Bystričania s Gajanom v bránke nedali šancu Budapešti a berú tri body + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti zdolali v 10. kole Tipsport ligy v Budapešti tamojší domáci celok MAC Ujbúda rozdielom triedy 5:2. V bránke dostal po prvýkrát v sezóne prednosť iba 20 -ročný mladík Matej Gajan. Dva góly strelil Joona Jääskeläinen, premiérový zásah v sezóne zaznamenal v drese ´baranov´ Miloš Bubela.

V prvej tretine sa hral z oboch strán svižný hokej. Šancu na otvorenie skóre nevyužil na domácej strane Langkow, ktorý nebezpečne tečoval puk, no vedľa bránky. V štvrtej minúte sa dostal do samostatného nájazdu náš Gabor, ale nevyšiel mu blafák. Potom neuspel zblízka ani Šoltés. Ďalší nájazd mal i Lunter, ten však mieril švihom vedľa. Dobrú možnosť nevyužil ešte Jääskeläinen, mieril pod hornú žŕdku, zaskvel sa gólman Bálisz. Z gólu sme sa tešili až v dvanástej minúte počas presilovky. Postaral sa oň po milimetrovej prihrávke Southorna z kruhu pred bránkou číhajúci Mitch Wahl, ten iba nastavil hokejku – 0:1. Hostia však do prestávky vyrovnali. Bystrický obranca Biro prišiel o hokejku, čo síce nepotrestal Stretch, avšak puk prenechal na spoluhráča a Sofrona a ten zakončil okolo Gajana k žrdi – 1:1.

Barani v druhej časti zvýšili tempo, začali si vytvárať strelecké príležitosti a dočkali sa i gólov. Najprv nevyužili čisté šance sami pred Báliszom Hickmott a Ďatelinka, no v 24. minúte Joona Jääskeläinen obišiel bránku a prekonal následnou strelou po ľade gólmana MAC – 1:2. O dve minúty zvýšil na 1:3 Miloš Bubela, bol voľný pred bránkou a dostal parádny puk spoza nej od Gabora. Šancí bolo v polovici duelu neúrekom. Budapešť mohla znížiť Stretchom, Nagyom, Orbánom i Langkowom, my sme mali tiež možnosti, avšak Wahl a Nemčík stroskotali na Báliszovi a Bubela mieril vedľa. Vyšlo nám to až v 35. minúte. Po strele Jääskeläinena nemal puk domáci gólman pod kontrolou a Jordan Hicmott účinne dobiedzal, až ho dostal tam kde chcel – 1:4. A keďže Sofron a McNally svoje možnosti na zníženie nevyužili, na druhú prestávku išli oveľa spokojnejší naši ´barani´.

V treťom dejstve si bystrickí hokejisti v pohode kontrolovali dianie na ľade. V 45. min sa Lamper s Hickmottom dostali do prečíslenia, prvý menovaný mieril nad hornú žŕdku. Na 1:5 upravil v 49. minúte šťastne svojím druhým gólom v zápase Joona Jääskeläinen, keď sa po jeho strele puk odrazil za Bálizsa od jedného z domácich obrancov. Posledné slovo mal domáci Klempa, jeho pokus z pravého krídla prešiel cez nášho obrancu až za Gajana, ktorý puk riadne nevidel a bolo 2:5. Budapešti sa však už zápas nepodarilo zdramatizovať.

MAC Újbuda Budapešť – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 2:5 (1:1, 0:3, 1:1)

Góly: 14. Sofron (Strech, Bl. Orbán), 53. Klempa (Sofron) – 12. Wahl (Southorn), 24. Jääskeläinen (Southorn), 26. Bubela (Gabor), 35. Hickmott (Jääskeläinen, Mihálik), 49. Jääskeläinen (Ďatelinka). Rozhodovali: D. Konc st., Adamec – Frimmel, Vyšný, vylúčení na dve min.: 6:4, navyše: McNally (MAC) 10 min za nešportové správanie sa, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

MAC Újbuda: Bálizs – Macaulay, Garát, Carlisle, McNally, Bl. Orbán, Dóczi, Schlekmann – Bodó, Langkow, Br. Orban – Sofron, Pitt, Terbócs – K. Nagy, Strech, Klempa – Szigeti, Majoross, Pápa

HC ’05 iClinic: Gajan – Southorn, Mihálik, J. Brejčák, Ďatelinka, Biro, Nemčík, Petrinec – Jääskeläinen, Hickmott, M. Lunter – Lamper, A. Šťastný, Šoltés – Bartánus, Wahl, Fafrák – Gabor, Bubela, Kabáč

Matej Gajan, brankár Banskej Bystrice:„Bol to skvelý zápas. Podľa mňa to bol od nás všetkých super výkon. Chalani od začiatku bránili, hrali výborne, blokovali strely a veľmi mi pomohli. Mali sme zápas vo svojej réžii. Tréneri mi povedali, že si to mám užiť, že je to prvý zápas a tak som si to aj v bránke užil. Zo začiatku som mal síce stres, nevedel som, do čoho idem, ale po prvých zákrokoch to zo mňa opadlo a už som si to iba užíval. Samozrejme ´Besko´ je jednotkou, učím sa od neho všetko, pomáha mi. Je vysoký, podľa mňa má výbornú lapačku a je flegmatik. Užíva si každý moment v bránke.“

Miloš Bubela, prvý gól v sezóne za Banskú Bystricu po návrate po zranení na ľad: „Celý zápas sme hrali naši hru a to nám prinieslo úrodu. Domáci hrali len to, čo sme im dovolili. Plnilo sme všetko, čo sme si predsavzali. Vedeli sme, že ak im dovolíme viac, môžu hrýzť. To sa však nestalo. Hlavne od stavu 1:1 sme hrali poctivo svoju hru. Čo sa týka môjho gólu, je to ideálny impulz. Prihrávka išla od Gabyho, bola to pekná prihrávka spoza bránky pred ňu v podstate na slepo. Ja som tam pohotovo vystrelil a brankár sa nestihol ani presunúť. Je to super. Teší nás toto víťazstvo a ideme ďalej.“

Autor: (bl), Foto: fb MAC Ujbúda