Barani pokorili posledný Liptovský Mikuláš aj dvoma gólmi z presiloviek + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v 32. kole Tipos extraligy zvíťazili na domácom ľade nad posledným Liptovským Mikulášom 3:1. Ide o druhú našu výhru v rade, ktorá nás v tabuľke posunula na ôsmu priečku. Na priamy postup do play-off (6. miesto) strácame už iba štyri body.

V úvode duelu boli o niečo viac aktívnejší hostia, ale nevyužili šance. Po góle volal najmä únik Matúša Paločka, Weninger bol proti. Na opačnej strane mal dobrú možnosť zblízka Berger a ešte väčšiu v úniku z ľavej strany Rákoš, ktorý iba tesne minul bránku. Gólom neskončil ani pekný prienik Michauda. V 13. minúte sa na útočnej modrej čiare uvoľnil mladý bystrický útočník Jendroľ, išiel sám na Kozla, ale neprekonal ho. Podarilo sa to až v presilovke Jacobovi Cardwellovi. Napriahol od modrej čiary, Gabor dobre stál pred brankárom a puk si tak našiel cestu medzi žrde – 1:0. Do prestávky pridali ´barani´ aj druhý gól. Berger našiel v medzikruží Dávida Šoltésa, ten predviedol kvalitnú prácu s hokejkou i s úspešnou forhendovou koncovkou pod hornú žŕdku – 2:0.

Banskobystričania na začiatku druhej tretiny využili ďalšiu presilovku. Ťažili z dobrej práce Petra Melchera pri ľavej žrdi, do ktorej najprv poslal puk, no odrazený napokon dotlačil do bránky a zvýšil tak na 3:0. Následne mali hostia až tri početné výhody v rade. Tú prvú aj využili. Po strele Walegu sa z dorážky presadil Handlovský3:1. Potom podržal domácich brankár Weninger. Likvidoval kvalitné strely z kruhu v podaní Walegu, Handlovského a Krišku. Rodák spod Urpína Handlovský v drese Liptákov neuspel ani zblízka. Bystričania pohrozili v oslabení šikovným prienikom Vašaša, Kozel však jeho strelu kryl a tím podržal aj v poslednej minúte pred prestávkou, kedy hrali ´barani´ presilovku piatich proti trom. Už keď boli hostia na ľade štyria skóroval Lamper, ale jeho gól videorozhodca neuznal, pretože si najprv hokejkou odtlačil betón gólmana a až následne poslal puk do bránky.

Na začiatku tretej tretiny pohrozil v oslabení útočník Liptákov Kriška. Väčšiu aktivitu mali bystrickí hokejisti, korí mohli pridať štvrtý zásah najmä v presilovke. V nej nevyužil dve šance aktívny Michaud a zblízka sa nepresadil ani Berger. S pribúdajúcim záverom museli hrať hostia vabank, odvolali dve minúty pred koncom brankára, hrali dlho v šestici, mali tlak, no veľkú príležitosť nedokázal pretaviť do gólovej podoby iba Šepelev.

HC´05 Banská Bystrica – MHK 32 Liptovský Mikuláš 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)

Góly: 14. Cardwell (Berger), 19. Šoltés (Berger), 24. Melcher (Björkung) – 28. Handlovský (Walega, Ventelä). Rozhodovali: Goga, Rojík – Durmis, Kacej, vylúčení na 2. min: 4:6, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 730 divákov.

