Barani prehrali s N. Zámkami, Chudý by trhal zmluvy, vraví o katastrofe + HLASY

4 /

Banskobystrickí hokejisti v 29. kole Tipos extraligy prehrali na zvolenskom ľade v dočasnom domovskom stánku dôležitý zápas v boji o kvalifikáciu play-off s Novými Zámkami 1:4. Naši ´barani´ podali slabý výkon a nahnevali najmä trénera Miroslava Chudého. Ten by niektorým hráčom roztrhal profesionálne zmluvy.

Banskobystričania nastúpili už aj s mladým 15-ročným novicom na pozícii centra Daliborom Dvorským, v obrane sa objavila nová posila Martin Bdžoch, ktorý pôsobil v Michalovciach a Humennom. Nové Zámky získali z Capitals Bratislava Tibora Vargu. V prvej tretine vyprodukovali oba tímy málo šancí, o niečo viac ich mali hokejisti spod Urpína, najmä voľný Kriška z medzikružia a potom v presilovke Tamáši z dvoch metrov, puky mierili do brankára Kiviaha. Zaujímavé veci sa diali až na konci úvodného dejstva. Najprv hosťujúci Rogoň zblízka neprekonal bekhendom Belányiho, no ten napokon kapituloval, pretože Okoličány sa hodil okolo Creviera-Morina a v páde dostal vyrazený puk do bránky – 0:1. Na tento zásah stihli ´barani´ odpovedať štrnásť sekúnd pred prestávkou. Jakub Sukeľ obkorčuľoval bránku a hoci puk do nej nezasunul, z dorážky sa stihol presadiť Alexis D’Aoust1:1.

Začiatok stredného dejstva vyšiel lepšie hosťom. Do vedenia išli v 49-tej sekunde po rýchlom prechode do útoku, keď švihom strieľal z kruhu Doggett1:2. Tento hráč potom v presilovke zblízka peknou fintou neuspel a rovnako to nešlo ani jeho spoluhráčom v ďalších dvoch početných výhodách. Tri nevyužité presilovky za sebou Zámčanov napokon mrzieť až tak veľmi nemuseli, pretože skórovali bezprostredne po ich skončení. Na Belányiho platila tvrdá strela Holoviča spoza kruhu, keď sa očakával teč Feretu. Medzi banskobystrické žrde tak za stavu 1:3 putoval Gajan a bol hneď v plnej permanencii. Likvidoval nájazd Seppänena a nebezpečnú dorážku Majdana. Následne už hrozil náš tím v dočasnom zvolenskom stánku, na Kiviaha však nevyzreli Vyhonský, Breton a Mistele. V presilovke na konci tejto tretiny mal ešte tutovku z prečíslenia Breton, no opäť sa zaskvel výborný gólman hostí.

Aj začiatok tretej dvadsaťminútovky mali lepší hráči z juhu západného Slovenska. Od modrej to totiž vyskúšal v hre štyroch proti štyrom Števuliak a po nešťastnom teči nášho Kabáča, ktorý zmenil smer puku, Gajan inkasoval – 1:4. Bystričania sa potom ubránili presilovke súpera a snažili sa znížiť. Veľmi blízko boli k tomu produktívny obranca Bretom po peknom prieniku a ďalší zadák Cardwell pri ľavej žŕdke. Kiviaho dobre zasahoval a zapotil sa aj pri presilovke ´baranov´ po koncovke Misteleho. Ďalšia početná výhoda taktiež Bystričanom nevyšla, takže stav sa už nemenil, hoci pár sekúnd pred klaksónom neuspel na opačnej strane zoči – voči Gajanovi G. Clarke.

HC’05 Banská Bystrica – HC Nové Zámky 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly: 20. D’Aoust (J. Sukeľ, Breton) – 19. Okoličány (Hain, Holenda), 21. Doggett (Bajtek), 30. Holovič (Holenda, Rogoň), 43. Števuliak (Ordzovenský, Bajtek)

Rozhodovali: Baluška, J. Tvrdoň – Synek, Jedlička, vylúčenia na dve min.: 5:5, vyššie tresty: P. Mikuš (N. Zámky) 10 minút OT za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Banská Bystrica: Belányi – Cardwell, Žiak, Breton, Crevier-Morin, Bdžoch, Ďatelinka, Demo – Faško-Rudáš, Tamáši, Mistele – Marek Sloboda, D’Aoust, J. Sukeľ – Kriška, Dvorský, Kabáč – Vybíral, O. Giertl, Vyhonský

Nové Zámky: Kiviaho – Hain, Holenda, Västilä B. Clarke, Ordzovenský, Fereta, Šeliga, P. Mikuš – G. Clarke, Seppanen, Majdan – Števuliak, Doggett, Bajtek – Rogoň, Holovič, Okoličány – T. Varga, Ondrušek, Rehák

