Bystričania pokorili Nitru po nájazdoch, poučili sa z prehry so Slovanom + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v 4. kole Tipos extraligy v štvrtom domácom stretnutí zdolali Nitru 3:2 po samostatných nájazdoch. Góly v riadnom hracom čase padali iba za nerovnovážneho stavu na ľade. Dominovali najmä výborní brankári na oboch stranách.

Do stretnutia vstúpili aktívnejšie naši hokejisti. Už v prvej minúte dobrou strelou preveril gólmana Honzíka obranca Björkung. Následne hrala Nitra presilovku, v ktorej mala tlak, ale bez efektu. V hre piatich proti piatim si opäť vytvorili prevahu Bystričania. Björkung predviedol rýchly prechod z obranného pásma do útočného a z ľavého kruhu takmer pokoril brankára spod Zobora. V deviatej minúte Bača vysunul na pravej strane Gašpara, ktorý zamestnal lapačku Honzíka. Aktivitou si ´barani´ vypýtali presilovku, no počas nej inkasovali. Po tom, ako Kontos nevyužil šancu, sa k odrazenému puku dostal cez Björkunga Holešinský a svoj únik zavŕšil gólom na 0:1. Barani však rýchlo odpovedali ešte v danej početnej výhode po akcii Tamášiho, keď sa najprv nepresadil pred bránkou Gašpar, no všetko napravil číhajúci Andrej Bíreš1:1. Posledných päť minút úvodného dejstva hrozili i Nitrania. Na Rahma to skúšali Varga, Solenský a Krivošík, avšak pohoreli.

Druhá tretina bola vyrovnaná, o niečo vyloženejšie príležitosti mali hostia, ale Krivošík poslal puk iba do bočnej siete a Knies so Šramatym na Rahma nevyzreli. V polovici duelu sa domácim naskytla presilovka a využili ju. Bíreš dokorčuľoval puk na zadný mantinel, prihral ho Šoltésovi, ten od mantinelu našiel na opačnej strane Jakuba Urbánka, ktorý pohotovo z kruhu zakončil – 2:1. Baranov tento gól nakopol a mali ďalšie možnosti na zvýšenie skóre. Troock neuspel zblízka, Gašpar potom trikrát dobre preveril Honzíka a najmä Urbánek ho mohol pokoriť, ale spred bránkoviska recept na tohto českého gólmana nenašiel. Následne prišli chvíle Nitry. Rahm sa zapotil po strelách Holešínského a z dorážky neuspel ani Myklukha. Až v presilovke to ´Corgoňom´ vyšlo. Solenský napriahol spoza kruhu parádne a bolo 2:2. Hostia mohli aj otočiť do prestávky stav, šance mali Hrnka a Knies. V závere počas bystrickej presilovky nevyužili prečíslenie dvoch na jedného Hrnka s Holešinským.

Aj tretia tretina priniesla veľa vzruchu pred bránkami, no Rahm i Honzík mali svoj deň. Nitriansky gólman najprv zneškodnil možnosť Kabáčovi v dohrávanej presilovke z druhej tretiny a vychytal i voľného Bíreša z ľavého kruhu. Bystričania nevyťažili gól z ďalšej presilovky. Hostia mohli skórovať z brejku po strele Vargu z medzikružia a neskôr neuspel pri pravej žrdi ani na dvakrát Myklukha. Do dobrých možností sa dostali aj Molnár, Tvrdoň a znovu Varga, švédsky brankár vo farbách HC ´05 držal svoj tím nad vodou. Potešiť ho mohli spoluhráči Sukeľ a z dorážky Bíreš, žiaľ stav nemenili. V 59. minúte mali ´barani´ tutovku. Troock spoza bránky našiel pred ňou voľného Kabáča, ale ten zoči – voči Honzíkovi neuspel. Duel teda išiel do predĺženia, v ktorom mal navrch náš tím. Nepresadili sa najmä Bačík a dvakrát Gašpar, najprv z dorážky a potom z priamej strely. Na opačnej strane nevyužil únik Buncis. Rozuzlenie priniesli samostatné nájazdy, v ktorých bol úspešný iba Alex Tamáši v druhej sérii a rozhodol tak o dvoch bodoch pre Banskú Bystricu – 3:2.

HC ´05 Banská Bystrica – HK Nitra 2:2 (1:1, 1:1, 0:0 – )

Góly: 14. Bíreš (R. Gašpar, Tamáši), 30. Urbánek (Šoltés, Bíreš) – 13. Holešinský, 38. Solenský (Myklukha, Švarný). Rozhodovali: Výleta, Fridrich – M. Orolin, Frimmel. Vylúčená na dve min.: 2:4, presilovky: 2:1, oslabenia 0:1, diváci: 2013.

