Derby vo Zvolene ´barani´ z pohľadu domáceho tímu nezvládli + HLASY

5 /

Banskobystrickí hokejisti v nedeľnom zápase 18. kola Tipos extraligy prehrali vo Zvolene so Zvolenom 1:6. Nad naše sily bol brankár súpera Adam Húska, ktorého pokoril iba obranca Drew. V obrane sme podali zlý výkon. Nevyšli nám presilovky, keď sme sa nepresadili ani v piatich proti trom.

Domáci duel našej Banskej Bystrice sa odohrával vo Zvolene, keďže pod Urpínom sa rekonštruuje zimný štadión a lepšie začali hostia dobre poznajúc svoj ľad. V štvrtej minúte po chybe obrancu HC ´05 Bretona išli do prečíslenia Puliš s Bondrom, posledne menovaný zakončoval pri pravej žrdi, no neprekonal Vaya. Vzápätí v presilovke dvakrát strieľal z kruhu Helewka, no iba do bystrického gólmana. ´Barani´ sa prebrali až v desiatej minúte, najprv preveril Húsku Lamper a po ňom i Faško-Rudáš. Skóre sa napokon menilo na opačnej strane. ´Bryndziari´ uspeli z rýchleho protiútoku, keď McPherson z pravej strany našiel na ľavej Puliša a ten strieľal bez prípravy a presne – 0:1. Neuplynula ani minúta a pol a bolo 0:2, pretože zadovka Stupku spoza bránky našla pred ňou dôrazného Kelemena. Náš domáci tím ´na papieri´ mohol znížiť v poslednej minúte prvej tretiny. Nová posila Melcher z kruhu opečiatkoval spojnicu dvoch žrdí. Šancu mal do prestávky ešte aj Zvolen, konkrétne McPherson v úniku, avšak nemieril presne.

V strednom dejstve boli prvých desať minút aktívnejší Banskobystričania, ale strely od modrej riešil Húska, ktorý dostal prednosť v bránke pred Rahmom. Kapituloval napokon v 29. minúte. Opäť od modrej pálil Hunter Drew a keďže puk išiel po osi cez troch hráčov a možno bol i tečovaný, stav sa menil na 1:2. Hneď na to mohol vyrovnať pred odkrytou svätyňou HKM Šimun, netrafil puk a na opačnej strane neskóroval z krátkeho sólového nájazdu Nuutinen. Tohto fínskeho legionára to mrzieť nemuselo, pretože Zuzin od mantinelu posielal puk pred Vaya, McPherson natiahol hokejku a zvýšil na 1:3. A to od zásahu ´baranov´ uplynulo len 82 sekúnd. Zvolenčania razom ožili a po nevyužitých šanciach Puliša, Bondru a Zuzina pridali napokon štvrtý gól v presilovke. Rozobrali nás po peknej kombinácii a Mikúš sa z ľavého kruhu nemýlil – 1:4. Tím spod Urpína potom nevyužil ani presilovku piatich proti trom v trvaní 108 sekúnd, Faško-Rudáš neuspel zoči – voči Húskovi.

Na začiatku tretej tretiny zaujal šikovný bekhend nášho útočníka Tamášiho, Húska s problémami zasahoval. Skóre sa znovu menilo na opačnej strane. Po vyhratom buly si puk pristavil Bondra a spoza kruhu ho švihom poslal za Vaya – 1:5. Šiesty gól mohol pridať Puliš, v nájazde bol faulovaný a nepremenil ani následné trestné strieľanie. Zvolenčania boli lepším tímom, Bondra si takmer pripísal ďalší zásah hokejkou pri ľavej žrdi, stačilo len puk doťuknúť. ´Barani´ hrozili v presilovke a keďže v nej recept na 23-ročného gólmana HKM nenašli, prišiel trest. Už v piatich proti piatim trestali ´bryndziari´ z prečíslenia, konkrétne Bondra1:6. V závere mohol ešte znížiť Lamper, no strieľal do žŕdky a nepresadili sa ani Breton a Faško-Rudáš v sľubných možnostiach. Zvolen pre zmenu nevyužil na samom konci početnú výhodu.

HC’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 1:6 (0:2, 1:2, 0:2)

Góly: 29. Drew (Breton, Winquist) – 13. Puliš (McPherson, Viedenský), 15. Kelemen (Stupka, Hraško), 30. McPherson (Zuzin, Kelemen), 33. Mikúš (Puliš, Helewka), 43. R. Bondra (Mikúš), 54. R. Bondra (Mikúš)

Rozhodovali: Žák, Müllner – Hercog, Junek, vylúčení na dve min.: 4:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Bez divákov.

Banská Bystrica: Vay – Drew, Breton, J. Brejčák, Ďatelinka, A. Žiak, Biro, Demo, Petrinec – Lamper, Winquist, Faško-Rudáš – Vašaš, Tamáši, Vybíral – Melcher, Šimun, Výhonský – K. Gabor, O. Giertl, Sojka

Zvolen: Húska – Hatala, Betker, Melancon, Ivan, Kubka, Hraško, Meliško – Puliš, Mikúš, R. Bondra – Nuutinen, Viedenský, McPherson – Kelemen, Zuzin, Stupka – Tibenský, Helewka, Jedlička

Norbert Javorčík, tréner Banskej Bystrice: “ Je to krutá prehra, táto zvlášť v derby. Nerobili sme malé dobré veci, v našej obrane sme mali deň otvorených dverí. Pohyb od puku, veľké oblúky namiesto brzdy, málo zblokovaných striel – to boli príčiny prehry. Nehrali sme v obrane tak ako sme si predstavovali. Nechcem sa vyhovárať, že na ľad bol zvyknutý viac Zvolen, hoci sme oficiálne doma hrali my. Na tento štadión si zvykáme ako na naše domáce prostredie, hoci tomu tak úplne nie je. Nebolo to však tým, že sme stratili body. Od štvrtého gólu mali už Zvolenčania kontrolu nad zápasom. My sme chceli v tretej tretine nájsť nejaké momentum po našom strelenom góle, ale opak bol pravdou. Dostali sme jednoduchý gól po vhadzovaní a po ňom to bola už jednostranná záležitosť. Ani presilovka piatich proti trom nebola zohratá podľa našich predstáv. Pohyb puku z našej strany je príliš pomalý na to, aby sme brániaci tvar súpera a brankára trošku viac rozhýbali.

Peter Melcher, nová posila Banskej Bystrice z Martina na striedavý štart: „Môj prvý zápas v extralige sa z hľadiska výsledku nedá hodnotiť pozitívne. Svoj výkon ja hodnotiť nemôžem. Ťažko sa mi hodnotí i prehra 1:6 pri mojom debute. Strieľal som do žŕdky, ale celkovo naša formácia mala viac šancí, aj Edo Šimun mohol skórovať pred bránkou do prázdnej. Neboli sme od toho ďaleko, ale šťastie sa nepriklonilo na našu stranu a nepadlo to tam. Mrzia ma neodpískané fauly zo strany arbitrov a zbytočné góly, ktoré sme dostali. Či už spred bránkoviska, dorazený puk alebo zo situácií dvaja na jedného. Čo sa týka môjho pôsobenia v Banskej Bystrici, mám podpísaný striedavý štart, no nemám ešte informácie, či budem pokračovať v tomto tíme alebo nie.“

Andrej Kmeč, tréner Zvolena: „S výsledkom sme spokojní. Boli tam pasáže, v ktorých sme mali problémy, Bystrica vtedy hrala dobre. Avšak sme to napokon vyriešili. Ubránili sme skvele oslabenia. Od toho sme sa odrazili a využívali i šance. Spokojní môžeme byť aj s výkonom brankára Húsku, podporil svojím výkonom mužstvo a bol základným kameňom nášho úspechu. Z pohľadu, že Bystričania boli domáci tím, tak boli pre nás dobrým hostiteľom.“

Radovan Bondra, autor dvoch zvolenských gólov: „Začali sme dobre, viedli sme 2:0 a hoci sme inkasovali nešťastný gól na 2:1 a na päť minút sme vypadli zo zápasu, tak následne sme sa do neho vrátili, niečo si povedali na striedačke a dotiahli to do víťazného konca. Ja som sa snažil o hetrik, chcel som pridať tretí gól, staval som sa pred brankára telom na teč, ale nevyšlo to. Rozcvička bola vtipná , my sme boli skôr na ľade takých päť minút a začínalo to bez hudby, čo bolo dosť divné, nie sme na to zvyknutí. Striedačku sme mali rovnakú, takže z nášho pohľadu ako hosťujúceho tímu sa v podstate až tak nič nemenilo.“

Adam Húska, brankár Zvolena: „Mne sa chytalo dobre, aj keď som dlhšiu dobu nechytal, tak som sa poctivo pripravoval na tento zápas. Mám dobré pocity z tohto derby. Bolo to také, že Bystričania nás párkrát zatočili, potom som vychladol a potom nás znovu zatočili. Nebolo to pre mňa jednoduché. Ja som chytal druhýkrát, znovu sme vyhrali, keď som bol v bránke, snažím sa pomôcť tímu čo najlepšie, aby sme vyhrali. Boli sme ako hosťujúci tím na našom ľade a zopár hráčov si muselo ísť meniť prilbu na rozkorčuľovaní z červenej na bielu, keďže sme boli vedení ako hostia. Bola to teda pre niektorých zmena. Mám transfer do konca novembra so Zvolenom, ale v pondelok sa mi ozvú z USA a podľa toho sa zariadim. Mal by som odísť do zámoria v polovici decembra.“

Autor: (bl), Foto: Zdroj: TASR