Bystričania tretíkrát v rade vyhrali, Michalovciam preťali desať zápasovú sériu + HLASY

0 /

V 24. kole Tipos extraligy hokejisti Banskej Bystrice zdolali Michalovce 3:2 a súperovi tak pretrhli päťzápasovú víťaznú šnúru a stopli mu zároveň aj desaťzápasovú sériu s minimálne jedným bodom. Hráči spod Urpína zaknihovali tretiu výhru v rade a na svojom štadióne vyhrali za tri body tretíkrát v aktuálnej sezóne.

Barani nastúpili bez zraneného Šoltésa, na súpisku sa vôbec nedostal brankár Rahm. Jednotkou bol český gólman Sedláček, ktorý podobne ako na Spiši, inkasoval aj tentoraz rýchly gól. A to už v 32 sekunde po našej nevyužitej šanci Troocka, keď sa dostal do úniku Pavlovs a pretavil ho do úspešnej koncovky – 0:1. Vyrovnať mohol v piatej minúte Tamáši z medzikružia, ale na Škorvánka nevyzrel. Podobne na opačnej strane dopadol Galamboš u Sedláčka. Hostia potom nevyužili presilovku, ale napokon dali druhý gól už v hre piatich proti piatim v desiatej minúte. Exbystričan Vašaš chcel pôvodne prihrávať, puk sa mu však dostal naspäť na hokejku od korčule jedného z našich hráčov a tak sa rozhodol pre prekvapujúcu strelu, ktorá zaskočila i nášho gólmana – 0:2. V dvanástej minúte mohol pridať tretí gól Szypula, ocitol sa zoči – voči Sedláčkovi, ale neuspel. Podobne dopadol neskôr aj Hammond, na našej strane sa nepresadili v dobrých možnostiach Troock, Urbánek a Tamáši.

V druhej tretine mali Banskobystričania navrch. Sršali aktivitou a využili hneď prvú presilovku. Alex Tamáši sa dostal k strele v medzikruží a puk si našiel cestu do bránky, keď putoval presne k žrdi – 1:2. Následne ´barani´ dobre ubránili druhú michalovskú presilovku a najmä mužstvo opäť podržal Sedláček po prieniku Vašaša. V 33. minúte napriahol spoza kruhu Markus Kojo a tečovaný puk skončil v sieti i za prispenia veľmi dobre cloniaceho Bíreša – 2:2. Hostia boli zaskočení a do dobrej možnosti sa dostali až v poslednej minúte tohto dejstva, keď to skúšal Žitný z ľavého kruhu, náš brankár bol proti.

V tretej tretine sa hra prelievala z jednej strany na druhú. Chýbali vyložené šance, až prišla 49. minúta a pekný výpad Gašpara po pravej strane, načasoval ideálnu spätnú prihrávku Jakubovi Sukeľovi, ktorý si ešte vytvoril priestor na to, aby mohol zakončovať do odkrytej bránky súpera a dokonať obrat z 0:2 na 3:2. ´Barani´ mohli pridať aj štvrtý gól, ak by sa ujal teč Tamášiho po strele Björkunga. Do karát potom Bystričanom zahrala štvorminútová presilovka za hru vysokou hokejkou v podaní Glazkova. Počas nej nevyužil veľkú šancu Urbánek. Až 35 sekúnd pred koncom Michalovčania mohli stiahnuť brankára a hrať v šestici. Avšak to sa im mohlo vypomstiť, pretože Výhonského prvý pokus smerom k prázdnej bránke skončil na žŕdke a druhý smeroval len tesne vedľa. Napokon sa teda zrodila tesná výhra nášho HC ´05.

HC ´05 Banská Bystrica – HK Dukla Ingema Michalovce 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)

Góly: 23. Tamáši (Kontos, Björkung), 33. Kojo (R. Gašpar, J. Sukeľ), 49. J. Sukeľ (R. Gašpar, Bíreš) – 1. Pavlovs (Michalčin, Glazkov), 10. Vašaš (Galamboš), . Rozhodovali: Výleta, Snášel ml. – Haringa, Janek, vylúčení na dve min.: 2:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, diváci: 1633.

Banská Bystrica: Sedláček – Pavlin, Bačík, Björkung, Kojo, Holenda, Ďatelinka, Frídel – Troock, Kontos, Jendek – Výhonský, Tamáši, Urbánek – R. Gašpar, Bíreš, J. Sukeľ – G. Gabor, Jamrich, Kabáč

Michalovce: Škorvánek – Michalčin, Glazkov, Osburn, Hammond, Mihálik, M. Macejko – Zabusovs, Pavlovs, Matúš Paločko – R. Žitný, Buc, Bjalončík – Szypula, Suja, Bezúch – Vašaš, Galamboš, S. Chalupa

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Chlapcom sa musí nechať, že dnes večer ukázali veľké srdce. Prehrávali o dva góly proti tímu, ktorý je vo forme a neprehral pomaly desať zápasov, čo je pôsobivé a aj ich brankár je vynikajúci. Sme v situácii, kedy sa nám zranilo niekoľko pomerne dobrých hráčov a museli ich zastúpiť iní. Bírešov útok odviedol skvelú prácu. Chcelo to srdce a poriadnu odvahu, aby sme sa vrátili do zápasu a nakoniec ho otočili. Bolo tam určite aj dosť chýb, no aj veľa dobrých vecí. To je proste šport, je to o chybách a o tom, kto ich v pravý čas potrestá. Bírešov útok zabral v pravý čas, keď Sukeľ dal gól po skvelej prihrávke Gašpara. To, že sme sa nevzdali, urobilo na mňa veľký dojem. Po prvej tretine bolo potrebné zvýšiť hlas. V domácom prostredí potrebujeme hrať obzvlášť dobre, potrebujeme dostať na tribúny ešte viac divákov, aby to fakt skutočne nabralo grády. Potrebovali sme jasne ukázať, kto hrá doma a verím, že ľudia boli dnes za to radi. Snáď povedia o dnešku ďalším a nabudúce prídu aj s nimi.“

