Barani otočili duel v Detve až v 3. tretine a do nadstavby idú z prvého miesta + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v 52. kole Tipsport ligy vyhrali na ľade Detvy 4:1, keď prehrávali po dvoch tretinách 0:1. V tretej však duel otočili, takže sa môžu tešiť z prvého miesta po základnej časti, no pohár Dušana Pašeka získa až tím, ktorý skončí prvý po 58 zápasoch, čiže až po nadstavbe základnej časti pred duelmi play-off. Aj preto na Podpoľaní nehrali niektorí bystrickí kľúčoví hráči, mali voľno. Šancu dostali iní, menej vyťažení hokejisti ako aj nové posily.

V prvej minúte hrozili naši ´barani´. Najprv sa úvodnou strelou prezentovala naša nová posila Václav Stupka a Zalivin si poradil i s koncovkou obrancu HC ´05 Nemčíka. Detva udrela hneď z prvej akcie v druhej minúte. Ladislav Ščurko z ľavej strany strelou švihom prekvapil gólmana Melicherčíka a otvoril skóre zápasu po 74 sekundách – 1:0. Zápas mal dobré tempo, my sme sa po inkasovanom zásahu súpera snažili vyrovnať, ale nedarilo sa nám to. Zaujímavú akciu predviedla v trinástej minúte naša štvrtá formácia, ale Lunter s Gaborom a Fafrákom puk za Zalivina nedostali. Nepodarilo sa to o pár sekúnd opäť ani Stupkovi. Pred prvou prestávkou sme hrali presilovku, v nej mal veľmi dobrú možnosť Jääskeläinen, no puk mu preskočil cez čepeľ hokejky. Na opačnej strane sa dostal do úniku v oslabení Maroš Surový, mieril však nepresne.

V druhej tretine pokračovali Banskobystričania v aktivite. Vyrovnávajúci gól mal na hokejke Hričina, proti bol znovu detviansky brankár. Ten sa zaskvel najmä v 25. minúte, kedy sa na neho rútil náš Kriška, ale blafákom neskóroval. Mali sme tlak, ale domáci sa z neho postupne vymanili a tiež začali hroziť. Melichečík sa musel mať na pozore pri strele Podešvu a neskôr po tvrdom náprahu Ščurka plachtil puk nad hornou žŕdkou. Následne ´barani´ ustáli až dve presilovky súpera a pred druhou prestávkou sa dostali početnej výhody aj oni, no nedokázali sa presadiť. Aj preto sa stav nemenil a do šatní išli mužstvá za rovnakého stavu ako po prvej tretine, teda 1:0.

Nástup do tretej tretiny sme mali vynikajúci. Hohmann dostal prihrávku na ľavej strane, puk pekne poslal na stred, kde si nakorčuľoval náš obranca Vlado Mihálik a ten presne zamieril a vymietol v 37 sekunde tejto časti hry ľavý horný roh Zalivinovej bránky – 1:1. Tento gól nám dodal energiu, začali sme viac strieľať na gólmana Detvy a vyplatilo sa. Po vyšachovaní domácej obrany Owens krásne poslal z pravej strany krížnu prihrávku na Martina Krišku a ten už do odkrytej bránky nemal problém zakončiť – 1:2. Prešla len necelá minúta a mohlo to byť ešte veselšie. Hohmann sa však najprv nepresadil zblízka a po ňom to nedokázal ani Jääskeläinen. V 52. minúte fauloval Stupka a my sme museli hrať v oslabení. Melicherčík čelil dvom nebezpečným strelám z hokejok Klímu a Ščurka, no puk za seba nepustil. Potom mali pre zmenu Bystričania početnú výhodu a využili ju. V 57. minúte prihrávku Jääskeläinena využil pohotovou koncovkou Samuel Mlynarovič1:3. V závere sme hrali aktívne a v ďalšej presilovke ešte pridali aj štvrtý gól. Postaral sa oň dve sekundy pred koncom duelu Tomáš Hričina z dorážky po predchádzajúcej strele Stupku, ktorú Zalivin iba vyrazil – 1:4.

