2 /

Banskobystrickí hokejisti sa po dlhšej pauze zapríčinenej covidom-19 a následne reprezentačnou prestávkou predstavili v 16. kole Tipos extraligy v Košiciach. Odohrali tam dobrý zápas, boli viac než vyrovnaným tímom domácim, ale napokon prehrali. Za výkon sa však hanbiť rozhodne nemusia, žiaľ stále nás trápia dve činnosti – koncovka a zbytočné chyby.

Premiéru v našom drese absolvovali obrancovia Oliver Fatul, ktorý prišiel z Bratislavy Capitals, a Patrik Španko v rámci striedavých štartov z Brezna. Lepší úvod do zápasu mali Košice po tom, čo Chovan s Paršinom zamotali hlavy našej defenzíve. Prvý svoj gól v extralige dosiahol obranca Romančík, keď vystrelil od modrej a tečovaný puk skončil za Belányim – 1:0. Tento zásah ´baranov´ prebral, zvýšili aktivitu a boli aj odmenení. V 8. minúte vyrovnal na 1:1 Alex Výhonský, ktorý tiež dosiahol prvý gól v prebiehajúcom ročníku po veľmi dobrej práci Jendroľa. Šance banskobystrických hokejistov Misteleho ani Fossiera sa ešte gólom neskončili, no od 16. minúty sme už viedli, keď tlak legionárskej formácie HC´05 zakončil Charles Berger z krídelného priestoru – 1:2.

V úvode druhej tretiny sa oba tímy dostali k prvým presilovkám, ale skóre v nich nezmenili. Až v 29. minúte domáci Pereskokov vysunul Paršina, ktorého nezastavil Breton a ruský útočník prekonal Belányiho v úniku – 2:2. My sme vzápätí mohli kontrovať Bergerom, ktorý v dobrej pozícii netrafil puk. Paršin bol pri chuti a v 35. minúte po Klhůfekovej prihrávke zblízka upravil na 3:2. Náskok Košiciam vydržal iba 30 sekúnd, keďže si nepostrážili predbránkový priestor a Jacob Cardwell zblízka vyrovnal na 3:3.

V tretej tretine Banskobystričania žiaľ neskórovali. V 44. minúte náš Ihnačák prehral súboj pri mantineli, chýbal v defenzívnej činnosti, Belányiho skúsil Bartánus prekvapiť nahodeným pukom spoza bránky a hoci sa zdalo, že gól dosiahol Tansey, napokon ho pripísali košickému útočníkovi, ktorý hrával aj za naše HC ´05 – 4:3. Košičania mali krátko na to presilovku, v ktorej si ´barani´ poradili a po úniku Kabáča mohli aj vyrovnať, no nepodarilo sa im to. V 55. minúte mohol Lapšanský v presilovke poistiť náskok domácich, ale v sľubnej šanci neuspel. Banskobystričania sa v závere dostali k hre bez brankára, počas ktorej mal sľubnú šancu Ihnačák, ale gól padol na opačnej strane, keď Bartánus uzavrel na 5:3.

HC Košice – HC 05 Banská Bystrica 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)

Góly: 6. Romančík (Chovan, Paršin), 29. Paršin (Pereskokov, Saucerman), 35. Paršin (Klhůfek), 44. Bartánus (Tansey), 60. Bartánus (Paršin, Deyl) – 8. Výhonský (Tamáši, Jendroľ), 16. Berger (Fossier, Cardwell), 36. Cardwell (Ščerbak, Berger). Rozhodovali: Štefik, Müllner – D. Konc ml., Hercog, vylúčení na dve min.: 1:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Košice: Riečický – Šedivý, Saucerman, Deyl, Tansey, Cibák, Romančík, Jacko – Klhůfek, McPherson, Bartánus – Paršin, Chovan, Pereskokov – Rogoň, Belluš, Lapšanský – Jokeľ, Havrila, Milý

Banská Bystrica: Belányi – Breton, Boldižár, Cardwell, Ďatelinka, Crevier-Morin, Španko, Fatul – Mistele, Ihnačák, Kabáč – Fossier, Berger, Šoltés – Vašaš, Bubela, G. Gabor – Výhonský, Tamáši, K. Jendroľ – Ščerbak

Tuukka Poikonen, tréner Banskej Bystrice: „Je to podobný príbeh ako naposledy, keď sme hrali v Košiciach. Odohrali sme solídny zápas s dobrým výkonom, ale dve chyby nás stáli výsledok. Mali sme veľa šancí. Nepremenili sme dosť z nich, proti tímom ako Košice ich musíte premieňať, pretože súper potom potrestá každú vašu chybu. Neboli sme teda dostatočne efektívni. Som však spokojný s výkonom tímu, až na to premieňanie šancí. Po dlhej pauze bol v tomto zápase badateľný náš tímový duch i nasadenie. Budem sa opakovať, ale základom hokeja je strieľanie gólov a dnes sme mali dať viac gólov, šance na to boli.“

Alex Výhonský, strelec nášho prvého gólu v Košiciach: „Je to pre nás sklamanie. Siahali sme na body, ale ukázal sa náš dlhodobý problém, trápime sa v zakončení. Šance sme si dnes vedeli vytvoriť, no vyhralo mužstvo, ktoré dalo viac gólov. Bolo cítiť, že sme nehrali dva týždne žiadny duel. Až po prvej tretine to z nás opadlo. Zápas to bol hore – dole, mali sme šance, aby sme dotiahli stretnutie do víťazného konca, no nepodarilo sa. Ja som dal prvý gól v sezóne, škoda, že nie víťazný. Mal som aj predtým šance, nepadlo mi to tam, takže som teraz rád za to, že som sa presadil. Ja však chodím zväčša na oslabenia, mám svoje úlohy na ľade, snažím sa robiť si svoju robotu. Snáď nám to celému mužstvu už začne konečne gólovo padať, potenciál je tu obrovský, takže treba to len nejako prelomiť. Zaťať sa a makať.“

Kalle Kaskinen, tréner HC Košice: „Bol to náročný zápas po dlhšej prestávke. Banská Bystrica potvrdila, že je to silný tím s výbornou ofenzívou. Nás podržal brankár Riečický a za víťazstvom nás nasmerovali dva góly Paršina v druhej tretine. Som rád, že sme víťazne vstúpili do ďalšej časti sezóny po reprezentačnej prestávke.“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR