Do B. Bystrice mieri kontroverzný brankár Hrachovina, pre Országha bol prioritou č.1

ŠPORT
6 /

Novou brankárskou posilou Banskej Bystrice je Čech Dominik Hrachovina. Po konci v Českých Budějoviciach si našiel tento dvadsaťdeväťročný gólman angažmán pod Urpínom. Dohodol sa na ročnej zmluve s opciou. Hrachovina mal pôvodne pôsobiť v budějovickom Motore ešte minimálne jednu sezónu, vedenie klubu mu však na základe zlých výkonov zo základnej časti zmluvu rozviazalo a rozhodlo sa staviť na inú dvojicu gólmanov.

Český gólman je držiteľ dvoch majstrovských titulov z najvyššej fínskej ligy. Rodák z Brna krátko pred začiatkom sezóny oslávi 30. narodeniny, čo z neho robí vyzretého, dostatočne skúseného brankára, no zároveň má stále najlepšie roky pred sebou. Hrachovina už v pomerne mladom veku zamieril na sever Európy, kde ho zlákala v tom čase slávna fínska brankárska škola. Roky driny priniesli postupne svoje vytúžené ovocie a tak zaujal miesto v hlavnom tíme Tappara Tampere. Svoj vzostup výraznejšie potvrdil v sezóne 2015/2016 a od nasledujúceho ročníka už zaujal miesto klubovej jednotky. Hrachovina sa zhostil svojej úlohy v najlepšom možnom svetle a výsledkom boli dva majstrovské tituly v rade. V sezóne 2017/2018 bol veľmi blízko tretieho titulu. Vo finále podľahol jeho tím Kärpät Oulu a Hrachovina tak pridal do zbierky striebornú medailu.

Nasledoval presun do KHL a pôsobenie v Baryse Astana, odkiaľ zamieril do švajčiarskeho Ambri-Piotta. Tam podpísal zmluvu len na pár mesiacov s možnosťou opcie, čo však vedenie jeho vtedajšieho zamestnávateľa nevyužilo a nasledoval návrat do rodného Česka. V novembri 2019 podpísal zmluvu s Libercom, kde po brilantnej základnej časti ašpirovali aj na celkové prvenstvo. Dobre rozbehnutý vlak pribrzdil a následne zastavil koronavírus a sezóna bola predčasne zrušená a ukončená. Hrachovina sa zviditeľnil na sociálnych sieťach postojmi namierenými najmä proti imigrantom, známy je i šírením konšpiračných teórií. Koronavírus bol podľa neho divadlo, vymyslené médiami. Zastal sa aj slovenského brankára Hudáčka pri kauze ohľadom pôsobenia v ruskej KHL a propagácii vojny. V Českých Budějoviciach bol však tri sezóny dôležitou oporou odhliadnuc od vlaňajších trochu nevyrovnaných výkonov v základnej časti.

„Rozhodol som sa prijať ponuku aj vďaka jednaniu pána Pisára a pána Országha, ich vízia a vízia klubu napredovať a spraviť v Banskej Bystrici opäť úspech. Budem sa snažiť na sebe pracovať deň čo deň, čo verím, že pomôže tímu ku kvalitným výsledkom. Bude to pre mňa nová skúsenosť, na ktorú sa teším,“

– vyjadril sa pre klubový web banskobystrických ´baranov´ Dominik Hrachovina a svoj pozitívny názor na jeho angažovanie prezentoval aj tréner Banskej Bystrice Vladimír Országh:

„Veľmi sa tešíme, že sa nám podaril tento podpis, Dominik bol pre nás priorita číslo jedna a som rád za celú organizáciu aj za manažment, že to dotiahli do dobrého konca. Dominik je jeden z top českých brankárov v extralige a má za sebou výborné sezóny vo Fínsku, kde sa podieľal na majstrovskom titule. Zhodou okolností ostal bez angažmánu a to bola šanca pre nás, ktorú sme využili. Som rád, že bude súčasťou nášho tímu, máme od neho veľké očakávania a tešíme sa na spoluprácu.“

Generálny manažér pre športovú časť HC MONACObet Banská Bystrica Ľuboš Pisár k angažovaniu Dominika Hrachovinu pre klubový web uviedol:

„Som rád, že sa nám podarilo dohodnúť s kvalitným brankárom so skúsenosťami v ideálnom veku ako je Dominik Hrachovina. S jeho príchodom ideme do dlhej sezóny s dvojicou kvalitných brankárov. Ako povedal Vlado Országh, Dominik bol pre nás prioritou dlhšiu dobu. A osobne som rád, že úspešnému dotiahnutiu zmluvy s ním sme prispeli všetci v organizácii.“

Autor: (bc), Foto: facebook a web hc05