Barani v dramatickom derby pokorili vo Zvolene bryndziarov i so šťastím + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti zdolali v 9. kole Tipsport ligy vo Zvolene domácich hokejistov pred takmer štvortisícovou návštevou. Otáčali duel, inkasovali dvakrát v oslabení, no napokon sa mohli tešiť z troch bodov.

Pod Pustým hradom videli diváci od začiatku zaujímavý hokej s množstvom šancí na oboch stranách. Úvod začali Zvolenčania náporom, skúšal to Marcinek z pravej strany a Lowney od modrej nastrelil žŕdku. Mali sme šťastie. Na opačnej strane zaujal prienik Lampera, dobre sa natlačil pred bránku, no neskóroval. Potom mieril tesne vedľa bránky navrátilec po zranení do našej zostavy Miloš Bubela. Domáci napokon využili hneď prvú presilovku v jedenástej minúte. Po strele Corrina sa puk odrazil od zadného mantinelu pred McPhersona a ten bez prípravy pálil do odkrytej časti bystrickej svätyne – 1:0. Našim hokejistom sa podarilo vyrovnať v 15. minúte. Po vyhratom buly sa ujala strela Ivana Ďatelinku spoza kruhu, keď tečovaný puk skončil za Tomekom – 1:1. Barani potom ťažili z tlaku skončenej presilovky štyroch proti trom, voľný Joona Jääskeläinen našiel priestor pri ľavej žrdi a poslal nás do vedenia – 1:2. Bryndziarom sa však podarilo vyrovnať 44 sekúnd pred prestávkou, po prihrávke Kelemena (zadovkou) zostal pred bránkou nepokrytý, osamotený Bruno Mráz a pokoril Beskorowanyho – 2:2.

V strednom dejstve posadila Zvolenčanov na nohy presilovka, v nej mali šance Corrin, McPherson a Trotter, no nepresadili sa a potom v ďalšom nápore už v piatich proti piatim neuspeli Trotter a hlavne Marcinek, ktorý sa dostal pred gólmana HC ´05, no zoči – voči nemu neuspel. Postupne začali vystrkovať rožky aj ´barani´ a vyplatilo sa im to. V 33. minúte od modrej vystrelil Ďatelinka, Tomek puk iba vyrazil a Michal Kabáč z pravej strany zakončoval pohotovo – 2:3. Následne o pár sekúnd neskôr mal veľa priestoru Jääskeläinen, strieľal však iba do žŕdky. Zvolenčanov mohli mrzieť dve nevyužité presilovky do druhej prestávky, no najväčšiu príležitosť mali pri rovnovážnom počte síl na ľade, keď sa Corrin šikovne preštrikoval pred Beskorowanyho, ale nepokoril ho.

V tretej tretine pokračovali domáci v aktivite, najprv Handlovský neuspel z dvoch metrov a po ňom sa neujala ani delovka Betkera spoza kruhu. Bystričania napokon doplatili na nedisciplinovanosť, pretože Zvolen dokázal využiť presilovku . Bruno Mráz parádne napriahol spoza kruhu a mieril presne k žrdi – 3:3. Následne hral súper aj ďalšiu početnú výhodu, v nej nevyužili príležitosti McPherson, Špirko a Maier. A napokon ´bryndziari´ na to doplatili. Majster udrel hneď z prvého protiútoku, po prihrávke Hickmotta Mitch Wahl nezaváhal pred odkrytou bránkou a bolo 3:4. To bola studená sprcha pre súpera, no v zostávajúcich minútach sa i napriek nepriazni osudu pokúšal vyrovnať. Hráči spod Urpína však striehli na protiútoky, z jedného z nich mohol Jääskeläinen pridať piaty gól, no proti bol skvelý Tomek. V závere Zvolenčanom nevyšla ani hra bez brankára, hoci mali drvivý tlak, takže z troch bodov sme sa mohli tešiť my.

HKM Zvolen – HC’05 iClinic Banská Bystrica 3:4 (2:2, 0:1, 1:1 )

Góly: 11. McPherson (Corrin, Trotter), 20. B. Mráz (Kelemen, Lowney), 43. B. Mráz (Špirko) – 15. Ďatelinka (Šoltés, Bartánus), 16. Jääskeläinen (Hickmott, Wahl), 33. Kabáč (Ďatelinka, Gabor), 52. Wahl (Hickmott, Jääskeläinen)

Rozhodovali: D. Konc st., Fridrich – Krajčík, J. Konc ml., vylúčení na 2 min.: 4:9, vyššie tresty: J. Brejčák 10 minút za napadnutie hlavy a krku, Nemčík 10 minút za nešportové správanie (obaja B. Bystrica), presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, diváci: 3890.

Zvolen: T. Tomek (59.-59. Hollý) – Lowney, Švarný, Maier, Drgoň, Betker, Corrin, Fatul – B. Mráz, Špirko, Kelemen – Thompson, Preisinger, Handlovský – McPherson, Trotter, Bonis – Marcinek, M. Halama, S. Petráš

Banská Bystrica: Beskorowany – Southorn, Mihálik, J. Brejčák, Ďatelinka, Biro, Nemčík, Petrinec – Jääskeläinen, Hickmott, M. Lunter – Lamper, A. Šťastný, Šoltés – Bartánus, Wahl, Fafrák – Gabor, Bubela, Kabáč

Andrej Podkonický, tréner Zvolena:Mne sa tento zápas hodnotí ťažko, pretože sme podali veľmi dobrý výkon a od polovice zápasu sme si vytvorili veľmi veľa šancí. Žiaľ nevyužili sme mnoho z nich. V tretej tretine sme dominovali, ale dali sme o gól menej než súper. Som hrdý na tento výkon. Dúfam, že v ňom budeme pokračovať aj naďalej. Teda že takýto tímový a bojovný výkon podáme aj v ďalších zápasoch.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Tento zápas mal všetko čo mal mať, čiže góly, dobrý defenzívny aj ofenzívny hokej i fanúšikov na štadióne. Nechýbali ani kontroverzné rozhodnutia , príliš veľa sa toho dnes na ľade dialo. Súperovi sme však nechávali aj príliš veľa priestoru v strednom pásme a potom mali veľa práce naši obrancovia. Viackrát nás podržal brankár Beskorowany. Som rád, že obrancovia veľa zložitých situácii okolo bránky vyriešili. Dobre sme zvládli aj oslabenia, hoci sme v nich inkasovali dva góly. Zápas mohol skončiť hocijako, vyhrali sme napokon my, za čo som nesmierne rád.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice (1+1 v zápase): „Bolo to klasické derby, veľmi vypäté. Prehrávali sme, potom sa hra otočila, vyhrávali sme, no súper sa zase dotiahol. Záver bol hektický, ale dali sme predtým štvrtý gól a vyhrali sme. Mali sme v tomto zápase veľa vylúčených hráčov, vďaka teda patrí aj tým chalanom, ktorí to v oslabeniach ubránili. Ja som bol trikrát na trestnej, hoci sa bavíme o tej nedisciplinovanosti, komunikujeme, no znovu to vyšlo v tomto zápase takto. Určite si však dáme na to lepší pozor do ďalších stretnutí. Čo sa týka mojej produktivity, s ňou môžem byť spokojný, ale podstatné sú tri body, je jedno kto dá gól. Hráme ako mužstvo, nehráme za to, čo máme na chrbte, ale za to, čo máme na hrudi.“

Michal Kabáč, autor tretieho bystrického gólu: „Bol to veľmi dobrý zápas. Zvolen hral dnes výborne, myslím si, že aj my. Boli sme o ten jeden gól šťastnejší, za čo sme radi. Domáci mali tlak, hlavne v tretej tretine. Snažili sme sa to jednoducho dať ´vonku´, čo sa nám až tak veľmi nedarilo. Mali sme však dnes my to šťastíčko, podaril sa nám protiútok, dali sme z neho štvrtý gól a vyhrali. Čo sa týka môjho gólu, snažíme sa strieľať na betón brankára, aby sa ten puk odrazil. Ja sa snažím nájsť si tam priestor. Puk sa dobre pred mňa odrazil, Ivan Ďatelinka to dobre strelil a už som sa len modlil, aby som to trafil do bránky, keďže som ju mal skoro prázdnu. Bolo to ťažké v početných oslabeniach. My si v nich zo štvrtej lajny síce zahráme aspoň, no musíme ich skresať. Proti takému tímu akým je Zvolen sa vždy hrá ťažko ak máme toľko veľa vylúčení, ale zvládli sme to.“

Bruno Mráz, autor dvoch gólov Zvolena: „ Škoda tejto prehry. Mali sme na Bystricu. Podľa mňa sme boli lepším mužstvom na ľade, škoda hlavne toho inkasovaného štvrtého gólu. Na konci sme možno mali ešte jednu strelu, po ktorej nám to mohlo padnúť, no nestalo sa tak. Žiaľ nevyužili sme šance, tým pádom sa nedá vyhrať. Aspoň sa však do šancí dostávame a je iba otázka času, kedy to aj mojim spoluhráčom začne padať. Bojovali sme v tomto derby až do samého konca. Divákom sa tiež musel páčiť tento zápas, bol vyrovnaný, škoda len, že sme ho nevyhrali.“

Autor: (job), Foto: fb HKM Zvolen