Miroslav Chudý, tréner Banskej Bystrice: „Ťažko sa mi hodnotí tento zápas, pretože náš výkon nespĺňal prvoligové kritéria, ak vôbec nejaké spĺňal. Bola to jedna veľká katastrofa. Dlho som pri hokeji, no tak slabo som mužstvo ešte hrať nevidel. Po prvej tretine sme si povedali, že takto hrať nemôžeme, že je to dôležitý zápas. Neboli tam emócie, nebolo tam nič. Už prvá tretina sa mi nepáčila a nakoniec bola najlepšia. Z tohto pohľadu sme išli dole. Nepomohol krik, nepomohlo pekné slovo. Výkon bol katastrofálny, bez emócií, nasadenia. Vyzeralo to, ako keby sme sa na ľade prvýkrát stretli. Som nahnevaný, chalanov som nespoznával oproti iným zápasom. Viem, že majú určité limity, ale bojovnosť, nasadenie a srdce tam musia byť. Neviem či si uvedomujú, aký klub reprezentujú. Ťažko sa mi hľadajú slová, to bola jedna katastrofa.“

Trénera Chudého sme sa spýtali, čomu toto všetko pripisuje:

„Každý hráč je zodpovedný za svoj výkon. Ja byť prezidentom klubu, tak asi roztrhám všetky profesionálne zmluvy. Jednoducho ich roztrhám. Takto to nemôže byť. Tí chalani dostali šancu hrať v takomto klube a musia trhať ľad na tréningoch a v zápasoch. Prehrať môžeme, ale nie takto! Nahnevaný som strašne. To len tak nenechám tento zápas.“

Bystrický kouč sa vyjadril aj k 15-ročnému mladíkovi Daliborovi Dvorskému, ktorý nastúpil za náš tím mužov:

„To je paradox, že 15-ročný hráč, ktorý k nám príde, sa zaradí medzi najlepších hráčov. Ako je to možné? Neviem… ´Všetká´ česť, že takto naskočil do tohto zápasu. Ešte sme nevedeli na rozkorčuľovaní, či bude hrať, čakali sme tam na nejaké povolenie. Naskočil do toho rovnými nohami a na ten vek, aký má, tak sa to zhostil veľmi dobre. Bol jedným z takých svetlých momentov v zápase.“

Dalibor Dvorský, 15-ročný banskobystrický center, druhý najmladší hráč v extralige v histórii: „Nebol to dobrý zápas z našej strany, no ja som si ho v drese Banskej Bystrice užil. Som vďačný, že som dostal veľa priestoru na ľade od trénera, no prehra ma mrzí. Sústredil som sa na svoj výkon, aby som ho podal čo najlepší. Bola to výborná skúsenosť pre mňa zahrať si s chlapmi, dúfam, že dostanem viac takýchto šancí, lebo mi to dá veľa do mojej kariéry. Bol som trošku nervózny pred štartom, ale po prvom striedaní to už zo mňa opadlo. Keď sa sústredím iba na hokej, tak je to super. Na sériu prehier Banskej Bystrice sa nejako nepozerám, avšak určite by sa tímu hralo lepšie, ak by bola séria víťazná. Ja sa budem snažiť urobiť všetko pre to, aby sme vyhrali každý jeden zápas.“

Martin Hrnčár, tréner N. Zámok: „Vedeli sme, že ide o šesťbodový zápas, pričom dlho sme nevyhrali za tri body. Takže som veľmi rád, že sa to celému tímu podarilo. Pre nás sú tieto tri body zlaté a verím, že budú odrazovým mostíkom k zlepšenej hre a dobrým výsledkom. Kľúčová dnes bola sila kolektívu ako aj to, že pri našich chybách nás podržal brankár. Dokázali sme sa viac tlačiť do bránky než súper a hoci sme dali i škaredé góly, tak pripisujem to dobrej početnosti našej streľby i šťastiu.“

Patrik Števuliak, útočník N. Zámkov, strelec štvrtého gólu: „My sme išli do zápasu s tým, že je dôležitý, vieme totiž kde sa nachádzame my a kde sa nachádza súper. Potrebovali sme body, sme nesmierne radi, že si vezieme tri, dlho sme ich nezískali, ani nepamätám. Po góle do šatne v prvej tretine sme si povedali, že sa to stáva, že to zlomíme. Ukázala sa napokon sila kolektívu. Podržal nás i brankár, v celej sezóne nás drží a podáva dobré výkony. Sme radi za to, že ho máme.“

1. Poprad 28 15 4 3 6 102:71 56
2. Slovan 26 16 3 1 6 87:57 55
3. Detva 28 16 2 3 7 94:72 55
4. Zvolen 26 13 5 3 5 92:71 52
5. Nitra 27 14 3 4 6 96:87 52
6. Košice 28 11 4 3 10 85:70 44

7. Michalovce 27 11 4 3 9 78:71 44
8. Trenčín 27 10 3 2 12 86:76 38