0 /

Banskobystrickí hokejisti v 39. kole Tipsport ligy zdolali doma v derby stretnutí Detvu jasne 5:1 a zaknihovali už siedmu výhru v rade. Do zostavy sa vrátil po dvojtýždňovej pauze uzdravený kapitán Ivan Ďatelinka, pre trest nám chýbal Brejčák a nenastúpila ešte ani nová posila Brian Ihnačák. Napriek tomu ´barani´ predviedli dobrý výkon, súpera nepodcenili a zaslúžene berú tri body. V tabuľke sú na druhom mieste iba jeden bod za vedúcimi Košicami.

V prvej tretine mala prevahu Banská Bystrica. Prvú šancu videli diváci v štvrtej minúte, no voľný Hickmott Petríka neprekonal. O pár sekúnd sa ocitol sám pred Beskorowanym na opačnej strane Šišovský, no netrafil puk. Gól padol v desiatej minúte počas našej presilovky. Po strieľanej prihrávke Jääskeläinena putoval puk do bránky od korčule Tomáša Hrnku podľa arbitrov dovoleným spôsobom a bolo 1:0. Hokejisti spod Urpína naďalej dominovali na ľade a dokázali skóre navýšiť. Samuel Mlynarovič v strednom pásme obišiel protihráča, mal voľný priestor pred sebou a patrične toho aj využil, Petríkovi nedal šancu – 2:0. Hostia v samom závere úvodného dejstva predviedli peknú kombinačnú akciu, ktorú zakončil Žilka gólom, no puk prešiel do bránky sekundu po časovom limite, čo po dlhých piatich minútach potvrdil i videorozhodca.

Na začiatku druhej tretiny Bystričania zvýšili vedenie na 3:0,keď sa presadil Samuel Mlynarovič efektne pri ľavej žrdi po prihrávke Petrinca. Ubehlo však iba 33 sekúnd a Detva znížila na 3:1. Strelu Turana od modrej tečoval účinne náš odchovanec v drese súpera Peter Valent. Následne hostia nevyužili presilovku, mali v nej veľké šance, no Šišovský, Zuzin a Ščurko recept na Beskorowanyho nenašli. A tak prišiel trest. V 27. minúte obranca HC ´05 Martin Nemčík obišiel bránku a zakončil z pravej strany spoza protihráča parádne do horného vinkla – 4:1. Hokejisti spod Poľany potom nedosiahli gól ani v dvoch početných výhodách. Na druhej strane mal šancu na hetrik Mlynarovič, ale skvele ho vychytal Petrík.

V tretej tretine naši hokejisti naďalej herne dominovali. V 46. minúte mal dobrú možnosť Jääskeläinen, strieľal voľný z kruhu, ale detviansky brankár dobre zasiahol. Kapituloval napokon po peknej individuálnej akcii a technickej strele Jordona Southorna, ktorého našiel prihrávkou spoza bránky Hohmann – 5:1. Šiesty gól mal na hokejke Hohmann, ale sám pred Petríkom neuspel. Hostia tiež hrozili. V. Fekiač strieľal z kruhu do žŕdky a Čacho úplne voľný neprekonal zblízka Beskorowanyho. Náš gólman nás podržal aj v oslabení, dobre zasahoval pri šanci V. Fekiača, takže i jeho zásluhou sa už skóre nemenilo.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HC 07 WPC Koliba Detva 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)

Góly: 10. Hrnka (Jääskeläinen, Hohmann), 17. Mlynarovič (Hrnka, Southorn), 22. Mlynarovič (Petrinec, Lamper), 27. Nemčík (Lamper), 48. Southorn (Hohmann) – 23. P. Valent (O. Turan, Gašpar)

Rozhodovali: M. Novák, Snášel ml. – Stanzel, M. Orolín, vylúčení na dve min.: 4:2, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, diváci: 2324.

Banská Bystrica: Beskorowany – Mihálik, Southorn, Cardwell, Nemčík, Ďatelinka, Petrinec, Zubák – Hohmann, Hickmott, Jääskeläinen – Lamper, Mlynarovič, Hrnka – Šille, Bubela, Bartánus – Kabáč, Gabor, Róth – Fafrák

Detva: R. Petrík – Mart. Chovan, Golian, F. Fekiač, Andersons, O. Turan, Jendroľ, Gachulinec – Čacho, Zuzin, Šišovský – J. Žilka, Král, Ščurko – T. Török, P. Valent, Gašpar – Ľupták, V. Fekiač, Čenka

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Hovoril som hráčom, že po víťazstve nad Zvolenom nemôžeme nič podceniť, že musíme hrať zodpovedne . To si myslím, že sa aj stalo. Po celých 60 minút sme dobre pristúpili k povinnostiam, až na jednu presilovku Detvy, v ktorej si súper vytvoril veľa šancí. Inak to bol solídny zápas z našej strany.“

