0 /

Banskobystrickí hokejoví ´barani´ v 30. kole Tipos extraligy prehrali na domácom ľade lídrovi tabuľky Slovanu Bratislava 2:6. Do zostavy sa vrátil po dlhom čase uzdravený kapitán Ivan Ďatelinka, žiaľ ešte sme nemali k dispozícii Patrika Lampera a ochorel nám Alex Tamáši.

Duel sa začal nevyužitou presilovkou Banskej Bystrice, po ktorej však začal dominovať na ľade Slovan. Do vedenia išiel hneď z prvej koncovky, keď Preisinger zachytil puk pri mantineli, poslal ho hneď pred bránku a tam sa presadil tečom z asi dvoch metrov Haščák0:1. Bratislavčania boli pri chuti a dokázali v dvanástej minúte vedenie navýšiť. Opäť to bol Haščák, tentoraz predviedol šikovnú prácu hokejkou v medzikruží a technickou strelou zvýšil na 0:2. V štrnástej minúte hrali hostia krátku presilovku a Marcel Haščák zaknihoval hetrik účinnou koncovkou po ľade z ľavej strany – 0:3. V ďalšej presilovke pred prestávkou Harris mieril do žŕdky, ale mrzieť ho to nemuselo, lebo napokon sa po prihrávke Haščáka presadil z kruhu švihom voľný Yogan0:4.

V druhej tretine Banskobystričania nevyužili tri presilovky. Mali šance, ale Michaud, Crevier-Morin a z úniku ani Cardwell recept na Windsora nenašli. Napokon kapituloval Weninger, keď z protiútoku v 32. minúte zvýšil na 0:5 Preisinger. Zakončoval z kruhu švihom účinne spoza hráča.

Na začiatku tretej tretiny sa dostal do úniku mladý náš útočník Rákoš, ale ani on pred Windsorom nepochodil. Úspešná bola napokon ďalšia početná výhoda ´baranov´, keď to vyšlo Milošovi Bubelovi spoza kruhu, poslal totiž puk nad ľadom presne k žrdi a znížil v 47. minúte na 1:5. Druhý zásah potom pridal zblízka dôrazný Chase Berger – 2:5, ale posledné slovo mal z rýchleho protiútoku po prihrávke Haščáka Rapuzzi, ktorý uzavrel skóre zápasu na 2:6.

HC´05 Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava 2:6 (0:4, 0:1, 2:1)

Góly: 47. Bubela (K. Jendroľ, Björkung ), 51. Berger (Michaud, Cardwell) – 4. Haščák (Preisinger), 12. Haščák (Golian), 14. Haščák (Rapuzzi), 19. Yogan (Haščák, Mackenzie), 32. Preisinger (Harris, Maier), 56. Rapuzzi (Haščák, Yogan)

Rozhodovali: M. Korba, M. Valach – Kacej, Ľ. Šoltés, vylúčení na 2. min: 4:7, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 741 divákov.

Banská Bystrica: Weninger – Cardwell, Bačik, Björkung, Ďatelinka, Crevier-Morin, Kostromitin, Bdžoch – Michaud, Berger, D. Šoltés – Melcher, Bubela, K. Jendroľ – Matej Bača, Gabor, Kabáč – Bodnár, Sojka, Vašaš – Rákoš

HC Slovan Bratislava: Windsor – Gachulinec, Maier, MacKenzie, Golian, J. Valach, Breton, Beňo – Gašpar, Kytnár, J. Sukeľ – Haščák, Rapuzzi, Yogan – Jääskeläinen, Harris, Fominych – Belluš Preisinger, Matoušek

Antti Karhula, tréner Banskej Bystrice: „Výsledok 2:6, ale aj 0:4 po dvadsiatich minútach vyzerá veľmi zle. Nemôžem si pomôcť, ale skóre podľa mňa trochu klame. Tvrdo sme bojovali, ale niekoľko malých chýb, ktoré sme spravili v prvej tretine, nás vyšlo draho. Slovan má veľmi kvalitný tím, ktorý si vie vytvoriť šance a premeniť ich. Za stavu 0:4 sa veľmi ťažko vracia do zápasu. Som však hrdý na svojich hráčov, lebo napriek nepriaznivému skóre nedali dole nohu z plynu, naozaj tlačili súpera a v tretej tretine boli za to aspoň trochu odmenení. Bohužiaľ, na viac to už nestačilo. Viem čo treba zmeniť. Myslím si, že v defenzíve sa musíme zamerať na detaily, predovšetkým na hru obrancov, ako si preberáme hráčov a takisto na hru v oslabeniach. Niekedy hráme v obrane veľmi hlúpo. Ďalšia vec, ktorá nás trápi, je to, že hoci v útoku dokážeme vybojovať veľa pukov, nevieme nájsť spôsob, ako ich dostať k súperovej bránke. Preto musíme pracovať na kreativite. Zatiaľ som s hráčmi trénoval len dvakrát a mám nejaké nápady, ako oživiť hru v útočnom pásme. Verím, že sa nám to skôr či neskôr podarí.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice, návrat do zostavy: „Takto som si svoj návrat nepredstavoval. Čo k tomu povedať, čakal som lepší zápas. Bohužiaľ, dopadlo to takto. Slovan je veľmi dobrý tím, ktorý trestá všetky chyby. Nám stačila malá chyba a hneď sme dostali gól. Bratislavčania sú v útoku silní a vedia potrestať každé jedno zaváhanie. Mali sme zlý začiatok. Súper využil v podstate všetky svoje príležitosti, ktoré mal. Potom sa to z našej strany ťažko doháňalo. Marcelovi Haščákovi gratulujem k hetriku. Bohužiaľ, neustrážili sme ho. Aj preto to bolo po prvej tretine také, aké to bolo.“

Marcel Haščák, útočník Slovana Bratislava (3+2 v zápase): „Ja som osobne rád, že sme vyhrali a pomohol som mužstvu k víťazstvu. Teší ma to, lebo Banská Bystrica hrala dobre. Chcel som sa trošku ukázať a podarilo sa. Čítal som dnes nejakých expertov, že ma nedávajú do nejakej nominácie. Tak som si povedal, že sa im trošku pripomeniem (smiech). Teší ma, že moje góly videl v Banskej Bystrici aj môj syn. Bol na tribúne, takže sme si to obaja užili, aj som mu zakýval. Som rád, že ma to baví a že aj on videl moje góly. Dúfam, že mi to takto bude i ďalej padať. Mal som dnes viac šancí, ale po tých góloch som už začal viac vymýšľať, a to zbytočne. Myslím si, že ak by som nevymýšľal a strieľal na bránku, tak ešte nejaký gól pridám. Avšak som hlavne rád, že sme vyhrali, lebo Bystričania hrali dobre, napádali nás, bojovali, všetka česť im. Nám to tam napadalo. Mali sme vynikajúci začiatok, dali sme rýchlo tie tri góly. Vďaka Bohu, že to padlo nám a nie im v úvode. Ja som za to vďačný a dúfam, že takéto začiatky budeme mať každý zápas.“

Tréner Slovana Bratislava Robert Döme: „Vedeli sme, že Banská Bystrica bude do nás búšiť. Dobre sme si súpera prečítali. Nehrali sme ešte s ním od príchodu nového trénera, preto sme nejaké veci zmenili a vyšlo nám to. Hrali sme to, čo sme potrebovali, V podstate od druhej tretiny sme to už iba dohrávali, stiahli sme sa, skúšali si niektoré veci, v ktorých sa ešte musíme zlepšiť, pretože sme inkasovali dva góly, ktoré sme nechceli dostať. Zápas sme však viac menej kontrolovali. A čo sa týka Haščáka, ja ani neviem koľko dal gólov, či bodov, nejako to nesledujem. Na to tu však Marcel je, pri všetkej skromnosti. Jeho lajna nám produkuje to, čo od nej vyžadujeme. Chýbajú nám však ešte štyria kľúčoví hráči. Ak sa vrátia do zostavy, tak veríme, že aj oni budú rovnako pomáhať druhej či tretej lajne, aby dávali viacerí góly, nielen tí istí traja. Marcel dostáva viac času aj pri presilovkách. Potvrdzuje, že je lídrom mužstva.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský