0 /

Banskobystrickí hokejisti v druhom štvrťfinálovom zápasy play-off Tipos extraligy neuspeli na svojom ľade proti Spišskej Novej Vsi, keď nezvládli najmä prvú tretinu, v ktorej inkasovali štyri góly, z toho tri v oslabeniach a prehrali 0:6. V sérii hranej na štyri víťazstvá je tak nerozhodný stav 1:1.

Pod Urpínom sme v úvode sledovali opatrný a veľmi taktický hokej, a to aj preto, že domáci najproduktívnejší hráč  Branden Troock nehral pre otras mozgu, ktorý mu spôsobil hosťujúci Nellis, no ten i napriek včerajšiemu trestu do konca zápasu, mohol hrať a nastúpil na tento duel. Už na rozcvičke sa kvôli tomu strhla menšia potyčka medzi oboma tábormi hokejistov na červenej čiare. V prvej tretine oba tímy hrozili zo začiatku v presilovkách. Najprv sa nepresadil hosťujúci Verbeek, na bystrickej strane potom Kojo voľný z medzikružia a Kabáč zblízka. A práve v početnej výhode sa menil stav v desiatej minúte, kedy Réway vystrelil  spoza kruhu a nešťastne tečovaný puk od tela bystrického hráča skončil za Sedláčkom, ktorému dobre clonil Vandas – 0:1. V trinástej minúte bolo 0:2 po rýchlej akcii Spišiakov, na jej konci bol spomínaný Nellis, keď švihom zakončil z kruhu. No a potom prišli ďalšie dva góly hostí v presilových hrách, najprv od korčule Vandasa pri pravej žrdi na 0:3 a v osemnástej minúte Kerbashian z kruhu prestrelil Sedláčka a bolo 0:4. A keďže tesne pred prestávkou obranca ´baranov´ Luža pálil do žŕdky, hrozivý stav bol po prvej tretine realitou.

Od druhej tretiny nahradil v domácej bránke Sedláčka Belányi, ktorý viackrát podržal tím pri brejkoch Spišiakov. Hrozili Džugan a Majdan. Bystričania nevyužili dve presilovky, dokonca ani v štyroch proti trom a v šanciach pohoreli najmä Tamáši, po ňom Watling bekhendom, neskôr Sukeľ švihom a Gabor po natlačení sa do predbránkového priestoru.  V polovici zápasu Bystričania nedokázali znížiť znovu v ďalšej početnej výhode a tak pykali za premárnené príležitosti v 38. minúte, keď strelu Grocha tečoval La Porte0:5.

Ani v tretej tretine sa nedarilo hokejistom spod Urpína skórovať. Mali znovu dve presilovky, aj v štyroch proti trom, ale Kabáč neposlal puk do poloodkrytej bránky a v ďalšej šanci po otočke neuspel Šoltés. A tak Spišiaci znovu trestali v presilovke po faule Bíreša na Ališauskasa, za ktorý si vyslúžil päť minút plus do konca zápasu. Réway našiel v 46. minúte od zadného mantinelu na vrchnej časti kruhu Valacha a ten z prvej zakončil a pokoril Belányiho – 0:6. Stretnutie sa už potom iba dohrávalo, trest päť minút plus do konca zápasu dostal za narazenie na mantinel Kojo, poslal tam Vandasa, ale hostia už ani neposielali elitných hráčov na ľad a chceli sa hlavne vyhnúť zraneniam a zbytočným šarvátkam.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves 0:6 (0:4, 0:1, 0:1)

Góly: 10. Réway (Kerbashian, Vandas), 13. Nellis (Réway, Romaňák), 16. Vandas (Kerbashian, Réway), 18. Kerbashian, 38. La Porte (Groch), 46. J. Valach (Réway, La Porte) Rozhodovali: Žák, Výleta – Junek, M. Orolín, vylúčení na dve min.: 9:8, vyššie tresty: 45. Bíreš a 52. Kojo (obaja B. Bystrica) a obaja 5 + DKZ za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:4, oslabenia: 0:0, diváci: 2263.

