Barani zdolali pod Zoborom skvelým výkonom Nitru a stále sú na prvom mieste + HLASY

2 /

Banskobystrickí hokejisti v 12. kole Tipsport ligy zdolali pod Zoborom vicemajstra z Nitry tesne 2:1 a držia si tak prvú pozíciu v najvyššej domácej súťaži.

Prvá tretina nepriniesla príliš pekný hokej. Tempo hry bolo slabé a žiadne mužstvo sa nedokázalo presadiť. Nitrania hrali proti svojmu „neobľúbenému“ súperovi, hráči na jednej či druhej strane sa iba ťažko dostávali cez prehustené stredné pásmo. Ako prvý mohol otvoriť skóre domáci Morrison, no jeho strela z 9. minúty skončila na žŕdke. V 17. minúte zazvonila konštrukcia bránky aj za Hanuljakom po teči Ďatelinku.

Úvod druhej tretiny nezachytili domáci, naopak bravúrne vyšiel ´baranom´, keď sa prezentoval strelou švihom z vrchnej časti medzikružia Andrej Šťastný, pričom Lamper dobre clonil brankárovi – 0:1. V 25. minúte napriahol od modrej čiary Ivan Ďatelinka a jeho tvrdá strela našla počas našej početnej výhody na ľade svoj cieľ, znovu veľmi dobre clonil gólmanovi Lamper – 0:2. Nitrania sa dokázali oklepať a v 27. minúte predviedli výbornú presilovku zakončenú gólom. Na jej konci bol bojovný Csányi, ktorý využil prihrávku Ráca, ten získal vyrazený puk – 1:2. Bystrickí hokejisti boli nedisciplinovaní a „vyrobili“ až päť dvojminútových trestov. Avšak, „Corgoni“ ďalšie príležitosti na gól nepremenili, v početnej nevýhode sme hrali veľmi dobre, čo bolo kľúčové.

V tretej tretine hrali ´barani´ už disciplinovane a hlavne dobre takticky. V 46. minúte sa pekne presadil Fominych cez Ďatelinku, no jeho zakončeniu chýbala razancia. Domáci sa snažili o vyrovnanie, my sme sa sústredili na bránenie. Veľkú šancu mal v 52. minúte Nitran Šimun, ale Beskorowany dobrým zákrokom podržal náš tím. Corgoni v závere skúsili aj hru bez brankára, no neboli úspešné. Banskobystričania vďaka obetavosti v zadných radoch dokázali výsledok udržať a vybojovať cenné tri body. Poistili sme si tak vedúcu pozíciu v tabuľke.

HK Nitra – HC ‘05 iClinic Banská Bystrica 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Góly: 27. Csányi (Rác, Rais) – 21. A. Šťastný (Hrnka, J. Brejčák), 25. Ďatelinka (Šoltés, M. Lunter). Rozhodovali: M. Novák, Lokšík – M. Orolin, Synek, vylúčení na dve min.: 3:7, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2666.

Nitra: Hanuljak – Mezei, Morrison, Olsen, Versteeg, Pupák, Rais, A. Sloboda – Blackwater, Kerbashian, Hrušík – Scheidl, Kollár, Rác – Fominych, Čaládi, Csányi – Lušňák, Minárik, Šimun – Pätoprstý

Banská Bystrica: Beskorowany – Southorn, Mihalik, Ďatelinka, J. Brejčák, Nemčík, Biro, Petrinec – M. Lunter, Hickmott, Jääskeläinen – Šoltés, Bubela, Bartánus – Hrnka, A. Šťastný, Lamper – Kabáč, Gabor, Fafrák

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Bol to dobrý zápas z oboch strán. Mali sme výborný forčeking, darilo sa nám dostávať puk do útočného pásma. V prvej tretine sme hrali veľmi dobre v hre piatich na piatich. Druhá tretina bola ťažšia, pretože sme sa nechali príliš často vylučovať. To sa nesmie stávať. Zvládli sme však oslabenia. V tretej tretine sme dobre blokovali strely súpera a podarilo sa nám to ubrániť.“

Marián Bažány, tréner Nitry: „Gratulujem súperovi k výhre. Mali sme dobrý začiatok, hrali sme s energiou proti veľmi dobrému, hokejovému tímu. Bystrica má ťažkých hráčov, fyzicky zdatných. Myslím si, že dobrým korčuľovaním sme sa im dokázali vyrovnať. Nepodarilo sa nám ísť žiaľ do vedenia. Mali sme krátky výpadok na začiatku druhej tretiny, kedy sme inkasovali dva góly. Potom sme výsledok dobiehali. Musím vyzdvihnúť, že za stavu 0:2 sme sa zdvihli a vrátili k našej hre. Udržali sme dobrú morálku, vypracovali si aj šance, no bohužiaľ sme nedali góly. Presilovky sú dôležité v zápasoch, akým bol ten dnešný. My sme ich mali niekoľko, no využili sme iba jednu. Do poslednej tretiny sme išli s tým, aby sme držali systém a vytvárali si väčší tlak. Mali si dobré šance na vyrovnanie, ale nedokázali sme ich využiť. Celkovo som s prístupom a bojovnosťou spokojný. Máme na čom stavať. Samozrejme je čo zlepšovať a budeme na tom pracovať. Bystrica je dobre známa fyzickou hrou, myslím si, že sme sa s tým celkom dobre vysporiadali. Škoda len, že sme v tretej tretine nevyrovnali.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice, autor nášho víťazného gólu: „Je to vydreté víťazstvo. Nebolo to nič ľahké, museli sme hrať naplno od začiatku celých 60 minút. Bolo to iba o jeden gól, no podarilo sa to. Podržal nás aj brankár ´Besko´, chytá skvele. Teší ma, že sme sa presadili v presilovke, že som dal gól. Súper sa síce potom dotiahol na nás, ale ukontrolovali sme si to. Domácich sme k nejakému veľkému tlaku nepustili. Porazili sme dnes Nitru aj našou bojovnosťou a dobrým korčuľovaním. Myslím si, že sme dali pekný darček k 60. narodeninám prezidentovi Jurajovi Kovalovi. Som rád, že sme mu spravili radosť. Čo sa týka ďalších zápasov, stále je čo zlepšovať. Musíme lepšie vychádzať z obranného pásma, lepšie hrať presilovky.“

Ivan Droppa, asistent trénera Banskej Bystrice pre RTVS povedal: „Tri body vždy potešia. Mužstvo podalo excelentný výkon od brankára až po posledného hráča. Perfektne sme hrali oslabenia. Môžem vysloviť iba spokojnosť s predvedenou hrou. Dobre sme sa pripravili na Nitru. Domáci chceli vyhrať, no my sme im to skvelým výkonom na našej strane nedovolili. Opäť nás podržal v bránke ´Besko´, pridali sa k nemu aj ostatní hráči. Dodržiavali sme náš herný plán, taktiku a to bol základ úspechu.“

Autor: (job), Foto: fb HK Nitra + archív Bystricoviny