1 /

V 38. kole Tipos extraligy hokejisti Banskej Bystrice zdolali na svojom ľade pred takmer dvoma tisíckami divákov lídra zo Spišskej Novej Vsi 7:3 a po troch prehrách v rade tak bodovali naplno. Hetrikom sa blysol krídelník spod Urpína Carter Turnbull. Bystričania sa znovu dostali v tabuľke na šiestu pozíciu zaručujúcu priamu účasť v play-off.

Barani predviedli parádnu prvú tretinu. Lídra tabuľky zaskočili rýchlym gólom Petra Šenkeříka v osemnástej sekunde, keď sa ocitol v palebnej pozícii pri ľavom kruhu a prestrelil Suráka – 1:0. Potom oba tímy nevyužili presilové hry a v deviatej minúte hosťujúci Kerbashiam nepretavil do gólu na 1:1 pekný prienik stredom ihriska. Ten sa vzápätí naskytol Bírešovi a hoci ani on neuspel, mrzieť ho to nemuselo, pretože z následnej dorážky skóroval Rastislav Gašpar2:0. Znížiť mohol v ďalších minútach dvakrát Majdan z dobrých pozícií, na domácej strane sa nepresadil z prečíslenia Turnbull. A keď neskóroval zblízka osamotený Spišiak Bortňák, Bystričania udreli na konci prvej tretiny tretíkrát po individuálnej akcii Cartera Turnbulla z pravej strany, keď si vychutnal Suráka – 3:0.

Suráka od druhej tretiny nahradil v bránke Melicherčík a Spišiaci znížili hneď v presilovke Majdanom, bol pohotový pri ľavej žrdi – 3:1. O dve minúty na to sa presadil Džugan, ktorý z asi dvoch metrov pokoril Krošelja – 3:2. Potom ´barani´ nezužitkovali presilovku a neskóroval ani Wilkins zoči – voči Melicherčíkovi. Ten vyrobil v druhej polovici duelu aj nevídanú hrúbku, netrestal Bíreš. Vyrovnať mohol potom v početnej výhode Burgess, strieľal do žŕdky a tak odpovedali Bystričania Carterom Turnbullom z kruhu bez prípravy na 4:2 po načasovanej prihrávke Šenkeříka z pravej strany na ľavú. Sekundu pred druhou prestávkou triafal do žŕdky ešte aj hosťujúci Nellis.

V tretej tretine nevyužil pekný prienik až pred bránku domáci Vela a úspešná nebola ani ďalšia presilovka Banskej Bystrice. Avšak v 51. minúte zaknihoval hetrik gólom na 5:2 Carter Turnbull, keď sa k nemu dostal vyrazený puk a na dvakrát ho dostal za Melicherčíka. Líder znižoval o 22 sekúnd na to Merežkom, keď Šenkeřík trafil Faitha a od neho putoval nešťastne puk nemožným uhlom za Krošelja – 5:3. V závere pri hre Sp. N. Vsi bez brankára pridal ešte poistku Ján Petriska. Prešiel cez útočnú modrú čiaru a spoza kruhu mieril presne medzi opustené žrde – 6:3. O siedmy gól sa postaral 67 sekúnd pred koncom Alex Výhonský, využil stratu puku Valacha na modrej čiare a únik zavŕšil úspešne.

HC´05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves 7:3 (3:0, 1:2, 3:1)

Góly: 1. Šenkeřík (Wilkins, Turnbull), 9. Gašpar (Bíreš, Bačik), 19. Turnbull (Hora), 38. Turnbull (Šenkeřík), 51. Turnbull (Wilkins, Vela), 57. Petriska (R. Faith), 59. Výhonský – 22. Majdan (Björkung, Kerbashian), 24. Džugan (Myklucha), 51. Merežko. Rozhodovali: Goga, Výleta – Durmis, Gegáň, vylúčení na dve min.: 5:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, diváci: 1958.

Banská Bystrica: Krošelj – Bačík, Šenkeřík, Hora, D. Stránský, Ďatelinka, Luža, Žabka – Turnbull, Vela, Wilkins – Gašpar, Bíreš, Matoušek – R. Faith, Langkow, Petriska – Macek, A. Stránský, Výhonský

Spišská Nová Ves: Surák (21. Melicherčík) – J. Valach, Žiak, Merežko, Ališauskas, Björkung, Romaňák, Groch – Rapáč, Bortňák, Frankovič – Drábek, Kerbashian, Majdan – Bakoš, Nellis, Burgess – Vandas, Myklucha, Džugan

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Ťažký zápas. Mali sme dobrý vstup do stretnutia. Súper má skvelý tím, aj preto vedie ligu a po celý čas vedel byť nebezpeční. Mali sme veľa šancí, no našťastie sme udreli v pravý čas, keď sa hostia v druhej tretine takmer vrátili do zápasu. Aj napriek tomu sme umožnili protivníkovi veľa šancí, celkovo ich bolo v zápase až veľmi veľa, a to na oboch stranách. Napokon sme radi za toto dnešné víťazstvo. Carter Turnbull je v poslednej dobe fantastický a dáva dôležité góly.“

