Barani prvý pohárový štvrťfinálový duel v Michalovciach vyhrali, majú šancu postúpiť + HLASY

0 /

Hokejisti Banskej Bystrice vyhrali prvý štvrťfinálový zápas Tipsport Kaufland Cup-u v Michalovciach tesne 2:1 a majú dobrú východiskovú pozíciu pred štvrtkovou odvetou vo Zvolene. Dozvedeli sme sa aj, prečo hral zrazu Matej Češík v drese súpera, hoci doposiaľ s banskobystrickým mužstvom absolvoval celú letnú prípravu vrátane prípravných i doterajších pohárových zápasov.

V prvej tretine mali úvodnú šancu domáci, ale pred našim brankárom Rabčanom stroskotali a potom sme sa o slovo prihlásili i my. Dobré príležitosti nevyužili Sojka s L. Lunterom. V ôsmej minúte na opačnej strane neuspel z medzikružia Mlynarovič, o minútu na to pohrozili Bystričania Fafrákom, no gólman Škorvánek zasiahol betónom. Následne sme nevyužili 56 sekundovú presilovku piatich proti trom. A mohli sme za to pykať v štrnástej minúte. Lalancette získal puk v rohu, prihral na kruh, no na naše šťastie Takáč mieril vedľa. Po odrazenom puku potom pálil sprava Hickmott, skvele zasiahol lapačkou Rabčan. V závere úvodného dejstva nás Michalovce dostali pod tlak, mali presilovku a počas nej to vrelo pred našou bránkou, Mlynarovič iba tesne minul bránku a Regendu zblízka fantasticky vychytal Rabčan. Do šatní na prestávku sa tak išlo za bezgólového stavu.

Začiatok stredného dejstva vyšiel lepšie ´baranom´. Do vedenia nás dostal z brejku Vladimír Vybíral, ktorého našiel Vašaš a náš prv menovaný hokejista sa nemýlil z ľavej strany, keď sa Škorvánek nestihol presunúť – 0:1. Následne mali štyri veľké príležitosti Michalovce. Z prečíslenia Southorn zakončoval popod betón nášho gólmana, ktorý však zastavil puk pred čiarou, neuspel ani Mašlonka po koncovke presne k žrdi, úradovala vyrážačka Rabčana a náš gólman sa zaskvel i pri natlačení sa Bartánusa a jeho strele, pričom pokryl aj dorážku Šoltésa. Nevyužité šance domácich sme trestali dvanásť sekúnd pred koncom druhej tretiny. Bola to pekná kombinačná akcia, Mistele spoza bránky našiel pred ňou Lampera, ten poslal puk do ešte výhodnejšej pozície Joshovi Winquistovi a ten sa nemýlil – 0:2.

Na začiatku tretej tretiny Michalovčania nevyužili presilovku, v nej mal šancu Southorn, no švihom nemieril presne. My sme mohli ísť do trojgólového vedenia v 46. minúte, ale Fafrák minul odkrytý priestor Škorvánkovej svätyne. Tešili sa tak napokon Michalovce, v hre štyroch proti štyrom vystrelil spoza kruhu i protihráča Vladimír Mihálik a polovysoký puk išiel popri žrdi za prekvapeného Rabčana – 1:2. O minútu na to mohol na gól exbystrického obrancu v drese súpera odpovedať náš kapitán a obranca Ivan Ďatelinka, vyslal tvrdú strelu, no puk zastavila konštrukcia bránky. Záver duelu patril domácim. Vytvorili si niekoľko možností na vyrovnanie, avšak nepremenili ich. Bartánus tesne minul odkrytý priestor svätyne Rabčana, ten sa potom predviedol pred Regendom, ktorý strieľa a nedostal sa k dorážke vďaka lapačke nášho gólmana a v poslednej minúte pri šanci Hickmotta sa obetavo hodil do puku útočník HC ´05 Mistele a zamedzil tak možnej remíze. Banskobystričania si teda odniesli z východu republiky cenné víťazstvo.

HK Dukla Ingema Michalovce – HC ’05 Banská Bystrica 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Góly: 48. Mihálik (Lalancette) – 23. Vybíral (Vašaš), 40. Winquist (Lamper, Mistele). Rozhodovali: Korba, Kalina – Bogdaň, Janiga, vylúčení na 2 min.: 4:9, presilovky a oslabenia: 0:0, diváci: 250 (maximálne povolený počet v červenom okrese).

Michalovce: Škorvánek – McCormack, Bdžoch, Mihálik, Southorn, Ventelä, Ťavoda, Zekucia – Hickmott, Lalancette, Korhonen – Regenda, Mlynarovič, Takáč – Bartánus, Galamboš, Šoltés – Mašlonka, Češík, Matoušek – Chalupa

Banská Bystrica: Rabčan – Welsh, Ďatelinka, Biro, Žiak, J. Brejčák, Petrinec, Demo, Roman – Lamper, Winquist, Mistele – Kriška, Tamáši, Sloboda – Fafrák, Sojka, L. Lunter – Vašaš, Giertl, Vybíral

Hlasy po zápase (zdroj hokejovysvet.sk):

Norbert Javorčík, tréner Banskej Bystrice: „Základ úspechu bola dobrá defenzíva, základ defenzívy je dobrý brankár. Rabčan nás podržal na ceste za výhrou. Dve tretiny sme odohrali slušný hokej a taký, ktorý sme si predsavzali. Samozrejme, berieme na vedomie silu Michaloviec, ktoré majú silových hráčov. Niekoľkokrát nás zamkli v pásme a bolo to očividné. Tretiu tretinu sme mali veľa vylúčených hokejistov, čím sme ponúkali domácim šancu ísť do enormných otáčok. Chlapci pracovali jeden za druhého a víťazstvo sme si nenechali zobrať. U nás prevláda spoločná motivácia. Hráme turnaj, ale stále ho vnímame ako súčasť prípravy. Áno, zohľadňujeme pravidlá týkajúce sa postupu, ale štvrtkový zápas bude skôr o generálke a vyladení detailov pred nástupom súťažného ročníka, ktorý sa začína 2. októbra.“

Bystrický kouč Javorčík sa vyjadril aj k nečakanému odchodu Mateja Češíka z Banskej Bystrice do Michaloviec: „Dlhodobo bol zafixovaný ako tretí center. Situácia sa zmenila po príchode Haydena Verbeeka. Určite sme nechceli Mateja držať ako hráča navyše. Radšej sme sa dohodli na ukončení zmluvy.“

Eugen Rabčan, brankár Banskej Bystrice: „Priznávam, že zo začiatku tam bola nervozita. Upokojenie nastalo po prvej tretine. Ďalšie dve som odchytal sústredene a uvoľnene. Okrem toho som si začal viac veriť. Podali sme fantasticky výkon. Hrali sme jednoducho z pásma, čím sme súperovi zamedzili nejaké gólové tutovky. Toto mi pomohlo dostať sa do hernej pohody. Fungovala spolupráca medzi mnou a obrancami a na nikoho nemôžem nič zlé povedať. Myslím si, že nám bude stačiť vo štvrtok zopakovať hru zo súperovho ľadu. Michalovce hrajú profesorský hokej a nie sú rýchle. My sme v krátkych intervaloch točili hráčov, a to nám pomáhalo prehrávať ich. Pokiaľ v odvete všetko predvedieme tak ako v Michalovciach, nie je žiadny problém, aby sme postúpili do semifinále.“

Autor: (bl), Foto: Zdroj: TASR