Brankár HC ´05 Filip Belányi má za sebou reprezentačnú premiéru a užíval si ju

0 /

Banskobystrickému brankárovi Filipovi Belányimu sa splnil sen. Debutoval v národnom drese v jednom z troch stretnutí Nemeckého pohára (11. – 14. novembra). Predstavil sa v poslednom nedeľnom zápase Slovenska na turnaji práve proti domácim Nemcom v priamom súboji o prvenstvo. Žiaľ náš tím prehral 1:4.

Iba 20-ročný Filip Belányi inkasoval dva rýchle góly v úvode duelu. Prvý už po štrnástich sekundách hry, keď Nemci založili útok po vhadzovaní a Leo Pfoederl nezaváhal z dorážky po strele Marcela Noebelsa. V 6. minúte sa dostal aj ďalší puk za chrbát nášho gólmana spod Urpína, po peknej kombinácii skóroval Tobias Rieder, domáci využili prečíslenie dva na jedného, strelec gólu mal odkrytú bránku. Aj vo zvyšku úvodnej tretiny boli Nemci aktívnejší a Filip Belányi mal pri svojej reprezentačnej premiére plné ruky práce. Pomohla mu aj žŕdka, keď sa dostal do úniku Rieder.

V druhej tretine sme mali navrch my, Belányi veľa práce nemal, Slováci znížili Samom Bučekom na 2:1, lenže v závere strednej časti nevyužili presilovku, ktorú inak hrali dobre a po jej skončení rozhodcovia posúdili práve na našej strane dosť prísny faul. Nemecko sa teda dostalo do početnej výhody a bystrický brankár inkasoval tretí gól. Bergmann mu totiž výborne clonil pred bránkou, Filip teda vôbec nevidel strelu Bittnera, ktorá skončila v hornom rohu jeho svätyne. Tesne pred prestávkou Banskobystričan podržal tím dvoma skvelými zákrokmi, najprv zneškodnil strelu Noebelsa a následne stihol zlikvidovať i teč Uviru.

Belányi v tretej tretine ustál viaceré brejky a protiútoky domácich hokejistov. Náš tím držal v hre o remízu, neprekonal ho ani v úniku Fischbuch . Až prišla 56. minúta. Gachulinec na útočnej modrej zariskoval, stratil puk, Tobias Rieder sa ho zmocnil, nabral poriadnu rýchlosť a po sóle zoči-voči brankárovi HC ´05 v drese Slovenska uspel – 4:1. Trafil to naozaj parádne pod hornú žŕdku. Napriek tomuto štvrtému gólu nemožno hodnotiť výkon nášho banskobystrického gólmana negatívne.

Po stretnutí sa pre hockeyslovakia.sk vyjadril Filip Belányi nasledovne:

„Úvod duelu mi nevyšiel podľa predstáv. Potom som si povedal, že už nemám čo stratiť, že musím ísť do toho naplno, tak ako vždy, a som napokon rád, že ma aj dačo trafilo. Premiéru v národnom drese som si po celý čas užíval. I napriek tomu začiatku, vtedy sa v hlave brankára odohráva všeličo, no ja o tom rozprávať nebudem. Povedať si musíte, že treba ďalej chytať a ísť za cieľom a čo najlepšie podržať tím v ostatnom čase.“

Filip ešte reagoval na otázku redaktora oficiálneho webu SZĽH, či sa do Banskej Bystrice vracia s väčšou pohodou ako keď z HC ´05 do národného tímu odchádzal?

„To by som nepovedal. Treba ďalej tvrdo na sebe makať, aby som čo najviac chytal aj v klube a dostali sme sa s Banskou Bystricou čo najďalej v Tipos extralige.“

Filip Belányi už bol súčasťou prvého neoficiálneho kempu slovenskej reprezentácie v aprílovej príprave na majstrovstvá sveta v Rige. Na neskorší oficiálny zraz však nemohol pricestovať pre výskyt ochorenia COVID-19 v rodine. Teraz už nehrozila žiadna prekážka a mohol odchytať prvý duel v slovenskom národnom drese.

Autor: (job), Foto: szľh, tasr, ilustr.