Banská Bystrica: Weninger – Cardwell, Bačik, Björkung, Ďatelinka, Crevier-Morin, Kostromitin, Bdžoch – Michaud, Berger, Šoltés – Lamper, Bubela, K. Jendroľ – Vašaš, G. Gabor, Melcher – Rákoš, Bodnár, Matej Bača

Liptovský Mikuláš: Kozel – Ventelä, Varttinen, Šepelev, Salija, Krempaský, Mezovský, J. Nemec – Kriška, Walega, Handlovský – Čuvilov, Elo, J. Jurík – Matúš Paločko, Uhrík, Haluška – Ďurina, Babka ml., Dunčko

Antti Karhula, tréner Banskej Bystrice: „Bol to pre nás ťažký zápas. Prvých 40 minút sme nemali takú energiu, akú sme si predstavovali. V tretej tretine sa to zlepšilo. Veľmi nám pomohol tretí gól v presilovke, to bolo kľúčové z pohľadu vývoja zápasu. Viedli sme 3:0. Neviem si však vysvetliť, prečo nám prvé dve tretiny chýbala energia. Podstatné napokon je, že berieme tri body.“

Dávid Šoltés, strelec víťazného druhého gólu Banskej Bystrice: „Čo sa týka môjho gólu, bola to situácia, kedy sme si to hodili do útočného pásma. Spoza bránky mi to Chase dobre nahral. Ja som si to dal na forhend a vyšlo to. Som veľmi rád, že som dopomohol týmto gólom k zisku troch bodov, ktoré sú pre nás veľmi dôležité v tejto situácii. Bol to inak náročný zápas. Chceli sme odčiniť prehru, ktorú sme utŕžili na Troch kráľov v Liptovskom Mikuláši. Teraz sa musíme postupne posúvať v tabuľke vyššie. Určite takéto zápasy musíme zvládať. Najmä doma. Sústredíme sa na to, aby sme hrali poctivý hokej a tie výsledky potom prídu. Posledné dva zápasy to vyšlo, no musíme naďalej tvrdo pracovať, aby sme sa v tabuľke dostali čo najvyššie. Snažíme sa o prvú šestku, nestrácame na ňu veľa bodov. Je v našich silách dostať sa priamo do play-off. Sme veľmi radi aj za divákov, pomáhajú nám. Verím, že budú ešte môcť chodiť na štadión vo väčšom počte.“

Peter Melcher, strelec nášho dôležitého tretieho gólu v presilovke: „Prvá tretina nebola z našej strany úplne ideálna. Myslím si, že potom sme sa už do zápasu dostali. Mne sa podarilo využiť znovu presilovku. Snáď vo využívaní početných výhod budeme pokračovať. Dbali sme dnes na to, aby sa nám nezopakoval nevydarený úvod z duelu v Liptovskom Mikuláši. Potrebovali sme dobrý začiatok, ten síce nebol ideálny, no podarilo sa nám streliť prvý gól. Na ten sme nadviazali a išli sme poctivo za troma bodmi. Podporili nás v tom aj diváci na štadióne. Ideme krok za krokom. Z každého zápasu teraz chceme vyťažiť čo najviac bodov, získať ich do tabuľky. Ja dúfam, že sa nám bude dariť a budeme stúpať nahor.“

Milan Jančuška, tréner L. Mikuláša: „Zaslúžili sme si bodovať. Nepodali sme zlý výkon. Herne i takticky sme dobre hrali, ale jeden gól je málo na to, aby sme mohli vyhrať. Trápi nás efektivita. V závere sme hrali dlho v šiestich proti piatim, ale chýbalo nám hokejové majstrovstvo. Snažili sme sa dnes, makali, no inkasovali sme nešťastné góly. Moji zverenci mali veľa príležitosti, ktoré žiaľ nevyužili. Navyše mali sme až šesť vylúčených hráčov, čo je veľa. Bystričania veľmi dobre hrajú presilovky, dali nám z nich dva góly. Boli tam nešťastné vylúčenia vyplývajúce z hry jeden na jedného. V rovnovážnom stave piatich proti piatim hráme dobre. V prvej tretine sme súpera pustili trikrát pred bránku a inkasovali sme dvakrát. Ťažko sa potom chalanom otáča stav 0:2. Musíme popracovať na tom, aby sme sa vyhli zbytočným vylúčeniam a drobným chybičkám, pretože za ne veľmi pykáme.“

Autor: (job), Foto: ilustračné