Bystričania vyhrali v Nových Zámkoch, prezentovali sa útočným hokejom + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v 19. kola Tipsport ligy vyhrali na sviatok všetkých svätých duel v Nových Zámkoch. Strelili tam tri góly a inkasovali iba jeden. V bránke jednotku Beskorowanyho plnohodnotne nahradil Gajan. V prípade že Zvolen zdolá bratislavský Slovan, mohli by sa posunúť na prvé miesto v tabuľke. Každopádne druhú priečku nestratia.

Domáci nastúpili do zápasu s našimi ´baranmi´ v limitovanej edícii dresov s motívom Halloweenu. Už v prvej minúte nás mohol rozosmutniť Jakúbek ale jeho prudká strela neuspela. Na druhej strane pohrozil ´jedovkou´ náš mladík  Giertl, ale Kristín lapačkou puk zrazil. Hral sa rýchly hokej, útoky sa prelievali z jednej strany na druhú. V 7. minúte sa Bystričania ujali vedenia, keď Mário Lunter obdržal dobrú prihrávku na útočnú modrú čiaru, ušiel do samostatného nájazdu a parádnym blafákom si vychutnal gólmana Zámkov – 0:1. Vedenie nášho tímu mohol zvýšiť Hohmann, no Kristín pohotovo sklapol betóny. Veľmi blízko ku gólu bol Cardwell, bývalý hráč Zámkov v drese ´baranov´, ale nezasunul puk do odkrytej bránky. Potom mal šancu Bartánus, ale Hain v poslednej chvíli odpratal puk z bránkovej čiary.

Aj stredné dejstvo začalo v rýchlom tempe. Obe mužstvá sa prezentovali útočným hokejom. Na domácej strane vyštartoval po puku Štumpf a i keď tiesnený neskóroval, svojou dravosťou vybojoval presilovku. Zámčania sa tlačili do bystrickej bránky, ale ich pokusy ostali zatiaľ bez gólovej odozvy. Udrieť mohli aj hostia, ale v skrumáži prikryl puk po Kabáčovom pokuse Kristín a Bubelovi o pár minút neskôr chýbalo pár centimetrov, aby dosiahol na puk. V 33. minúte sa vo výbornej pozícii ocitol Bubela, Kristín jeho švih vyrazil ramenom. Neuspel ani Fafrák, ktorého teč po Cardwellovej prihrávke mieril mimo žrde. Keď do konca druhej tretiny zostávalo 24 sekúnd, puk pred bránku dostal Miloš Bubela a strelou zápästím uspel zoči – voči Kristínovi – 0:2.

V tretej tretine sa domáci snažili o zníženie, v presilovke Jakúbek dobre strieľal, no náš Gajan v bránke bol pozorný a rovnako ustál aj Hruškovo dobiedzanie. Početnú výhodu mali neskôr aj naši hokejisti a využili ju. Obranca Jordon Southorn nahadzoval od modrej čiary puk, Kristín ho nevidel, pretože mu skvele clonil Andrej Šťastný a bolo 0:3. Vzápätí sa vo veľkej príležitosti ocitol domáci Hruška, ale nepresadil sa. Rovnako pochodil o niekoľko sekúnd neskôr, k puku sa však následne dostal Juraj Jurík a ten z dorážky znížil na rozdiel dvoch gólov – 1:3. V závere zápasu ešte mohol po Nemčíkovej prihrávke prikrášliť naše víťazstvo Hrnka, ale z prvej trafil len bočnú konštrukciu úplne odkrytej bránky. Presne 72 sekúnd pred koncom sa Zámky odhodlali k hre bez brankára, no Kristín sa do nej musel po niekoľkých sekundách vrátiť a stihol ešte zneškodniť tutovku Andreja Šťastného.

HC Mikron Nové Zámky – HC’05 iClinic Banská Bystrica 1:3 (0:1, 0:1 , 1:1)

Góly: 50. J. Jurík – 7. M. Lunter (Jääskelainen, Mihálik), 40. Bubela (Hrnka, Hohmann), 48. Southorn (Jääskelainen, Hohmann). Rozhodovali: Baluška, Lokšík – Vyšný, Jurčiak. Vylúčení na dve min.: 3:5. Presilovky: 0:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 823.

