Bystričania prehrali tesný duel aj v Liptovskom Mikuláši + HLASY

5 /

Hokejisti Banskej Bystrice v nedeľňajšom zápase 45. kola Tipos extraligy prehrali v Liptovskom Mikuláši o dva góly. Liptáci viedli 3:0, tím spod Urpína znížil na rozdiel gólu, no v závere pri odvolanom brankárovi inkasoval štvrtýkrát a duel skončil 4:2. Mikulášania uspeli po troch prehrách za sebou a upevnili si 10. priečku. Barani zaznamenali tretiu prehru v sérii a sú tesne za prvou šestkou na siedmej priečke, tri body za rivalom zo Zvolena.

Domáci mali v úvodnom dejstve výraznú streleckú prevahu (19:6) a do vedenia ich poslal v 15. minúte po rýchlom prechode do útoku sa strelou spomedzi kruhov obranca Frederik Fekiač1:0.

Liptákom vyšiel aj začiatok prostrednej časti, keď odskočili na rozdiel dvoch gólov už po 88 sekundách. Berry trafil odrazený puk vo vzduchu a bejzbalovým spôsobom ho upratal do siete – 2:0. Následne sa nechal vylúčiť bystrický útočník Matoušek a Mikuláš trestal v presilovke. Avtsin sa hneď po vhadzovaní presadil presnou strelou a zvýšil na 3:0. Ešte do prestávky hokejisti spod Urpína duel zdramatizovali. V 26. minúte od modrej čiary vypálil Patrik Luža a prestrelil všetko čo mu stálo v ceste, puk zapadol do pravého horného rohu – 3:1. Prešlo iba jedenásť sekúnd a bolo 3:2, pretože Langkow vybojoval puk a dobrou prihrávkou poslal do šance Rastislava Gašpara, ktorý sa z pozície medzi kruhmi nemýlil a presnou strelou k žrdi prekonal Krasikova. Barani sa tak rýchlo vrátili do zápasu, no vyrovnať sa im v strednom dejstve nepodarilo.

O tretí zásah na 3:3 sa hokejisti spod Urpína pokúšali aj v tretej tretine. Mali viacero sľubných príležitostí, no nedotiahli ich do presnej koncovky. Azda najväčšiu možnosť mal v 55. minúte obranca Hora. Dostal sa medzi kruhy, zakončil presne k žrdi, no Krasikov predviedol výborný zákrok. V závere sa pokúsili ´barani´ o hru v šestici bez brankára a doplatili na to štvrtým inkasovaným gólom, keď po vyhratom vhadzovaní vystrelil Ullman cez celé ihrisko a trafil presne opustenú bránku Banskej Bystrice – 4:2.

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HC ´05 Banská Bystrica 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)

Góly: 15. F. Fekiač (Avtsin, Quince), 22. Berry (Egle), 23. Avtsin (Réway, Egle), 58. Ullman (Egle) – 26. Luža (Bačik, Matoušek), 26. Gašpar (Langkow, D. Stránský). Rozhodovali: Snášel ml., Žák – Hajnik, Gegáň, vylúčení na dve min.: 3:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, diváci: 670.

Liptovský Mikuláš: Krasikov – Žilka, Ullman, Mezovský, Thompson,  Hraško, F. Fekiač, Vojtech – Avtsin, Quince, Réway – A. Nauš, Egle, Berry – Valigura, Kriška, T. Nauš – Tkáč, Vankúš, Nespala

Banská Bystrica: Rabčan – Bačík, D. Stránský, Hora, Žabka, Ďatelinka, Luža, Nielsen – Wilkins, Vela, Turnbull – Macek, Bíreš, Matoušek – Gašpar, Langkow, A. Stránský – Petriska, R. Faith, Výhonský

Rastislav Gašpar, strelec druhého gólu Banskej Bystrice: „Je to tretia prehra po sebe, čo nie je dobré. Znovu sme ťahali za kratší koniec. Neskoro sme boli pri pukoch, súper bol pri nich skôr. Prvú tretinu sme odohrali zle, nuž neviem, niečo tomu chýba. Musíme si pomôcť sami, sami sa z toho vyhrabať. Niečo nám chýba a musíme to nájsť a vrátiť sa znovu na víťaznú vlnu. Treba hrať jednoduchšie, zbytočne nedržať puky a pomáhať si spolu. Chýbal nám nejaký meter k hráčovi, doťahovali sme neustále nejaký puk. Inkasovali sme na začiatku druhej tretiny dva rýchle góly, potom sme sa rýchlo skonsolidovali, znížili sme dvoma gólmi na 3:2. Chceli sme vyrovnať, no bohužiaľ, to sa už nepodarilo. Nejde nám to, no každý musí začať od seba a hlavne musíme ďalej makať. Čaká nás posledných päť zápasov a chceme ísť do tej prvej šestky tabuľky my. Máme to stále vo svojich rukách.“

Frederik Fekiač, strelec prvého gólu Liptovského Mikuláša: „Bol to veľmi ťažký zápas pre nás. Dôležité bolo, že sme dali tie tri góly a viedli 3:0. Potom sme si to skomplikovali a bolo 3:2. Držali sme však stále jednogólový rozdiel a vyhrali sme napokon. Boli tam však aj chyby, detaily, tie nás stoja niekedy body. Chvalabohu dnes nás to nestálo body. Zo začiatku sezóny sa nám viac darilo doma, teraz akoby sa to trošku otáčalo. Musíme sa sústrediť tak na zápasy doma ako aj u súperov, kde hráme do konca základnej časti ešte trikrát. Chceme získať čo najviac bodov.“

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice pre klubový web: „V prvej tretine sme nezačali dobre, boli sme pozadu, nedarilo sa nám vyhrávať osobné súboje. Do druhej tretiny sme išli s plánom ako začať, ako sa vrátiť do zápasu, no domáci dali rýchle dva góly, ktoré sme im darovali a ku ktorým prišli ľahko. Krátko na to sme sa takmer vrátili do zápasu, no bohužiaľ, celý tím je z formy a to je problém. Musíme začať robiť viaceré veci omnoho lepšie, aby sme sa vrátili k víťazstvám.“

Jakub Dohnal, tréner brankárov Banskej Bystrice pre klubový web: „Bol to pre Eugena zápas po dlhej dobe, čo pre gólmana nebýva jednoduché, ale počas zápasu sa do toho postupne dostal a získaval viac istotu. S tým sa zlepšovala aj jeho kontrola vyrazených pukov, bohužiaľ aj napriek tomu dostal 2 góly z dorážok. Nie sme v jednoduchej pozícii, potrebujeme pre tím ukradnúť nejaký ten zápas, nech sa nakopneme. Všetko si rozoberiem a v týždni budem tvrdo pracovať, aby sa nám to najbližšie podarilo.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú najbližšie na domácom ľade, a to v piatok 23. februára17.30 hodine proti Michalovciam.

Autor: (irb), Foto: archív fb HC ´05 (M. Búrik)