Banská Bystrica: Sedláček (21. Belányi) – Ďatelinka, Cormier, Kojo, Ryczek, Bačík, Luža – G. Gabor, Sojka, Matej Bača – Kabáč, Kontos, Watling – Šoltés, Tamáši, Jendek – Urbánek, Bíreš, J. Sukeľ

Spišská Nová Ves: Melicherčík – Ouellet-Beaudry, Romaňák, Ališauskas, Malina, J. Valach, Žiak, Groch – Belluš, Vartovník, Džugan – Rapáč, Bortňák, Vandas – Verbeek, Kerbashian, Majdan – La Porte, Nellis, Réway

Pod štvrtkovou prehrou sa podpísal najmä fakt, že tímu spod Urpína chýbal zranený najproduktívnejší hráč Branden Troock, ktorému v prvom zápase spôsobil narazením na mantinel otras mozgu  Anthony Nellis, no jemu bolo umožnené na druhý duel nastúpiť.

„Mali sme tento moment určite v hlavách, musím priznať, že áno. Bolo to nešťastné rozhodnutie, lebo my máme hráča mimo hry a oni tam pustia ich hráča hrať. Čiže tak to vyzeralo aj na ľade. Viac to bola poľovačka ako hokej. Všetci vieme, kde bola chyba. Nezačali sme dobre. My sme robili fauly a Spišiaci z toho ťažili, dávali nám góly a my sme to v prvej tretine nevedeli stopnúť. Prehrávali sme ju 0:4 a už sme sa nechytili,“

– ozrejmil príčiny prehry banskobystrický kapitán Ivan Ďatelinka a ponúkol aj recept, ako sa takéhoto scenára v ďalších zápasoch série vyvarovať:

„Nesmieme faulovať. Súper má výborné presilovky a trestá nás za vylúčenia. Bolo tomu tak v oboch zápasoch. Ak si na to dáme pozor, tak v piatich proti piatim budeme lepší.“

Alex Tamáši, reprezentačný útočník Banskej Bystrice: „Bola tam od nás zbytočná premotivovanosť na začiatku. Mali sme viacerí krvavé oči a niekedy sa to nevypláca. Mali sme možno viac hrať hokej a potom podľa výsledku použiť aj krvavé oči. Bola to zbytočná premotivovanosť z našej strany. Chceli sme dať Spišskej nejakú správu, že to nebude vôbec ľahké s nami. K stredajšiemu zákroku na Brandena Toocka, nejdem sa radšej ani vyjadrovať k tomu. Musíme sa lepšie nastaviť na vonkajší zápas u nich a vyhrať tam najlepšie oba. Veríme, že Branden si trošku oddýchne a bude späť. V prvom zápase proti Spišskej sme hrali nás systém, našu hru, teda to, čo máme natrénované a doviedli sme to do víťazného konca. Ak by sme nešli takí premotivovaní na tento zápas, tak môže to doviesť do toho istého konca ako v prvom. Spišiaci majú výborné presilovky, potvrdili to v oboch dueloch, takže musíme sa vyvarovať faulov a hrať našu hru.“

Dávid Šoltés, krídelník Banskej Bystrice: „Náročný zápas. Rozhodlo sa už v prvej tretine. Dosť veľa zbytočných faulov sme urobili, to nás rozhodilo. Zle sme vstúpili do zápasu. Vedeli sme, že Spišská má dobré presilovky, využili to. Škoda toho. Musíme sa z toho poučiť, porozprávať sa o tom, menej faulovať a dať hlavy hore a pokračovať v dobrej robote z prvého zápasu. Dnes sme dostali rýchle góly, súper mal veľa presiloviek, museli sme teda zmeniť štýl hry. Určite sa porozprávame a pôjdeme s niečím iným do Spišskej Novej Vsi. Oba tímy sme dosť vyrovnané, nielen my, ale aj Spišiaci majú dobrý tím, odohrali lepší druhý zápas ako my, ale musíme sa z toho poučiť a byť viac koncentrovaní. Je to teraz 1:1 na zápasy, tak ako súper vyhral tu, my môžeme vyhrať u neho, a to aj oba zápasy. Takže nič sa nedeje, je to 1:1 a pokračujeme ďalej.“