Nové Zámky: Kristín – Hatala, Ordzovenský, Hain, Mikuš, Šmach, Drtina, Pavúk – Pospíšil, Hruška, Jurík – Jakúbek, Fábry, Bajtek – Štumpf, Ondrušek, Rogoň – Šmída, Bečka

Banská Bystrica: Gajan – J. Brejčák, Ďatelinka, Mihálik, Southorn, Cardwell, Nemčík, Zubák – Bartánus, A. Šťastný, Gabor – Jääskelainen, Hickmott, M. Lunter – Hohmann, Bubela, Hrnka – Fafrák, Giertl, Kabáč

Miloš Bubela, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Bol to ťažký zápas. Prehrali sme doma, takže sme to nemohli podceniť, bola tam z našej strany veľká sústredenosť. Podali sme dobrý výkon počas všetkých troch tretín a dopadlo to pre nás dobre. Vytvorili sme si veľa šancí, ale častokrát sme to tam nevedeli pretlačiť. Mohlo sa to proti nám za stavu 0:1 zvrtnúť. Napokon sme však pridali druhý i tretí gól a bolo v podstate po zápase. Vonku nám to ide, hráme jednoduchšie, tlačíme puky do bránky a strieľame čo najviac, vtedy to tam aj padá.“

Mário Lunter, autor nášho prvého gólu: „Hrali sme jednoduchšie než doma a to bol základ úspechu. Vyhrávali sme osobné súboje – až na malé chyby, keď sme strácali puky na modrých čiarach, ale v podstate sme celý zápas dominovali. Som rád, že mi to tam padlo a dal som úvodný gól zápasu. Myslím si, že bol dôležitý. Ujali sme sa vedenia a to sme chceli.“

Jordon Southorn, autor nášho tretieho gólu: Bol to veľmi dobrý zápas. Súper hral dobre defenzívne, blokoval strely. Vedeli sme, že Zámky majú za sebou stretnutie s Trenčínom, v ktorom prehrali, takže chceli určite teraz uspieť. Sme radi, že sme to zvládli my. O tom, že vonku vyhrávame, sme už hovorili. Povedal by som, že v týchto zápasoch hráme jednoducho, posúvame si puky a hráme fyzickým štýlom. Taktiež nás vždy podržia brankári. Besko a dnes aj Gajo. Budeme sa snažiť preniesť to i domov. Ak sa nám to podarí, tak budeme naozaj silný tím. Mne osobne sa síce bodovo darí, ale je to aj vďaka spoluhráčom. Mám šťastie, že hrám s naozaj výbornými hokejistami. Keď som na ľade, tak sú tam spoločne so mnou aj Hickmott či Joona. Taktiež nám v úvode sezóny vyšli presilovky, kde som nazbieral dosť bodov. Momentálne hráme veľmi dobre ako mužstvo, avšak pred nami je ešte veľa zápasov. Musíme sa na to pripraviť a nepoľaviť.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme dobrú prvú tretinu. Skutočne sme sa sústredili na začiatok zápasu, nechceli sme na začiatku zaváhať a inkasovať gól. V prvej tretine sme nezužitkovali všetky naše šance, v druhej tretine sme hrali veľmi dobre. Príliš sme mysleli na útok a súperovi sme dopriali nejaký priestor. Náš brankár Gajan dnes dobre zachytal, okolo bránky sme celkom dobre bránili. Môj tím odohral veľmi dobrý zápas a tak sme zaslúžene získali tri body.“

František Kučera, asistent trénera Nových Zámkov: „Do zápasu sme išli trochu s rešpektom a prvá tretina bola z našej strany ustráchaná. Cez prestávku sme mužstvo nabádali k bojovnému výkonu, ktorý sa od druhej tretiny prejavil. Vytvorili sme si tam veľa príležitostí. Znova sa však trápime v koncovke, chýba nám aj kúsok šťastia, aby sme šance premieňali. Musíme sa viac tlačiť pred bránku. Posledná tretina bola z oboch strán trochu opatrná. Škoda, že sme inkasovali gól na 0:3, následne sme dostali ešte impulz, keď sme znížili na 1:3, mali sme nejaké šance. No ako vravím, niekedy príliš špekulujeme v zakončení a to je príčina, prečo dávame málo gólov. Ak chceme v zápase uspieť, početnosť streľby musí byť oveľa väčšia a rovnako aj dôraz v predbránkovom priestore. Viem, že to bolí, ale hokej je o tom, že rozhoduje práve ten predbránkový priestor, odtiaľ padajú góly.“

Autor: (bl), Foto: fb HC N. Zámky