0 /

Banskobystrickí hokejisti v predohrávanom 47. kole hokejovej Tipsport ligy dokázali vyhrať v dramatickom stretnutí na pôde maďarského celku MAC Budapešť. Hoci viedli 1:0 a potom prehrávali 1:3, duel otočili a zvíťazili 4:3. Vďaka tomu sa vyšvihli na čelo tabuľky, majú náskok jedného bodu pred druhým Zvolenom. Tretie Košice strácajú na nás tri body.

V úvode sa hral v hlavnom meste Maďarska svižný hokej. Útoky sa striedali na oboch stranách. Prvú šancu mali Bystričania, keď sa v tretej minúte dostal do samostatného úniku Koper, ale mieril len do brankára Rajnu. Podobnú príležitosť mali aj domáci v ôsmej minúte. V hlavnej úlohe bol Odnoga, ktorý zakončoval do betónu nášho gólmana Williamsa. Bystričania potom nevyužili presilovku, začalo sa viac bojovať na ľade, ubudlo dobrých možností na skórovanie. Budapešť hrala ku koncu prvej tretiny až dve presilovky v rade, my sme mali počas nich solídne brejkové situácie, ale zachránila nás i žŕdka. Náš brankár sa rozhodne nenudil.

V druhej tretine sa už po dvoch minútach radoval Marek Bartánus. Róth ťažil z chyby domácej defenzívy, k puku si nakorčuľoval náš strelec a trafil ho priamo pod hornú žŕdku – 0:1. Bystričanom však nevydržal náskok ani tri minúty. Puk sa po prihrávke Bodóa odrazil od obrancu Southorna poza Williamsov chrbát a bolo 1:1. My sme potom nevyužili dve šance v podaní Failleho a tak maďarský tím trestal. Pridal ešte do prestávky dva presné zásahy. Na 2:1 otočil v 33. minúte K. Nagy strelou z kruhu pomedzi dvoch našich hráčov a o 81 sekúnd neskôr pridal poistku slovenský útočník Klempa v drese Budapešti z presilovky dobre umiestnenou koncovkou z pravej strany – 3:1.

Barani sa nevzdali a v záverečnej časti hry sa im podaril parádny obrat. Predtým však čelili samostatnému nájazdu Bodóa, Williams ho vychytal a zamedzil hrozivému stavu 4:1. Toto akoby náš tím vzpružilo a začal byť oveľa aktívnejší. Gabor síce netrafil odkrytú bránku, ale v 48. minúte skorigoval Jordon Southorn delovkou spoza kruhu – 3:2. O štyri minúty vyrovnal ďalší náš obranca Ivan Ďatelinka, ťažili sme ešte z tlaku z práve skončenej presilovky a bystrický kapitán veľmi dobre operoval v predbránkovom priestore – 3:3. Víťazný gól dali hokejisti spod Urpína v 54. minúte. Éric Faille bol v nájazde faulovaný Dudásom a následne zužitkoval nariadené trestné strieľanie – 3:4. V samom závere domáci odvolali brankára, hrali v šestici, ale vytúžený štvrtý gól nedali. Banská Bystrica sa vďaka tomuto triumfu opäť posunula na prvé miesto v ligovej tabuľke.

MAC Budapešť – HC’05 iClinic Banská Bystrica 3:4 (0:0, 3:1, 0:3)

Góly: 26. Bodó (Langkow), 33. K. Nagy (Macaulay, Odnoga), 35. Klempa (Negrin, K. Nagy) – 23. Bartánus (Róth, K. Sloboda), 48. Southorn (Marshall, Selleck), 52. Ďatelinka (Koper, Southorn), 54. Faille (tr. striel.). Rozhodovali: T. Orolín, Kalina – M. Smrek, Jobbágy, vylúčení na 2 min: 5:5, navyše: Mihálik (B. Bystrica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, diváci: 650.

MAC: Rajna – Macaulay, Pozsgai, Dudás, Negrin, Burt, Garát, Vokla – Bodó, Langkow, Orban – Dansereau, Brown, Klempa – Terbócs, K. Nagy, Odnoga – Szigeti, Majoross, Pápa – Szabad

HC’05 iClinic: Williams – Marshall, Southorn, K. Sloboda, Mihálik, Kubka, Ďatelinka, Biro – Asselin, Faille, Selleck – J. Sýkora, Higgs, Bartánus – Róth, Koper, Gabor – Kabáč, Giertl, T. Török

Dan Ceman, tréner HC´05 iClinic Banská Bystrica: „Prvá tretina bola iba dobrá, v druhej sme stratili všetku intenzitu. Hráči vedeli, že to nie je ideálne, prehrávali sme 1:3, takže spokojný nebol nik. Nebolo to dobré, no do tretej tretiny sme vstúpili s tým, čo si opakujeme každý zápas, že musíme hrať naplno celých šesťdesiat minút. Niekedy sa v hokeji stáva, že z veľa šancí nedáte gól, inokedy to tam padá stále. V posledných troch zápasoch sa nám nedarilo podľa predstáv, ale chceli sme, aby sme hrali ďalej jednoduchý hokej a vedeli sme, že góly prídu. Som z tohto víťazstva rád za hráčov. Opäť sme na prvom mieste, ale musíme hrať aj náš najlepší hokej. Na to sa sústredíme do ďalších stretnutí.“

Éric Faille, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Mám niekoľko kľučiek. Vždy sa pozriem čo urobí brankár. Teraz mi dal jasne najavo, že mám vystreliť hore, tak som to urobil a vyšlo to. Nebol to náš najlepší zápas, ale zabrali sme ako tím a získali sme tri body, ktoré sme chceli. Práve takéto zápasy robia tímy dobrými tímami. MAC Budapešť má kvalitných hráčov, určite vedia hrať hokej. Ukázali to aj v tomto zápase, ale vyhrali sme my a to je dôležité. Vždy je skvelé byť na prvom mieste. Je ťažké sa tam dostať, ale ešte ťažšie sa tam udržať, takže musíme sa naladiť tak, aby sme povyhrávali aj ďalšie zápasy.“

Autor: (bl), Foto: ilustračné a FB MAC