Barani pod Tatrami tesne prebili ´kamzíkov´ a vyhrali úvodný zápas Tipsport ligy + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti nastúpili na prvý duel sezóny v našej najvyššej slovenskej súťaži ako úradujúci majster na ľade súpera, čo bol netradičný počin zo strany riadiaceho orgánu súťaže. V Poprade sme však i napriek týmto okolnostiam zdolali domácich ´kamzíkov´ 3:2.

Úvodnú šancu zápasu mali naši hokejisti. Prihrávku  Mihálika šikovne zakončoval v prebránkovom priestore Bartánus, ale gólman Vošvrda si dal pozor. Potom sme ustáli prvú presilovku súpera a následne faulovali i Popradčania. Barani roztočili kolotoč a po Tamášiho bekhendovej prihrávke skóroval do odkrytej časti bránky z ľavého kruhu v deviatej minúte Dávid Šoltés0:1. Po tomto presnom zásahu bola hra v našej réžii. Aj počas druhej presilovky ´baranov´ nevedeli ´kamzíci´ kam skôr skočiť. Navyše sa vo štvorici dopustili ďalšieho faulu a 31 sekúnd hrali s tromi hráčmi. Druhý gól však Vošvrda do svojej siete nepustil. Naopak po chybe Bystričanov na útočnej modrej ušiel v oslabení Leclers a blafákom vycvičil tak trochu aj vychladeného Beskorowanyho – 1:1.

Stredné dejstvo začalo úplne inak než sme si predstavovali. Príliš často sme boli vylučovaní. Ján Brejčák si na lavici hanby posedel iba 22 sekúnd, keď Poprad vyhral buly v útočnej tretine, puk sa dostal pred bránku, kde ho Nemčík nemal pod kontrolou a Paukovček poľahky z medzikružia bekhendom prekvapil Beskorowanyho a dostal svoj tím do vedenia – 2:1. Následne mohol zvýšiť náskok domácich Mlynarovič, no jeho zakončenie z prvej letelo tesne vedľa pravej žŕdky. My sme sa dostali do početnej výhody až v 35. minúte a Podtatranci mali krušné chvíle. Vyrovnanie mali na hokejkách Hickmott a Lamper, ktorý ani na trikrát nedostal puk za Vošvrdu. Tesne pred odchodom na druhú prestávku ostal na ľade ležať náš bek Ján Brejčák po zákroku Kramára. V hre sa však pokračovalo a rozhodcovia vylučovali až po porade počas prerušenia hry. Výhodnú početnú výhodu 4 na 3 ale ´baranom´ presekol prestávkový klaksón.

Tretiu tretinu začala Banská Bystrica mohutným náporom. Na chvíľu si naši hráči opäť zopakovali krátku presilovku o dvoch hráčov. Pred popradskou bránkou to opäť horelo. Predbiehali sme sa však v zahadzovaní čistých šancí. Azda najväčšiu mal Mihálik, ktorý nedôrazne zakončil z bezprostrednej blízkosti. Krátko na to prišlo k vyrovnaniu z hokejky Martina Nemčíka, ktorý v 51. minúte nechytateľne zakončil Kabáčovu akciu – 2:2. Vzápätí odmietol do prázdnej bránky skórovať i samotný Kabáč. Vtedy to už ale s domácimi vyzeralo zle-nedobre a to ešte rozhodcovia neuznali Hickmottovi gól, ktorý dosiahol tečom pri údajnej hre vysokou hokejkou. V 57. minúte spálil ďalšiu stopercentnú šancu po prihrávke Gabora Kabáč, zaskvel sa i Vošvrda. Tešili sme sa až o tridsať sekúnd neskôr, keď sa prudkým zásahom po buly prezentoval z ľavého kruhu Joona Jääskeläinen a Bystričania tak výsledok otočili na 2:3. Popradu už nepomohol ani oddychový čas a hra v šestici bez brankára.

