Barani zvládli duel v Detve v predĺžení + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v 33. kole Tipos extraligy dokázali zvíťaziť v Detve 2:1 po predĺžení už aj s novým fínskym trénerom Poikonenom. Vyhrali tak druhý duel v rade, ten prvý ešte s koučom Chudým za tri body vo Zvolene s Miškovcom.

Prvú šancu mali v prvej tretine domáci hokejisti. V siedmej minúte Askarov získal puk vo svojom pásme, rýchlo ho dostal až pred bránku, ale vo veľkej šanci ani na dvakrát neprekonal nášho Belányiho. Následne sme si vytvorili tlak i niekoľko dobrých možností, ale na opačnej strane bol pozorný Lietava. V presilovke ´baranov´ sme mohli byť svedkami historického momentu, pretože útočník HC ´05 Dalibor Dvorský mieril do žŕdky. Ak by to bol gól, stal by sa najmladším strelcom gólu v histórii najvyššej slovenskej súťaže. Možnosť využiť presilovku mali aj Detvania, no do vyloženej šance sa nedostali. Až 48 sekúnd pred prestávkou bol na konci výbornej akcie Ján Sýkora, ale jeho pokus nasmerovať puk spred bránkoviska išiel tesne vedľa.

Až v druhej tretine padali góly. Najprv sa oň snažili hokejisti z pod Poľany, Rymshu však vychytal Belányi a náš gólman bol pozorný i pri kontre Gachulinca počas presilovky ´baranov´. V nej preveril Lietavu Sukeľ. Do vedenia sme išli napokon po skončení početnej prevahy. Mladý Dvorský získal puk v rohu ihriska a Martin Faško-Rudáš zakončil spred bránkoviska popri betóne brankára do siete – 1:0.  Mohli sme ísť i do dvojgólového vedenia, lenže dobré príležitosti Ihnačáka a Sukeľa zostali nevyužité. A tak trestal súper v 36. minúte. Rymsha predviedol výbornú individuálnu akciu, keď sa po krídle dostal cez posledného obrancu až do bránkoviska a prekonal Belányiho – 1:1. Na tento zásah sme mohli odpovedať Dvorským, ten si položil gólmana Detvy, no i napriek tomu ho nepokoril.

V tretej tretine Bystričania najprv dohrávali presilovku, ale minúta im nestačila na to, aby sa presadili. Až neskôr mal ďalšiu šancu Lamper, dobre tečoval puk, no Lietava zachránil domáci tím. Obe mužstvá potom pozorne bránili, žiadne z nich nechcelo urobiť chybu. Dôležité bolo, že sa náš tím ubránil v oslabení, pretože Detva hrozila. V 59. minúte Ján Sýkora naviezol puk do bránkoviska, zblízka ho nedostal za Belányiho, neuspel ani Downing z dorážky a takisto nikto z následného predbránkového závaru. Zápas teda dospel do predĺženia, v ktorom Jakub Sukeľ po 113 sekundách rozhodol o triumfe ´baranov´ 2:1 za dva body.

HC 07 Detva – HC’05 Banská Bystrica 1:2 po predĺžení (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)

Góly: 36. Rymsha (Ščurko, V. Fekiač) – 32. Faško-Rudáš (Dvorský, Ďatelinka), 62. Sukeľ (Tamáši). Rozhodovali: Žák, Šefčík – J. Konc ml, Beniač, vylúčení na dve min.: 3:2, presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov

Detva: Lietava – Korím, F. Fekiač, Jendroľ, Gachulinec, Ľalík, Rymsha, Bača, Masarik – Cox, Čacho, Charbonneau – J. Sýkora, Valent, Downing – Ľupták, V. Fekiač, Ščurko – Žilka, T. Klíma, Askarov

Banská Bystrica: Belányi – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Žiak, Bdžoch, Demo – Faško-Rudáš, Ihnačák, J. Sukeľ – Lamper, Mlynarovič, Vašaš – D’Aoust, Dvorský, Kriška – Vyhonský, Tamáši, Kabáč – Marek Sloboda

Tuukka Poikonen, nový tréner Banskej Bystrice: „Víťazstvo sa počíta. To je najdôležitejšie. Ako išiel zápas, tak sa mužstvo zlepšovalo. Podali sme tímový výkon, s tým môžem byť spokojný. Našim najlepším hráčom bol dnes jednoznačne brankár Belányi. Na to, aký je mladý, tak nás podržal. Dobrý zápas odohral aj mladý 15-ročný Dvorský. Kebyže nemá na sebe košík, tak ani nikto nevie, že má toľko rokov.“

Dalibor Dvorský, útočník Banskej Bystrice: „Som rád, že to prišlo a bodoval som. Verím, že budem tak aj pokračovať. Škoda, že som nedal gól. Strieľal som do žŕdky, neskóroval som ani pred odkrytou bránkou. Dúfam, že to príde už ďalší zápas. Hralo sa mi v Detve dobre, boli sme lepším tímom od začiatku. Hokej bol dynamický a sme radi, že zaslúžene berieme dva body. Chceli sme čo najviac strieľať, tlačiť sa do bránky a urobiť maximum, aby sme vyhrali. Podarilo sa to a dúfam, že budeme aj naďalej vyhrávať.“

Autor: (job), Foto: ilustračné