Michal Kabáč, štvorstý extraligový zápas, útočník Banskej Bystrice: „Netušil som o tom, že pôjde o môj štvorstý zápas. Sám som z toho čísla prekvapený. To znamená, že asi tým pádom starnem (smiech). Avšak kapitána Ivana Ďatelinku tak skoro ešte nedobehnem (úsmev). Čo sa týka zápasu, myslím si, že sme mali dobrý ´comeback´. Bolo 0:2 po prvej tretine, ale otočili sme to a vyhrali 3:2. Sme na dobrej ceste. Tento tím ukázal, že chce vyhrávať a nie je mu jedno, kde teraz je. Stále nás však ešte čaká dlhá cesta. My sme všetci verili, že tento tím má svoju silu. Možno bola potrebná nejaká iskra, aby sa to dostalo vyššie a momentálne tak tomu je. Tento duel sa lámal v druhej tretine. Dôležitý bol náš gól v presilovke. Doteraz nám to z početných výhod príliš nepadalo. Teraz sme dali gól a nakoplo nás to. Zvládli sme dobre aj oslabenia, čo nám tiež pomohlo vyhrať zápas. Už druhý v rade doma, tak dúfame, že takto prilákame i ľudí na štadión nazad a budú s nami naďalej.“

Jakub Sukeľ, strelec víťazného gólu Banskej Bystrice: „Som spokojný. Vyhrali sme dva zápasy doma v rade, dokopy tretí za sebou, za čo sme radi, lebo úvod do zápasu nebol dobrý. Avšak dokázali sme sa vrátiť do stretnutia a ukázali tak silu, že dokážeme aj takýto nepriaznivý priebeh otočiť. Myslím si, že je to dôležité. Ja som rád za môj gól, poďakovať musím Rasťovi Gašparovi, je to šikovný hokejista, vie to nahrať, predviedol naozaj ukážkovú nahrávku, klobúk dole pred ním. Posledné zápasy nám to už ide dobre, musíme ďalej v tomto pokračovať a dávať góly. Veríme, že domácimi výhrami znovu prilákame ľudí na štadión a budeme ich tešiť takýmito víťazstvami. Chceme uspieť aj v nedeľu v Bratislave na Slovane. Budeme sa tam snažiť vyhrať a urobiť si tak pohodu pred reprezentačnou prestávkou.“

Filip Vašaš, bývalý hráč Banskej Bystrice, strelec druhého gólu Michaloviec: „Ja som aj so šťastím skóroval, keď sa mi odrazil puk od korčule po prihrávke na Galamboša. Radšej by som však gól nedal, ak by sme vyhrali. Dali sme síce v prvej tretine dva góly, ale nenadviazali sme na to v strednom dejstve. Myslím si, že druhá tretina nám ušla. Bola veľmi zlá z našej strany. Ťažko sme sa spamätávali z toho a ten tretí gól Bystričanom padol aj s kúskom šťastia. My sa na to však nemôžeme vyhovárať, musíme ísť ďalej. Treba sa poučiť z tejto prehry a vyhrať už najbližší zápas. Liga je v tomto roku neskutočne vyrovnaná. Každý vyhráva s každým, body sa veľmi ťažko získavajú. Je potrebný každý bod. Bude teda najlepšie začať čo najskôr ďalšiu bodovú šnúru. My sme teraz na dobrej vlne, mali sme aj viac šťastia v predchádzajúcich zápasoch, ale je za tým i kus našej tvrdej roboty. Každý podáva poctivý výkon a drží nás brankár Škorvánek, je vo výbornej forme. Musíme v nedeľu vyhrať a dúfať, že sa nám bude dariť aj ďalej,“

Roman Stantien, tréner Michaloviec: „Mali sme dobrý vstup, i keď prvú šancu mali domáci, no potvrdilo sa pravidlo nedáš – dostaneš. V prvej tretine sme mali viac z hry než domáci. Tí boli v druhej tretine lepší, dôraznejší okolo bránky, mali do nej solídny tlak. Všetko to začalo hlúpym faulom v útočnej tretine, predtým sme mohli zvýšiť na 0:3, no inkasovali sme v oslabení na 1:2. Dali sme súperovi možnosť nadýchnuť sa. Ten bol potom dôrazný, dobre nás napádal. My sme pustili stredné pásmo a Bystričania nás tam dostávali pod tlak. V tretej tretine sa to z našej strany zlepšilo. Mali sme až do času štvorminútového oslabenia viac šancí, ale boríme sa s tým, že nedávame góly. Šance sme mali, aj za stavu 3:2, ale ak nedáte tri góly, ťažko môžete vyhrať. Dva góly sú málo. Myslím si, že v Banskej Bystrici sme minimálne na remízu mali.“

Hokejisti Banskej Bystrice sú na ôsmom mieste v tabuľke a najbližšie nastúpia na duel v Bratislave, kde si v nedeľu 11. decembra o 18.00 hodine zmerajú sily s lídrom aktuálneho ročníka extraligy a úradujúcim majstrom Slovanom.

Autor: (job), Foto: fb HC ´05 (M. Búrik)