HK Poprad – HC 05 iClinic Banská Bystrica 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)

Góly: 19. Leclerc, 24. Paukovček (Svitana) – 9. Šoltés (Tamáši, Bartánus), 51. Nemčík (Kabáč, Gabor), 58. Jääskeläinen (Hrnka). Rozhodovali: Baluška, Goga – Krajčík, J. Konc ml., vylúčení na dve min.: 6:7, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, diváci: 2433.

Poprad: Vošvrda – Ulrych, Kozák, Kramár, Magovac, Erving, Ťavoda, Hodorovič – Štrauch, Paukovček, Svitana – Takáč, Zagrapan, Matúš Paločko – Karterud, Mlynarovič, Leclerc – Kundrik, Bjalončík, Matej Paločko – Králik

Banská Bystrica: Beskorowany – Southorn, J. Brejčák, Mihálik, Biro, Nemčík, Ďatelinka, Kobolka, L. Lunter – Šoltés, Wahl, Hickmott – Jääskeläinen, Hrnka, Lamper – Bartánus, Tamáši, Fafrák – Kabáč, Gabor, Róth

František Štolc ml., tréner Popradu: „V prvej tretine bola Banská Bystrica lepším tímom. Z našej strany sme prehrali aj preto, že sme síce dokázali v druhej tretine hostí zatlačiť, ale nedali sme viac ako jeden gól. V tretej tretine boli Bystričania lepší, strelili dva góly a vyhrali. Škoda, že nám v závere nevyšla hra v šestici bez brankára.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Bol to výborný zápas z oboch strán. V prvej tretine sme hrali dobre, kontrolovali hru, mali šance, no v druhej tretine sme hrali zle, mali sme veľa vylúčených hráčov, boli sme nedisciplinovaní. V tretej tretine sme už hrali tak, ako sme chceli, dobre v obrannom aj útočnom pásme a dali sme i góly. V minulej sezóne bolo pre nás ťažké získavať v Poprade body, preto sa z nich veľmi tešíme.“

Dávid Šoltés, strelec nášho úvodného gólu (zdroj web HC´05): „Myslím, že na zápas sme sa pripravili dôkladne. Škoda, že nám ušla druhá tretina a aj záver tej prvej, kedy sme inkasovali gól do šatne. V šatni sme si potom povedali, čo treba zlepšiť a v tej tretej tretine sme sa snažili tlačiť viac do bránky. Našťastie sme zápas otočili a dopadlo to dobre, sme veľmi radi za prvé tri body. S Popradom sú to veľmi ťažké zápasy, najmä na ich ľade.”

Martin Nemčík, obranca Banskej Bystrice, vyrovnal na 2:2 (zdroj web HC ´05): „Povedali sme si po druhej tretine, že musíme hrať jednoduchšie a hlavne bez faulov, lebo predtým to bolo dosť rozlietané. Myslím si, že tú tretiu tretinu sme zvládli dobre. Je to za tri body, takže super.”

Ešte pred stretnutím Poprad – banská Bystrica sa oficiálne rozlúčil s úspešnou hokejovou kariérou Arne Kroták. Dlhoročný kapitán Popradu a najproduktívnejší hráč v histórii najvyššej slovenskej súťaže dal bodku za aktívnou činnosťou symbolicky v deň začiatku novej tipsportligovej sezóny. Štyridsaťsedemročný útočník, obliekajúci dres s číslom 13, sa rozlúčil v piatok trinásteho v exhibičnom zápase legiend, v ktorom nastúpil s mnohými bývalými spoluhráčmi. Uskutočnil krátko pred stretnutím 1. kola Tipsport Ligy. V exhibícii nastúpili okrem Krotáka aj viacerí bývalí slovenskí reprezentanti ako Jozef Stümpel, Ladislav Nagy či Jiří Bicek. „Dnešný zápas som si konečne poriadne užil, tak ako to má byť. Som rád, že prišlo toľko divákov. Najmä som rád, že prišli títo chlapci, veľká vďaka patrí aj im,“ poďakoval sa spoluhráčom Kroták, ktorého počas slávnostnej ceremónie ocenil aj prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan. Popradské publikum ocenilo klubovú legendu potleskom postojačky.

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR + facebook