Brian Ihnáčak je už v Banskej Bystrici, prišiel vyhrať titul

ŠPORT
0 /

Do Banskej Bystrice už prišla aj nová posila, je to 34-ročný center Brian Ihnačák. Ide o syna legendárneho útočníka Petra Ihnačáka, ktorý v osemdesiatych rokoch patril medzi opory Toronta Maple Leafs v NHL.

Brian Ihnačák sa narodil v Kanade, má talianske občianstvo, reprezentoval Taliansko aj na majstrovstvách sveta, no v tejto sezóne po odchode z Pardubíc zatiaľ nehral. Nevidí v tom však žiadny problém, keď nám povedal:

„Cítim sa výborne. Takto som to urobil už minulý rok. Bol som pokojný, aj po psychickej stránke, je to pre mňa taký relax, som oddýchnutý. Cítim sa teraz dobre a uvidíme ako to pôjde súťažne na ľade.“

Brian podľa informácií z webu našich ´baranov´ odštartoval svoju kariéru v zámorí, kde pôsobil najprv v kanadsko-americkej OPJHL a neskôr si vyskúšal na štyri sezóny aj univerzitnú ligu NCAA. V roku 2004 bol v deviatom kole draftovaný Pittsburghom Penguins. V NHLvšak príležitosť nikdy nedostal a zo zámoria odišiel na Slovensko, kde si v Kežmarku vyskúšal slovenskú najvyššiu súťaž.

Zo Slovenska putoval následne na jeden rok naspäť za more. V sezóne 2009/2010 to znova skúšal pod Tatrami, kde si opäť obliekol dres Kežmarku, ale niekoľko zápasov odohral aj vo Zvolene (kde pamätne vtedy ´vypol´ v jednom zápase Žiga Pálffyho) či v Poprade. Hokejový svetobežník sa po slovenskej anabáze vrátil opäť do Ameriky. V roku 2011 si to zamieril do hokejovo exotického Talianska, kde sa udomácnil a zaradil sa medzi najväčšie mená tamojšej najvyššej súťaže, získal aj talianske občianstvo a reprezentoval Taliansko.

Po vydarenom pôsobení na Apeninskom polostrove si nakrátko obliekol dres švédskeho druholigového Malmö. Ďalšiu sezónu strávil v nórskej lige, kde sa v tíme Vĺlerenga stal najproduktívnejším hráčom súťaže. Po vydarenom roku v Škandinávii sa usadil v Česku. Tam si postupne obliekol dresy Hradca Králové, Sparty Praha, Litvínova či Pardubíc v minulej sezóne. V českej extralige nastúpil dohromady do 127 zápasov s bilanciou 38 gólov a 41 asistencií. V slovenskej extralige odohral v doterajšej kariére zatiaľ 47 zápasov, naposledy v spomínanej sezóne 2009/2010.

Brian Ihnačák včera ešte nenastúpil v drese ´baranov´ na ľad. Duel sledoval z hľadiska a pred našim mikrofónom bol príjemne prekvapený:

„Chlapci hrali perfektne. Mám dobrý pocit z tohto bystrického mančaftu. Mesto som ešte nevidel, som tu kratúčko, ale po hokejovej stránke som bol fakt milo prekvapený ako chalani hrali a pristúpili k zápasu proti Detve.“

Ihnačák Bystricovinám priznal, že do Banskej Bystrice ho zlákal najmä obranca HC ´05 Jacob Cardwell, s ktorým hral v minulej sezóne v českých Pardubiciach. Ozrejmil to nasledovne:

„S Cardwellom som komunikoval dlhodobo, no až teraz nastal ten veľký okamih, kedy som privolil a prišiel sem. O Banskej Bystrici mi hovoril Jacob samé dobré veci, aj čo sa týka zázemia, prostredia, atmosféry v mančafte. Takže práve on má veľkú zásluhu na tom, že som sem prišiel. Výrazne sa podpísal pod moje rozhodnutie.“

No a na záver naša nová posila s taliansko – kanadským pasom (zatiaľ ešte nie slovenským) netajila ani odvážne ambície:

„Ja som sem prišiel vyhrať titul. Ak by som povedal niečo iného, tak by som klamal.“

Autor: (bl), Foto: ilustračné