Od oslobodenia mesta Banská Bystrica uplynulo 78 rokov. Pripomínanie si tejto významnej kapitoly našich novodobých dejín je dôležité pre našu budúcnosť.
Posledné roky sa namiesto tradičných osláv kvôli pandémii ochorenia COVID-19 uskutočnili len individuálne pietne akty spojené s kladením vencov k 15 – metrovému Čiernemu obelisku na Námestí SNP, do toho vstúpila aj vojna na Ukrajine. Preto aj tohto roku boli oslavy oslobodenia nášho mesta len v komornom duchu za účasti primátora Jána Noska, protifašistických bojovníkov, vojnových veteránov, sociálnych demokratov a študentov.
My si pripomeňme históriu oslobodenia Banskej Bystrice vojskami Červenej a Rumunskej armády.
Okupované mesto SNP
Po potlačení SNP v októbri 1944 prevzali vládu nad Banskou Bystricou nacistické vojská. Prezident Slovenského štátu Jozef Tiso na dnešnom Námestí SNP vyznamenával nacistických vojakov za potlačenie SNP a vraždenie ľudí, ktorí boli v nemilosti vtedajšieho vedenia štátu i nemeckých okupantov. V meste vládol strach a utrpenie obyvateľov.
Nemeckí nacisti s podporou slovenských gardistov sa tu držali až do marca 1945. V čase krutých bojov o Žilinu v Strečnianskej tiesňave, ktoré si vyžiadali veľké sústredenie nemeckých vojsk, sa mohlo povstalecké banskobystrické centrum pripraviť na obranu.
Oslobodzovanie mesta
K mestu pod Urpínom sa postupne priblížili sovietske a rumunské vojská, aby ju oslobodili. 24. marca sa stretli s Nemcami v obci Radvaň, ktorá vtedy ešte nebola súčasťou mesta. Zahynulo tam 17 spojeneckých vojakov. Ráno 25.marca 1945 na Kvetnú nedeľu začali v Banskej Bystrici pouličné boje. Tie trvali asi do druhej hodiny popoludní a vyžiadali si životy 12 sovietskych vojakov.
Paradoxne v ten istý deň priniesli noviny Gardista obsiahly referát o sobotňajšej manifestácii v Trnave, na ktorej rečnil vtedajší Tisov minister vnútra Alexander Mach. Vyzdvihol spojenectvo s Hitlerovým Nemeckom a odsúdil všetkých, čo podporujú ruský boľševizmus či londýnsky gangsterizmus.
Povstalecké mesto sa nasledujúci deň stalo opäť slobodným. V čase príchodu osloboditeľských vojsk do metropoly stredného Slovenska, bolo mesto bez politického a hospodárskeho vedenia, obyvateľstvo bolo v zúboženom stave a okrem útrap spojených s vojnou trápila ľudí aj silnejúca epidémia cholery.
Aj napriek tomu, že sa vojakom 40. Červenej a 4. Rumunskej armády 2. ukrajinského frontu podarilo mesto vytrhnúť z rúk nacistov, Banská Bystrica bola nemeckými vojskami ostreľovaná ešte aj celý nasledujúci týždeň.
Vojakom oboch osloboditeľských armád patrí vďaka obyvateľov Banskej Bystrice zvýraznená nápismi na obelisku aj na pamätných tabuliach umiestnených na fasáde historickej Radnice.
Zaujímavosťou je, že pred 78 rokmi sa počas bojov narodili v meste štyri deti. Prvým Bystričanom, ktorý prišiel na svet v pivnici domu neďaleko centra mesta, keď vonku zúrila streľba a vybuchovali granáty, bol Zdenko Styk. Jeho meno je v mestskej matrike uvedené ako prvé banskobystrické „dieťa slobody“ s dátumom narodenia 25. marca 1945.
Čierny obelisk na pamiatku osloboditeľov a komorné oslavy
Oslobodenie Banskej Bystrice pripomína Čierny obelisk na Námestí SNP – pomník padlým vojakom Červenej a Rumunskej armády. Jeho podobu navrhol poručík Červenej armády Samuel Vajnstein. S výstavbou, ktorú uskutočnila banskobystrická firma HORN, sa začalo 17. apríla 1945 a práce boli ukončené už koncom mája. Pomník, ktorý je majetkom Ruskej federácie, bol slávnostne odhalený 24. júna 1945.
Niektoré písomné pramene uvádzajú, že materiál, z ktorého je obelisk postavený, pochádza z mramoru, ktorý mal Hitler pripravený pre pamätníky svojho víťazného ťaženia v Moskve a Leningrade.
Výsledky bojov na ruskom fronte a blížiaca sa neodvrátiteľná porážka nemeckých vojsk zapríčinili, že síce tento stavebný materiál sa využil na rovnaký účel, ale v opačnom garde, a to na oslavu definitívnej porážky Adolfa Hitlera a nacizmu.
Výsledkom niekoľkoročného úsilia Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici bolo prinavrátenie identity 54 z 59 vojakov Červenej armády, ktorí padli v boji pri oslobodzovaní mesta a dnes sú pochovaní na Vojenskom cintoríne vo Zvolene.
Oslobodenie Banskej Bystrice
K existencii dvoch dátumov 25. a 26. marca 1945, ktoré sa spomínajú v súvislosti s oslobodením nášho mesta, bývalý generálny riaditeľ Múzea SNP a historik Stanislav Mičev uvádza:
„V podstate obidva dátumy sú správne, lebo prví vojaci osloboditeľskej armády vstúpili na územie mesta 25.marca a úplne ho oslobodili od Nemcov na druhý deň.“
Tradičné oficiálne oslavy oslobodenia mesta, ako ich poznáme z minulosti, sa neuskutočnili ani tohto roku. Ani to však nemôže znížiť našu úctu k osloboditeľom, ktorí ďaleko od vlasti položili svoje životy za našu slobodu. História sa vymazať nedá.
Nevymaže ju ani vojna na Ukrajine, ktorú dnes vedú potomkovia bojovníkov v 2. svetovej vojne. Všetci si želajme čo najskoršie ukončenie bojov a mier pre krajinu nášho východného suseda. Čierny obelisk v strede Námestia SNP pripomína minulosť, nesie v sebe odkaz padlým hrdinom vojny a navždy nám pripomína, komu vďačíme za slobodu…
Autor: (tom), Foto: mesto BB, archív a ilustračné