Týždenný prehľad podujatí v SSM od 19. – 27. septembra 2020

História
0 /

Stredoslovenské múzeum si pre svojich návštevníkov aj na ďalší  týždeň užnod soboty 19. septembra pripravilo viacero podujatí, ktoré sa určite oplatí vidieť. Ponúkame vám ich stručný prehľad.

THURZOV DOM  

JESEŇ NA DEDINE od 19. 09. 2020

Mesto Banská Bystrica tohto roku Radvanský jarmok, v dôsledku pandémie, neorganizuje. Stredoslovenské múzeum Vám aspoň čiastočne jeho atmosféru v trochu netradičnej forme predsa len prinesie. V priestoroch Thurzovho domu pripravuje výstavu venovanú aj  tejto tematike pod názvom Jeseň na dedine.

Jeseň na dedine sa v minulosti niesla v znamení rukovačiek na vojnu, varenia slivkového lekváru, či hodov spojených s vinobraním. To všetko budete môcť zažiť na jednom mieste aj vy. Stredoslovenské múzeum sa rozhodlo prostredníctvom výstavy inštalovanej v Thurzovom dome, už od 19. septembra, aspoň trochu vynahradiť obyvateľom mesta i jeho návštevníkom Radvanský jarmok, ktorý sa tento rok neuskutočnil.

„Tentoraz sme sa rozhodli siahnuť po trochu netradičnej forme prezentácie tradícií, ktoré sa odohrávali v minulosti na dedine a v meste.  Nechceme byť totiž jediný, kto o nich bude hovoriť. Priestor chceme dať našim návštevníkom. Chceme, aby boli práve oni tí, ktorí budú spomínať, povedia nejaké „pikošky“ alebo dokonca donesú staré fotografie napr. z Radvanského jarmoku, aby sme ho videli tak, ako ho možno ešte nepoznáme,“

upresňuje etnografka SSM Mária Trubínyová.

Stredoslovenské múzeum tiež myslelo na edukatívnu stránku tejto výstavy, ktorú môžu využiť aj školské zariadenia, napríklad v rámci regionálnej výučby. Prostredníctvom zaujímavých prednášok sa viac dozvedia o poverách, strašidlách, plodinách či jedlách typických pre jeseň.

Výstava Jeseň na dedine je koncipovaná tak, aby zaujala nielen staršiu, ale aj mladšiu generáciu. Snažíme sa upozorniť na presah minulosti do súčasnosti, a to prostredníctvom tradícií či zvykov, ktoré prežili až do dnes. Deti, ale aj ostatní návštevníci si niektoré z nich budú môcť aj sami reálne vyskúšať.

Pripravené sú workshopy, na ktorých si deti vytvoria hlinené srdiečka, z včelieho vosku si vyrobia vlastnú sviečku, alebo mastičku z liečivých rastlín.

KAROL MOLNÁR – Nepokoj farieb v pokoji zbraní do 01. 12. 2020

Výstava malieb na Slovensku málo známeho rodáka z Brezovej pod Bradlom. SSM predstaví dielo nebývalého rozsahu a vysokej umeleckej hodnoty.

S KOMPASOM v RUKE – 27. 09. 2020  Interaktívne predstavenie so vstupmi o 15:00 a 16:00

Ocitnite sa v kancelárii cestovateľa 19. storočia. Odhaľte spolu s nami, kde všade už bol a kam sa chystá. Pozrite si vzácne artefakty, ktoré si zo svojich ciest priniesol. V jeho zbierke objavíte vzácne minerály, zvieratá či rastliny.

Pre verejnosť je sprístupnený klenot Thurzovho domu – Zelená sieň. Maliarska výzdoba z 15. storočia pochádza z neskorogotického obdobia a patrí k vzácnym skvostom. Pre verejnosť je sprístupnená každý pracovný deň od 10:00 do 18:00 hod. Počas víkendu si ju môžete prezrieť v čase od 14:00 do 18:00 hod.

MATEJOV DOM

„BEZHLAVO“ DO MÚZEA – 26. 09. 2020, predstavenie so vstupmi o 20:30 a 21:30

Máte možnosť ocitnúť sa v dávnej minulosti, kedy sa hriechy trestali smrťou. Prostredníctvom príbehov sa zoznámite s historickými osobami, ktoré sú späté s Banskou Bystricou a ich život sa skončil „bezhlavo“. Vstupy sú obmedzené a lístky je možné zakúpiť si len v predpredaji.

Stála expozícia, ktorá odkrýva históriu mesta Banská Bystrica. Pre verejnosť je sprístupnená každý pracovný deň od 10:00 do 18:00 hod. Počas víkendu si ju môžete prezrieť v čase od 14:00 do 18:00 hod.

TIHÁNYOVSKÝ KAŠTIEĽ

PALEOART do 31.10.2020

Vydajte sa na výpravu za tajomným „umením“ praveku. Spoločne sa prenesieme do života pravekých ľudí.

Sprevádzanie expozíciou príroda stredného Slovenska27.09.2020

Lektori múzea vás prevedú prírodnými zákutiami a prezradia vám rôzne zaujímavosti, o ktorých ste možno ešte ani nepočuli.

Okrem špeciálnych podujatí je návštevníkom k dispozícii aj stála expozícia. Pri jej prehliadke zistia, čo všetko v sebe ukrýva príroda stredného Slovenska. Pre verejnosť je sprístupnená každý pracovný deň od 10:00 do 18:00 hod. Počas nedele si ju môžete prezrieť v čase od 14:00 do 18:00 hod.

Zdroj: Kristína Hatarová , Foto: SSM a ilustračné