Baranom tesne ušlo semifinále pohára, Michalovciam podľahli až v predĺžení + HLASY

2 /

Hokejisti Banskej Bystrice vo svojom domovskom stánku vo Zvolene nezvládli štvrťfinálový zápas Tipsport Kaufland Cup-u. V odvete tohto domáceho pohára prehrali 4:6, keď rozhodujúci gól inkasovali v predĺžení. Tento duel poňal náš tím ako ´generálku´ na ligu, ktorá štartuje budúci piatok 2. októbra. Hrali aj zámorské posily.

V úvode duelu mali prvú šancu hokejisti z východu republiky, kde hrá prevažná časť minulosezónneho kádra Banskej Bystrice. V druhej minúte potiahli peknú akciu Šoltés a Galamboš, druhý menovaný zakončil k žrdi, kde sa presunul náš brankár Gajan. Šancu sme mali aj my, keď Žiak naviezol puk pred bránkovisko súpera, no skĺzol mu z hokejky a v dobrej pozície nevystrelil. Ešte si ho však našiel, ale Vašaš zblízka netrafil prázdnu časť svätyne Tomeka. Do vedenia išli napokon v deviatej minúte Michalovce. Galamboš vystrelil spoza kruhu, gólman HC ´05 puk vyrazil, no z dorážky sa presadil Korhonen, a to aj napriek tomu, že pred našim brankárom operovali až traja bystrickí hráči – 0:1. Barani rýchlo odpovedali z brejku po chybe Mihálika. Išli do prečíslenia a koncovku dobre zvládla zámorská posila Hayden Verbeek, účinne vystrelil z ľavého kruhu a puk prešiel ponad lapačku Tomeka – 1:1. Následne sme nevyužili presilovku a mohli sme za to pykať ak by sa bekhendom presadil Regenda, podržal nás Gajan. V pätnástej minúte sa pekne preštrikoval dopredu náš Tamáši, ale nedostal puk za gólmana hostí a k dorážke už hráči súpera Slobodu nepustili. Mali sme aj ďalšie dve možnosti, v ktorých neuspel najprv Vašaš a po ňom ani Mistele, ktorý nedokázal mieriť do odkrytej bránky súpera.

V druhej tretine sme pohrozili v oslabení, keď druhá naša zámorská posila Drew z pravej strany strieľala do žŕdky. Michalovce nevyužili 35 sekundovú presilovku o dvoch hráčov, pretože Hickmott netrafil prázdnu svätyňu Gajana. Napokon však išli Michalovce do vedenia v početnej výhode piatich proti štyrom. Z vrchnej časti medzikružia dobre vystrelil zápästím Šoltés a bolo 1:2. Mohlo byť aj horšie. Dobre totiž pálil v polovici stretnutia Mihálik, nášmu brankárovi prepadol puk, no našťastie sa Šoltés už k dorážke nedostal. Hostia mali hernú prevahu, no gól sme dali paradoxne my. Žiak vyslal spoza kruhu parádnu prihrávku na Lukáša Luntera, ktorý sa pri ľavej žrdi nepokrytý nemohol pomýliť – 2:2. A to bol v tom čase pomer striel na bránku 8:21 v neprospech nášho tímu. Následne sme sa mohli ujať vedenia, pretože Ďatelinka dobre pálil z troch metrov po prihrávke Misteleho, no zaskvel sa Tomek. Pred prestávkou mal súper výhodu presilovky, avšak do úniku sa dostal náš Mistele, bol faulovaný, takže rozhodca nariadil trestné strieľanie. Matt Mistele ho využil, puk poslal nad betón Tomeka a viedli sme 3:2.

V tretej tretine sme hrali na úvod presilovku my a Vašaš krásne prihral cez os ihriska Milošovi Fafrákovi, ktorý z prvej pri žrdi pohotovo prestrelil Tomeka – 4:2. Michalovce tak museli streliť štyri góly aby postúpili, v tom čase stála pred nimi veľmi náročná úloha! Popasovali sa s ňou aj vďaka nášmu pochybeniu v 44. minúte. Obranca Zubák pri strele od modrej čiary zlomil hokejku, Michalovce tak prešli dopredu. Šoltés vystreli sprava, Gajanovi puk vypadol a pomaličky išiel za bránku. Zubák ho chcel rukou poslať preč, lenže nešťastne a trochu aj komicky si ho zrazil za čiaru – 4:3. Hostia po tomto zásahu výrazne ožili a vyrovnali po rýchlej akcii kapitánom Mihálikom z medzikružia, dobre mieril pomedzi betóny gólmana ´baranov´ – 4:4. Dobrú päťminútovku celku z východu Slovenska zavŕšil Bartánus, puk od modrej nahadzoval Southorn, Gajan ho iba vyrazil a prv menovaný útočník Michaloviec sa z dorážky na kolenách nemýlil – 4:5. Mohlo byť aj horšie, pretože sme robili chyby a tie mohli využiť Korhonen, Mašlonka a Mihálik. Najväčšiu možnosť nevyužil pred našim gólmanom Regenda. Napriek tomu duel nemusel ísť do predĺženia, pretože v jeho závere sme hrali presilovku, no vyložená šanca na našej strane chýbala.

V nadstavenom čase to bolo ako na hojdačke. Najprv mali dobré príležitosti hostia, Southorn mieril do žŕdky, voľný Lalancette neuspel z medzikružia. My sme mohli rozhodnúť ak by Vašaš využil sólo, no nestalo sa a pykali sme v samom závere predĺženia. Michalovčania nás rozobrali ako ´kocky z lega´. Takáč mal veľa priestoru, prihral Galambošovi a ten sa z dolnej časti kruhu presadil – 4:6.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Dukla Ingema Michalovce 4:6 po predĺž. (1:1, 1:1, 2:3 – 0:1) – /prvý zápas 2:1, do semifinále postúpili Michalovce/

Góly: 10. Verbeek, 33. Lunter (Žiak, Brejčák), 39. Mistele (tr. strieľ.), 42. Fafrák (Vašaš, Tamáši) –  9. Korhonen (Galamboš, Ventelä), 27. Šoltés (Takáč), 44. Šoltés, 45. Mihálik (Hickmott, Regenda), 48. Bartánus (Southorn), 65. Galamboš (Takáč.). Rozhodovali: Štefik, D. Konc st. – J. Konc ml., Kiepeš, vylúčení na 2 min.: 7:6, navyše Lamper (B. Bystr.) 10 min. OT za hrubosť, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, diváci: 372 (mohlo ich prísť 500).

HC ’05 Banská Bystrica: Gajan – Welsh, Ďatelinka, Biro, Drew, Brejčák, Žiak, Petrinec, Zubák – Lamper, Winquist, Mistele – Kriška, Tamáši, Sloboda – Fafrák, Verbeek, L. Lunter – Vašaš, Giertl, Vybíral

HK Dukla Ingema Michalovce: Tomek – McCormack, Bdžoch, Mihálik, Southorn, Ventelä, Ťavoda, Zekucia – Hickmott, Lalancette, Korhonen – Regenda, Mlynarovič, Takáč – Bartánus, Galamboš, Šoltés – Chalupa, Češík, Mašlonka – Török

Norbert Javorčík, tréner Banskej Bystrice: „Ja by som to hodnotil skôr z pohľadu hry a nie z pohľadu výsledku. Myslím si, že nielen v tretej tretine, ale tiež v prvej a druhej sme mali pár hluchých momentov, ktoré dostali súpera do hry a v určitých momentoch nás prehrával. Na druhej strane, mali sme zhruba polovicu zápasu, kde sme veľmi dobre zvládali udržať kvalitu Michaloviec a dostali sme sa v tejto fáze aj do vedenia. Myslím si, že potom ako sme dali na 4:2, tak Michalovce hneď šťastne znížili a tento náš nešťastný tretí inkasovaný gól dostal súpera na koňa. To bolo kľúčové. Prehra nie je katastrofa. Je to pre nás ďalšia informácia, aby sme sa skúsili zlepšovať. Neberiem to ako katastrofu. Sme smutní, chceli sme ísť v súťaži ďalej, no dostaneme dobré informácie aj z tohto stretnutia a myslím si, že sa budeme ďalej zlepšovať. Čo sa týka zámorských posíl, hrali prvýkrát, takže ich výkon by som nejako nehodnotil. Obaja však ukázali v čom sú silní. Verbeek je vynikajúci korčuliar a rýchly hráč s veľmi šikovnými rukami. Drew je tvrdý hráč, ale s dobrou rozohrávkou aj strelou a prehľadom v hre. Bol to však ich prvý zápas po ôsmich mesiacoch, čiže by som ich výkon ešte nehodnotil.“

Haden Verbeek, náš zámorský útočník: „Cítil som sa dobre. Dlho som nehral, takže bolo pekné si konečne zahrať zápas a vyskúšať ako na tom som po dlhej pauze. Je to skvelé na sebadôveru, určite mi aj môj presný zásah dodá ešte viac sbeadôvery. Najviac som si musel zvykať na väčšie klzisko, ale v podstate mi to môže pomôcť, keďže som rýchly hráč a rád sa pohybujem s pukom. Celkovo bola hra rýchla a veľmi dobrá. Čo sa týka môjho príchodu do Bystrice, päť dní sme boli v karanténe, ale potom som si pozrel mesto a okolie, veľmi sa mi páči, je krásne. Nesmierne som si obľúbil kopce na okolí, určite, keď bude možnosť, rád zájdem na turistiku. V Európe som prvýkrát, takže niektoré veci ma prekvapili. Napríklad v aute, ktoré som dostal, je manuálne ovládanie. Zatiaľ som jednoznačne strávil najviac času s Hunterom, chodíme spolu vlastne všade. Chcem pomáhať tímu vyhrávať a pripraviť sa na štart sezóny v Severnej Amerike.“

Marek Bartánus, bývalý hráč Banskej Bystrice, autor vyrovnávajúceho gólu Michaloviec na 4:4: „Bol to ťažký zápas, škoda len, že tu vo Zvolene nebolo viac divákov, aby si mohli tento krásny duel užiť. Sme radi, že to skončilo šťastne pre nás. Dokázali sme opäť, že zápasy dokážeme otáčať. Začali sme aktívne, no súper nás vytrestal za každú jednu chybu. Nevzdali sme to i napriek tomu. Ukázal sa hlavne náš charakter. Bolo to pre mňa špecifické stretnutie. V banskej Bystrici som strávil tri roky i s rodinou, cítil som sa tam ako doma, ale nebol som nejako nervózny. Mám už nejaký počet duelov odohratých, takže všetko bolo ako má byť. Hlavne som rád, že sme tento zápas zvládli a postupujeme v pohári do elitnej štvorky.“

Peter Galamboš, autor rozhodujúceho gólu Michaloviec: „Začiatok zápasu bol dobrý, ale domáci nás vždy dorovnali. Nezložili sme však zbrane a napokon sme to otočili v náš prospech a dotiahli do víťazného konca. Je skvelé rozhodnúť duel, minulý rok sa mi darilo v predĺženiach, dúfam, že na to nadviažem. Zrážajú nás však naše nevyužité presilovky, sme frustrovaní z toho. Toto musíme zlepšiť, aby sme v lige napredovali. Nestačí mať technickú kvalitu, musíme aj korčuľovať a bojovať.“

Autor: (bl), Foto: archív TASR (z úvodného duelu v Michalovciach)