Barani zdolali francúzskych ´škorpiónov´ v prvom zápase na turnaji vo Zvolene + HLASY

0 /

Hokejisti Banskej Bystrice vstúpili do turnaja vo Zvolene Memoriál Pavla Zábojníka víťazstvom nad francúzskym mužstvom Scorpions de Mulhouse. Predviedli skvelú prvú tretinu, dvomi gólmi sa blysol Fín Jääskeläinen.

V prvej tretine Bystričania jasne dominovali a prakticky aj rozhodli o výhre nad účastníkom najvyššej francúzskej súťaže.  Úvodný gól sme dali v štvrtej minúte z protiútoku dvoch proti jednému. Róbert Varga našiel Joona Jääskeläinen a ten sa nemýlil – 1:0. Súper mohol vyrovnať v ôsmej minúte. Obranca Melin si veľmi pekne potiahol puk pred naše bránkovisko a spred klbka hráčov vystrelil k žrdi. Gajan zasiahol reflexívne lapačkou. Ďalšia obrovská šanca Mulhouse prišla v jedenástej minúte počas presilovky. Na ľavom kruhu bol voľný Ševčenko a vystrelil z prvej do protipohybu Gajana, no ten sa zaskvel vyrážačkou. Ubehlo len pár sekúnd a ´barani´ nevyužité šance Francúzov trestali. Po buly ušiel Róbert Varga a v samostatnom nájazde zakončením k žrdi počas oslabenia prekonal Papillona – 2:0. Potom sme nevyužili pre zmenu my presilovú hru a po jej skončení mohli ´škorpióni´ znížiť. Oiezau dostal prihrávku pred bránku, kde mohol mať veľkú šancu, no v poslednej chvíli zasiahol Ďatelinka a zmaril mu koncovku. Neubehlo ani dvadsať sekúnd a ´barani´ aj túto nevyužitú možnosť súpera trestali. O tretí gól sa postaral Dávid Šoltés, ktorý poslal prudkú strelu od mantinelu hneď ako získal puk – 3:0.

Druhú tretinu sme začali presilovku a mali sme v nej šancu na navýšenie skóre. Jääskeläinen bol úplne voľný na pravom kruhu, no krížny pokus z prvej nasmeroval tesne vedľa bránky. Neskôr sme pre zmenu hrali v oslabení a príležitosť mal Mulhouse. Pri strelách súpera sa vyznamenal Gajan a hlavne dorážka Braaka bola pre neho nebezpečná. Možnosť na štvrtý gól sme mali v polovici stretnutia pri hre štyroch proti štyrom. Tamáši bol úplne sám pred bránkou súpera, fantasticky sa tam preštrikoval, lenže „demitrovské“ zakončenia nasmeroval do betónu Papillona. V 34. minúte mal tento náš hokejista ďalšiu šancu. Pekne sa dostal cez štyroch hráčov súpera spred vlastnej bránky až k súperovej, tam sa mu podarilo zakončiť, no gólman ´škorpiónov´ jeho pokus vystihol.  Ku koncu stredného dejstva hral francúzsky tím presilovku a v nej veru mohol viackrát znížiť. Najprv trafil žrď útočník Bowes, potom Vigners sa otočil okolo bránky a zakončil do obrancu súpera, no dorážkou ešte poriadne vystrašil Gajana. Presne 63 sekúnd pred prestávkou Biro spravil chybu a Vigners sa rútil sám na Gajana. Mladý gólman Banskej Bystrice dobre zasiahol a stav sa nemenil.

Na začiatku tretej tretiny dostal francúzsky hokejista Fondadouze päťminútový trest za napadnutie oblasti hlavy a krku počas tejto dlhej presilovky sme dali štvrtý gól. V 44. minúte sa presadil Joona Jääskeläinen strelou z pravého kruhu a pridal tak svoj druhý presný zásah v stretnutí – 4:0. Tento fínsky hokejista v službách HC ´05 mal aj ďalšiu možnosť na hetrik, dokonca v oslabení. Po chybe Francúzov v strednom pásme sa rútil z krídla sám na bránku a  strelou švihom ju tesne minul. V 49. minúte sme hrali presilovku počas ktorej Hickmott poslal parádnu strelu švihom do žrde, puk sa od chrbta Papillona odrazil smerom za čiaru, ale pomohli mu obrancovia. Tí zastavili aj pokus smerujúci do prázdnej bránky od Jääskeläinena. Prišli aj ďalšie možnosti nášho tímu. Šoltés neuspel zblízka, Róth vzápätí z dorážky, Gabor si položil brankára Mulhouse, ale zakončil tesne vedľa, z protiútoku bol Róbert Varga sám pred Papillonom, no ani na dvakrát ho neprekonal, presnú mušku nemal ani Southorn, ktorý sa obtočil okolo bránky, no zlatým klincom bohatej päťminútovky bol nevyužitý samostatný nájazd Tamášiho, keď bystrický útočník posielal puk pod hornú žŕdku, ale gólman ´škorpiónov´ predviedol výborný reflex. Za tieto nepremenené príležitosti pre zmenu trestal aj Mulhouse. Pred bystrickou bránkou ostal zabudnutý Josh Bowes a z prvej trafil pod brvno – 4:1. Gajan nemal veľa šancí. Poslednú veľkú možnosť mali v závere duelu počas presilovku ´barani´. Joona Jääskeläinen mohol zaknihovať hattrick, avšak zakončenie spred bránkoviska poslal do Papillona a následne ho neprekonal ani z dorážky.

HC ´05 iClinic Banská Bystrica – Scorpions de Mulhouse 4:1 (3:0, 0:0, 1:1)

Góly: 4. Jääskeläinen (R. Varga), 11. R. Varga, 18. Šoltés, 44. Jääskeläinen (Ďatelinka, Hickmott) – 58. Bowes (Wilson). Vylúčení: 8 : 8 na 2 min. + Melin na 2 + 2. min za údery + Loizeau na 5 + 10. min. za napadnutie hlavy a krku + Šoltés na 2 + 2 min. za údery. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 1:0.

Zostava HC ´05: Gajan – Southorn, J. Brejčák, Ďatelinka, Nemčík, Mihálik , Žiak, Biro, Räsänen – Lamper, Hickmott, Šoltés – Róth, Tamáši, Jääskeläinen – R. Varga, Gabor, Kabáč – L. Lunter, O. Giertl, M. Matoušek

Hlasy po zápase (zdroj web HC ´05):

Joona Jääskeläinen, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: „V prvej tretine sme boli podľa môjho názoru lepší, na čo sme v druhej tretine nenadviazali, hrali sme zrazu o triedu horšie. Zápas bol trochu poznačený vylúčeniami, ale v tretej tretine sme znovu boli lepším tímom a zvládli sme to. Som rád za góly, trochu mi po nich padol kameň zo srdca. Je skvelé, že som mohol takto pomôcť. Všetci sa snažíme zlepšovať a dostať sa do dobrej formy.“

Bystrický útočník Dávid Šoltés sa presadil gólov v druhom zápase v rade: „Bol to náročný zápas, súper hrali veľmi dobrý hokej, veľa korčuľovali. Našťastie nám vyšla prvá tretina, vďaka čomu sme sa chytili a doviedli zápas do úspešného konca. Som rád, že som gólom mohol pomôcť mužstvu. Nevedeli sme presne ako budú hrať, no my sme sa na nich dobre pripravili, čo sa ukázalo v prvej tretine. Teší ma, že sme získali prvé tri body na turnaji a dúfam, že to pôjde takto aj v piatok.”

Tréner Banskej Bystrice Dan Ceman: „V tomto zápase veľmi dobre zachytal Gajan, podržal nás, keď sme to potrebovali, bol to z jeho strany sústredený výkon po celých 60 minút. Dobrú prácu však odviedlo celé mužstvo pri bránení predbránkového priestoru. Som spokojný s výkonom hráčov s výnimkou druhej tretiny. Prízvukovali sme hráčom, aby ostali naďalej sústredení, počas celého zápasu. Hráči si však už pred druhou tretinou boli istí svojou výhrou a aj vinou toho sme sa nesústredili tak, ako sme chceli. Nebol to najlepší zápas, ale niektoré veci sme robili dobre.“

Autor: (bl), Foto: fb HKM Zvolen