4 /

Hokejisti Banskej Bystrice prehrali aj štvrtý štvrťfinálový zápas play-off Tipos extraligy. Na domácom ľade v sobotu nestačili na Spišskú Novú Ves a po výsledku 3:6 končia sezónu. Sériu na štyri víťazné zápasy prehrali 0:4, hoci všetky stretnutia boli tesné, až na poslednú tretiu tretinu štvrtého duelu, kde už museli hrať ´barani´ vabank, čo sa im napokon nevyplatilo.

Prvú šancu mali v druhej minúte Bystričania, keď sa dostal na dostrel Bíreš, Melicherčík puk iba vyrazil a z dorážky neuspel Matoušek. Na opačnej strane Nellis netrafil odkrytú svätyňu Krošelja. Do vedenia išli v prvej tretine domáci hokejisti, keď sa po vyhratom buly ujala strela Patrika Lužu spoza kruhov, dobre clonil A. Stránsky – 1:0. Následne ´barani´ nezvýšili vedenie v presilovke o dvoch hráčov a pykali. Vandasov únik v oslabení ešte neskončil gólom, ale Dužuganov po chybe D. Stránskeho bol úspešný – 1:1.

V strednom dejstve otočil vývoj Myklucha pred odkrytou bránkou, keď mu puk naservíroval Vandas, ktorý ťažil z chyby obrancu HC ´05 Horu – 1:2. Následne mali dve vyložené šance hostia, Romaňák neuspel zoči – voči Krošeljovi a Ališauskas mieril od modrej do žŕdky. N bystrickej strane nevyrovnal Wilkins zblízka. Napokon na 1:3 zvýšil v presilovke za štrnásť sekúnd jej trvania od modrej Merežko. Lenže Bystričania o 22 sekúnd odpovedali po biliardovej akcii Faitha  Lngkowa s koncovkou Patrika Bačíka na 2:3. Do prestávky mohli Spišiaci opäť viesť o dva góly, no v presilovke poslal Kerbashian puk do hornej žŕdky z medzikružia.

V tretej tretine základ úspechu hostí položil po rýchlej akcii a dobrej práci Romaňáka gólom na 2:4 Nellis, ktorý pred prázdnou bránkou nezaváhal. A pridal aj poistku v podobe gólu na 2:5 presnou strelou z dobrej pozície z ľavej strany. Posledný šiesty zásah Spišiakov obstaral v úniku bekhendom Kerbashian2:6. V predposlednej minúte za Banskú Bystricu ešte kozmeticky upravoval na konečných 3:6 v presilovke tečom Marcus Vela po strele Franka Horu. Barani v tejto dvadsaťminútovke museli otvoriť hru, riskovali, čo Spišiaci umne vytrestali a tešili sa z postupu do semifinále.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves 3:6 (1:1, 1:2, 1:3) – stav série 0:4

Góly: 9. Luža (A. Stránský), 35. Bačík (Lngkow, R. Faith), 59. Vela (Hora, Turnbull) – 14. Džugan, 23. Myklucha (Vandas), 35. Merežko (Archambault, Nellis), 45. Nellis (Romaňák, Archambault), 53. Nellis (Archambault), 56. Kerbashian (Bakoš). Rozhodovali: Štefik, Crman – Ordzovenský, Bogdaň, vylúčení na dve min.: 5:6, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2562.

Banská Bystrica: Krošelj – Luža, Bačik, Nielsen, Hora, D. Stránský, Ďatelinka, Žabka – Turnbull, Vela, M. Wilkins – Gašpar, Bíreš, Matoušek – Petriska, Langkow, R. Faith – Macek, A. Stránsky, Výhonský

Spišská Nová Ves: Melicherčík – Merežko, Romaňák, Ališauskas, Björkung, J. Valach, Žiak – Rapáč, Nellis, Archambault – Bakoš, Kerbashian, Majdan – Hamráček, Drábek – Vandas Myklucha, Džugan

Ivan Ďatelinka, kapitán B. Bystrice: „Celkom fajn sme začali, dali sme prvý gól, ale súper potom sadol na koňa a my sme to nevedeli nejako ustrážiť. Dostali sa k nám, dávali góly. Keď sme inkasovali na 2:5, už to bolo jasné. Náš posledný gól bol iba kozmetický. Sezóna teda skončila. Posledné tri zápasy sme k tomu mali veľmi blízko, ale súper našiel vždy cestu, ako nás poraziť. Nám tam niečo chýbalo. Možno nás psychicky zlomil druhý zápas na Spiši, ak by sme ho zvládli, bolo by to iné. Bolo by 1:1 v sérii, potom možno 2:1 pre nás, ak by sme tretí duel vyhrali už doma. Je to však 0:4, to je realita, teraz s tým nič nespravíme. Teraz mi neostáva nič iné, len zagratulovať súperovi a popriať mu v ďalšej sérii veľa šťastia. Spišiaci boli lepší v tejto sérii. Séria je 0:4, bola síce vyrovnaná na priebeh duelov, ale nevedeli sme to pretlačiť, vždy nám niečo chýbalo. Čo sa týka hodnotenia sezóny, my sme radi, že sme boli v prvej šestke, trošku sme si oddýchli. Chceli sme sa pripraviť na štvrťfinále, aj sme sa fajn pripravili, tie zápasy boli vyrovnané, ale vládne smútok. V šatni to nie je nič slávne, lebo chceli sme ísť ďalej. Bohužiaľ, prehrali sme doma, pred domácimi fanúšikmi, čo mrzí najviac. Chceli sme to zvládnuť, no nepodarilo sa. Touto cestou by som sa im chcel poďakovať, pretože nám fandili celú sezónu a boli super. Ďakovačka bola krásna, „Mates“ (Tomáš Matoušek) mi teraz hovoril, že je zvyknutý na iné. Keď som sa vyzliekal, tak som myslel na to, či sa vyzliekam poslednýkrát, ale to ešte neviem povedať, čo ako bude, čo život prinesie.“

