0 /

Banskobystrickí hokejisti dobre vkročili do vyraďovacej fázy play-off našej najvyššej súťaže. Doma hneď v prvom zápase série pokorili Detvu jasne 5:0, keď o výhre rozhodli štyrmi zásahmi v druhej tretine. V zostave už hral aj uzdravený Mário Lunter, naopak pre zranenie chýbali útočník Higgs a obranca Marshall.

V prvej tretine sme veľa gólových šancí na štadióne pod Urpínom nevideli. Už v dvanástej sekunde sa vrútila Detva do nášho pásma a Ščurko z ľavej strany dobre preveril Williamsa v bránke. Hostia potom nevyužili presilovku, no tú sme nevyužili následne ani my. Za zmienku stoja až príležitosti Matouška a Ziga medzi kruhmi, no skóre nemenili. Mali sme miestami tlak, no tutovky chýbali. Súper hrozil ojedinele, v sedemnástej minúte to vyskúšal slušnou strelou Török. V závere nezáživnej dvadsaťminútovky sme hrali ďalšiu presilovku a v nej sa nepresadil Šťastný úplne voľný pred Petríkom, keď nedostal za neho puk.

Úplne iný priebeh mala druhá tretina. V nej najprv Sloboda posielal puk do prázdnej bránky, v poslednej chvíli ho dokázal zastaviť obranca Chovan. V 23. minúte však Matoušek spoza zadného mantinelu našiel pred bránkou voľného Tomáša Ziga a jeho parádna kľučka platila na gólmana Detvy – 1:0. Vedenie mohli navýšiť z prečíslenia Surový s Lamperom a v presilovke mal tri gólové šance Faille, proti bol skvelý Petrík. V početnej výhode napokon platila strela Karola Slobodu od modrej a bolo 2:0. Potom Asselina parádne vychytal brankár hostí, nevyzrel na neho ani Surový, ale v ďalšej presilovke po dobrej práci Luntera a strele Asselina sa z dorážky presadil po prvom dotyku Sellecka ešte druhým ´ťukom´ do puku Mário Lunter3:0. Barani boli pri chuti. Asselin pálil do hornej žŕdky. V 38. minúte Tomáš Zigo z pravého kruhu vymietol šibenicu svätyne súpera a uzavrel stredné dejstvo na 4:0. Hráči z Podpoľania si v ňom prehrali zápas.

Na začiatku tretej tretiny mala Detva presilovku a v nej úradovala lapačka Williamsa po peknej strele Krála. V hre piatich proti piatim už dominovali naši hokejisti. Selleck zazvonil od mantinelu na konštrukcii prázdnej bránky a smoliar zápasu Asselin v ďalšej tutovke vyhorel na inak výbornom gólmanovi ´medveďov´. Neujala sa ani dobrá strela Surového a v početnej výhode neslávila úspech ani aktivita Luntera. Na opačnej strane sa znenazdajky ocitol v šanci v oslabení Ščurko, no puk letel nad hornú žŕdku. Hosťom snahu uprieť nemožno, ale viac šancí mali s chuťou hrajúci hokejisti spod Urpína, hlavne Surový, Šoltés či Bartánus. Napokon posledný piaty gól po vyšachovaní celej obrany dal do odkrytej bránky v presilovke Éric Faille za asistencie svojich zámorských kolegov, stanovil tým konečný výsledok na 5:0.

Zaujímavosťou zápasu bolo aj sympatické gesto „baranov“ voči čerstvej majsterke sveta v biatlonovom šprinte Nasti Kuzminovej, ktorá je veľkou fanúšičkou našich hokejistov. Tí mali na prilbách zlatý krúžok (medailu) s nápisom  „NASŤA No. 1″…

HC’05 iClinic B. Bystrica – HC 07 Detva 5:0 (0:0, 4:0, 1:0) – stav série 1:0

Góly: 23. Zigo (Matoušek, Koper), 25. K. Sloboda (Bartánus), 33. M. Lunter (Selleck, Asselin), 38. Zigo (Koper, Matoušek), 54. Faille (Selleck, Asselin)

Rozhodovali Snášel, Müllner – Šefčík, Stanzel, vylúčení na 2 min: 3:7, vyššie tresty: Matoušek (B. Bystrica) 10 minút za nešportové správanie, presilovky 3:0, oslabenia 0:0, 2527 divákov.

