Bystričania nestopli lídrovi z Popradu sériu výhier, klesli tak na 7. priečku + HLASY

4 /

Po reprezentačnej prestávke pokračovala najvyššia hokejová súťaž 43. kolom, v ktorom sa banskobystrickí hokejisti predstavili na „horúcom“ ľade lídra tabuľky Popradu. Domáci ´kamzíci´ ťahali osemzápasovú víťaznú sériu a napokon ju natiahli na číslo deväť po výhre 6:1. Zvýšili si tak náskok na čele tabuľky. Útočník spod Tatier Tomáš Záborský dosiahol tri body (2+1). Banskobystričania klesli na 7. priečku, dostal sa pred nich konkurent zo Zvolena po výhre doma nad posledným Humenným 4:0.

Duel odštartoval gólom z 5. minúty reprezentačný útočník Kukuča, ktorý si počas avizovaného vylúčenia pre bystrický tím našiel puk z hokejky Brejčáka a z bezprostrednej blízkosti poslal svoj tím do vedenia 1:0. Hoci sa tento gól lavička tímu spod Urpína pokúsila zvrátiť trénerskou výzvou, arbitri po dlhšom skúmaní usúdili, že zásah bol v súlade s pravidlami. V 9. minúte podržal ´baranov´ brankár Krošelj, keď zasahoval proti jednému z najlepších hráčov súťaže Dmowskimu. Necelé dve minúty pred koncom tretiny prišlo zaváhania obrancu Patrika Lužu, ktoré vyústilo v druhý gól „kamzíkov“ v podaní Tomáša Záborského na 2:0.

Záborský si v 25. minúte rozšíril svoj strelecký účet o ďalší gól, keď po spletitej situácii rozhodcovia nariadili trestné strieľanie a skúsený útočník vo farbách domáceho celku zvyšoval už na 3:0. Na začiatku 30. minúty sa previnil voči pravidlám Betker, čo bystrickí hráči pretavili v zníženie na 3:1, keď sa v presilovke ujala pekná rana z hokejky Matta Wilkinsa. V 33. minúte si mohli Podtatranci prinavrátiť trojgólové vedenie, lenže vo viacerých príležitostiach neuspeli a vo zvyšku prostrednej časti sa už veľa toho neudialo.

Tretia tretina priniesla definitívu. Hoci sa ´baranom´ viackrát podarilo v minulých stretnutiach dorovnať nepriaznivý vývoj, v tomto prípade sa tak neudialo. Práve naopak, už po 34 sekundách trestal Dmowski vylúčenie Bačika, keď americkému útočníkovi stačilo 5 sekúnd z ich početnej prevahy – 4:1. Domáci pokračovali vo svojom „valentínskom“ predstavení, keď sa dobrými šancami prezentovali Brincko a Šotek a diváci boli svedkami aj pästnej výmeny, v rámci ktorej zhodili rukavice Petriska s Bellušom. Nasledovala presilovka pre tím spod Urpína, počas ktorej mohli korigovať výsledok Vela a Wilkins, no Poprad tieto príležitosti ustál a aby toho nebolo málo, v závere pridal ešte ďalšie góly. V 56. minúte zvyšoval na 5:1 Šotek a krátko na to oslabil Banskú Bystricu Ďatelinka, čo ´kamzíci´ využili na šiesty zásah, keď sa medzi strelcov zapísal aj Calof 6:1. Necelé dve tisícky divákov tak sledovalo pomerne presvedčivú výhru Podtatrancov, ktorí tak aj naďalej kraľujú extraligovému pelotónu.

HK Poprad – HC ’05 Banská Bystrica 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)

Góly: 5. Kukuča (D. Brejčák, Kundrik), 19. Záborský (Bjalončík), 25. Záborský (z tr. strieľania), 41. Dmowski (Cardwell, Coulter), 56. Šotek (Kukuča, Jendek), 57. Calof (Dmowski, Záborský) – 31. Wilkins (Hora, Turnbull). Rozhodovali: Goga, J. Konc ml. – Bogdaň, Junek, vylúčení na dve min.: 3:7, navyše: Belluš – Petriska 5+DKZ za bitku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, diváci: 1987.

Poprad: Vay – Cardwell, Betker, Brincko, Kotvan, Turan, Svedberg, J. Brejčák, D. Brejčák – Svitana, Coulter, Dmowski – Calof, Bjalončík, Záborský – Kukuča, Jendek, Kundrik – Šotek, Suchý, Belluš

Banská Bystrica: Krošelj – Bačik, D. Stránský, Hora, Žabka, Ďatelinka, Luža, Nielsen – Wilkins, Langkow, Turnbull – Macek, Langkow, A. Stránský – Gašpar, Bíreš, Matoušek – Petriska, R. Faith, Výhonský

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Musím pogratulovať domácemu tímu, boli vskutku dobrí a hrali vynikajúco. Prevýšili nás vo všetkom, vyhrávali súboje, viac korčuľovali. Naše špeciálne formácie dnes neposkytli mužstvu to, čo sme potrebovali, aby sme dokázali pomýšľať na výhru. Zvlášť tu, kde domáci potvrdili svoje kvality.“

Tomáš Matoušek, útočník Banskej Bystrice: „Ťažko sa hľadajú slová po takomto zápase… Tú tretiu tretinu, tam ani v podstate nie je čo hodnotiť, to my sme jednoducho absolútne nezvládli a ako nás brankár drží celú sezónu, tak teraz sme sa na neho v podstate vykašľali. Celkovo sa zápas uberal opačným smerom ako sme si predstavovali. Dostali sme šesť gólov, musíme sa z toho poučiť, aj keď je to klišé, ale v piatok máme ďalší dôležitý zápas, ktorý verím, že zvládneme. Ťažko sa to hodnotí. Zajtra si to celé prejdeme a nachystáme sa na piatok na Nové Zámky. Dostali sme šesť gólov, mohlo ich byť možno aj osem alebo len päť, neviem, nejdem sa toho chytať. Ťažký zápas pre hlavy, najmä tretia tretina, no teraz sa ukáže aký sme tím.“

Alex Šotek, útočník Popradu: „Z našej strany to bol veľmi dobrý zápas, aj keď sme sa trošku ťažšie rozbiehali. Strelili sme na začiatku tretín góly a to nám pomohlo. Aj pre fanúšikov to mohlo byť fajn, nechýbala bitka a dali sme veľa gólov. Ja som sa tiež presadil z prečíslenia troch na dvoch a konečne mi vyšlo zakončenie.“