Barani teda idú do nadstavby základnej časti z prvého miesta. Sériu 10 zápasov začíname v nedeľu 23. februára o 16:00 hod. domácim zápasom s Duklou Trenčín.

HC 07 WPC Koliba Detva – HC’05 iClinic Banská Bystrica 1:4 (1:0, 0:0, 0:4)

Góly: 2. Ščurko (Král, Podešva) – 41. V. Mihálik (Hohmann, Hickmott), 47. Kriška (Owens, Bartánus), 57. Mlynarovič (Jääskeläinen, Hohmann), 60. Hričina (Stupka, Maier). Rozhodovali: M. Valach, T. Orolin – Rojík, J. Konc ml., vylúčení na 2 min: 4:3, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, diváci: 604.

Detva: Zalivin – Andersons, Gachulinec, Turan, Golian, Jendroľ, F. Fekiač, Lalík – M. Surový, P. Valent, Gašpar – Král, Podešva, Ščurko – Čacho, Klíma, Mons – Ľupták, V. Fekiač, Čenka

Banská Bystrica: Melicherčík – V. Mihálik, Southorn, Cardwell, Nemčík, Owens, Maier, Žiak – Hohmann, Hickmott, Jääskeläinen – Stupka, Mlynarovič, Šoltés – Hričina, Bartánus, Kriška – Fafrák, Gabor, L. Lunter

Marek Bartánus., útočník Banskej Bystrice: „My sme sa niekoľko kôl pred koncom základnej časti dostali na prvé miesto a povedali sme si, že tam chceme zostať až do konca. Vďaka Bohu sa nám to podarilo do tohto skončenia základnej časti. Zápas v Detve bol však ťažký. Zlomili sme ho až v tretej tretine štyrmi gólmi. Tešíme sa už na nadstavbu, v ktorej nás čakajú kvalitné stretnutia, také pred play-off, pretože súperi sú veľmi kvalitní. Čaká nás teda desať zápasov, pričom čelo tabuľky je vyrovnané. Bude to ešte boj. Ja pevne verím, že to zvládneme a získame pohár Dušana Pašeka. Naše ciele sú však vyššie, musíme ešte veľa makať a nezaspať na vavrínoch.“

Vlado Mihálik, kapitán B. Bystrice v Detve, strelec vyrovnávajúceho gólu: „Vyhrali sme základnú časť, bola to dlhá cesta, makali sme na tom, ale ešte to nič neznamená, pretože celá základná časť končí až nadstavbou, ešte máme pred sebou ďalších desať zápasov. Nevideli sme ešte pohár Dušana Pašeka, takže je to predčasné hodnotiť. Chceme byť prví aj po nadstavbe, lebo v play-off zaváži výhoda domáceho prostredia a tú nám do finále zaručí len prvé miesto.“

Václav Stupka, nová posila B. Bystrice: „Cítil som sa dobre na ľade. Aj zápas bol dobrý, mali sme v ňom prevahu po celý čas, veľa striel aj šancí. Zlomili sme to až v tretej tretine, v nej nám tam padli góly. Chalani mi pomohli. Ja som sa cítil fajn, všetkých nás potešila tretia tretina. Tam sme to zlomili. Mám dres č.21, lebo 12-ka bola obsadená. Ja som však hlavne rád, že som dostal príležitosť hrať za Banskú Bystricu a môžem tak pomôcť tomuto mužstvu a zabojovať o titul. Teším sa na ďalšie súboje. Verím, že dostanem dôveru trénerov.“

Maroš Surový, odchovanec B. Bystrice, hráč Detvy: „Prvé dve tretiny sme boli viac než vyrovnaným súperom majstrovi. Mali sme tam niekoľko prečíslení. Ak by sme dali o dva góly viac, mali by sme väčšie šance na úspech. Škoda toho. Nezachytili sme úvod tretej tretiny, potom sa Bystrica chytila, dali sme jej pár presiloviek a skúsené mužstvo to vie využiť. Mali sme viac korčuľovať a hádzať sa do striel, hlavne v tretej tretine. Mrzí nás táto prehra pred peknou diváckou kulisou.“

Autor: (job), Foto: archív Bystricoviny