Banská Bystrica: Williams – Kubka, Ďatelinka, Nemčík, K. Sloboda, Mihálik, Southorn, Glenn – Lamper, T. Surový, Šoltés – Bartánus, A. Šťastný, M. Lunter – Asselin, Faille, Selleck – Koper, Zigo, Matoušek – Češík (od 41. min)

Detva: R. Petrík – Betker, Martin Chovan, Golian, Sládok, F. Fekiač, Kuklev, Gachulinec, D. Jendroľ – R. Gašpar, Murček, Ščurko –  Žilka, V. Fekiač, Hodgson – Tibenský, McLean, Král – Török, Matúš Chovan, Martin Ďaloga

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Koncentrovali sme sa dnes na to, aby sme hrali jednoducho, do tela, čo sa nám aj podarilo. Hlavne v druhej tretine sme to zúročili, dali sme v nej štyri góly, no ešte veľa šancí sme nevyužili. Podali sme dobrý výkon, chceme hrať aj v ďalších zápasoch tak ako dnes. Nesmieme Detvu zobrať na ľahkú váhu. Dobre hrala posledných 15 zápasov. S nami to bolo tiež vo vzájomných dueloch tejto sezóny tesné. Takže sa musíme sústrediť na každý jeden zápas s nimi a hrať rovnako ako v tomto prvom.“

Josef Turek, tréner Detvy: „Prvá tretina bola z našej strany dobrá, no druhá rozhodla o výsledku. Boli sme v nej často vylučovaní a doplatili sme na to. Hoci sme mohli ísť do vedenia, ale nepremenili sme šancu. Desať minút nemôžeme hrať o štyroch. Musím e to stále držať v piatich proti piatim. Čiže stredné dejstvo rozhodlo. V tretej tretine sme chceli dať aspoň gól, boli tam nejaké šance, ale nevyužili sme ich. Súper bol dnes oveľa silnejší, to musíme uznať, my sme boli slabší, preto sme prehrali.“

Tomáš Zigo, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: „Prvá tretina bola ťažká, v druhej sme už dali góly, čo nám pomohlo. Hostia nás však miestami dokázali pritlačiť, musíme si na to dávať pozor. Zajtra to bude ešte ťažký zápas. Detva nebola ľahké sústo pre nás. Prvú tretinu sme nehrali podľa predstáv, bolo to tým, že sme dlhšie nemali zápas, no napokon sme sa rozbehli a verím, že v tom budeme pokračovať aj naďalej. Pred nami je ešte tvrdá robota. Musíme sa sústrediť na každý jeden duel, ktorý nás čaká. “

Mário Lunter, navrátilec do zostavy po zranení, autor tretieho gólu: „Je to pre nás dobrý začiatok. Síce prvá tretina skončila 0:0, ale prízvukovali sme si, aby sme hrali stále tú istú hru a napokon prišli tie góly. Ja som sa cítil dobre na ľade, dal som aj gól zo skrumáže, ani neviem či som to bol ja, ale keď Selleck vravel rozhodcom že ja, tak mu za to ďakujem. Dôležité je však víťazstvo. Nejdeme sa ním uchlácholiť, stále sa potrebujem sústrediť na našu hru a makať celých 60 minút. Dnes sme mali pohyb, bojovali sme, dohrávali súboje, takže môžeme byť spokojní s výkonom.“

Stephon Williams, brankár banskej Bystrice, čisté konto: „Mali sme pauzu medzi posledným a týmto zápasom, takže bolo na čase vyhrať stretnutie. Je to veľký prínos pozitívnej energie pre náš tím, ale vieme, že je pred nami ešte nesmierne veľa roboty. Hrali sme však dobre, takisto aj Detva, čiže sme to nemali ľahké. Súper ukázal, prečo prešiel cez kvalifikáciu. My sa už musíme sústrediť na ďalší zápas. Hrali sme celých 60 minút, dávali si veľký pozor na detaily a uisťovali sa, že robíme správne veci. Sme tím, ktorý chce vyhrávať, má pred sebou však ešte dlhú cestu, ale dokázali sme si znova raz, že vieme strieľať góly a vyhrávať. Musíme pokračovať v našej hre. Ja osobne som vychytal čisté konto. Cítil som sa dobre, užil som si to a som zaň veľmi rád. Takýto zápas je na úvod play-off skvelý, no zajtra je nový deň. Musíme znova odohrať taký zápas, ako tento.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a Mirka Chabadová