Samuel Mlynarovič, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: „Som vďačný za tieto dva góly, k hetriku mi chýbala jedna vydarená strela. Dôležité však je, že sme vyhrali. Našťastie gól Detvy na 2:1 na konci prvej tretiny bol tesne po časovom limite, to nám pomohlo. Potom sa už zápas odvíjal v našej réžii. Teší nás, že vyhrávame, o to viac, že liga je vyrovnaná. Mužstvá sa na nás ako majstra špeciálne pripravujú. O to viac sme radi, že máme takúto sériu, sedem víťazných duelov. Verím, že nadviažeme na to úspešným zápasom v Miškovci.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice, návrat po zranení (dva týždne absencie pre otras mozgu):  „Cítil som sa dobre. Chalani mi pomohli. Dostával som sa do záťaže celý tento týždeň, takže som bol v pohode. Hrali sme dobre celých 60 minút. Mali sme dobrý vstup do zápasu a potom sme si to už držali. Padalo nám to tam, to bolo podstatné. Je to siedma výhra v rade, teší nás to. Bavíme sa hokejom, je to super, dúfam, že to bude takto pokračovať ďalej. Tešíme sa však iba do polnoci, na tabuľku až tak nehľadíme, pozeráme sa iba na najbližšieho súpera.“

Tomáš Hrnka, strelec nášho prvého gólu: „Teší ma, že som po zápase so Zvolenom pridal ďalší gól aj teraz proti Detve. Bodaj by mi to sypalo naďalej, no nie som až taký strelec. Dôležité bolo, že sme išli do vedenia 2:0. Ak by nám tam prepadol nejaký hlúpy gól, súper by vyrovnal, všetko by bolo inak. Tým, že sme viedli, tak sme aj hrali celkom v pohode. Detva mohla znížiť na 2:1, ale ja som bol presvedčený na 99 percent, že to asi gól nebude, lebo siréna končiaca prvú tretinu zaznela v čase, kedy puk išiel za bránkovú čiaru, bol som vtedy na ľade. Čo sa týka môjho gólu na 1:0, myslel som si, že nebude platiť. Viem, že boli sprísnené pravidlá ohľadom puku od korčule. Potom mi však chalani vraveli, že sa znovu niečo menilo. Som teda rád, že bol uznaný.“

Jordon Southorn, trinásty gól v sezóne, dorovnal klubový rekord obrancov v počte gólov za sezónu: Cason s tým pukom dlho váhal za bránkou. Už som si myslel, že mi ani neprihrá. Nakoniec zvolil perfektné načasovanie, ja som si to potiahol, hodil na bekhend a trafil do bránky. Rekord je pre mňa veľkým komplimentom, ale musím sa poďakovať celému tímu. Je to super, no ostávam pokorný a pokračujem v práci. K samotnému zápasu poviem len toľko, že sme hrali dobre, svoju hru, až na krátky úsek v poslednej presilovke Detvy. S výkonom môžeme byť spokojní.“

Peter Valent, strelec gólu Detvy, odchovanec Banskej Bystrice: „Žiaľ neznížili sme na 2:1, ale dostali sme gól na 3:0 a od toho stavu hrala Bystrica naozaj veľmi dobre. Takmer k ničomu nás nepustila. Bohužiaľ my sme naše šance nepremenili, takže aj preto sme prehrali. Domáci predviedli dobrý výkon počas celých 60-tich minút. Majú jeden z najlepších tímov extraligy, zaslúžene dnes vyhrali. Liga je síce vyrovnaná, body sa tak dajú brať zo všadiaľ, čiže chceli sme u majstra aspoň bodík získať. My však potrebujeme bodovať hlavne so súpermi, ktorí sú na tom podobne ako my. Škoda tých nešťastných gólov v prvej tretine, potom nás už Bystričania prehrávali v každej jednej činnosti.“

Josef Turek, tréner Detvy: „O zápase rozhodli dve naše hrubé chyby v prvej tretine. Keď s takýmto silným súperom prehrávate o dva góly, už je to ťažké doháňať, priblížiť sa mu. Mali sme tam gól na 2:1, ale neplatil, keďže sme ho dosiahli sekundu po skončení tretiny. To by nám trošku pomohlo, no bohužiaľ. Potom sme inkasovali tretí gól v druhej tretine, znížili sme ešte a mali sme aj šancu na 3:2, nevyužili sme ju a keď dali domáci na 4:2, o výsledku bolo rozhodnuté. Potom sme nasadzovali viac mladších hráčov. Nepodali sme dobrý výkon, boli sme slabším tímom.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský