Barani prehrali v Bratislave proti prvoligistovi, nestačili so silami najmä v 3. tretine + HLASY

0 /

Hokejisti Banskej Bystrice odohrali vo štvrtok večer prvý prípravný zápas sezóny 2019/2020 v Bratislave proti tamojšiemu účastníkovi prvej ligy HC Capitals Bratislava. Duel prebiehal v tréningovej hale Zimného štadióna Ondreja Nepelu a neskončil sa pre nás priaznivým výsledkom. Domáci kolektív z hlavného mesta Slovenska totiž vyhral 6:3.

Zápas sa hral od úvodu vo svižnom tempe. Do vedenia išli bystrickí hráči v 75 sekunde v hre štyroch proti štyrom. Šoltés sa preštrikoval cez viacerých hráčov, prihrával na druhú stranu Ďatelinkovi, ktorý našiel pred bránkou voľného Tomáša Hrnku a ten sa nemýlil – 0:1. Domáci mohli odpovedať v ôsmej minúte. Po strele Šalku dobre zasiahol betónom náš gólman a následne zažehnal aj ďalšiu dorážku bratislavského hokejistu. Žiaľ kapituloval v jedenástej minúte, pretože Lukáčik zachytil puk v útočnom pásme, otvoril sa mu priestor na osi klziska a z medzikružia bol úspešný – 1:1. V pätnástej minúte mohol Capitals vyhrávať ak by T. Varga trafil odkrytú bystrickú svätyňu. Ďalšiu šancu mal Hudec, ale zblízka nepretlačil puk do našej bránky. Podarilo sa to napokon v osemnástej minúte Róbertovi Vargovi. Dostal totiž prudkú prihrávku k ľavej žŕdke a nekompromisne zavesil – 2:1.

Druhú tretinu začali Bystričania náporom. Kabáč sa rútil sám na bratislavského brankára Hamerlíka, ale faulovaný ho bekhendom neprekonal. Zákrok bol však potrestaný Jordanom Hickmottom, ktorý to v nariadenom trestnom strieľaní urobil rutinérsky, chladnokrvne trafil priestor medzi betónom a vyrážačkou gólmana HC – 2:2. V 28. minúte sme mohli ísť počas presilovky aj do vedenia. Hickmott nastrelil puk pred bránku, kde ho jemne usmernil Tamáši a bola z toho veľká šanca! Následne ešte od modrej tvrdo pálil Southorn, no ani on stav nemenil. Podarilo sa to až nášmu obrancovi Marekovi Birovi. Ten nahadzoval slabý puk na bránku, no Hamerlík mávol lapačkou do vzduchu a na jeho prekvapenie skončil v hornom rohu jeho svätyne – 2:3. Škoda len, že následne prišla menšia nekoncentrovanosť. Domáci Holovič sa rútil sám na bránku, bol podrazený a išli sme do štyroch. Súper presilovku využil za šesť sekúnd. Nasledovalo vyhrané buly, rýchla prihrávka, strela Denisa Hudeca a puk skončil za Gajanovým chrbtom, ktorý sa ako avizovaný bratislavský hráč predstavil predsa len v banskobystrickej bránke – 3:3.

V tretej tretine žiaľ Banskobystričanom chýbali sily. Zrejme im ich zobralo až osem vylúčení, ťažko sme sa dostávali do tempa a navyše robili aj chyby. Tie Bratislavčania trestali. V 44. minúte po prihrávke Slobodu pálil bez prípravy nekompromisne Marek Slovák4:3, v 46-tej Karol Sloboda sa nepáral s pukom a zblízka zavesil – 5:3 a po nevyužitom prečíslení Capitalsu dvoch na jedného a koncovke Surovku do Gajana sa menilo skóre v tretej dvadsaťminútovke i do tretice, keď po vyhranom buly súpera išla prihrávka na krídlo, nasledovala strela Šalku a gól na 6:3. A mohlo byť aj horšie keby Sloboda v 58. minúte netrafil z pravého kruhu našťastie iba žŕdku.

HC Capitals Bratislava – HC ´05 iClinic Banská Bystrica 6:3 (2:1, 1:2, 3:0)

Góly: 11. Lukáčik, 18. R. Varga, 35. D. Hudec, 44. Marek Slovák (K. Sloboda), 46. K. Sloboda, 52. Šalka – 2. Hrnka (Ďatelinka, Šoltés), 22. Hickmott (t.s.), 34. Biro (Hrnka)

Vyjadrenia po zápase (zdroj web HC ´05 Banská Bystrica):

Tomáš Hrnka, autor nášho prvého gólu: „Hrali sme po veľmi dlhej prestávke, samozrejme aj oni, ale zdalo sa mi, že to chcenie bolo u domácich o niečo väčšie. Predsa len bol to ich historicky prvý zápas po zmene názvu klubu a v tomto zložení. Hrali s obrovským nasadením a naozaj musím dať pred nimi klobúk dolu, poskladali kvalitný tím. Naše početné oslabenia môžu byť jednou z príčin prehry, prvú tretinu sme hrali skoro celú v oslabení. Náš súper si to však vynútil svojím chcením a pohybom. My sme zo začiatku možno nestíhali, z čoho plynuli tie fauly. Naozaj je ťažké, keď hráme celú tretinu v oslabení. Takéto zápasy slúžia i na to, aby sme si vyskúšali všetky herné situácie a dnes sme si ich vyskúšali, len škoda toho výsledku. Pozitívom ostáva, že vieme na čom pracovať, aby sme nedostatky odstránili.“ skonštatoval odhodlane center nášho prvého útoku.

Obranca HC ´05 iClinic Martin Nemčík povedal: „Doplatili sme na početné oslabenia, kvôli čomu sme sa úplne nevedeli dostať do tempa. Bol to prvý prípravný zápas, prehra určite zamrzí. Máme pred sebou veľa roboty, určite nebudeme vešať hlavy, ideme ďalej.“

Tréner Banskej Bystrice Dan Ceman hodnotil prvý prípravný zápas novej sezóny nasledovne: „Bol to typický prvý zápas s množstvom chýb. Nedarilo sa nám dostávať puk z našej tretiny. Bolo to z našej strany nedbalé, trikrát sme inkasovali v oslabení, čo bude jedna z vecí, na ktorej musíme zapracovať. Bratislava má v tíme niekoľko skúsených hráčov, ktorí dokázali potrestať naše chyby. Mali sme tam niekoľko nevyužitých šancí. Už niekoľkokrát sa nám aj v minulosti stalo, že sme sa dostali do rýchleho vedenia a možno sme si mysleli, že už máme vyhratý zápas, lenže prvá tretina nebola z našej strany vôbec dobrá. V druhej sme už hrali lepšie, potom však prišla tretia tretina, v ktorej súper potrestal naše chyby a následne sme sa snažili už len doťahovať. S hráčmi často hovoríme o tom, že každý jeden tím, bez ohľadu na to, či je to liga alebo sú to len prípravné zápasy, sa chce proti nám ukázať v najlepšom svetle. Veľa pozitív tam z môjho pohľadu nebolo, bol to však len prvý zápas. Určite sa budeme každým zápasom zlepšovať, pozrieme si video zo zápasu a pokúsime sa čo najlepšie pripraviť na sobotňajší zápas proti Michalovciam.“

Vyjadrenia po zápase (zdroj hokej.sk):

Kapitán Banskej Bystrice Ivan Ďatelinka tvrdil: Prvé zápasy sú také, nebudeme si z toho robiť nejakú veľkú hlavu. Verím, že od ďalšieho duelu to bude len a len lepšie. Preberieme si tento zápas a budeme vedieť, čo zlepšiť. Mali sme tam nejaké zlé vhadzovania, inkasovali dva góly v oslabeniach. Veľa vecí nám ukázal tento duel, a to také, ktoré tréningy nedokážu ukázať. Budeme teraz pracovať na odstránení chýb. Bratislavčania majú veľmi kvalitný tím – čo meno, to osobnosť. Sú tam starší a skúsenejší hráči, ktorí vedia chalanov usmerniť a sú ozaj kvalitní. Zmien v našom tíme v Bystrici je veľa, my si budeme chcieť vybojovať čo najlepšiu pozíciu v Tipsport lige pred play-off. Teraz ideme krok po kroku a chceme sa čo najlepšie pripraviť na ligu.“

Kritický pohľad predostrel aj útočník ´baranov´ Patrik Lamper: „Dnes nám nešlo vôbec nič. Súper dobre korčuľoval, my doma trénujeme v malej hale, ihrisko bolo trochu väčšie, na čo sme si museli zvykať. Nechcem sa ale vyhovárať, všetci majú rovnaké podmienky. Dnes to nevyšlo, preto sa treba zlepšovať. Vedeli sme, že to nebude ľahký zápas. Bratislava Capitals má hokejistov, ktorí uplynulý rok hrali Tipsport ligu. Oplývajú potrebnou kvalitou a dnes to ukázali. No bol to iba prvý zápas. Každý sa bude proti nám chcieť ukázať a preto musíme byť pripravení na sto percent. Ambície sú v HC ´05 opäť najvyššie. Čo sa týka môjho pôsobenia v Banskej Bystrici, budem tu mať otvorenú zmluvu, začnem s ´baranmi´ a potom sa uvidí.“

Banskobystričania odohrajú duel proti Michalovciamsobotu 10. augusta o 18.00 hodine na zimnom štadióne vo Zvolene.

Autor: (bl), Foto: facebook HC´05