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Prehrali sme 0:6, čo vám mám povedať? Ak sa pozrieme na fakty na pozadí tohto celého, včera nám zranili nášho elitného strelca a hráč, ktorý mu to spôsobil, dnes nastúpil. Náš nie. Teraz sa na to pozrime perspektívou, že by sa to isté stalo Alexovi Tamášimu a zranili by jeho. Hral by potom súperov hráč, ktorý by mu to spôsobil? To si teda k…a nemyslím! Cudzinec, ktorý by zranil slovenského reprezentanta, by dostal stopku na minimálne päť zápasov. Keďže vedenie súťaže sa k tomu postavilo po svojom, nechali to na nás, aby sme sa s tým vysporiadali. Takže aj preto z toho vznikol čistý cirkus. Všetku vinu nesie na ramenách vedenie tejto súťaže. No a potom sem pošlú týchto… viete čo, nejdem sa k tomu radšej ani vyjadrovať, pretože nerozumiem, čím si zaslúžili tie červené pásy na dresoch. Chceli sme vyslať signál smerom k hráčovi, ktorý sa postaral o vyradenie nášho tridsaťgólového strelca, že mu to len tak ľahko neprejde. Všetko len preto, že vedenie súťaže si neurobilo svoju prácu. Takže sa vlastne rozhodli ponechať to na nás. A ak by sme s tým neurobili nič, čo za tím by sme to boli? Akože by bolo v poriadku likvidovať našich top hráčov a my sa tomu budeme len prizerať? Odkaz sme vyslali, v treťom zápase sa môžeme venovať opäť hokeju…“

Doug Shedden

Shedden reagoval aj na trénera Spišskej Novej Vsi Vlastimila Wojnara, ktorý označil počínanie Bíreša a Koja (5 + DKZ za vrazenia na mantinel) za praktiky z 90-tych rokov v NHL:

„Super! Zaslúžili si to! Vyradili nám najlepšieho hráča, takže oko za oko. Oko za s…..é oko!“

Anthony Nellis o faule na Brandena Troocka: „Bolo to o jednom malom momente. Nie som hráč, ktorý by bol zákerný, alebo by schválne chcel spraviť takéto veci. Dokazuje to celá moja kariéra. Cítil som, že súper ide do mňa telom, takže som ja išiel do neho, no skončilo to zle. Sám som sa cítil zle, nechcel som, aby to tak dopadlo. Nikomu neprajem nič zlé, nemal som v úmysle to spraviť. V druhom zápase som cítil, že hráči Bystrice ma vyhľadávajú a chcú mi to opätovať. My sme však veľmi dobrá partia a spoluhráči sa ma celý čas snažili chrániť. Nemal som šancu ospravedlniť sa Troockovi, ale určite mu napíšem a vysvetlím, že to nebol úmysel a že ma to mrzí.“

Martin Réway, štyri body v druhom a dva v prvom zápase za Sp. N. Ves: „Je to pre nás dôležité víťazstvo, dôležité aj pre psychiku. Je to prvá výhra v sezóne nad Banskou Bystricou, takže nám to určite dodá na sebavedomí. Ja som rád, že som mohol tímu pomôcť prihrávkami i gólom. Každý má v tíme nejakú roku a každý si ju v tomto druhom zápase splnil. Bystričania odohrali prvý zápas dobre, mali k tomu víťazstvu bližšie, ale v druhom to bolo vyhrotené a to možno hralo v náš prospech. My sme boli pripravení na súboje. Nebolo to nič, čo by sme nečakali. Ja dúfam, že Branden Troock bude v poriadku. Ja osobne chcem hrať proti najlepším hráčom, nech sa môžeme porovnávať. Aj pre fanúšikov by bolo dobré, aby sa ešte vrátil do série.“