Carter Turnbull, útočník B. Bystrice, strelec hetriku: „Po piatkovej prehre 3:7 sme boli sklamaní. Teraz sme vyhrali rovnakým skóre, takže sme šťastní z toho ako sme zareagovali. Poučili sme sa z predchádzajúcej prehry. V sobotu sme sa riadne porozprávali, zlepšili sme sa v defenzíve a ukázali sme viac do ofenzívy. Snažili sme sa zostať pozitívni aj po znížení Spišiakov na 3:2. Niektorí chalani boli z toho frustrovaní, ale na lavičke sme si povedali, že musíme zachovať pokoj a ďalší gól dať my, čo sa nám podarilo. Čo sa týka mojej produktivity, mal som aj šťastné odrazy pukov. Išli mi nohy, cítil som sa dobre. Veľa hetrikov som v kariére nedal, spočítal by som ich na prstoch jednej ruky. Toto bol možno piaty. Nestáva sa mi to teda často, takže je to úžasné.“

Petr Šenkeŕík, obranca B. Bystrice (1+1 v zápase): „Pristúpili sme k tomuto zápasu lepšie než v piatok. Plnili sme to, čo sme si povedali, nestrácali sme puky, aj keď súper tam nejaké prečíslenie mal, keďže je najlepším tímom v lige. Dávali sme si však na to väčší pozor. Musíme takto hrať s každým súperom. Rozhodili nás trochu dva rýchle góly na začiatku druhej tretiny na 3:2, no nie natoľko, aby Spišiaci zápas otočili. Diametrálny rozdiel oproti piatku bol v tom, že sme nestrácali puky. Streliť gól v prvom striedaní sa mi už stalo, bolo príjemné takto začať zápas, hralo sa nám potom už lepšie. Čo sa týka prihrávky na Turnbulla pri góle na 4:2, snažil som sa ju načasovať a vyšlo to, ale nemyslím si, že toto bol práve rozhodujúci okamih duelu. Pri tom inkasovanom góle na 5:3, po pravde, to sa mi ešte nestalo, ešte som nevidel taký uhol , že sa to odrazilo späť, zaujímavé. Našťastie to bolo za stavu, kedy sme si to už postrážili. Som rád, že sme vyhrali. K Turnbullovi môžem povedať iba toľko, že hrá skvele, je rýchly, vždy sa tlačí do bránky a my sme radi za to, že ho tu máme, Dúfam, že mu to bude padať aj naďalej.“

Juraj Majdan, strelec prvého gólu Spišiakov: „Katastrofálna prvá i tretia tretina. Vstúpili sme do zápasu zle, potom sme sa vrátili gólmi na 3:2, ale prišli chyby, straty pukov na modrých čiarach a to nás stálo zápas, v podstate keď dali domáci gól na 4:2. Mali sme totiž veľa šancí na 3:3, ale nevyužili sme ich. Puky sa nám v tomto zápase neodrážali. Dlhšiu dobu nehráme to, čo by sme mali hrať. Musíme viac popracovať na hre, lebo koniec základnej časti sa blíži a práve teraz budú nasledovať náročné zápasy. Každý tím bude chcieť body, ukazuje sa to už teraz. Zápasy sú ťažké a my si musíme vstúpiť do svedomia. Takto sa hrať nedá. Bystričania išli viackrát sami na bránku alebo v dvoch na jedného, troch na jedného, to sa nedalo ani spočítať. Musíme si to zanalyzovať. Nemakali sme celú sezónu, aby sme si to na jej konci pokazili. Musíme makať, dnes to bolo hrozné.“

Vlastimil Wojnar, tréner Sp. N. Vsi: „Prvá tretina bola zlá, už v osemnástej sekunde sme inkasovali. Rozhodol podľa mňa gól Banskej Bystrice na 4:2, keď predtým sme mali za stavu 3:2 tri šance, nastrelili sme aj žŕdku, nedali sme puk ani do odkrytej bránky. Namiesto 3:3 teda bolo 4:2. Snažili sme sa s tým ešte niečo urobiť, ale nechcelo nám to tam padnúť. Puky sa odrážali od nás. Mali sme tam síce niekoľko prečíslení, ale súper ich mal viac, až príliš. Chlapcom musím dať kredit za to, že po prvej tretine sme sa na začiatku druhej v priebehu štyroch minút dostali naspäť do zápasu znížením z 3:0 na 3:2, takže mám zmiešané pocity z tejto prehry. Surák za tie tri góly v prvej tretine nemohol, Melicherčíka sme nasadili len preto, aby tím dostal impulz. Trošku to pomohlo, ale pod prehru sa podpísal najmä fakt, že sme neboli šikovní v zakončení. Môže hrať rolu aj menšie klzisko v Banskej Bystrici, my ho máme najväčšie v lige, ale na toto by som sa nechcel vyhovárať.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú najbližšie duel na ľade súpera, a to v piatok 26. januára18.00 hodine v Nitre.

Autor: (job), Foto: fb HC´05 (D. Körtvélyesiová)