Tomáš Matoušek, útočník baranov: „Ťažko sa to hodnotí. Proste dačo sme robili zle. Tri zápasy boli síce tesné, no keď sa nám to stane trikrát, tak niekde tá chyba bola. My sme na to proste neprišli a skončilo to tak, ako to skončilo. Dnes už sme ten záver nezvládli. Je koniec, na hodnotenie bude času ešte dosť, teraz je to plné pocitov. Je koniec… Berie sa to inak, ako keď sa prehrá 0:5, 1:5. Vtedy ten človek vie, že je od toho ďaleko. My sme zo Spišskej Novej Vsi odchádzali s tým, že sme boli naozaj veľmi – veľmi blízko minimálne k jednému víťazstvu, včera takisto. Je to kruté, ale je to hokej. Ako som povedal, niečo sme spravili zle trikrát a bolo 0:3 na zápasy. Počas sezóny sa odviedol kus práce. Záver základnej časti sme mali naozaj ťažký, že v každom zápase išlo o všetko, o tú prvú šestku. Trošku sa tam k nám priklonila šťastena, ktorá mohla nakoniec v týchto troch zápasoch odísť. Lebo sprava zľava sme mali vždy aj skoršiu šancu ako tú šestku uhrať, ale prehrali sme v Spišskej, potom prišla šanca, že ak zdoláme Nitru, tak by sme tam mali byť. To, čo nám ten hokej dal, nám asi vo finále vzal, ale nemôžeme to hádzať na šťastenu. Prehrali sme proste 0:4, čo je naprd. Chcel by som však poďakovať ľuďom, lebo prehrať sériu 0:4 a zožať takéto ovácie, klobúk dole pred nimi. Bolo to naozaj niečo krásne, ďakujem im za to.“

Kapitán Spišiakov Branislav Rapáč:„Prvé dva domáce zápasy neboli také, ako sme chceli, až v Bystrici sme sa dokázali dostať do nastavenia play off. Doma sme to hrali ako bežný zápas, preto priebeh zápasov bol taký aký bol. Vonkajšie zápasy sme už odohrali tak, ako sme chceli. Do tohto štvrtého zápasu sme išli s tým, že mečbalová loptička je na strane Bystričanov, že oni sú tí, čo musia hrať a útočiť. Vedeli sme, že keď dáme nejaké góly, tak začnú byť nervózni. Hlava robí v hokeji veľmi veľa, čiže to, čo sme si povedali, tak sme splnili. Darilo sa nám v sezóne proti Bystričanom, verili sme si na nich, chceli sme ich. Prestrieľali sme ich vo štvrťfinálových dueloch, boli sme tímom, ktorý hral s pukom, mal šance. Je to pre Bystricu kruté po tých dvoch predĺženiach a našej otočke v závere druhého duelu série, to mentálne tímu nepridá. Hlava je 50 percent úspechu, bolo to náročné pre Bystricu, ale ak vyhráte sériu 4:0, tak je to zaslúžené. Môžeme si teraz aspoň oddýchnuť a dobre sa pripraviť na semifinále, zlepšiť veci, ktoré nám nešli.“

Útočník Spišiakov Róbert Džugan, vyrovnával na 1:1: „Vôbec to nebolo také ľahké ako vyznieva stav série. Za mňa to bolo ťažké. Dva zápasy išli do predĺženia, jeden sme otočili na konci tretej tretiny, takže mali sme šťastie. Banskobystričania hrali dobre, viac zápasov v podstate na tri lajny, až na tento posledný, ale aj my sme mali určité problémy, no zvládli sme to skvele. Inak priali sme si Bystricu do štvrťfinále. Pozerali sme ich štýl, vyhovuje nám, že majú pomalších obrancov a my hráme ofenzívne. Tak to nejako vyšlo, že z tých súperov nám najviac rezala Banská Bystrica. A čo sa týka tohto štvrtého zápasu, zo začiatku bol vyrovnaný, potom sa to rozbehlo. Bystričania cítili, že môžu dať gól, išli do toho, nemali čo stratiť. My sme za vedenia 3:1 dostali gól, čo nám nehralo do karát, ale postrážili sme si to v tretej tretine, dali sme góly, záver sme si postrážili.“

Vlastimil Wojnar, tréner Sp. N. Vsi: „Bystrica už nemala čo stratiť, zvlášť do tretej tretiny dala do toho všetko. My sme s tým trochu počítali, tak sme sa dohovorili, že budeme viac brániť a čakať na brejky, čo sa potvrdilo. Zápas sa však nevyvíjal jednoducho, prehrávali sme a následne sme parádne ubránili dvojminútové oslabenia troch proti piatim, tam sa to možno zlomilo, lebo potom sme vyrovnali a pridali ďalšie góly. V tretej tretine zabúdal súper na bránenie a my sme to potrestali. Séria bola veľmi ťažká. Prvý zápas sme vyhrali po predĺžení, druhý zápas sme otáčali poldruha minúty pred koncom, tretí v Bystrici sme znovu zvládli až v predĺžení, až v štvrtom dueli sme súpera v poslednej tretej tretine prehrali tým, že sme ju odohrali rozumne. Boli sme favoritom tejto série, chceli sme to potvrdiť, čo sa najmä systémovou hrou na ľade súpera podarilo.“

Autor: (irb), Foto: Zdroj TASR