daugavinšom, ktorý z dobrej pozície voľný zakončoval, no na Krošelja nevyzrel. A tak prišiel ďalší zásah tímu spod Urpína. Od modrej to vyskúšal Frank Hora, Matoušek dobre clonil a v sedemnástej minúte bolo 2:0. Do prestávky mohli Michalovčania kontrovať Pulišom, ten sa ocitol sám pred Krošeljom, avšak nedokázal ho prekonať.

V strednom dejstve po nevyužitej domácej presilovke mohli Duklisti znížiť Heardom. Ocitol sa zoči – voči gólmanovi HC ´05, ale ten znovu čaroval. Z následnej kontry sa Matt Wilkins natlačil pred Škorvánka a na dvakrát ho pokoril – 3:0. V 32. minúte využili Michalovce prvú presilovku v stretnutí, ujala sa tvrdá rana Bodáka od modrej – 3:1. Potom mohli pridať štvrtý gól z veľmi dobých možností M. Wilkins, Turnbull a Bačík, na opačnej strane znovu doslova čaroval pred Korenčíkom Krošelj. Napokon však kapituloval nešťastným spôsobom 82 sekúnd pred prestávkou v oslabení, keďže Joshua Wilkins spoza bránky poslal puk do jeho chrbta a cúvajúc si ho tam i zasunul – 3:2. A mohlo byť aj 3:3, ak by Santos využil únik, lenže slovinský gólman sa znovu zaskvel dobrým zákrokom.

Tretie dejstvo začali aktívne hostia, veľkú šancu najprv nevyužil Daugavinš a v tretej presilovke v rade neposlal puk do odkrytej bránky Heard. Už v piatich proti piatim mal na druhej strane dobrú možnosť Vela, pálil z kruhu tesne vedľa odkrytej Škorvánkovej svätyne, neskôr prenikol po ľavej strane Výhonský, ale strieľal do brankára. Necelých päť minút pred koncom riadneho hracieho času dostala Dukla štvrtú presilovku v rade a v nej Daugavinš voľný z medzikružia nenašiel recept na Krošelja. Následne fauloval J. Wilkins a hralo sa v štyroch proti štyrom. Lenže iba krátko, pretože fauloval aj M. Wilkins a Michalovce hrali takmer minútu v štyroch proti trom. Šancu nevyužil Santos. V závere hostia odvolali brankára, boli v šestici, no Daugavinšovi ukradol puk v strednom pásme Carter Turnbull, prešiel s ním do útočného pásma a zakončil bez problémov do opustenej svätyne súpera – 4:2.

HC ´05 Banská Bystrica – HK Dukla Ingema Michalovce 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)

Góly: 14. M. Wilkins (Turnbull, R. Faith), 17. Hora (Bíreš), 27. M. Wilkins (Nielsen, Vela), 59. Turnbull – 32. Bodák (Heard, Puliš), 39. J. Wilkins (Drgoň, Daugavinš). Rozhodovali: Baluška, Fridrich – Valo, Knižka, vylúčení na dve min.: 5:4, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, diváci: 2267.

Banská Bystrica: Krošelj – Luža, Bačík, D. Stránský, Hora, Nielsen, Ďatelinka, Žabka – Turnbull, Vela, M. Wilkins – Matoušek, Bíreš, Výhonský – Gašpar, Langkow, R. Faith – Macek, A. Stránský, Petriska

Michalovce: Škorvánek – Bindulis, Bodák, Cibák, Drgoň, Michalčin, Korenčík – Kabáč, Buc, Vašaš – Daugavinš, Newton, Santos – A. Varga, J. Wilkins, Heard – Puliš, Suja, Marek Valach

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice:, 501 zápas za klub, 999 v extralige „Išli sme za bodmi od začiatku zápasu, dali sme góly, viedli 3:0, no potom sme sa trošku zľakli. Michalovce nám dali dva góly v ich presilovkách. Do poslednej tretiny sme išli s tým, že to udržíme a to sa aj podarilo. Je to dôležité víťazstvo, potrebovali sme brať nejaké body, lebo nám nevyšli tri zápasy predtým. Dali sme do toho všetko a sme veľmi radi za tieto tri body nad kvalitným súperom. Čo sa týka klubového rekordu, tak cítim sa v Bystrici ako doma, je to môj druhý domov. Som rád, že si aj ľudia na mňa takto spomenuli pekným choreom a vzdali mi poctu, je to skvelé. Nikdy som nebol hráčom, ktorý menil kluby. Som veľmi rád, že som mohol v Banskej Bystrici takto dlho byť a musím za to poďakovať aj predchádzajúcemu vedeniu, či už pánovi Kovalovi a ďalším ľuďom, ktorí mi to umožnili, čiže aj trénerom. Som veľmi rád, že som odohral väčšiu časť extraligovej kariéry za Banskú Bystricu. Tisícka, ktorá ma čaká v extralige na konte, je dosť vysoké číslo, ale zase napadám z toho ako sa povie na kolená. Išlo to rad za radom, človek si to ani neuvedomoval, beriem to úplne normálne.“

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Bol to pre nás dôležitý zápas a je to aj dôležitá výhra po troch prehrách v rade. V prvej tretine sme hrali svoj hokej, s ňou som spokojný, v druhej sme mali vylúčenia a súper nás za ne potrestal, trošku sme sa vytratili zo zápasu. V tretej sme to ubojovali a udržali si náskok. Mrzia ma zbytočné vylúčenia, bolo ich dosť, čo nám neuľahčilo situáciu. Súper bol veľmi dobrý, takže je to naozaj dôležitá výhra v boji o prvú šestku v tabuľke, každá jedna bude už v tejto fáze súťaže dôležitá.“

Gašper Krošelj, brankár Banskej Bystrice: „Sme veľmi šťastní, že sme bodovali za tri body, konečne po troch našich zlých zápasoch. Vedeli sme, že Michalovce sú dobrý tím a že mali neviem koľko výhier za sebou, no mali sme dobrý štart a to bol kľúč k výhre. Vytvorili sme si trojgólový náskok a na konci sme to udržali a možno aj Michalovce boli ku koncu unavené. Predsa len prehrávali 0:3 a doťahovali to, čo ich stálo hlavne v druhej tretine veľa síl. Nezvládli to na konci a nevyrovnali na 3:3. Gratulujem teda aj spoluhráčom, že vybojovali výhru. Ja som sa tiež nenudil v bránke, cítil som sa super, konečne aj hlava bola na tom lepšie po tom otrase mozgu, ktorý som predtým mal. Keď sa cítim dobre, chcem pomôcť tímu najviac ako len môžem. O to väčšia výzva to je, keď je dobrý súper, Michalovce ním sú a rovnako tomu tak bude aj v nedeľu, keď pôjdeme na Slovan a potrebujeme i tam tie body. Zvyšné zápasy už budú takou prípravou na play-off.“

Martin Bodák, strelec prvého gólu Michaloviec: „Začali sme veľmi zle, boli sme nedôrazní a nehrali sme dobre. Potom sa to pomaly zdvihlo a doťahovali sme výsledok. Myslím si, že aspoň tú remízu sme si zaslúžili, šance sme tam mali, ale za tú prvú tretinu ani veľmi nie. Presilovky nám celkom išli, ale chýbal tam ten jeden gól. Brankár Krošelj toho dosť pochytal, nebolo to len o náhode alebo o nás, že sme mi nepremieňali šance. Dosť toho pochytal. A čo sa týka našej prehry po víťaznej sérii, nie je to nejaká veľká vec, že sme teraz po siedmich výhrach v rade prehrali. Pôjdeme ďalej od zápasu k zápasu.“

Tomasz Valtonen, tréner Michaloviec: „Trápili sme sa v prvej tretine. Banská Bystrica na nás vyletela. Neboli sme pripravení na toľko súbojov, ale som rád ako sme potom hrali. Vytvorili sme si šance, len škoda, že sme sa trápili na buly, hlavne v oslabeniach a presilovkách je to dôležité. Mali sme víťaznú šnúru, ale každá raz končí. Dnes boli Bystričania lepší.“

Program:

Banskobystrickí ´barani´ hrajú najbližšie na ľade súpera, a to v nedeľu 25. februára17.00 hodineBratislave proti Slovanu.