Banská Bystrica: Rahm – Björkung, Bačik, Pavlin, Matej Bača, Luža, Ďatelinka, Frídel – Troock, Kontos, Kabáč – R. Gašpar, J. Sukeľ, Bíreš – Urbánek, Tamáši, Šoltés – Výhonský, Sojka, D. Jendek

Nitra: Honzík – Bodák, Mezei, Donaghey, J. Štefanka, Švarný, F. Gajdoš, Pekarčík – Holešinský, Myklukha, Krivošík – R. Varga, Buncis, Solenský – O. Molnár, Hrnka, M. Tvrdoň – Lacka, M. Šramaty, Knies

Antti Karhula, tréner Banskej Bystrice: „Môžeme to označiť ako ďalší divoký zápas, ale sme v určitom procese. Doma chceme hrať agresívne. V prvej tretine sme hrali podľa môjho názoru dobre, tak ako som od hráčov chcel, splnilo to očakávania. V druhej tretine je to vždy trochu náročnejšie, keďže striedačku máme ďalej a niekedy to súper dokáže využiť vo svoj prospech, čo sa aj stalo. Nitra mala šance a bola lepším tímom. Je to niečo, o čom sa musíme s hráčmi porozprávať. Chceme mať momentum my na našej strane. Chce to však ešte trochu času, nemôžeme to uponáhľať a hľadať rôzne skratky. Celkovo musíme pracovať ďalej. V hokeji nikdy nie je jednoduché zvíťaziť, potrebujete na to tvrdú prácu a zvlášť v tejto lige, v ktorej sú všetky tímy kvalitné. Každá výhra teda poteší.“

Andrej Bíreš, strelec prvého nášho gólu: „Po jedenástich rokoch dať na domácom ihrisku gól je krásny pocit. Som veľmi rád, aj za to dnešné víťazstvo. Je to pre mňa veľmi špeciálne hrať po dlhých rokoch doma, je to fakt nádherné. Som veľmi rád, že tu môžem byť. Dúfam, že budeme už po tejto výhre nad Nitrou pokračovať víťazným smerom. V zápase sme mali veľa šancí. Mohli sme dať góly aj v základnom hracom čase, ale sme radi, že sme vyhrali aspoň po nájazdoch. Ja som mal tiež šancu dať ešte ďalší gól, bol som tam pred odkrytou bránkou, ale nečakal som to tak trošku. ´Suky´ ma tam pekne našiel, mne žiaľ puk odskočil. Musíme sa porozprávať, natrénovať to a nabudúce to tam už padne.“

Alex Tamáši, strelec nášho víťazného gólu: „Každá výhra poteší. V piatok sme neodohrali ideálny zápas. Prešli sme si však chyby, povedali sme si pár vecí, poučili sa a dnes sme to už dotiahli do víťazného konca. Bol to vyrovnaný zápas. Nitrania dobre korčuľovali, napádali nás, nedávali nám veľa času. Prvú tretinu sme odohrali zodpovedne, držali sme sa systému. V druhej sme mali znovu nejaký úpadok. V šatni sme si zase povedali, že nemôžeme takto hrať a v tretej tretine sme opäť podali dobrý výkon. Čo sa týka môjho úspešného nájazdu, mám ho v podstate naučený. Väčšinou ho takto realizujem. Vyskúšal som to i dnes. Brankár mi odkryl vyrážačkovú stranu a vystrelil som mu to pod vyrážačku. Chceme hrať čo najviac s pukom, ale nie vždy to ide. Ak to nejde, tak ako so Slovanom, mali by sme zjednodušiť hru. Nastreliť si puk a ísť za ním. Narážať sa. To vždy zdobilo bystrický hokej. Musíme sa držať aj týchto vecí a postupne príde sebavedomie a môžeme hrať s pukom. Ja som rád, že sa mi bodovo darí, ale dôležitý je kolektívny výkon. Dúfam, že nadviažeme teraz na víťaznú vlnu. Vyhráme všetky domáce zápasy a takisto aj ten najbližší vonkajší v Prešove.“

Adrián Holešinský, útočník HK Nitra: „Mali sme ťažký vstup, hrali sme vonku a vedeli sme, že to bude v Banskej Bystrici náročné. Úvod nám nevyšiel, ale naštartovali sme sa gólom v oslabení a myslím si, že tam boli potom dobré momenty. Prelievalo sa to zo strany na stranu, len škoda koncovky, ktorá nás trápi. Mali sme veľa šancí, pri ktorých sme mohli duel rozhodnúť. Určite musíme zapracovať na hre v oslabení, no do konca sezóny je ešte veľa zápasov, takže máme na čom pracovať.“

PROGRAM:

Hokejisti Banskej Bystrice najbližšie nastúpia v piatok 30. septembra o 18.00 hodine na ľade súpera a sily si zmerajú s Prešovom.

Autor: (job), Foto: fb HC´05