0 /

Banskobystrickí hokejisti v 30. kole Tipsport ligy prehrali doma s Popradom tesne 1:2. Diváci nevideli veľa gólov, no ani šancí, chýbala nám patričná energia. V tabuľke sme však stále na druhom mieste, na vedúci Slovan strácame už šesť bodov, tretie Košice sa nás dotiahli na rozdiel bodu.

Barani nastúpili bez zraneného Lampera už s uzdraveným Hohmannom a zachytili úvod zápasu. V druhej minúte Gabor poslal ideálnu prihrávku na úplne voľného Timoteja Šilleho, ktorý sa pred bránkou mohol spýtať Vošvrdu kam to chce, zakončoval z dvoch metrov efektne pod hornú žŕdku – 1:0. Poprad mohol vyrovnať v dvoch presilovkách v rade. Šance mal Handlovský, ktorého najprv vychytal Beskorowany a potom mieril odchovanec Banskej Bystrice v drese Popradu tesne vedľa. Na opačnej strane nezužitkoval únik domáci Hickmott a prišiel trest. Handlovský už tretiu šancu využil, prešiel k nemu zrazený puk a zblízka sa pri ľavej žrdi nemýlil – 1:1.

V strednom dejstve sa sprvu hralo hore – dole, ale výrazné šance chýbali. Herne boli na tom lepšie Podtatranci a dokázali ísť do vedenia. V 27. minúte po prieniku Ervinga zakončoval pohotovo spoza bystrického obrancu Karterud, Beskorowany toho veľa nevidel a kapituloval – 1:2. Náš majstrovský tím mal príliš dlhé striedania, zaostával za súperom, vyrovnať však mohol Kabáč z kruhu, no puk po jeho strele iba obtrel žŕdku. Hokejisti spod Urpína nevyužili ani presilovku. Vošvrda v bránke veľa práce nemal.

V tretej tretine Bystričania vystupňovali svoju snahu o vyrovnanie, ale najprv mohli prehrávať vyšším rozdielom, pretože Erving strieľal z kruhu voľný, proti bol gólman HC ´05. My sme potom nevyužili presilovku, veľkú možnosť mali Bubela s Bartánusom, zaskvel sa Vošvrda. Na opačnej strane naskočil z trestnej lavice Preisinger, išiel sám na Beskorowanyho, no nepokoril ho. V závere hrali ´barani´ ďalšiu presilovku, počas ktorej sa ocitol v šanci Hohmann, ale zblízka neskóroval. Hostia išli Ervingom do menšieho úniku, ale ani tento hráč nedokázal meniť stav. Viac než poldruha minúty pred koncom riadneho hracieho času sme odvolali brankára, hrali tak v šestici, ale vytúžený vyrovnávajúci gól naši hokejoví majstri žiaľ nedali.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HK Poprad 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Góly: 2. Šille (Gabor, Kabáč) – 15. Handlovský (Ulrych, Vandas), 27. Karterud (Erving)

Rozhodovali: Nikolic (Rak.), Fridrich (SR) – D. Konc , ml., Synek. Vylúčení na dve min.: 3:4. Presilovky: 0:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2201.

Banská Bystrica: Beskorowany – Cardwell, Southorn, Ďatelinka, Mihálik, J. Brejčák, Nemčík, Zubák – Jääskeläinen, Hickmott, Hrnka – Hohmann, Bubela, Bartánus – Šille, Gabor, Kabáč – Sojka, Tamáši, Fafrák

Poprad: Vošvrda –D. Brejčák, L. Kozák, Ulrych, Erving, Ťavoda, Magovac, Ťavoda, Česánek – Vandas, Preisinger, Handlovský – P. Svitana, Zagrapan, Bjalončík – Karterud, L. Paukovček, Jacobs – Kundrík, Mlynarovič, Matej Paločko.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „V prvej tretine sme hrali veľmi dobre, ale mali sme smolu, pretože sa skončila nerozhodne 1:1. Od druhej tretiny to bol nemasný – neslaný hokej. Puky sa odrážali viac súperovi než nám. Poprad hral dobre, ale videli sme málo prihrávok, možno dve v rade tak na jednej ako aj na druhej strane. My sme nedokázali reagovať na hru hostí. Chýbala nám energia. Predsa len bolo badať, že hráme ôsmy zápas za 17 dní. Žiaľ nevytvorili sme si za 60 minút dostatočný počet šancí na to, aby sme mohli vyhrať. I keď na konci sme mohli vyrovnať, pretože tam bola polovica bránky odkrytá, žiaľ ani túto príležitosť sme nedokázali využiť.“

Peter Mikula, tréner Popradu: „O zápase rozhodla prvá tretina, pretože Banská Bystrica hrala v nej kultivovaný hokej. My sme boli ustráchaní. Našťastie sa nám podarilo vyrovnať a úvodné dejstvo skončilo 1:1.V druhej tretine sa nám podarilo streliť druhý gól a so sebavedomím Bystrice to začalo otriasať. Nám sa hra začala dariť, odrážali sa k nám puky, výborne sme blokovali a vynikajúci výkon podal aj brankár Vošvrda. Veľké srdce zabezpečilo, že odchádzame z Banskej Bystrice ako víťazi. “

Marek Bartánus, skúsený útočník Banskej Bystrice: „Dôležitú úlohu v tomto zápase zohrali naše nohy. Už neboli také, ako sme potrebovali, aby sme zvládali hrať to, čo chceme. Fakt tých síl dnes nebolo veľa a tak vyzeral aj samotný zápas. Keď chceme hrať náš systém, potrebujeme mať dobré nohy a cítiť sa veľmi dobre. Do polovici zápasu to bolo ešte O.K., no potom sily odchádzali. Popradčania výborne ´pinčovali´, hrali to do rýchlosti, zbiehali z vrchu. Predviedli dobrú hru. My sme potrebovali viac síl, aby zápas dopadol v náš prospech. Teraz máme čas si oddýchnuť, dať sa dohromady. Pevne verím, že každý z nás načerpá energiu a budeme v ďalšej fáze ligy pokojnejší.“

Gilbert Gabor, autor prihrávky na jediný gól Banskej Bystrice: „Chýbali nám góly, dali sme iba jeden, čo bolo málo. Nevyužili sme šance, ale na nedostatok síl sa nechceme vyhovárať. Poprad mal podobný rozvrh zápasov ako aj my. My sme boli v tomto zápase akosi pasívnejší. Poprad hrá v posledných zápasoch veľmi dobrý hokej. Potvrdil to aj dnes u nás. Navyše sa mu proti nám darí, vedia to na nás. Posilnili sa Popradčania, už sú iným mužstvom než na začiatku sezóny. Majú teraz oveľa väčšiu kvalitu. Druhá polovica súťaže bude zaujímavá.“

Lukáš Handlovský, strelec prvého gólu Popradu, odchovanec B. Bystrice: „Sme radi, že sme vyhrali v ťažkom prostredí. Myslím si, že sme hrali dobre. Dokázali sme s Bystričanmi korčuľovať, eliminovať určité veci súpera – v čom je silný. Bolo to o maličkých chybách, pretože nebolo veľa šancí na jednej či druhej strane, aj brankári výborne chytali. Teší nás sedemzápasová víťazná séria. Tím sa dal už dohromady, začali sme hrať to, čo máme. Začíname odzadu, snažíme sa čo najmenej gólov dostať a niečo dopredu upliesť. Vychádza nám to a verím, že to pôjde takto aj ďalej.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský