Barani zvládli súboj o prvú priečku na Slovane, otočili duel a vyhrali v predĺžení + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v 42. kole Tipsport ligy vyhrali v Bratislave nad Slovanom 4:3 po predĺžení a usadili sa na čele tabuľky našej najvyššej súťaže. Majú rovnaký počet bodov ako ´belasí´, no ešte dva zápasy k dobru. Súper ich totiž odohral o dva viac. Duel sme otáčali z 0:2 na 3:2 a napokon ho zvládli víťazným gólom Hickmotta v extra nadstavenom čase.

Hokejisti Slovana začali šláger kola aktívnejšie, viac sa tlačili pred bránku a o ich prevahe svedčil aj pomer striel. Už po 45 sekundách sa pred bránku natlačil Zigo a z medzikružia bekhendom otvoril skóre, keď ho pekne uvoľnil Puliš po prihrávke Abdula – 1:0. My sme mohli vzápätí vyrovnať Hickmottom do pol minútky, ale náš hráč pred Brustom voľný neuspel. Slovan potom využil presilovku. Po strele St. Pierra tečovaný puk skončil na žŕdke, odtiaľ putoval pred Basarabu a ten sa nemýlil – 2:0. Až tento zásah nás výraznejšie prebudil a začali sme hroziť. Vytvorili sme si tlak, ale Hickmott sám pred odkrytou bránkou neskóroval a neujal sa ani Ihnačákov teč. Až v trinástej minúte sa odhodlal k strele od modrej uzdravený iba dvadsaťročný bystrický obranca Žiak a puk skončil po teči cloniaceho Gilberta Gabora v sieti – 2:1. V závere prvej tretiny si vytvorila ďalší tlak naša Bubelova formácia, no Brust už nekapituloval.

V druhej tretine začal Slovan od úvodu tak ako v prvej, prvé šance mali Zigo, St. Pierre a Matoušek, ale nepodarilo sa im pridať tretí gól. Hralo sa tvrdo, ale čisto, súperi si nič nedarovali. Napokon sme sa tešili my. Po nenápadnej akcii Cardwell z ľavej strany od mantinelu nahodil puk do priestoru, kde korčuľoval tiesnený Brian Ihnačák a ten šikovne tečoval puk, ktorý putoval za Brusta – 2:2. Slovan mohol odpovedať, ale podržal nás Beskorowany pred Pulišom a hlavne pred úplne voľným St. Pierrom. Tieto momenty boli kľúčové, pretože v 31. minúte sme otočili skóre po tom, čo Southorn od modrej našiel pred bránkou Joonu Jääskeläinena, ten mal dostatok priestoru a času, aby si domáceho gólmana dokonale vychutnal a zakončil do vinkla – 2:3. Následne Bystričania hrali presilovku, avšak zle. Podobnú možnosť mal v závere stredného dejstva i Slovan a hoci nás zatlačil, ustáli sme viacero jeho striel.

Na začiatku tretieho dejstva hrali ´belasí´ presilovú hru, ale vyrovnať sa im nepodarilo. Po strele Sersena Beskorowany puk vyrazil na ľad a dvakrát musel likvidovať dorážky St. Pierra. V 48. minúte však náš Nemčík vyrobil chybu, jasný puk poslal na hokejku Kytnára a ten nečakane z väčšej vzdialenosti vystrelil, čo náš brankár nečakala a puk mu oblúčikom prepadol za chrbát – 3:3. Vzápätí si bratislavskí hokejisti vypracovali tlak, ale štvrtý gól nedali. St. Pierre z troch metrov úplne voľný zakončoval nad bránku, po aktivite Ziga najprv Abdul zoči – voči Beskorowanyho nepokoril a neuspel ani Puliš z dorážky. My sme mali možnosť po strele aktívneho Hickmotta z ľavej strany, ale Brust bol proti.

Sedemnásť sekúnd pred koncom riadneho hracieho času Kytnár vysokou hokejkou trafil do tváre Lampera, takže predĺženie sme začali hrať v štyroch proti trom. Bartánus v dobrej pozícii síce nevyzrel v tejto početnej výhode na Brusta, no ako Kytnár naskočil na ľad z trestnej lavice, tak Jordan Hickmott si narazil s Hohmannom puk, nakorčuľoval pred bránku a bez prípravy z prvej nedal žiadnu šancu brankárovi Slovana – 3:4.

HC Slovan Bratislava – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 3:4 po predĺžení (2:1, 0:2, 1:0 – 0:1)

Góly: 1. Zigo (Puliš, Abdul), 6. Basaraba (Urbánek, St. Pierre), 48. Kytnár – 13. Gabor (Žiak, Cardwell), 27. Ihnačák (Cardwell, Ďatelinka), 31. Jääskeläinen (Southorn), 61. Hickmott (Hohmann). Rozhodovali: T. Orolín, M. Novák – Stanzel, Durmis, vylúčení na dve min.: 2:3, presilovky: 1:0, diváci: 7434.

Slovan: Brust – Bačik, Sersen, Štajnoch, Meszároš, Šedivý, Kučný, Demo – Puliš, Zigo, Abdul – Basaraba, St. Pierre, Bondra – Kukumberg, Kytnár, Matoušek – Jendek, Urbánek, Žitný – Petráš

HC ’05 iClinic: Beskorowany – Mihálik, Southorn, Brejčák, Ďatelinka, Cardwell, Nemčík, Žiak – Hohmann, Hickmott, Jääskeläinen – Lamper, Mlynarovič, Bartánus – Ihnačák, Bubela, Hrnka – Šille, Gabor, Kabáč – Sojka

Roman Stantien, tréner Slovana: „My sme do zápasu vstúpili dobre. Chceli sme v druhej tretine súpera zlomiť, z našej strany to bola najlepšia časť hry, ale nedali sme si pozor vzadu a súper otočil skóre. Banskej Bystrici výborne zachytal brankár Beskorowany, my sme nevyužili kopu šancí, hrali sme dobre aj presilovky, ale žiaľ dali sme len jeden gól v početnej výhode. Prehra nás mrzí.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Opäť sme sa presvedčili, že Slovan má výborné mužstvo. My sme sa v prvej tretine hľadali, potom sme však zlepšili hru. Myslím si, že diváci videli zaujímavý zápas so šťastnejším koncom pre nás.“

Jordan Hickmott, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Nabudila ma nedeľná exhibícia. All Stars zápas bola zábava, riadiaci orgán Tipsport ligy ho dobre zorganizoval. Vedeli sme, že to bude v Bratislave náročný zápas, to sa aj potvrdilo. Je to pekný pocit streliť víťazný gól v predĺžení. Pre nás je však najdôležitejšie, že sme sa dokázali vrátiť po zlom začiatku do duelu a neprestávali sme veriť vo víťazstvo ani za nepriaznivého stavu 2:0 pre domácich. Tvrdo sme bojovali a vyplatilo sa to. Máme z toho veľkú radosť. Najdôležitejšie však bolo, že sme nezvesili hlavy a dokázali sa vzchopiť. Slovan hral veľmi dobre, mal množstvo šancí a ‚Besko‘ chytal opäť neuveriteľne. Každý zápas proti tomuto súperovi je mimoriadne náročný a vyrovnaný. Nebol som prekvapený, že to bola taká útočná konfrontácia, pretože Slovan patrí medzi najlepšie mužstvá a keď hrajú proti sebe dva také kvalitné tímy, môžu si dovoliť hrať ofenzívne. Väčšina tímov súťaži hrá totiž proti nám skôr s defenzívnou taktikou.“

Adam Žiak, obranca Banskej Bystrice, má výrazný podiel na našom prvom góle: „Určite ten gól po mojej strele potešil z individuálneho hľadiska, len škoda, že nebol prvý v zápase, že by sme vyhrávali. Všetci sme však verili, že nebol posledný a že sa dá v Bratislave vyhrať. Boli sme pripravený na nápor súpera v úvode zápasu, ale nepodarilo sa nám to ubrániť. Potom prišla presilovka Slovana, inkasovali sme druhý gól, ale podarilo sa nám znížiť. Verili sme si, že to otočíme. Tréner nám prízvukoval, že hokej sa hrá 60 minút, takže všetko bolo ešte otvorené, nič nebolo pre nás stratené a to sa aj potvrdilo. Výhra nás veľmi teší.“

Tyler Beskorowany, brankár Banskej Bystrice: „Čo sa týka kuriózneho gólu na 3:3, zblokovali ma a nečakal som, že súper pôjde priamočiaro na mňa. Je to jeden z nešťastných momentov, ktorým sa v sezóne nevyhnete. Ďalšie snáď už neprídu. Hnevalo ma to. Nikdy nechcem dostať gól od modrej čiary. Vedel som sa však z toho otriasť. Na lavičke mi tím poradil, aby som to vypustil z hlavy a podarilo sa mi urobiť ešte viacero dobrých zákrokov. Dva body zoberiem z takéhoto duelu hocikedy. Proti Slovanu sa vždy hrá ťažko, čo sa ukázalo aj teraz. Vždy išlo o tesný výsledok. Vyslali na mňa Slovanisti veľa striel, tie ďalšie boli zase zblokované. Bol som poriadne zaneprázdnený, na môj zvyk až príliš. Avšak to mi nevadí. Sme na čele Tipsport ligy. Tam chceme byť a vládnuť čo najdlhšie. V lige je veľa dobrých tímov a uvedomujeme si, že to bude ešte náročná misia.“

Tomáš Zigo, autor prvého gólu Slovana, odchovanec B. Bystrice:Bol to gól ako každý iný, nepripisujem mu výnimočnosť. Bystričania ale dali o jeden gól viac a vyhrali. Škoda záveru riadneho hracieho času, mohlo to padnúť aj nám, ja som v dobrej šanci nedorazil puk do bránky. Stratili sme dva body, ale ešte nás čakajú ťažké duely v budúcnosti. Barani hrajú dobrý hokej, tri razy boli majstri. Uvidíme, či sa im vyrovnáme. Verím, že áno a budeme vyhrávať. Tentoraz tam proti nim z našej strany nebol dôraz, ale aj brankár im veľmi veľa pochytal. Dnes bol fantastický.“

Milan Kytnár, autor vyrovnávajúceho gólu Slovana na 3:3: „Mali sme prevahu v tomto zápase, hlavne v druhej tretine, nevyužili sme však niekoľko šancí. Mrzí nás hlavne presilovka na začiatku stredného dejstva, v ktorej sme nedali gól. Verili sme si, že v tretej tretine vyrovnáme a zlomíme zápas v náš prospech. Povedali sme si, že nedáme súperovi možnosť hrať v početnej výhode, lebo tam sú Bystričania silné. Žiaľ po mojom faule sme v predĺžení hrali v oslabení a hneď ako som naskočil na ľad, inkasovali sme gól. Mrzí ma to. Za výkon sa však hanbiť nemusíme. Diváci videli dobrý zápas.“

Autor: (job), Foto: Zdroj: TASR